Co musíte ráno vědět (29. dubna)

Jak zahájily týden akcie v Evropě i Spojených státech, jak USA zpřísnily sankce uvalené na Rusko a jak si vedl americký prezident ve fotbalovém zápase proti robotovi? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie zahájily týden růstem. Pomohly jim zprávy o akvizicích, index se odrazily od 50denních průměrů
Americké akciové trhy zahájily týden růstem, ačkoli se během dne podívaly do mínusu. Indexy Dow a S&P 500 se odrazily od svých 50denních klouzavých průměrů, po silných ztrátách se k nule vrátil také index Nasdaq. Investory na Wall Street povzbuzdily k nákupům hlavně plány na fúze a akvizice ve farmaceutickém sektoru. Index Dow nakonec posílil o 0,53 % na 16 448,74 bodu, S&P 500 narostl o 0,32 % na 1 869,43 bodu a Nasdaq zakončil na červené nule na 4 074,40 bodu (-0,03 %). Nejvíce se dařilo sektorům zdravotní péče a telekomunikací, nejhůře si naopak vedly finanční akcie a firmy z odvětví základních materiálů. Index volatility VIX klesl na 13,9 bodu.
10 znamení blížícího se propadu na burze
2. Evropské akcie v úvodu týdne posílily díky akvizičním nabídkám
Evropské akcie v pondělí i přes rostoucí napětí na Ukrajině udržely v plusu zprávy o možných fúzích a akvizicích. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,22 %, francouzský CAC 40 o 0,38 % a německý DAX o 0,48 %. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče, chemickému a potravinářskému sektoru, ztrácel naopak sektor základních materiálů. Akcie britské společnosti AstraZeneca na londýnské burze posilovaly o více než 15 % v reakci na zprávu, že firmu stále chce převzít americký konkurent Pfizer. Německá společnost Bayer zpevnila o více než 3 % poté, co oznámila pozitivní kvartální výsledky a úmysl prodat divizi pro výrobu plastů.
Akcie pohledem technické analýzy: Čekání na impulz v širších rozpětích pokračuje
3. Pražská burza v pondělí posílila, tisíc bodů však zatím zpět nevybojovala
Index PX v pondělí posílil o 0,35 % na 996,19 bodu. Nejobchodovanější akcií dne se stala Erste Group Bank, která však ztratila 1,62 % na 649,40 Kč. V závěsu za ní se držela skupina ČEZ, ta naopak podražila o téměř dvě procenta na 590 Kč. Třetí nejčastěji obchodovanou emisí byla Komerční banka, jejíž akcie zlevnily o 0,88 % na 4 525 Kč. Akcie NWR v pondělí zakončily na zelené nule poté, co vláda schválila plán státní pomoci na záchranu Dolu Paskov. Nejvíce v pondělí ztratily cenné papíry developerské společnosti Orco, které oslabily o bezmála čtyři procenta, a mediální CETV (-2,53 %). Přes dvě procenta naopak připsala pojišťovna VIG.
Hampl (ČNB): Intervence opustíme, když budeme mít jistotu, že dalším krokem bude zvýšení sazeb
4. Očekávané události
V úterý začíná dvoudenní zasedání FOMC. Očekává se, že americká centrální banka rozhodne o dalším zpomalení tempa nákupu dluhopisů o 10 miliard dolarů na celkových 45 miliard USD (z toho 25 miliard USD státní dluhopisy a 20 miliard USD hypoteční cenné papíry) a ponechá hlavní sazbu beze změny na 0 až 0,25 %. Spojené státy také zveřejní index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad únor: +13 % meziročně, leden: +13,2 % meziročně) a spotřebitelskou důvěru (odhad duben: 83 bodů, březen: 82,3 bodu). Itálie odhalí vývoj maloobchodních tržeb v únoru (leden meziročně -0,9 % a meziměsíčně 0,0 %) a Spojené království vydá předběžnou zprávu o expanzi ekonomiky v prvním čtvrtletí (odhad: +3,2 % meziročně a +0,9 % mezikvartálně, 4Q2013: +2,7 %, respektive +0,7 %). Eurozóna navíc zveřejní index ekonomické nálady (odhad duben: 103 bodů, březen: 102,4 bodu, odhad duben spotřebitelská: -8,7 bodu, březen: -8,7 bodu, odhad duben v průmyslu: -3,1 bodu, březen: -3,3 bodu) a Německo předběžný vývoj inflace (CPI harmonizovaný s EU; odhad duben: +1,3 % meziročně a -0,1 % meziměsíčně, březen: +0,9 %, respektive +0,3 %).
Hospodářské výsledky za první kvartál oznámí například společnosti Merck, Twitter, Goodyear Tire & Rubber, eBay nebo finská Nokia. Co dalšího trhy čeká v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. dubna
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Jaceňuk: Ukrajina splatí 2,2 miliardy dolarů z dluhu Rusku, pokud to přislíbí snížit cenu plynu
Ukrajina urychleně zaplatí ruskému Gazpromu svůj dluh za odebraný plyn v částce 2,2 miliardy dolarů, pokud Gazprom coby monopolní vývozce ruského plynu vrátí cenu na původně dohodnutou úroveň 268 dolarů za tisíc kubíků. Navrhl to v pondělí ukrajinský premiér Arsenin Jaceňuk. Oznámil také, že jeho vláda a státní plynárenská společnost Naftogaz zahájily u mezinárodní arbitráže ve Stockholmu proti Gazpromu kroky v reakci na prudké zvýšení ceny plynu.
6. Bank of America ruší dříve oznámený plán zpětného odkupu akcií a zvýšení dividendy
Bank of America v pondělí oznámila, že ustupuje od plánu na zpětný odkup akcií v objemu 4 miliard dolarů i od zvýšení čtvrtletní dividendy kvůli špatně provedené kalkulaci po akvizici Merrill Lynch v roce 2009. Není jisté, zda banka po očištění dat splní potřebná procenta kapitálové přiměřenosti v zátěžových testech Fedu, zástupci Bank of America však tvrdí, že pravidla Basel III instituce stále splňuje.
7. Spojené státy uvalily sankce na dalších 7 ruských občanů a 17 společností
Spojené státy v pondělí uvalily nové sankce proti sedmi ruským představitelům, které spojují s ukrajinskou krizí, a proti 17 ruským společnostem, které jsou s potrestanými hodnostáři spojeny. Mezi postiženými jsou podle agentury ITAR-TASS dva lidé z blízkého okolí ruského prezidenta Vladimira Putina. Dotčeným jednotlivcům USA odepřou víza a zmrazí majetek v USA. Seznam osob, na něž budou uvaleny sankce, podle zprávy Bílého domu obsahuje i ředitele společnosti Rosněfť Igora Sečina.
8. Rusové se snaží přesouvat peníze do londýnských realit
Bohatí Rusové a Ukrajinci se pokoušejí přesunout více peněz do nemovitostí v Londýně. Napsal to v pondělí na svém webu list Financial Times, který se odvolává na tvrzení realitních makléřů. Podle deníku existují náznaky, že se bohatí východoevropští oligarchové uchylují na londýnský trh s bydlením, aby tak ukryli svůj majetek před mezinárodními sankcemi.
9. El-Erian varuje před uvalováním dalších sankcí na Rusko
Mohamed El-Erian, který nedávno opustil investiční firmu PIMCO, v pondělí v rozhovoru pro televizní stanici CNBC varoval, že se ekonomické důsledky konfliktu s Ruskem mohou zhoršit, "pokud se sankce přesunou z jednotlivců na sektory". El-Erian v rozhovoru uvedl, že sankce uvalené na sektory, například energetický nebo finanční, by měly na ruskou ekonomiku větší vliv než trestání jednotlivců. Bohužel by však měly zároveň větší dopad i na ostatní, obzvláště například na Evropu kvůli jejím blízkým obchodním vztahům s Ruskem. "Žijeme v globálním sousedství. Proto je rozhodnutí (o sankcích) tak těžké," řekl El-Erian.
10. Mezinárodní měnový fond: Čína a Japonsko jsou největší hrozby pro asijskou ekonomiku
Podle zprávy Mezinárodního měnového fondu představují prudší než očekávané zpomalení čínské ekonomiky způsobené zranitelností finančního sektoru spolu se selháním Abenomiky v Japonsku dvě největší rizika v rámci ekonomického výhledu Asie. Přesto MMF očekává růst v Asii na úrovni 5,4 % v letošním roce, což je zlepšení o 0,1 procentního bodu oproti předchozí predikci. V roce 2015 by pak růst měl mírně zrychlit na 5,5 %. V loňském roce ekonomika regionu expandovala tempem 5,2 %.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Bonus
Zápas Obama vs. robot: 0:0
Americký prezident Barack Obama si během návštěvy Japonska stihl i zasportovat. Síly změřil s robotem, na frak mu však rozhodně nedal.