Co musíte ráno vědět (2. června)
|

Co musíte ráno vědět (2. června)

V jaké náladě zakončily týden i celý květen světové trhy, co prý provedl Carl Icahn, za kolik se (možná) v pondělí budou obchodovat akcie AAA Auto a s kým si Tomáš Berdych nezahraje ve čtvrtfinále Roland Garros? Nejen to musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek mírně posílily a potvrdily vydařený týden i celý květen

Americké akciové trhy na konci úspěšného týdne i celého měsíce zastavily růst a konsolidovaly zisky. Investoři na páteční smíšené zprávy z ekonomiky příliš nereagovali a zaměřovali se na příští týden, kdy se očekávají významné události a statistické údaje. Indexům S&P 500 i Dow se přesto podařilo posunout rekordy. Dow posílil o 0,11 %, S&P 500 o 0,18 % (na rekordních 1 923,57 bodu) a Nasdaq ztratil 0,13 %. Za celý týden od úterka (v pondělí slavily Spojené státy státní svátek) Dow zpevnil o 0,67 %, S&P 500 o 1,21 % a Nasdaq o 1,36 %, za celý květen Dow připsal 0,82 %, S&P 500 2,1 % a Nasdaq 3,11 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Rally pokračuje, výhled je pozitivní

2. Evropské akcie v pátek mírně ztratily, celý týden však byl již posedmé v řadě ziskový

Evropské akcie v pátek ztrácely kvůli americkým makrodatům. Britský FTSE 100 ztrácel 0,39 %, francouzský CAC 40 0,24 % a německý DAX zakončil prakticky na nule se ziskem 0,04 %. Nejvíce se dařilo technologickému a realitnímu sektoru, ztrácel naopak sektor základních materiálů a stavební sektor. Za celý týden regionální index Stoxx Europe 600 zpevnil o více než půl procenta a připsal si tak týdenní zisk už posedmé v řadě. Německý DAX za uplynulý týden zpevnil o 1,79 %, CAC 40 o 0,59 % a FTSE 100, za čtyři dny kromě pondělí, kdy burza zůstala zavřená, o 0,42 %. Za celý květen FTSE 100 připsal necelé procento, CAC 40 0,72 % a DAX 3,5 %.

Nick Beecroft (Saxo Bank): ECB v červnu sníží sazby, silné euro si ale vynutí kvantitativní uvolňování na konci roku

Pravda o ekonomice: Krize neskončila, Evropa je těsně před zhroucením
Evropa se dostala do pasti. Média sice popisují pomalé oživení, ale věci se spíše zhoršují a problémy zůstávají nevyřešeny. Silné euro škodí exportérům, reformy nejsou dotaženy a dluhová spirála se roztáčí až na samou hranu únosnosti. Ekonomický kolaps Evropy je velice reálný.

3. Pražská burza poslední květnový obchodní den zažila rally

Index PX v pátek připsal 1,07 % na 1 027,22 bodu. Nejvíce obchodovanou akcií byla Telefónica C.R., jejíž akcie představovaly více než třetinu všech obchodů a oslabily o mírných 0,07 %. Druhým nejčastěji obchodovaným titulem byla skupina ČEZ, která posílila o 1,30 %, a na třetím místě se umístila Komerční banka, jejíž cenné papíry ztratily 0,30 %. Druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, se naopak dařilo - její akcie podražily o 1,80 %. Nejvíce ztrácely cenné papíry těžařské NWR (-2,78 %), více než dvě procenta naopak připsala pojišťovna VIG (+2,56 %). Akcie na pražské burze za uplynulý týden stouply o 2,98 %, když největší ztráty zaznamenaly opět cenné papíry těžební společnosti NWR, nejvíce naopak znovu posílily akcie bankovní skupiny Erste Group. Za celý květen index PX přidal 1,67 %, PX-TR dokonce 1,84 %.

4. Očekávané události

Pondělí bude ve znamení indexů nákupních manažerů v průmyslu, data vyjdou pro celou řadu zemí včetně USA, celé eurozóny nebo Spojeného království, průmyslový PMI vyjde i v ČR. Ve Spojených státech navíc vyjdou data o výdajích ve stavebnictví (odhad duben: +0,7 % meziměsíčně, březen: +0,2 % meziměsíčně), Německo vydá zprávu o inflaci (odhad květen: harmonizovaný s EU +1 %, neharmonizovaný +1,1 %, duben: harmonizovaný s EU +1,1 %, neharmonizovaný +1,3 %), pravděpodobně po konci obchodování na burze v Paříži oznámí výsledky za první kvartál společnost Orco Property Group. Co všechno se v nabitém týdnu bude dít, zjistíte v našem burzovním kalendáři. Výsledková sezóna v USA v rámci největších firem prakticky skončila, celý týden budou ale vycházet údaje od menších firem, jejichž akcie v rámci indexu Russell 2000 v uplynulých týdnech ztrácely výrazně více než large caps benchmark S&P 500.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. června

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Úřady USA vyšetřují Carla Icahna kvůli podezření z insider tradingu, v případu figuruje i golfista Phil Mickelson

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřují investora Carla Icahna, golfistu Phila Mickelsona a hazardního hráče z Las Vegas Williama Walterse kvůli podezření ze zneužití neveřejných informací pro zisk z obchodování na burze, tedy takzvaného insider tradingu. Vyšetřovatelé zjišťují, zda Mickelson a Walters nevyužili tajných informací od Icahna o jeho investicích do veřejných firem, čímž by se dopustili nelegálních obchodů, prohlásil zdroj agentuře Reuters, a potvrdil tak zprávu listu The Wall Street Journal. Icahn pro CNBC uvedl, že nikdy neposkytl někomu dalšímu neveřejné informace a že o vyšetřování nevěděl. "Vždy velmi pečlivě dodržujeme všechny právní požadavky při všech svých aktivitách. Věříme, že vytváření pobuřujících a spekulativních prohlášení, zvláště když máme 50 let neposkvrněnou pověst, je jasně nezodpovědné," uvedl Icahn později. Centrem vyšetřování jsou podezřelé obchody s firmou Clorox pár dní předtím, než Icahn v roce 2011 učinil nabídku na koupi firmy. Icahn v únoru 2011 nahromadil ve firmě Clorox podíl 9,1 %. V červenci pak učinil nabídku na firmu, která ji ohodnotila na více než deset miliard USD a poslala akcie firmy vzhůru.

6. PIIGS: Ještě není ruka v rukávě

Konec dluhové krize možná není tak hotovou věcí, jak mnozí politici i ekonomové tvrdí. Třetí kolo pomoci Řecku, i když jen v hodnotě 10 miliard eur, je ve hře, přiznal o víkendu německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Portugalský odchod ze záchranného programu je sice skutečností, některá opatření, s nimiž hleděla do budoucnosti tamní vláda, však odmítl ústavní soud. Španělsko naproti tomu pracuje na trvalejším oživení ekonomiky, například investicemi a snížením daní.

MMF uvolní Řecku z úvěrové pomoci dalších 4,6 miliardy dolarů

Na aténské burze se chystá první nabídka akcií za 5 let

Kypr zrušil zákaz otevírání nových bankovních účtů

7. Čína plánuje ulevit některým bankám, pokud jde o povinné rezervy

Čína oznámila, že sníží úroveň povinných rezerv některým bankám, aby podpořila růst ekonomiky. Chce "přiměřeně" ulevit těm bankám, které mají určitý podíl úvěrů nasměrovaný menším firmám a klientům z venkova. Vláda zatím neoznámila detaily plánu.

Průmyslová aktivita v Číně byla v květnu nejvyšší za 5 měsíců

8. Irák hrozí právními kroky proti kupcům ropy vyvezené z Kurdistánu

Irák v neděli pohrozil právními kroky jakýmkoli kupcům ropy vyvezené prostřednictvím nového ropovodu z irácké autonomní oblasti Kurdistán do Turecka. Irácký Kurdistán v květnu uskutečnil první dodávku ropy na mezinárodní trhy navzdory odporu ze strany centrální irácké vlády, která tvrdí, že má jako jediná právo obchodovat s přírodními zdroji země.

Ropná produkce OPEC se v květnu dostala na maximum za tři měsíce

9. Egyptské akcie oslabily kvůli plánovanému zdanění zisků na burze

Egyptská burza v neděli prudce oslabila. Reagovala tak na vládní plán na zavedení 10% daně ze zisků plynoucích z obchodování s akciemi, který ve čtvrtek představil ministr financí Haní Kadri Damján. Index káhirské burzy EGX30 v jednu chvíli vykazoval 5% propad, což vedlo k půlhodinovému přerušení obchodování. Nakonec uzavřel s poklesem o 4,22 %. Daň by měla začít platit na konci letošního roku. V současnosti zisky plynoucí z obchodování s akciemi nepodléhají žádnému zdanění. Podle jednoho z analytiků z investiční banky EFG Hermes vláda svůj plán dostatečně nevysvětlila, což přispělo k "extrémní reakci" akciového trhu. "Je to ukázka naprostého chaosu," prohlásil analytik.

3 dobré důvody, proč si neplést emerging a frontier markets

10. 100 a více korun za akcii AAA Auto? V pondělí může být v RM-Systému hodně živo

Prodej AAA Auto Group je podle informací serveru motejlek.com na spadnutí. Britský zájemce je připraven zaplatit velkou sumu. Na jednu akcii připadá několikanásobek toho, co firma nabídla akcionářům při loňském výkupu akcií autobazaru. V neděli motejlek.com na svém Facebooku napsal (v originální podobě), že "prodej aaa auto group vypada na opravdu poradnou raketu. lonske vysledky a letosni vyvoj naznacuji pres stovku za jednu akcii".

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Federer se s French Open loučí již po prvním týdnu

A nehrál přitom špatně. Bývalá světová jednička měla v osmifinále nakročeno k vedení 2:0 na sety a hrála skvělý tenis, ale nedokázala lehkou smečí zakončit game. Po několika dalších zvratech se v páté sadě radoval z vítězství Ernests Gulbis. Tomáš Berdych se tak ve čtvrtfinále utká s lotyšským tenistou.

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět…
18:00

Evropské akcie své dopolední zisky ve čtvrtek neudržely, opět skončily ve ztrátě

Akcie na západoevropských trzích po dobrém začátku ve čtvrtek opět skončily v červených číslech, zisk si připsal...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna
17:52

USA vydají do Japonska dva údajné komplice exšéfa Nissanu Ghosna

Ministerstvo zahraničí USA se rozhodlo vydat do Japonska dva Američany, kteří čelí obviněním z toho, že loni pomohli...
Spojené státy americké (USA) Japonsko Auta
Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 procent pozic
17:44

Exxon Mobil plánuje na celém světě zrušit až 15 procent pozic

Exxon Mobil propustí ve Spojených státech na 1900 zaměstnanců a celosvětově by mohl zrušit až 14 000 pracovních pozic...
Energetika ExxonMobil
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku
16:50

Pražská burza ve čtvrtek klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy dnes oslabil o 1,88 procenta na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
15:36

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi
14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ceny v Německu v říjnu opět klesly
14:00

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v říjnu meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září...
Německo Inflace
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
13:45

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných...
ECB Eurozóna Centrální banky
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
13:32

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok rekordním tempem 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) HDP