Co musíte ráno vědět (20. března)
|

Co musíte ráno vědět (20. března)

Jak ve čtvrtek dopadlo obchodování na burzách v Evropě i zámoří, kolik si od ECB ve třetím kole TLTRO půjčily evropské bankovní domy a jak se německá partnerská dvojice postavila při návštěvě Řecka k nacistické minulosti své země? To všechno musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek po předchozí silné rally podpořené vyjádřením Fedu převážně zlevnily

Americké akciové trhy zahájily čtvrteční obchodní seanci poklesem. Index Nasdaq se sice prakticky ihned dostal z mírné ztráty nad nulu, zbylé dva ze tří nejsledovanějších indexů však během celého dne zůstaly v záporném teritoriu. Většina akcií tak nenavázala na příznivý středeční vývoj, který podpořilo prohlášení Fedu naznačující, že by se úrokové sazby v USA mohly zvyšovat později než v červnu. Dow oslabil o 0,65 % na 17 959,03 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,49 % na 2 089,27 bodu. Technologický Nasdaq naopak o 0,19 % posílil a seanci zakončil na 4 992,38 bodu. Index volatility VIX vzrostl o necelé procento na 14,07 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA stoupl o pět bazických bodů na 1,97 %. V plusu skončilo pouze odvětví zdravotní péče. Nejvíce oslabily akcie ze sektoru základních materiálů, telekomunikační tituly a akcie z energetického odvětví.

8 upřímných hlášek o investování, které vám otevřou oči

Jak ropní giganti vydělávají na levnější ropě

2. Evropské akcie ve čtvrtek skončily převážně v plusu, nedařilo se burze ve Frankfurtu

Většina akcií na hlavních evropských trzích ve čtvrtek uzavřela v zelených číslech. Burzám starého kontinentu pomohla americká centrální banka (Fed), která ve středu zakončila své dvoudenní zasedání prohlášením, ze kterého sice vyškrtla vyjádření o tom, že bude ohledně zvyšování sazeb trpělivá, zároveň ale zdůraznila, že i tak nebude nikam spěchat. Prohlášení Fed ve středu vydal až po konci obchodování na evropských burzách, takže na něj již tyto trhy nestihly zareagovat. Německý DAX sice ve čtvrtek klesl o 0,20 %, britský FTSE 100 ale o 0,25 % vzrostl a francouzský CAC 40 přidal 0,07 %. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru ropy a zemního plynu a cenné papíry z realitního odvětví. Zaostaly naopak akcie chemiček, tituly z průmyslového odvětví a cenné papíry ze sektoru zboží osobní spotřeby. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 zpevnil o 0,06 % na 3 670,73 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,55 % na 400,83 bodu.

Jak moc za evropskou akciovou rally stojí slabé euro?

Evropský regulátor varuje: ECB způsobí nové bubliny na trzích

3. Pražská burza zakončila čtvrtek v plusu, index PX se vyšplhal na více než roční maximum

Index PX ve čtvrtek posílil o 1,13 % na 1 042,55 bodu, což je nejvyšší hodnota za více než rok. Během dne nejvíce posilovaly akcie těžební firmy NWR, které ale nakonec uzavřely beze změny. Dařilo se akciím výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (+2,40 %)**, který před začátkem obchodování reportoval slušné hospodářské výsledky. Společnost vykázala za poslední tři měsíce loňského roku zisk EBITDA 13,2 milionu EUR a tržby ve výši 58,8 milionu EUR. Výrazněji posílily také akcie společností Stock Spirits (+1,96 %), O2 Czech Republic (+2,04 %), Erste Group Bank (+2,18 %) či Vienna Insurance Group (+1,70 %). Akcie VIG budou po konci pátečního obchodování nově zařazeny do indexu CECE EUR. V mínusu obchodování zakončily pouze akcie Unipetrolu (-3,30 %) a sázkové kanceláře Fortuna (-0,15 %). Akcie slovenského provozovatele sportovních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) zůstaly navzdory zveřejnění čtvrtletních hospodářských výsledků bez jediného obchodu.

Philip Morris ČR, Fortuna, Pivovary Lobkowicz, Stock Spirits: Kompletní přehled investičních doporučení

ČEZ, NWR a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Japonská centrální banka v pátek zveřejní zápis z posledního zasedání, Německo vydá index výrobních cen a eurozóna zveřejní výsledek běžného účtu. Zprávu o vývoji hrubého domácího produktu za čtvrté čtvrtletí zveřejní Ukrajina a Argentina a o úrokových sazbách bude rozhodovat kolumbijská centrální banka. V Kanadě vyjde zpráva o inflaci a tržbách maloobchodních prodejců a ve Spojených státech se svými projevy vystoupí šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart a šéf pobočky Fedu v Chicagu Charles Evans a hospodářské výsledky zveřejní Tiffany & Co. Budou také zaktualizovány ratingy některých zemí, mimo jiné Chorvatska (Moody's), Kypru (Moody's), Finska (Fitch), Maďarska (S&P), Portugalska (S&P), Srbska (Moody's) či Turecka (Fitch). Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pegas Nonwovens loni dosáhl rekordního zisku EBITDA 47,2 milionu EUR, ve 4Q vydělal 13,2 milionu EUR. Pro letošní rok zvyšuje výhled na 44 až 48,5 milionu EUR

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens vykázal za poslední tři měsíce loňského roku zisk EBITDA 13,2 milionu EUR a tržby ve výši 58,8 milionu EUR. Za celý loňský rok firma vykázala rekordní zisk EBITDA 47,2 milionu EUR. Výrobní linka v Egyptě během celého loňského roku fungovala v režimu standardní komerční produkce. Představenstvo plánuje navrhnout výplatu dividendy 1,15 EUR na akcii a zvažuje zpětný odkup akcií.

6. TMR v prvním fiskálním čtvrtletí vzrostl zisk EBITDA o 86,8 % na 5,5 milionu eur

Slovenskému provozovateli sportovních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR), s jehož akciemi se obchoduje i na pražské burze, v prvním čtvrtletí jeho nového finančního roku vzrostl zisk EBITDA meziročně o 86,8 % na 5,5 milionu EUR. Tržby firmě stouply o 18,1 % na 17,99 milionu EUR. Výnosy hlavního segmentu narostly na 13 milionů EUR, a to hlavně díky nárůstu výnosů horských středisek (+24,1 %), restaurací (+18 %) a sportovních služeb a obchodů (+30,6 %).

7. Ruská ekonomika má podle ministra financí nejhorší za sebou

Ruská ekonomika, kterou těžce zasáhly nízké ceny ropy a západní sankce, má již nejhorší za sebou. Uvedl to ve čtvrtek ruský ministr financí Anton Siluanov. Podle ministra se objevily známky toho, že ruské hospodářství vstoupilo do období stabilizace. V lednu se přitom hrubý domácí produkt Ruska meziročně snížil o 1,5 %, napsala agentura Reuters.

8. Převážení indexu CECE EUR bude výrazně pozitivní změnou pro akcie z pražské burzy

Parametry nového převážení středoevropského indexu CECE EUR byly zveřejněny. Akcie pojišťovny VIG, obchodované na pražské burze, do indexu budou začleněny s reprezentačním faktorem 1, což má díky menšímu než očekávanému snížení reprezentačních faktorů pro hlavní české akcie silně pozitivní dopad na váhu titulů z pražské burzy. Změny báze indexu proběhnou po konci pátečního obchodování.

9. ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 97,8 miliardy EUR

Evropská centrální banka ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých úvěrů. Finanční ústavy si v rámci třetího kola programu půjčily celkem 97,8 miliardy eur. Zájem o úvěry tak sice znatelně překonal očekávání analytiků, kteří počítali jen s částkou 40 miliard eur, zároveň však výrazně zaostal za druhým kolem TLTRO, ve kterém ECB bankám půjčila celkem 129,8 miliardy eur.

10. BoE by se měla připravit na možnost snížení sazeb kvůli klesající inflaci, říká její hlavní ekonom

Britská centrální banka (BoE) by ve snaze zabránit klesající inflaci mohla snížit úrokové sazby na rekordní minimum. Prohlásil to ve čtvrtek hlavní ekonom BoE Andy Haldane. Guvernér banky Mark Carney nicméně takový krok odmítá. "Myslím, že šance na zvýšení či snížení úrokových sazeb jsou víceméně vyvážené," řekl Haldane.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Německý pár se rozhodl Řecku splatit část německého dluhu

Německý pár se rozhodl Řecku splatit část německého dluhu za vynucenou půjčku, kterou Atény musely poskytnout nacistům. Na základě svého výpočtu výše dluhu na hlavu věnovali dobročinnému spolku ve městě Nauplio 875 eur.

"Milujeme Řecko a jeho způsob života," řekla Nina Langeová, která Řecko navštívila spolu se svým partnerem Ludwigem Zaccarem. "Líbí se nám pohostinnost, přátelskost, otevřenost a trpělivost Řeků a stydíme se za aroganci našich médií a politiků," dodala Němka. Jejich gesto prý má sloužit jako podnět a příklad pro ostatní Němce. Sami prý nejsou bohatí.

Levicová řecká vláda naznačila, že by mohla vyžadovat vyplacení reparací za škody, které v zemi za druhé světové války způsobili nacisté, a kromě toho by mohla soudně vymáhat splacení půjčky, kterou země za války musela poskytnout nacistickému Německu, jež peníze využilo k financování afrického tažení.

Vláda kancléřky Angely Merkelové řecké nároky odmítá a odvolává se mimo jiné na dohodu o sjednocení Německa z roku 1990, v níž vítězné mocnosti označily otázku odškodného za uzavřenou.

OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
před 40 minutami

OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus