Burzovní kalendář (5. 5. - 9. 5. 2014)
|

Burzovní kalendář (5. 5. - 9. 5. 2014)

Vyostřená situace na východě Ukrajiny, indexy nákupních manažerů, zasedání ECB, sada ekonomických dat z Číny a pokračující výsledková sezóna budou ovlivňovat dění na světových finančních trzích. Pražská burza se ve středu dočká hned trojice výsledkových zpráv, a sice od Komerční banky, Fortuny a CME. Ve stejný den ČNB rozhodne o nastavení měnové politiky.

Investiční a ekonomický výhled

USA

5/5 až 9/5 Výsledková sezóna (Pfizer, Anadarko Petroleum, AIG, Walt Disney, Chesapeake Energy, Tesla Motors, NVIDIA, News Corp)

5/5 Indexy nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor (Markit a ISM; odhad Markit duben: 55,3 bodu jako v březnu, odhad ISM duben: 54,2 bodu, březen: 53,1 bodu)

6/5 Obchodní bilance (odhad březen: -40,5 miliardy USD, únor: -42,3 miliardy USD)

6/5 Veřejné vystoupení guvernéra Fedu Jeremyho Steina v New Yorku

7/5 Produktivita a náklady na práci mimo zemědělství

7/5 Spotřebitelské úvěry (odhad březen: +15,1 miliardy USD, únor: +16,5 miliardy USD)

7/5 Vystoupení předsedkyně Fedu Janet Yellenové před společnou komisí obou komor Kongresu

8/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad, nové žádosti: 330 tisíc, předchozí týden: 344 tisíc)

8/5 Vystoupení předsedkyně Fedu Janet Yellenové v Senátu

8/5 Veřejná vystoupení členů Fedu Charlese Plossera, Jamese Bullarda a Daniela Tarulla

8/5 Tržby maloobchodních řetězců

9/5 JOLTS - otevřené pracovní pozice (odhad březen: 4,125 milionu, únor: 4,173 milionu)

9/5 Velkoobchodní zásoby (odhad březen: +0,5 % meziměsíčně, stejně jako v únoru)

9/5 Veřejné vystoupení člena Fedu Narayany Kocherlakoty

Za uplynulý týden Dow přidal 0,93 %, když ve středu stanovil své nové zavírací maximum, S&P 500 posílil o 1 18 % a Nasdaq vzrostl o 0,95 %. Investoři nadále sledují vyostřování situace na Ukrajině, ta ale dopadá více na evropské akciové trhy. "Je jasné, že ta situace není vyřešená, trh to sleduje velice pozorně. Možná z opatrnosti se část obchodníků v pátek akcií raději zbavila," uvedl Jim Russell, akciový stratég z US Bank Wealth Management.

Ukrajinské síly útočily ve východoukrajinském Slavjansku proti proruským vzbouřencům a boje si vyžádaly padlé na obou stranách. Moskva obvinila Kyjev, že útokem zmařil naděje na urovnání krize. V Oděse v pátek zahynulo podle různých zdrojů 30 až 40 lidí při požáru budovy odborů, který vypukl v důsledku potyček mezi proruskými a ukrajinskými demonstranty. O víkendu byli propuštění členové mise OBSE na Ukrajině, které přes týden zadržovali ruští separatisté. Západ se shoduje, že je na Rusko potřeba zatlačit další sérií sankcí zaměřených na konkrétní sektory ekonomiky.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech klesla v dubnu na 6,3 % a sestoupila na minimum za pět a půl roku. Americký trh práce vytvořil zhruba 288 tisíc míst mimo zemědělství, což bylo nejvíce za více než dva roky. Nadšení ze silných hlavních čísel ale podkopaly další údaje, které ukázaly prudký nárůst počtu lidí, kteří vzdali hledání práce, a stagnaci mezd.

Aktivita v americkém zpracovatelském sektoru v dubnu zrychlila růst třetí měsíc po sobě a její ukazatel se vyhoupl na nejvyšší úroveň od konce loňského roku. Aktivitu v sektoru podpořil zejména nárůst zaměstnanosti, sdělil ve čtvrtek institut ISM, který sleduje aktivitu v odvětví na základě anket mezi nákupními manažery amerických firem. V pondělí dorazí na trh výsledek stejného průzkumu mimo zpracovatelský sektor, kde se také čeká mírný růst aktivity.

"Index S&P 500 v uplynulém týdnu posílil o 0,95 % a vrátil se k horní linii rozpětí 1 840 až 1 890. Indikátory jsou většinou pozitivní, objemy obchodů zůstávají podprůměrné. Situace se už dva měsíce téměř nemění. Zpráva o nezaměstnanosti mohla být oním pozitivním impulzem k překonání rezistence, ale nestalo se. Brzy zřejmě přijde další útok na rekordní úrovně," odhaduje ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Události uplynulého týdne včetně oznámených výsledků amerických firem si připomeňte ZDE.

V novém týdnu by k překonání historických maxim mohly přispět oznamované hospodářské výsledky amerických firem. Výsledková sezóna nadále ve srovnání s odhady vyznívá úspěšně, ačkoli na meziroční bázi řada firem zaostává. Přehled odhadovaných výsledků nejen amerických firem podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg najdete ZDE.

Kalendář ekonomických událostí není příliš nabitý. V pondělí se čeká potvrzení růstu aktivity ekonomiky i mimo sektor průmyslu, mírně klesnout by měly obchodní bilance i počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. Mírný úbytek by měl ale nastat na úrovni otevřených pracovních pozic, které monitoruje průzkum JOLTS (mimochodem jde o oblíbený indikátor šéfky Fedu Janet Yellenové).

Ta sama má před sebou dvě vystoupení v americkém Kongresu. Členové ekonomických komisí se jí budou ptát na měnovou politiku ve světle zimního zpomalení americké ekonomiky. Ta v prvním kvartálu narostla podle prvního odhadu pouze o 0,1 %. Fed v týdnu podle očekávání snížil objem měsíčních nákupů aktiv na 45 miliard USD, trh spíše než ústup od kvantitativního uvolňování váhá ohledně doby, kdy banka začne zvyšovat sazby. Aktuálně se počítá s rokem 2015, FOMC po posledním zasedání uvedl, že sazby budou poblíž nuly ještě značnou dobu. Ve čtvrtek pak Yellenová uvedla, že malé americké banky začínají půjčovat spotřebitelům rychlejším tempem než v předchozích letech. "Po letech omezeného poskytování úvěrů po recesi vidíme známky pomalého a stabilního růstu půjček u komunálních bank," řekl Yellenová. "Ačkoliv expanze půjčování musí být obezřetná, považuji tento růst za povzbudivý znak oživující ekonomiky."

Proti dalšímu růstu cen akcií hovoří nejen blízkost historických maxim, ale také sezónnost. Úsloví "Sell in May and go away" a výhledu dalšího vývoje cen akcií se věnovali hosté nedávného Investičního večera.

Ne všechny akcie navíc v období od května do října mívají problémy. Stejně jako ve zbytku roku se v uvedeném období dlouhodobě daří (nebo nedaří) titulům ze sektorů potravin a zemědělství (například Coca-Cola, PepsiCo, Tyson Foods), médií (Comcast, DirecTV nebo Walt Disney), maloobchodu (GAP, Home Depot, Target, Wal-Mart) nebo síťových služeb (Aqua America, Southern Co., Xcel Energy). V týdnu bude proto o to zajímavější sledovat například dubnové statistiky prodejů maloobchodních řetězců.

Další události týdne:

  • V pondělí se v New Yorku koná Sohn Investment Conference. Vystoupí na ní například Bill Ackman (Pershing Square Capital Management), David Einhorn (Greenlight Capital), Paul Tudor Jones (Tudor Investment Corp.) a Jeffrey Gundlach (DoubleLine Capital).
  • Úterní valná hromada Sotheby's by mohla být zajímavá. Aktivistický investor Dan Loeb z hedgeového fondu Third Point chce nové vedení, do předsednictva nominuje tři kandidáty včetně sebe.
  • Organizace pro potraviny a zemědělství OSN zveřejní ve čtvrtek dubnový index cen potravin (FAO). V březnu byly ceny nejvyšší ca celý uplynulý rok.
  • EIA ve čtvrtek vydá zprávu o zásobách zemního plynu.
Akcie: Kdo si kupuje (planou) naději, a kdo prodává na vrcholu?
Pohled na chování klientů jednoho z největších světových brokerů nabízí celkem jasný obrázek. Hedgeové fondy se drží dlouhodobě při zdi, institucionální investoři se akcií zbavují a drobní investoři je poctivě nakupují.
Populární akcie pořádně smrdí
Sázky na podhodnocené firmy v rámci takzvaného hodnotového investování fungují. A když navíc doplníte strategii vyhýbáním se nejpopulárnějším akciím, výnosy vás neminou.

Evropa

5/5 až 9/5 Výsledková sezóna (UBS, Adidas, Lafarge, Barclays, Deutsche Lufthansa, BMW, Fiat, Société Générale, Siemens, ING Groep, Anheuser-Busch InBev, HSBC, Commerzbank, HeidelbergCement, Metro, Deutsche Telekom, ArcelorMittal, Telefónica)

5/5 Eurozóna - index cen výrobců (odhad březen: -1,7 % meziročně a -0,2 % meziměsíčně, stejně jako v únoru)

5/5 Eurozóna - index důvěry investorů Sentix (odhad květen: 14,2 bodu, duben: 14,1 bodu)

6/5 Eurozóna, Německo, Francie, Itálie a další země – indexy nákupních manažerů ve službách a celkové

6/5 Eurozóna – maloobchodní tržby

7/5 Německo – průmyslové objednávky (odhad březen: +0,3 % meziměsíčně, únor: +0,6 % meziměsíčně)

7/5 Francie – průmyslová výroba (odhad březen: +0,2 % meziměsíčně, únor: +0,1 % meziměsíčně)

7/5 Francie – obchodní bilance

8/5 Německo – průmyslová výroba (odhad březen: +0,2 % meziměsíčně, únor: +0,4 % meziměsíčně)

8/5 ECB, Bank of England – rozhodnutí o měnové politice

9/5 Německo – obchodní bilance (odhad březen: +16,6 miliardy EUR, únor: +15,7 miliardy EUR)

9/5 Spojené království – průmyslová výroba (odhad březen: +2,4 % meziročně a -0,2 % meziměsíčně, únor: +2,7 %, respektive +0,9 %)

9/5 Spojené království – obchodní bilance (odhad březen: -9 miliard GBP, únor: -9,1 miliardy GBP)

9/5 Itálie – průmyslová výroba

Regionální Stoxx Europe v týdnu získal 1,1 %. FTSE 100 zpevnil o dvě procenta, CAC 40 o 0,33 % a DAX o 1,64 %.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v březnu stagnovala na 11,8 %. Údaje za únor byly revidovány z 11,9 % o 0,1 procentního bodu níže. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Ekonomové v anketě agentury Bloomberg odhadovali, že březnová míra nezaměstnanosti dosáhne 11,9 %.

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v dubnu pro celou eurozónu vzrostl na 53,4 bodu z 53 bodů v březnu. Čekal se o 0,1 procentního bodu slabší růst na 53,3 bodu. Zpracovatelský sektor v eurozóně v dubnu rostl již desátým měsícem v řadě, továrny ale druhým měsícem v řadě snižovaly ceny. Ukázaly to konečné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které v pátek zveřejnila konzultační společnost Markit.

Události uplynulého týdne včetně oznámených výsledků evropských firem si připomeňte ZDE.

Událostí prvního kopletně květnového týdne bude - vedle rychle se měnící situace na východě Ukrajiny - zasedání ECB. Analytici v průměru neočekávají změnu sazeb ani oznámení dalších kroků na podporu evropské ekonomiky, hlasy volající nebo očekávající "akci" ale sílí.

Francie považuje nynější kurz eura za příliš vysoký a hodlá žádat změnu měnové politiky tak, aby více podporovala ekonomický růst a zaměstnanost. Prohlásil to v sobotu francouzský premiér Manuel Valls. Podle něj iniciativu v tomto směru předloží eurozóně francouzský prezident Françoise Hollande po nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.

Ekonomové připouštějí variantu dalšího kola levných půjček evropskému bankovnímu sektoru (LTRO), ve světle probíhajícího testování významných bank na starém kontinentu, které bude stát na začátku tvořící se bankovní unie ale přicházejí v úvahu také další snížení úrokových sazeb (to po posledních zasedáních jako diskutovanou možnost připustil sám Mario Draghi, včetně varianty záporné depozitní sazby) nebo kvantitativní uvolňování, tedy nákupy aktiv po vzoru amerického Fedu. Jakékoli nové opatření na podporu růstu by oslabilo euro a s velkou pravděpodobností pomohlo akciím.

Makroekonomický kalendář v Evropě je nabitější než ten v USA. Vedle indexů nákupních manažerů se investoři zaměří především na data z německého průmyslu. Data o produkci zveřejní také Francie a Spojené království. Ekonomika ostrovního státu rostla na začátku roku o 3,1 % a její solidní výkonnost spojená s poklesem nezaměstnanosti upírá stále větší pozornost na Bank of England, která by jako první z velkých centrálních bank mohla přistoupit ke zpřísnění měnové politiky. Na květnovém zasedání k tomu ale podle analytiků ještě určitě nedojde.

Co bude v týdnu sledovat makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS?

Na evropské trhy negativně doléhá situace na Ukrajině. V některých oblastech na východě země i o víkendu pokračovaly boje, západní mocnosti v čele s USA a Německem jsou odhodlány prohlubovat sankce proti Rusku, které obviňují z podpory proruských separatistů ve městech Slavjansk, Doněck a dalších.

"Závislost Ruska na globálním finančním sektoru, jemuž dominují američtí a evropští hráči, je značná. Pokud by tedy chtěl Západ na Rusko skutečně zatlačit, mohl by zvolit cestu přes banky. Otázkou je, zda by to nekompromitovalo dlouhodobé strategické zájmy Washingtonu a Bruselu," varuje ekonom z vídeňské Raiffeisenbank Günter Deuber. "Izolace by totiž mohla podpořit množící se hlasy, které po něčem podobném v Rusku volají."

Další události týdne:

  • V pondělí Evropská komise vydá jarní ekonomickou prognózu pro celou EU.
  • Ministři financí eurozóny se v pondělí sejdou, aby diskutovali o portugalském záchranném programu, řecké ekonomice a možnosti přímé rekapitalizace bank skrze ESM.
  • Ministři financí EU se sejdou v úterý, aby diskutovali o navrhované dani z finančních transakcí.
  • Ve čtvrtek se německá kancléřka Angela Merkelová a ministr financí Wolfgang Schäuble zúčastní berlínské konference o budoucnosti Evropy.
  • V pátek Merkelová přivítá na dvoudenní návštěvě ve Stralsundu francouzského prezidenta Françoise Hollanda. Řeč bude o ukrajinské krizi, ale také o možné akvizici části společnosti Alstom ze strany německého Siemensu.
  • Italský premiér Matteo Renzi, předseda Evropské komise José Manuel Barroso a známý investor George Soros vystoupí na konferenci ve Florencii.

Asie, Austrálie a emerging markets

5/5 Čína – index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit HSBC; odhad duben: 48,4 bodu, březen: 48,3 bodu)

5/5 Inflace na Tchaj-wanu (duben), HDP Indonésie (1Q2014, inflace v Turecku (duben), míra nezaměstnanosti v JAR (1Q2014)

6/5 Austrálie - rozhodnutí centrální banky o měnové politice

6/5 Inflace na Filipínách, inflace na Ukrajině (duben)

7/5 Japonsko – index nákupních manažerů ve službách a celkový

7/5 Japonsko – zápis z dubnového zasedání Bank of Japan

7/5 Čína – index nákupních manažerů ve službách a celkový (Markit HSBC)

7/5 Brazílie - průmyslová výroba (březen)

7/5 JAR - všeobecné volby

8/5 Čína – obchodní bilance (odhad duben: +11 miliard USD, vývoz: -0,9 % meziročně, dovoz: +0,3 % meziročně, březen: +7,7 miliardy USD, -6,6 %, -11,3 %)

8/5 Míra nezaměstnanosti v Austrálii (duben), průmyslová výroba v Turecku (březen), inflace v Egyptě (duben), průmyslová výroba v JAR, inflace v Mexiku (duben)

9/5 Čína – index spotřebitelských (CPI) a výrobních (PPI) cen (odhad duben CPI: +2,1 % meziročně, březen CPI: +2,4 % meziročně, odhad duben PPI: -1,8 % meziročně, březen: -2,3 % meziročně)

9/5 HDP Argentiny podle nové metodologie (4Q2013), inflace v Brazílii (duben)

Stály za růstem cen akcií na emerging markets, nyní budí obavy: Čínské banky
Rostoucí dluh Číny vzbuzuje nejistotu. Ještě před krizí bylo zadlužení soukromého sektoru v zemi pod úrovní eurozóny i USA. Zatímco po krizi dluh soukromého sektoru v USA začal klesat a v eurozóně alespoň stagnovat, v Číně rychle vystřelil nad úrovně jak USA, tak eurozóny.
Čína, nebo Indie? Proč (ne)sázet na dvě ze čtyř základních cihel emerging markets
Dávají zahraniční ekonomové přednost autoritářskému režimu v Pekingu, nebo demokracii praktikované z Dillí? Na kterou zemi by si i proto investoři měli vsadit? A na co konkrétně? Další z řady Investičních večerů nabídl debatu ekonoma a žurnalisty Lukáše Kovandy s Radimem Dohnalem, konzultantem ze Saxo Bank.

Česká republika

6/5 Obchodní bilance (odhad březen: +37 miliard Kč, únor: +34 miliard Kč)

7/5 CME - hospodářské výsledky za 1Q2014

7/5 Komerční banka - hospodářské výsledky za 1Q2014

7/5 Fortuna - hospodářské výsledky za 1Q2014

7/5 Maloobchodní tržby (odhad březen: +7,3 % meziročně, únor: +8,1 % meziročně)

7/5 Průmyslová výroba (odhad březen: +8,0 % meziročně, únor: +6,7 % meziročně)

7/5 ČNB - rozhodnutí o měnové politice

8/5 Burza zavřená - státní svátek

Index PX za uplynulý zkrácený týden posílil o 1,82 %. Největší ztráty zaznamenaly cenné papíry developerské společnosti Orco, nejvíce posílily akcie pojišťovací skupiny VIG.

"Z domácích zpráv jsme sledovali středeční výsledky Erste Group, která na úrovni čistého zisku pozitivně překvapila (103 milionů eur oproti očekávaným 90 milionům), nicméně důvodem bylo především snížení opravných položek na úkor krytí rizikových úvěrů, což vnímáme jako dlouhodobě neudržitelné," ohlíží se za minulým týdnem Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky. Akcie Erste Group v týdnu oslabily o 1,3 %.

U CME se objevila spekulace domácího tisku o údajném zájmu ze strany lokálních investorů v čele s PPF. Vůči těmto informacím se PPF ostře ohradila a spekulaci dementovala. "V pátek došlo k vypršení možnosti účasti na restrukturalizaci firmy. Dle očekávání majoritní vlastník Time Warner bude více než 80% držitelem jednotek znamenajících právo na nové dluhopisy a warranty," poukázal Vaníček. CME za týden posílila o 1,6 %.

Vláda v týdnu schválila dohodu s NWR o prodloužení těžby ve ztrátovém Dole Paskov, který má být v provozu do konce roku 2017. Stát by pak přispěl částkou 600 milionů korun na sociální programy pro horníky. "Pokud klesne cena uhlí po tři čtvrtletí po sobě pod 110 USD/t, je dohoda neplatná, a naopak, NWR může rozhodnout o pokračování v těžbě za domluvený časový horizont. Transakci musí ještě schválit EU," upozornil Vaníček.

"V dohodě nejsou velké změny proti tomu, co dříve oznámil ministr financí. Pozitivní pro NWR je, že bylo nastaveno dno pro ceny uhlí, pod kterým je současná dohoda neplatná. Toto dno je asi 8 % pod současnými cenami, takže se NWR nezavazuje držet Paskov v chodu za každou cenu. Vypadá to také, že NWR našla dostatek prostoru pro nákladové škrty, aby udržela Paskov v provozu až do roku 2017, ale přitom nevytvořila výrazně vyšší ztrátu než 40 až 50 milionů EUR odhadovaných v případě okamžitého zavření dolu Paskov. To také znamená, že by v případě postupného oživení cen mohl Paskov přežít i dlouhodobě. Zprávu tak vidíme jako lehce pozitivní, ne ani tak díky dohodě se státem, ale díky naznačeným nákladovým škrtům," řekl již dříve analytik z České spořitelny Petr Bártek. NWR zakončila týden s 1,5% ztrátou.

V úvodu týdne oznámil pivovar Lobkowicz, že plánuje do konce června umístit své akcie na pražské burze. Mělo by se jednat o kombinaci veřejné nabídky a privátního úpisu. "Domnívám se, že akcie pivovaru budou zajímavé především pro takzvaný retail, a to především díky oboru a jeho tradici v Česku. Pokud se bude navíc jednat o poměrně konzervativní investiční příběh (potenciál dividendy či zajímavý postupný rozvoj), mohla by emise nalákat zajímavou poptávku," komentoval plány IPO pro Investiční web Vaníček. Velkou vzpruhou pro obchodování na pražské burze ale podle něj nový titul nebude. "Očekával bych, že půjde spíše o méně likvidní akcii (relativně k tradičním velikánům domácí burzy), především vzhledem k očekávané tržní velikosti a volně obchodovanému podílu. Odhaduji, že likviditou i blízkostí oboru podnikání by to mohla být emise podobná firmě Stock Spirits."

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla developerská společnost Orco, která oslabila o 5,1 %. "Orco Group odprodá svůj podíl v Orco Germany, která je hodnocena jako nejlukrativnější aktivum ve společnosti. Důvodem má být řešení napjaté likviditní situace spjaté s jinými projekty. Zbavování se zajímavých aktiv za ceny pod čistou hodnotou vnímáme nepříznivě," okomentoval rozhodnutí firmy Vaníček. "Nicméně je nutné připomenout, že na současných úrovních je obchodování na Orku výrazně volatilní a daný pohyb nevybočuje z aktuálně běžné volatility."

Nejvíce se naopak v uplynulém týdnu dařilo akciím pojišťovny VIG, které zpevnily o 5,6 %, i přesto, že nebyla zveřejněna žádná významná firemní zpráva.

Nový týden bude na pražské burze opět zkrácený o čtvrteční státní svátek. Středa bude i proto velice nabitá. A nejen na burze.

ČNB by na zasedání bankovní rady neměla měnit sazby ani cíl udržet korunu slabší než 27 EUR/CZK. Rozhodování o úrokových sazbách a zasedání bankovní rady se zúčastní šest ze sedmi členů. Na jednání nebude přítomen viceguvernér Mojmír Hampl. Ten ale odhodlání banky udržet korunu slabší minimálně zhruba další rok potvrdil nedávno přímo ve studiu Investičního webu.

Vedle průmyslové výroby a maloobchodních tržeb (v obou případech se čeká pokračování výrazného meziročního růstu) pokračuje právě ve středu výsledková sezóna hned třemi významnými tituly z parketu pražské burzy.

"U Komerční banky očekáváme stagnaci čistého zisku na 3,1 miliardy Kč, na což by trh měl reagovat neutrálně. Fortuna by měla zveřejnit 14% meziroční pokles EBITDA (9,7 milionu EUR) kvůli abnormní loňské ziskové marži, která by se neměla letos opakovat. Investoři budou sledovat komentář k dividendě (0,22 EUR/akcii), která byla nižší, než jsme čekali. Důležitý bude především výhled. CME by měla vykázat zlepšení na všech úrovních vzhledem k tomu, že ustoupila z loňské strategie prudkého navyšování cen reklamních spotů. EBITDA by dle naší projekce měl dosáhnout +6,7 milionu USD (loni -20,7 milionu USD). Pozitivní očekávání by již mělo být zapracováno do ceny akcií, ale i tak je možná krátkodobě pozitivní reakce trhu, která by však neměla měnit dlouhodobý pohled na titul," uvedl Vaníček.

Hampl (ČNB): Kurzová rizika musejí řešit všichni hráči na trhu
Pokud bude růst ekonomiky dlouhodobě utlumený (nový normál), bude to mít vliv i na výnosnost kapitálu. Pokud naopak bude pokračovat a zesilovat oživení v Evropě i u nás a Česká republika bude dohánět v bohatství západní země, reálné sazby budou vyšší, tvrdí v pokračování rozhovoru pro Investiční web viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království