Co musíte ráno vědět (25. května)
|

Co musíte ráno vědět (25. května)

Jak zakončily uplynulý týden světové trhy, co zkoumá Bank of England a který slavný matematik zemřel nepřirozenou smrtí? To všechno na prahu posledního květnového týdne musíte vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie po komentářích Janet Yellenové v pátek mírně ztratily, týden tak uzavřely smíšeně

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek mírně klesly. Trh ovlivnilo vyjádření šéfky americké centrální banky o možném zvýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce. Navzdory poklesu byl ale uplynulý týden pro hlavní burzovní indexy převážně ziskový. Americký dolar v pátek díky vyjádřením z Fedu a nejnovější ekonomické statistice z USA zpevnil k euru. Dow v pátek klesl o 0,29 % na 18 232,02 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 0,22 % na 2 126,06 bodu a index technologického trhu Nasdaq zakončil obchodování na 5 089,36 bodu se ztrátou 0,03 %. Index volatility VIX stoupl o 0,17 % na 12,13 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů vzrostl o dva bazické body na 2,21 %.

Šéfka Fedu Janet Yellenová v pátek prohlásila, že centrální banka zůstává na cestě ke zvýšení svých úrokových sazeb v letošním roce. Ekonomika Spojených států by podle ní měla po slabém začátku roku oživit, protože začínají polevovat negativní faktory doma i v zahraničí. "Čekat na to, až ekonomické indikátory naplní naše vysoko nastavená očekávání, by mohlo znamenat, že mezitím dojde k přehřátí v některých sektorech v důsledku příliš uvolněné měnové politiky po dlouhou dobu," uvedla mimo jiné Yellenová. "Sazby ale porostou mírně a postupně."

Za celý týden ztratil Dow 0,21 %, S&P 500 ale přidal 0,17 % a Nasdaq 0,83 %. Páteční objem obchodů na Wall Street byl relativně slabý. V pondělí budou burzy v USA kvůli svátku zavřené.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný růst před prodlouženým víkendem ozdobily nové rekordy

Ochutnávka z portfolií velkých fondů: Na co sází Stephanie Sutton z Fidelity?

2. Evropské akcie se v pátek obchodovaly kolem nuly, za celý týden posílily nejvíce od letošního dubna

Britský FTSE 100 v pátek zpevnil o 0,26 %, francouzský CAC 40 mírně spadl pod nulu se ztrátou 0,07 % a německý DAX ztratil 0,42 %. Regionální Stoxx Europe 600 stáhly do záporu realitní sektor a technologie. Nahoře ho naopak držel sektor zdravotní péče. Za celý týden FTSE 100 připsal 1,16 %, CAC 40 2,99 % a DAX 3,21 %. Regionální Stoxx Europe 600 za týden zpevnil o 3 % díky slovům člena Výkonné rady ECB Benoîta Cœurého, který prohlásil, že banka nejspíše navýší před prázdninami program kvantitativního uvolňování.

Šéf ECB Draghi varoval před strukturálními rozdíly v eurozóně

Německá dominance v Evropě nebude trvat věčně

3. Pražská burza v závěru týden posílila, netradičně vysoký objem obchodů byl s akciemi O2 C.R.

Index PX v pátek připsal 0,84 % na 1 030,02 bodu. Největší objem obchodů v pátek zaznamenaly akcie O2 C.R., které dosáhly výrazně vyššího objemu, než je u nich obvyklé. Zastupovaly více než polovinu celkového objemu a překonaly půl miliardy korun. Zároveň zpevnily o bezmála procento. V porovnání s tím mnohem menší aktivitu zaznamenaly akcie Komerční banky, které oslabily o 0,12 %, a v závěsu za nimi se držela skupina ČEZ, jejíž cenné papíry naopak přidaly půl procenta. Erste Group Bank podražila o více než 2 % a přes tři procenta připsal Unipetrol. Akcie Fortuny zakončily obchodování na zelené nule poté, co na ně Komerční banka potvrdila doporučení na "prodat" s cílovou cenou 90 Kč. Za celý týden index PX přidal 0,4 %.

O2 Czech Republic: Co by měl vědět akcionář i potenciální investor

4. Očekávané události

Pondělí by teoreticky mohlo být nejklidnějším dnem celého týdne. V USA, Německu a Spojeném království zůstanou burzy zavřené, v Německu a Francii neotevřou banky, a tak bude aktivita i na dalších evropských trzích nepochybně slabší. V noci na pondělí oznámí obchodní bilanci Japonsko a tamní centrální banka vydá zprávu o ekonomice. Ve Spojených státech by měli veřejně vystoupit dva členové vedení Fedu, a sice Fischer a Mesterová. Na pražské burze zbývají tři dny do přerušení obchodování s emisí O2 Czech Republic před jejím rozdělením a vyřazením z indexů MSCI. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Dva nové bloky by podle Sobotky měly vzniknout v Dukovanech i Temelíně. Další výstavbu podporuje i Babiš, garantované ceny elektřiny nejsou v plánu

Vládní koncepce rozvoje jaderné energetiky počítá se stavbou dvou nových bloků v jaderných elektrárnách v Dukovanech i v Temelíně. V sobotu to při návštěvě Dukovan řekl premiér Bohuslav Sobotka. Stavba prvního z bloků by měla vzhledem ke stáří elektrárny začít v Dukovanech. Výběrové řízení na dodavatele nového bloku by podle premiéra mohlo být zahájeno koncem roku 2016. Podle ministra financí Andreje Babiše, jenž navštívil dukovanskou elektrárnu v pátek, by financování prvního nového dukovanského bloku měla zajistit společnost ČEZ, která provozuje obě české jaderné elektrárny. Generální ředitel firmy ČEZ Daniel Beneš uvedl, že by budování nového dukovanského bloku mohlo začít kolem roku 2025, do provozu by pak mohl být tento blok uveden za sedm let. Proti plánům České republiky v rozvoji jaderné energetiky se hned o víkendu ohradili rakouští politici.

ČEZ žaluje Sokolovskou uhelnou o téměř 700 milionů korun

6. Brexit pod lupou: Britská centrální banka musela s pravdou ven, plánuje analýzu dopadů odchodu země z EU

Britská centrální banka Bank of England plánuje provést analýzu finančních rizik možného odchodu Británie z Evropské unie. Banka ve svém oficiálním prohlášení potvrdila e-mail o tomto důvěrném výzkumném projektu, který byl omylem zaslán redaktorovi britského listu The Guardian. Britský premiér David Cameron slíbil uspořádat referendum o setrvání Británie v EU do konce roku 2017.

Britský premiér Cameron zmrazí svým ministrům platy na dalších pět let

7. Řecko podle ministra nesplatí dluh MMF, nemá na to

Řecko nesplatí podle tamějšího ministra vnitra další dluhy Mezinárodnímu měnovému fondu, které jsou splatné v červnu, protože na to nemá dostatek financí. Ministr Nikos Vutsis se tak v neděli vyjádřil v soukromé řecké televizi Mega. "Čtyři červnové splátky pro MMF dosahují 1,6 miliardy eur. Tyto peníze nebudou vydány, protože tu prostě nejsou," řekl Vutsis.

Atény jsou podle premiéra Tsiprase v konečné fázi jednání s věřiteli

8. Nizozemsko začne prodávat zestátněnou banku ABN Amro na burze

Nizozemská vláda v pátek rozhodla o zpětné privatizaci znárodněné nizozemské banky ABN Amro formou primární emise akcií. Návrat banky na akciový trh by měl začít už letos. Kabinet to doporučil parlamentu, jehož souhlas je zapotřebí. První část akcií by mohla jít na trh už na podzim, sdělil podle agentury Reuters ministr financí Jeroen Dijsselbloem.

9. Norsko předstihlo Rusko v dodávkách plynu do západní Evropy

Norsko se stalo největším dodavatelem zemního plynu do západní Evropy. Vystřídalo tak na této pozici Rusko. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů ruské společnosti Gazprom a norské firmy Gassco. Údaje signalizují, že snaha Evropské unie o snížení závislosti na ruském plynu začíná přinášet výsledky.

Ukrajina prý žádá po Rusku slevu na plyn do konce roku

10. Důvěra investorů v soukromý kapitál ve střední Evropě opět roste, trh je nakloněn i vstupům firem na burzu

Důvěra investorů v soukromý kapitál (private equity) ve střední Evropě opět roste. Podle nejnovějšího průzkumu firmy Deloitte vidí 43 % manažerů a expertů po menším propadu v minulém průzkumu budoucnost regionu optimisticky a jen 7 % pesimisticky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Zemřel matematik John Nash

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii, americký matematik John Nash, zemřel i s manželkou Alicií při havárii taxi v New Jersey. Nashovi bylo 86 let. Řidič taxi, v němž manželský pár seděl, ztratil při předjíždění kontrolu a narazil do svodidel. Náraz Nashovy vymrštil z auta ven. "Zdá se, že neměli zapnuté bezpečnostní pásy," uvedl policejní mluvčí. V 86 letech zemřít při autonehodě, to chce opravdu chuť vzepřít se pravděpodobnosti.

Nash, který proslul svým výzkumem v oblasti teorie her, dostal Nobelovu cenu za ekonomii v roce 1994. Trpěl paranoidní schizofrenií. Bojovat s nemocí mu pomáhala právě jeho o čtyři roky mladší manželka, jak ukázal i film Čistá duše z roku 2001 s Russelem Crowem v hlavní roli. Ten lítost nad smrtí matematika vyjádřil na Twitteru.

Matematický génius John Nash varuje: Propad dolaru mě budí ze spaní
Ten muž je génius. Z této jedné holé věty sestával doporučující dopis, jejž mladému matematikovi Johnu Nashovi napsal koncem 40. let jeho profesor. Nash se tak ocitl na univerzitě v Princetonu, kde zahájil doktorská studia. Bylo mu lehce přes dvacet. Svoji genialitu potvrdil a hned v roce 1950 získal doktorát.
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
před 40 minutami

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
před hodinou

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
před hodinou

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
09:40

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování vstoupily nad nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
09:35

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
09:32

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie
OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
08:43

OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace