Co musíte ráno vědět (2. června)
|

Co musíte ráno vědět (2. června)

V jaké náladě zakončily týden i celý květen světové trhy, co prý provedl Carl Icahn, za kolik se (možná) v pondělí budou obchodovat akcie AAA Auto a s kým si Tomáš Berdych nezahraje ve čtvrtfinále Roland Garros? Nejen to musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek mírně posílily a potvrdily vydařený týden i celý květen

Americké akciové trhy na konci úspěšného týdne i celého měsíce zastavily růst a konsolidovaly zisky. Investoři na páteční smíšené zprávy z ekonomiky příliš nereagovali a zaměřovali se na příští týden, kdy se očekávají významné události a statistické údaje. Indexům S&P 500 i Dow se přesto podařilo posunout rekordy. Dow posílil o 0,11 %, S&P 500 o 0,18 % (na rekordních 1 923,57 bodu) a Nasdaq ztratil 0,13 %. Za celý týden od úterka (v pondělí slavily Spojené státy státní svátek) Dow zpevnil o 0,67 %, S&P 500 o 1,21 % a Nasdaq o 1,36 %, za celý květen Dow připsal 0,82 %, S&P 500 2,1 % a Nasdaq 3,11 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rally pokračuje, výhled je pozitivní

2. Evropské akcie v pátek mírně ztratily, celý týden však byl již posedmé v řadě ziskový

Evropské akcie v pátek ztrácely kvůli americkým makrodatům. Britský FTSE 100 ztrácel 0,39 %, francouzský CAC 40 0,24 % a německý DAX zakončil prakticky na nule se ziskem 0,04 %. Nejvíce se dařilo technologickému a realitnímu sektoru, ztrácel naopak sektor základních materiálů a stavební sektor. Za celý týden regionální index Stoxx Europe 600 zpevnil o více než půl procenta a připsal si tak týdenní zisk už posedmé v řadě. Německý DAX za uplynulý týden zpevnil o 1,79 %, CAC 40 o 0,59 % a FTSE 100, za čtyři dny kromě pondělí, kdy burza zůstala zavřená, o 0,42 %. Za celý květen FTSE 100 připsal necelé procento, CAC 40 0,72 % a DAX 3,5 %.

Nick Beecroft (Saxo Bank): ECB v červnu sníží sazby, silné euro si ale vynutí kvantitativní uvolňování na konci roku

Pravda o ekonomice: Krize neskončila, Evropa je těsně před zhroucením
Evropa se dostala do pasti. Média sice popisují pomalé oživení, ale věci se spíše zhoršují a problémy zůstávají nevyřešeny. Silné euro škodí exportérům, reformy nejsou dotaženy a dluhová spirála se roztáčí až na samou hranu únosnosti. Ekonomický kolaps Evropy je velice reálný.

3. Pražská burza poslední květnový obchodní den zažila rally

Index PX v pátek připsal 1,07 % na 1 027,22 bodu. Nejvíce obchodovanou akcií byla Telefónica C.R., jejíž akcie představovaly více než třetinu všech obchodů a oslabily o mírných 0,07 %. Druhým nejčastěji obchodovaným titulem byla skupina ČEZ, která posílila o 1,30 %, a na třetím místě se umístila Komerční banka, jejíž cenné papíry ztratily 0,30 %. Druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, se naopak dařilo - její akcie podražily o 1,80 %. Nejvíce ztrácely cenné papíry těžařské NWR (-2,78 %), více než dvě procenta naopak připsala pojišťovna VIG (+2,56 %). Akcie na pražské burze za uplynulý týden stouply o 2,98 %, když největší ztráty zaznamenaly opět cenné papíry těžební společnosti NWR, nejvíce naopak znovu posílily akcie bankovní skupiny Erste Group. Za celý květen index PX přidal 1,67 %, PX-TR dokonce 1,84 %.

4. Očekávané události

Pondělí bude ve znamení indexů nákupních manažerů v průmyslu, data vyjdou pro celou řadu zemí včetně USA, celé eurozóny nebo Spojeného království, průmyslový PMI vyjde i v ČR. Ve Spojených státech navíc vyjdou data o výdajích ve stavebnictví (odhad duben: +0,7 % meziměsíčně, březen: +0,2 % meziměsíčně), Německo vydá zprávu o inflaci (odhad květen: harmonizovaný s EU +1 %, neharmonizovaný +1,1 %, duben: harmonizovaný s EU +1,1 %, neharmonizovaný +1,3 %), pravděpodobně po konci obchodování na burze v Paříži oznámí výsledky za první kvartál společnost Orco Property Group. Co všechno se v nabitém týdnu bude dít, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Výsledková sezóna v USA v rámci největších firem prakticky skončila, celý týden budou ale vycházet údaje od menších firem, jejichž akcie v rámci indexu Russell 2000 v uplynulých týdnech ztrácely výrazně více než large caps benchmark S&P 500.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. června

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Úřady USA vyšetřují Carla Icahna kvůli podezření z insider tradingu, v případu figuruje i golfista Phil Mickelson

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřují investora Carla Icahna, golfistu Phila Mickelsona a hazardního hráče z Las Vegas Williama Walterse kvůli podezření ze zneužití neveřejných informací pro zisk z obchodování na burze, tedy takzvaného insider tradingu. Vyšetřovatelé zjišťují, zda Mickelson a Walters nevyužili tajných informací od Icahna o jeho investicích do veřejných firem, čímž by se dopustili nelegálních obchodů, prohlásil zdroj agentuře Reuters, a potvrdil tak zprávu listu The Wall Street Journal. Icahn pro CNBC uvedl, že nikdy neposkytl někomu dalšímu neveřejné informace a že o vyšetřování nevěděl. "Vždy velmi pečlivě dodržujeme všechny právní požadavky při všech svých aktivitách. Věříme, že vytváření pobuřujících a spekulativních prohlášení, zvláště když máme 50 let neposkvrněnou pověst, je jasně nezodpovědné," uvedl Icahn později. Centrem vyšetřování jsou podezřelé obchody s firmou Clorox pár dní předtím, než Icahn v roce 2011 učinil nabídku na koupi firmy. Icahn v únoru 2011 nahromadil ve firmě Clorox podíl 9,1 %. V červenci pak učinil nabídku na firmu, která ji ohodnotila na více než deset miliard USD a poslala akcie firmy vzhůru.

6. PIIGS: Ještě není ruka v rukávě

Konec dluhové krize možná není tak hotovou věcí, jak mnozí politici i ekonomové tvrdí. Třetí kolo pomoci Řecku, i když jen v hodnotě 10 miliard eur, je ve hře, přiznal o víkendu německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Portugalský odchod ze záchranného programu je sice skutečností, některá opatření, s nimiž hleděla do budoucnosti tamní vláda, však odmítl ústavní soud. Španělsko naproti tomu pracuje na trvalejším oživení ekonomiky, například investicemi a snížením daní.

MMF uvolní Řecku z úvěrové pomoci dalších 4,6 miliardy dolarů

Na aténské burze se chystá první nabídka akcií za 5 let

Kypr zrušil zákaz otevírání nových bankovních účtů

7. Čína plánuje ulevit některým bankám, pokud jde o povinné rezervy

Čína oznámila, že sníží úroveň povinných rezerv některým bankám, aby podpořila růst ekonomiky. Chce "přiměřeně" ulevit těm bankám, které mají určitý podíl úvěrů nasměrovaný menším firmám a klientům z venkova. Vláda zatím neoznámila detaily plánu.

Průmyslová aktivita v Číně byla v květnu nejvyšší za 5 měsíců

8. Irák hrozí právními kroky proti kupcům ropy vyvezené z Kurdistánu

Irák v neděli pohrozil právními kroky jakýmkoli kupcům ropy vyvezené prostřednictvím nového ropovodu z irácké autonomní oblasti Kurdistán do Turecka. Irácký Kurdistán v květnu uskutečnil první dodávku ropy na mezinárodní trhy navzdory odporu ze strany centrální irácké vlády, která tvrdí, že má jako jediná právo obchodovat s přírodními zdroji země.

Ropná produkce OPEC se v květnu dostala na maximum za tři měsíce

9. Egyptské akcie oslabily kvůli plánovanému zdanění zisků na burze

Egyptská burza v neděli prudce oslabila. Reagovala tak na vládní plán na zavedení 10% daně ze zisků plynoucích z obchodování s akciemi, který ve čtvrtek představil ministr financí Haní Kadri Damján. Index káhirské burzy EGX30 v jednu chvíli vykazoval 5% propad, což vedlo k půlhodinovému přerušení obchodování. Nakonec uzavřel s poklesem o 4,22 %. Daň by měla začít platit na konci letošního roku. V současnosti zisky plynoucí z obchodování s akciemi nepodléhají žádnému zdanění. Podle jednoho z analytiků z investiční banky EFG Hermes vláda svůj plán dostatečně nevysvětlila, což přispělo k "extrémní reakci" akciového trhu. "Je to ukázka naprostého chaosu," prohlásil analytik.

3 dobré důvody, proč si neplést emerging a frontier markets

10. 100 a více korun za akcii AAA Auto? V pondělí může být v RM-Systému hodně živo

Prodej AAA Auto Group je podle informací serveru motejlek.com na spadnutí. Britský zájemce je připraven zaplatit velkou sumu. Na jednu akcii připadá několikanásobek toho, co firma nabídla akcionářům při loňském výkupu akcií autobazaru. V neděli motejlek.com na svém Facebooku napsal (v originální podobě), že "prodej aaa auto group vypada na opravdu poradnou raketu. lonske vysledky a letosni vyvoj naznacuji pres stovku za jednu akcii".

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Federer se s French Open loučí již po prvním týdnu

A nehrál přitom špatně. Bývalá světová jednička měla v osmifinále nakročeno k vedení 2:0 na sety a hrála skvělý tenis, ale nedokázala lehkou smečí zakončit game. Po několika dalších zvratech se v páté sadě radoval z vítězství Ernests Gulbis. Tomáš Berdych se tak ve čtvrtfinále utká s lotyšským tenistou.

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
3. 4. 2020 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)