Burzovní kalendář 30. 6. - 4. 7. 2014

V Americe v pátek sice slaví Den nezávislosti a burzy budou zavřené již od čtvrtka odpoledne, ještě předtím však z USA přijdou důležité údaje o tvorbě pracovních míst a zaměstnanosti. V Evropě bude nejsledovanější událostí čtvrteční zasedání ECB, ale i údaje o inflaci v eurozóně. V pondělí se naposledy s nárokem na dividendu 40 Kč na akcii obchodují cenné papíry ČEZ.
USA
30/6 Pokračující prodeje domů (odhad květen meziměsíčně: +1,5 %, duben meziměsíčně: +0,4 %)
30/6 Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga (odhad červen: 64,3 bodu, květen: 65,5 bodu)
30/6 Index průmyslové aktivity Fedu v Dallasu (květen: 8 bodů)
1/7 Prodeje aut
1/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit; odhad červen: 57,5 bodu, květen: 56,4 bodu)
1/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM; odhad červen: 55,9 bodu, květen: 55,4 bodu)
1/7 Stavební výdaje (odhad květen: +0,5 % meziměsíčně, duben: +0,2 % meziměsíčně)
2/7 Průmyslové objednávky (odhad květen: -0,2 % meziměsíčně, duben: +0,7 %)
2/7 ADP - zpráva o vývoji zaměstnanosti v soukromé sféře (odhad červen: 203 tisíc nových pracovních míst, květen: 179 tisíc)
2/7 Veřejné vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové
3/7 Zkrácené obchodování, burzy zavírají v 19.00 SELČ
3/7 Obchodní bilance (odhad květen: -45 miliard USD, duben: -47,2 miliardy USD)
3/7 Nezaměstnanost (odhad červen: celková míra nezaměstnanosti 6,3 %, nových míst mimo zemědělství 210 tisíc, v soukromé sféře 210 tisíc, růst hodinové mzdy o 0,2 % meziměsíčně, květen: 6,3 %, 217 tisíc, 216 tisíc, +0,2 %)
3/7 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 315 tisíc nových, předchozí: 312 tisíc nových)
3/7 Index nákupních manažerů ve službách a celkový (Markit)
3/7 Index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor (ISM; odhad červen: 54,4 bodu, květen: 56,3 bodu)
4/7 Den nezávislosti - trhy jsou zavřené
Americké akcie v uplynulém týdnu ztrácely. Za celý týden Dow oslabil o 0,56 %, S&P 500 o 0,1 %, jen Nasdaq posílil o 0,68 %. Příští týden se ponese ve znamená makrodat, ale i prázdninového línějšího obchodování, které ještě umocní páteční Den nezávislosti. V pátek tak budou burzy zavřené a ve čtvrtek bude obchodování kratší.
"Graf S&P 500 je stále v býčím nastavení. Platí, že trh je překoupený a ke krátkodobé korekci může dojít kdykoli. Neměla by mít dlouhého trvání a zřejmě bude využita jako příležitost k nákupům. Při souboji býků s medvědy je otázkou, zda S&P 500 nejprve otestuje psychologickou hladinu 2 000, nebo 1 900. K 1 900 to jsou od současných hodnot jen 3 %, k 1 860 5 %. To by při býčím trhu byla zdravá korekce. K hladině 2 000 chybí indexu S&P 500 už jen 2 %," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
Poslední ekonomická data vzbuzují otazníky nad ekonomickým růstem v letošním roce. Podle Kim Caughey Forrestové, hlavní akciové analytičky Fort Pitt Capital, například nejsou páteční data o spotřebitelské důvěře tak dobrá, jak se zdají. Index sledovaný Michiganskou univerzitou sice dopadl lépe, než se čekalo, podle Forrestové jsou však spotřebitelé stále pod tlakem. "Neuspokojivá data od maloobchodních prodejců by měla fungovat jako žluté výstražné světlo značící, že spotřebitelé si nevedou lépe. Dokud neuvidíme růst mezd a více pracovních míst, měli bychom být opatrní ohledně tvrzení o zrychlující ekonomice," říká Forrestová.
V prvním červencovém týdnu přitom na trh dorazí další důležité údaje. Nejočekávanější jsou čtvrteční čísla z trhu práce. Očekává se, že nezaměstnanost zůstala i v červnu na 6,3 % a nových míst mimo zemědělství by mělo vzniknout 210 tisíc. Údaje by mohly naznačit další směřování politiky Fedu, který dle posledních signálů nebude nijak spěchat se zvyšováním sazeb. Ze stejného důvodu bude další důležitou událostí týdne projev šéfky Fedu Janet Yellenové o finanční stabilitě na konferenci Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu.
Z dalších důležitých dat budou investoři sledovat indexy nákupních manažerů, podnikové objednávky a obchodní bilanci.
I kvůli zkrácenému týdnu se čeká líné letní obchodování. Objemy jsou ostatně nízké již několik týdnů. Snížená volatilita vyhnala některé obchodníky z trhů, které jsou stabilní a nudné. Od poloviny dubna si index S&P 500 neprošel týdenním výkyvem větším než 2 %. "Pro krátkodobé i dlouhodobé investory to jsou velmi frustrující měsíce. Je těžké v takovém prostředí překonat trh," říká Sam Ginzburg z First New York Securities.
Index S&P 500 sice v první polovině roku dosáhl 22 zavíracích historických maxim, což by mohlo vyvolat obavy z technické korekce, index volatility VIX se však drží na několikaletých minimech. Přestože nikdo nechce prudké výkyvy trhů jako při startu finanční krize, Wall Street by zvýšenou volatilitu velmi uvítala.
Pro dlouhodobé investory je však současný vývoj zatím pozitivní. Index S&P 500 je za první pololetí v plusu 6,1 %. Podle průzkumu agentury Reuters by letos měl index překonat hranici 2 000 bodů. Pokud by trh uzavíral na současných úrovních, byl by to nejvyšší tříletý růst od let 1997 až 1999.
Evropa
30/6 Německo - maloobchodní tržby (odhad květen meziměsíčně: 0,7 % duben: -0,9 %, odhad květen meziročně: 2,1 %, duben: 3,4 %)
30/6 Eurozóna - index spotřebitelských cen (odhad červen: +0,5 % meziročně, květen: +0,5 % meziročně)
30/6 Itálie - index spotřebitelských cen (odhad červen: +0,3 % meziročně, květen: +0,5 % meziročně)
1/7 Eurozóna a jednotlivé evropské země - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
1/7 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti (odhad květen: 11,7 %, duben: 11,7 %)
1/7 Německo - míra nezaměstnanosti (odhad květen: 6,7 %, duben: 6,7 %)
2/7 Spojené království - index cen domů (odhad červen meziměsíčně: +0,6 %, meziročně: +11,2 %, květen meziměsíčně: +0,7 %, meziročně: +11,1 %)
2/7 Eurozóna - index cen výrobců (odhad květen: -1 % meziročně, duben: -1,2 % meziročně)
2/7 Eurozóna - konečný odhad HDP za 1Q2014 (odhad: +0,5 % meziročně a +0,2 % meziměsíčně, předchozí odhad: +0,9 % meziročně +0,2 % meziměsíčně)
3/7 Eurozóna a jednotlivé evropské země - index nákupních manažerů ve službách a celkový
3/7 Eurozóna - maloobchodní tržby (odhad květen: +1,2 % meziročně a +0,2 % meziměsíčně, duben: +2,4 % meziročně a +0,4 % meziměsíčně)
3/7 ECB rozhodne o měnové politice
Evropské akcie nezažily příliš úspěšný týden. Celoevropský index Stoxx Europe 600 odepsal 1,7 % (nejvíce od letošního dubna) kvůli napětí v Iráku i špatným americkým makrodatům. Za celý týden britský FTSE 100 ztratil procento, francouzský CAC 40 odepsal 2,3 % a německý DAX klesl o 1,72 %.
Nejočekávanější událostí nového týdne bude čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, kde by mělo být trhu více objasněno, jak bude ECB postupovat v uvolněné měnové politice oznámené po posledním zasedání. Investory rovněž bude zajímat současný výhled ECB na ekonomickou situaci a její poslední slova o možném rozšiřování měnového uvolnění.
Podle šéfa ECB Maria Draghiho jsou rozsáhlé nákupy aktiv (tedy QE) součástí sady nástrojů Evropské centrální banky, v tuto chvíli však banka neplánuje jejich využití a hodlá se soustředit na svůj poslední soubor stimulačních nástrojů. Draghi dodal, že oživení eurozóny je zatím slabé, nerovnoměrné a zranitelné a úrokové sazby zůstanou nízké ještě delší dobu.
Vedle ECB se investoři zaměří na makroekonomická data, kterých je příští týden celá řada.
Kromě toho, že Německo zveřejní květnové maloobchodní tržby, oznámí v pondělí Eurostat údaje o spotřebitelských cenách v eurozóně za červen. Čeká se meziroční růst o 0,5 %, stejně jako v květnu. V tomto smyslu přišly v pátek dobré zprávy z Německa. Podle předběžných dat inflace v Německu v červnu zrychlila na procento meziročně z květnových 0,9 % (v souladu s odhady). Inflace vypočítávaná metodikou harmonizovanou s výpočty EU rovněž zrychlila na procento z květnových 0,5 %, čekalo se mírnější zrychlení na 0,7 % meziročně.
V eurozóně vyjdou i další zásadní data, která dotvoří obrázek současného stavu evropské ekonomiky. Především to budou indexy nákupních manažerů ve výrobním sektoru i ve službách, celková míra nezaměstnanosti za květen a maloobchodní tržby.
A co čeká od příštího týdne makléř z brokerjetu ČS Josef Novotný?
Asie
1/7 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
1/7 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
3/7 Čína - index nákupních manažerů ve službách a celkový
3/7 Japonsko - index nákupních manažerů ve službách a celkový
Česká republika
30/6 ČEZ - poslední obchodní den s nárokem na dividendu 40 Kč na akcii
30/6 O2 C.R. - končí platnost nabídky PPF na odkup akcií
30/6 Tatry Mountain Resorts - hospodářské výsledky za 1H2014
1/7 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
1/7 HDP za 1Q2014
4/7 Maloobchodní tržby
Domácí index PX zakončil týden na 1 008 bodech, což znamenalo 2,4% mezitýdenní pokles. Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla opět Erste Group Bank (-5,1 % na 647 Kč). V pondělí Agentura Moody’s snížila rating 11 rakouských bank včetně Erste Group a Reiffeisen Bank International. Důvodem tohoto kroku je návrh zákona umožňující selhání dluhopisů zkrachovalé Hypo Alpe-Adria, které jsou garantované lokální vládou. Na základě tohoto zákona Moody’s změnila své předpoklady týkající se podpory ze strany vlády.
Naopak největší růst zaznamenaly akcie společnosti Orco (+2,8 % na 14,9 Kč). "Titul se zmítá ve vysoké volatilitě zapříčiněné technickými faktory a potenciálními spekulacemi nad budoucím vývojem. Ve firmě Orco nadále probíhá restrukturalizace a je zřejmé, že současní akcionáři mohou různě rozvíjet svoje zájmy, což se může projevit na volatilitě titulu. Současně se může jednat jen o technické faktory, jako je například uzavírání krátkých pozic," komentuje vývoj akcií developera analytik z J&T Banky Milan Vaníček.
V pondělí se naposledy obchodují s nárokem na dividendu akcie energetické společnosti ČEZ. V pátek schválila valná hromada dividendu 40 Kč na akcii. Celkem tak půjde na dividendy 61 % z loňského zisku skupiny, tedy 21,5 miliardy korun. Titul zakončil týden na 604 Kč o 1,3 % slabší.
Středeční valná hromada společnosti O2 C.R. dle očekávání schválila hrubou dividendu 18 Kč na akcii (6,1% hrubý dividendový výnos). Rozhodný den je 27. října 2014. V pondělí končí povinná nabídka nového majoritního vlastníka PPF na odkup akcií od minoritních akcionářů. Cena v odkupu je 295,15 Kč.
V týdnu rovněž uběhl termín pro přihlášení držitelů dluhopisů NWR do takzvaného "lock-up agreementu" s nárokem na prémii. "To by mělo prakticky znamenat souhlas s navrhovanou restrukturalizací. Bohužel žádná zpráva z NWR nebyla zveřejněna. Absence jakékoli zprávy vzbuzuje spekulace nad situací a nad jejím budoucím vývojem," říká Vaníček. Titul zakončil týden na 9,1 Kč o 4,7 % slabší.
V pondělí zveřejní výsledky hospodaření za první pololetí společnost Tatry Mountain Resorts. Z makročísel přinese první červencový týden index nákupních manažerů a maloobchodní tržby.
Aktuality
