Burzovní kalendář 30. 6. - 4. 7. 2014
|

Burzovní kalendář 30. 6. - 4. 7. 2014

V Americe v pátek sice slaví Den nezávislosti a burzy budou zavřené již od čtvrtka odpoledne, ještě předtím však z USA přijdou důležité údaje o tvorbě pracovních míst a zaměstnanosti. V Evropě bude nejsledovanější událostí čtvrteční zasedání ECB, ale i údaje o inflaci v eurozóně. V pondělí se naposledy s nárokem na dividendu 40 Kč na akcii obchodují cenné papíry ČEZ.

Investiční a ekonomický výhled

USA

30/6 Pokračující prodeje domů (odhad květen meziměsíčně: +1,5 %, duben meziměsíčně: +0,4 %)

30/6 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad červen: 64,3 bodu, květen: 65,5 bodu)

30/6 Index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu (květen: 8 bodů)

1/7 Prodeje aut

1/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit; odhad červen: 57,5 bodu, květen: 56,4 bodu)

1/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM; odhad červen: 55,9 bodu, květen: 55,4 bodu)

1/7 Stavební výdaje (odhad květen: +0,5 % meziměsíčně, duben: +0,2 % meziměsíčně)

2/7 Průmyslové objednávky (odhad květen: -0,2 % meziměsíčně, duben: +0,7 %)

2/7 ADP - zpráva o vývoji zaměstnanosti v soukromé sféře (odhad červen: 203 tisíc nových pracovních míst, květen: 179 tisíc)

2/7 Veřejné vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové

3/7 Zkrácené obchodování, burzy zavírají v 19.00 SELČ

3/7 Obchodní bilance (odhad květen: -45 miliard USD, duben: -47,2 miliardy USD)

3/7 Nezaměstnanost (odhad červen: celková míra nezaměstnanosti 6,3 %, nových míst mimo zemědělství 210 tisíc, v soukromé sféře 210 tisíc, růst hodinové mzdy o 0,2 % meziměsíčně, květen: 6,3 %, 217 tisíc, 216 tisíc, +0,2 %)

3/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 315 tisíc nových, předchozí: 312 tisíc nových)

3/7 Index nákupních manažerů ve službách a celkový (Markit)

3/7 Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor (ISM; odhad červen: 54,4 bodu, květen: 56,3 bodu)

4/7 Den nezávislosti - trhy jsou zavřené

Americké akcie v uplynulém týdnu ztrácely. Za celý týden Dow oslabil o 0,56 %, S&P 500 o 0,1 %, jen Nasdaq posílil o 0,68 %. Příští týden se ponese ve znamená makrodat, ale i prázdninového línějšího obchodování, které ještě umocní páteční Den nezávislosti. V pátek tak budou burzy zavřené a ve čtvrtek bude obchodování kratší.

"Graf S&P 500 je stále v býčím nastavení. Platí, že trh je překoupený a ke krátkodobé korekci může dojít kdykoli. Neměla by mít dlouhého trvání a zřejmě bude využita jako příležitost k nákupům. Při souboji býků s medvědy je otázkou, zda S&P 500 nejprve otestuje psychologickou hladinu 2 000, nebo 1 900. K 1 900 to jsou od současných hodnot jen 3 %, k 1 860 5 %. To by při býčím trhu byla zdravá korekce. K hladině 2 000 chybí indexu S&P 500 už jen 2 %," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Poslední ekonomická data vzbuzují otazníky nad ekonomickým růstem v letošním roce. Podle Kim Caughey Forrestové, hlavní akciové analytičky Fort Pitt Capital, například nejsou páteční data o spotřebitelské důvěře tak dobrá, jak se zdají. Index sledovaný Michiganskou univerzitou sice dopadl lépe, než se čekalo, podle Forrestové jsou však spotřebitelé stále pod tlakem. "Neuspokojivá data od maloobchodních prodejců by měla fungovat jako žluté výstražné světlo značící, že spotřebitelé si nevedou lépe. Dokud neuvidíme růst mezd a více pracovních míst, měli bychom být opatrní ohledně tvrzení o zrychlující ekonomice," říká Forrestová.

V prvním červencovém týdnu přitom na trh dorazí další důležité údaje. Nejočekávanější jsou čtvrteční čísla z trhu práce. Očekává se, že nezaměstnanost zůstala i v červnu na 6,3 % a nových míst mimo zemědělství by mělo vzniknout 210 tisíc. Údaje by mohly naznačit další směřování politiky Fedu, který dle posledních signálů nebude nijak spěchat se zvyšováním sazeb. Ze stejného důvodu bude další důležitou událostí týdne projev šéfky Fedu Janet Yellenové o finanční stabilitě na konferenci Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu.

Z dalších důležitých dat budou investoři sledovat indexy nákupních manažerů, podnikové objednávky a obchodní bilanci.

I kvůli zkrácenému týdnu se čeká líné letní obchodování. Objemy jsou ostatně nízké již několik týdnů. Snížená volatilita vyhnala některé obchodníky z trhů, které jsou stabilní a nudné. Od poloviny dubna si index S&P 500 neprošel týdenním výkyvem větším než 2 %. "Pro krátkodobé i dlouhodobé investory to jsou velmi frustrující měsíce. Je těžké v takovém prostředí překonat trh," říká Sam Ginzburg z First New York Securities.

Index S&P 500 sice v první polovině roku dosáhl 22 zavíracích historických maxim, což by mohlo vyvolat obavy z technické korekce, index volatility VIX se však drží na několikaletých minimech. Přestože nikdo nechce prudké výkyvy trhů jako při startu finanční krize, Wall Street by zvýšenou volatilitu velmi uvítala.

Pro dlouhodobé investory je však současný vývoj zatím pozitivní. Index S&P 500 je za první pololetí v plusu 6,1 %. Podle průzkumu agentury Reuters by letos měl index překonat hranici 2 000 bodů. Pokud by trh uzavíral na současných úrovních, byl by to nejvyšší tříletý růst od let 1997 až 1999.

Toto je zbraň pro časy inflace a prosperity
Technologický Hewlett-Packard má čtvrtinu aktiv vedenou v rozvaze jako "goodwill". Předloni musela firma z této položky odepsat téměř 10 miliard USD a její akcie na to reagovaly strmým poklesem. A není to ojedinělá situace.
Podpora pro zlato od amerického Fedu
U.S. Global Investors nedávno přivítali do svých řad Douga Petu, ekonoma z BCA. Představil zajímavou prezentaci ohledně cyklu sazeb Fedu a analýzu toho, co mohou změny kurzu politiky americké centrální banky znamenat pro zlato.
Buffett investuje do zelené energie, měli byste také
Zdá se, že populární americký hodnotový investor Warren Buffett fandí ekologicky šetrným zdrojům energie. Chystá se zdvojnásobit své sázky a zkoumá možnosti nových energetických projektů pro dceřinky Berkshire Hathaway. Ani neříkejte, že ještě nemáte vsazeno s ním!
Přijde další akciový vrchol?
Akcie možná mají ještě další vrchol před sebou, "smart money" ale už zřejmě nechají býčí práci na drobných investorech. Otázka je, zda se takzvaný retail vůbec ještě odhodlá k akci. V historii to tak bývalo, ale v historii třeba každý neměl internet a na něm tolik zpráv o trzích, že je ani do smrti nelze všechny přečíst.
Nikde žádný problém? To zavání problémem!
Index S&P 500 je na maximu, ale nikdo neví proč. Růst amerického HDP je stále revidován níže a Fed omezuje stimulační program nákupů dluhopisů, na který byly akciové trhy zvyklé pět let, na Ukrajině a v Iráku se pak válčí, což má dopad na dodávky plynu a ropy. Nicméně dokud trhům vládne Fed, všechny ukazatele a oceňovací techniky jsou pouhá dekorace.

Evropa

30/6 Německo - maloobchodní tržby (odhad květen meziměsíčně: 0,7 % duben: -0,9 %, odhad květen meziročně: 2,1 %, duben: 3,4 %)

30/6 Eurozóna - index spotřebitelských cen (odhad červen: +0,5 % meziročně, květen: +0,5 % meziročně)

30/6 Itálie - index spotřebitelských cen (odhad červen: +0,3 % meziročně, květen: +0,5 % meziročně)

1/7 Eurozóna a jednotlivé evropské země - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

1/7 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti (odhad květen: 11,7 %, duben: 11,7 %)

1/7 Německo - míra nezaměstnanosti (odhad květen: 6,7 %, duben: 6,7 %)

2/7 Spojené království - index cen domů (odhad červen meziměsíčně: +0,6 %, meziročně: +11,2 %, květen meziměsíčně: +0,7 %, meziročně: +11,1 %)

2/7 Eurozóna - index cen výrobců (odhad květen: -1 % meziročně, duben: -1,2 % meziročně)

2/7 Eurozóna - konečný odhad HDP za 1Q2014 (odhad: +0,5 % meziročně a +0,2 % meziměsíčně, předchozí odhad: +0,9 % meziročně +0,2 % meziměsíčně)

3/7 Eurozóna a jednotlivé evropské země - index nákupních manažerů ve službách a celkový

3/7 Eurozóna - maloobchodní tržby (odhad květen: +1,2 % meziročně a +0,2 % meziměsíčně, duben: +2,4 % meziročně a +0,4 % meziměsíčně)

3/7 ECB rozhodne o měnové politice

Evropské akcie nezažily příliš úspěšný týden. Celoevropský index Stoxx Europe 600 odepsal 1,7 % (nejvíce od letošního dubna) kvůli napětí v Iráku i špatným americkým makrodatům. Za celý týden britský FTSE 100 ztratil procento, francouzský CAC 40 odepsal 2,3 % a německý DAX klesl o 1,72 %.

Nejočekávanější událostí nového týdne bude čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, kde by mělo být trhu více objasněno, jak bude ECB postupovat v uvolněné měnové politice oznámené po posledním zasedání. Investory rovněž bude zajímat současný výhled ECB na ekonomickou situaci a její poslední slova o možném rozšiřování měnového uvolnění.

Podle šéfa ECB Maria Draghiho jsou rozsáhlé nákupy aktiv (tedy QE) součástí sady nástrojů Evropské centrální banky, v tuto chvíli však banka neplánuje jejich využití a hodlá se soustředit na svůj poslední soubor stimulačních nástrojů. Draghi dodal, že oživení eurozóny je zatím slabé, nerovnoměrné a zranitelné a úrokové sazby zůstanou nízké ještě delší dobu.

Vedle ECB se investoři zaměří na makroekonomická data, kterých je příští týden celá řada.

Kromě toho, že Německo zveřejní květnové maloobchodní tržby, oznámí v pondělí Eurostat údaje o spotřebitelských cenách v eurozóně za červen. Čeká se meziroční růst o 0,5 %, stejně jako v květnu. V tomto smyslu přišly v pátek dobré zprávy z Německa. Podle předběžných dat inflace v Německu v červnu zrychlila na procento meziročně z květnových 0,9 % (v souladu s odhady). Inflace vypočítávaná metodikou harmonizovanou s výpočty EU rovněž zrychlila na procento z květnových 0,5 %, čekalo se mírnější zrychlení na 0,7 % meziročně.

V eurozóně vyjdou i další zásadní data, která dotvoří obrázek současného stavu evropské ekonomiky. Především to budou indexy nákupních manažerů ve výrobním sektoru i ve službách, celková míra nezaměstnanosti za květen a maloobchodní tržby.

A co čeká od příštího týdne makléř z brokerjetu ČS Josef Novotný?

Asie

1/7 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

1/7 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

3/7 Čína - index nákupních manažerů ve službách a celkový

3/7 Japonsko - index nákupních manažerů ve službách a celkový

Vsaďte na index, který spravedlivě sleduje akcie v eurozóně
Evropské trhy, obzvláště ty se společnou měnou, se stále sbližují a propojují. Proto přijde vhod odpovídající akciový barometr pro jednotnou měnovou oblast. I proto konstruktér indexů Solactive vyvinul ve spolupráci s HypoVereinsbank a F.A.Z. Index F.A.Z. Euro.
Marion Mühlberger (Deutsche Bank): Středoevropské ekonomiky s eurem spěchat nemusejí. Nyní je klíčový pokrizový růstový model
Díky krizi došlo ve střední a východní Evropě k narovnání řady nebezpečných nerovnováh. Nový normál by tedy v regionu střední a východní Evropy (CEE) měl být ve znamení zdravějšího růstu, říká v rozhovoru pro Investiční web Marion Mühlberger z týmu, který v Deutsche Bank analyzuje globální rizika. Vzhledem ke snížení citlivosti na vývoj ve světě by podle ní navíc ani externí šoky, jako je ústup Fedu od kvantitativního uvolňování, neměly CEE výrazně zahýbat.

Česká republika

30/6 ČEZ - poslední obchodní den s nárokem na dividendu 40 Kč na akcii

30/6 O2 C.R. - končí platnost nabídky PPF na odkup akcií

30/6 Tatry Mountain Resorts - hospodářské výsledky za 1H2014

1/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

1/7 HDP za 1Q2014

4/7 Maloobchodní tržby

Domácí index PX zakončil týden na 1 008 bodech, což znamenalo 2,4% mezitýdenní pokles. Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla opět Erste Group Bank (-5,1 % na 647 Kč). V pondělí Agentura Moody’s snížila rating 11 rakouských bank včetně Erste Group a Reiffeisen Bank International. Důvodem tohoto kroku je návrh zákona umožňující selhání dluhopisů zkrachovalé Hypo Alpe-Adria, které jsou garantované lokální vládou. Na základě tohoto zákona Moody’s změnila své předpoklady týkající se podpory ze strany vlády.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie společnosti Orco (+2,8 % na 14,9 Kč). "Titul se zmítá ve vysoké volatilitě zapříčiněné technickými faktory a potenciálními spekulacemi nad budoucím vývojem. Ve firmě Orco nadále probíhá restrukturalizace a je zřejmé, že současní akcionáři mohou různě rozvíjet svoje zájmy, což se může projevit na volatilitě titulu. Současně se může jednat jen o technické faktory, jako je například uzavírání krátkých pozic," komentuje vývoj akcií developera analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

V pondělí se naposledy obchodují s nárokem na dividendu akcie energetické společnosti ČEZ. V pátek schválila valná hromada dividendu 40 Kč na akcii. Celkem tak půjde na dividendy 61 % z loňského zisku skupiny, tedy 21,5 miliardy korun. Titul zakončil týden na 604 Kč o 1,3 % slabší.

Středeční valná hromada společnosti O2 C.R. dle očekávání schválila hrubou dividendu 18 Kč na akcii (6,1% hrubý dividendový výnos). Rozhodný den je 27. října 2014. V pondělí končí povinná nabídka nového majoritního vlastníka PPF na odkup akcií od minoritních akcionářů. Cena v odkupu je 295,15 Kč.

V týdnu rovněž uběhl termín pro přihlášení držitelů dluhopisů NWR do takzvaného "lock-up agreementu" s nárokem na prémii. "To by mělo prakticky znamenat souhlas s navrhovanou restrukturalizací. Bohužel žádná zpráva z NWR nebyla zveřejněna. Absence jakékoli zprávy vzbuzuje spekulace nad situací a nad jejím budoucím vývojem," říká Vaníček. Titul zakončil týden na 9,1 Kč o 4,7 % slabší.

V pondělí zveřejní výsledky hospodaření za první pololetí společnost Tatry Mountain Resorts. Z makročísel přinese první červencový týden index nákupních manažerů a maloobchodní tržby.

Aleš Michl (Raiffeisenbank): Německo nás s sebou stáhne dolů, zpátky nahoru se ale na jeho zádech vždy nevyvezeme
V posledních letech se ukázalo, že když německá ekonomika padá, padá i ta česká. Opačně to ale nefunguje, upozorňuje Aleš Michl, analytik z Raiffeisenbank a poradce ministra financí Babiše, který byl hostem Petra Novotného v pořadu Investice ZET. Jak odhaduje vývoj české ekonomiky v dalších kvartálech?
Radim Jančura: Zisk generujeme jen kvůli bankám. Cílem je podnikat tak, že změníte svět
Radim Jančura, jeden z nejznámějších českých podnikatelů, v rozhovoru pro Investiční web shrnuje nejen podnikání svých firem, ale také upozorňuje na byrokracii "zažranou" v českém podnikatelském a ekonomickém prostředí.
Anketa: Kolik bychom si měli naspořit na důchod?
Demografický vývoj ve vyspělých zemích naznačuje, že se důchodci již nemohou spoléhat na průběžné penzijní systémy ani ve státech, jejichž sociální politiky jsou považovány za relativně štědré. Jak na tom jsme v České republice, kolik peněz je potřeba mít stranou, než odejdeme do penze? Přestože to mnohdy záleží hlavně na individuálních preferencích, vybraní odborníci na penzijní spoření z renomovaných českých poradenských společností, pojišťoven a bank nám prozradili, jak se dopracovat ke konkrétní částce.
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko
EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla
včera v 10:54

EY: Aktivita na trhu s primárními úpisy akcií výrazně stoupla

Aktivita na globálním trhu s primárními úpisy akcií (IPO) zaznamenala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení. Díky...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců
včera v 10:32

KFC přijme v Británii ještě letos kolem 5 400 zaměstnanců

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC vytvoří ještě do konce letošního roku ve svých 965 restauracích v...
Restaurace Spojené království
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
Asijské akcie se v pátek na směru neshodly
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Nálada v odvětví výrobců polovodičů byla...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii