Co musíte ráno vědět (2. června)
|

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden a měsíc akcie v Evropě i zámoří, jak je na tom zpracovatelský sektor na obou stranách Atlantiku a kdo se opět nechává pozvat na oběd za miliony dolarů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úvodu týdne po smíšených makrodatech mírně zpevnily

Americké akcie se v rozkolísané první polovině pondělního obchodování pohybovaly kolem pátečních hodnot, nakonec se jim však podařilo mírně posílit. Investoři po pátečním poklesu vstřebávali sérii nejednoznačných zpráv z ekonomiky. Dow připsal 0,16 % na 18 040,37 bodu, S&P 500 posílil o 0,21 % na 2 111,73 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,25 % na 5 082,93 bodu. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Microsoft, DuPont a Goldman Sachs, dolů ho naopak stahovaly cenné papíry firem Intel, Pfizer a Verizon Communications.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Blíží se konečně prudší změna cen?

Odkupy akcií jsou rekordní, investory to ale přestává zajímat

2. Evropské akcie zahájily červen úspěšně díky optimismu ohledně řeckých jednání a makrodatům

Evropské akcie do nového měsíce vstoupily v zelených číslech. Investoři pozitivně přijali pokračující jednání Řecka s jeho věřiteli i americká a evropská makrodata. Britský FTSE 100 ztratil 0,44 %, francouzský CAC 40 naopak 0,35 % připsal a německý DAX zpevnil o 0,19 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,18 %, dařilo se realitnímu sektoru a sektoru zdravotní péče, dolů index naopak táhly sektor základních materiálů a ropný sektor. Trhy reagovaly pozitivně na sérii zpráv agentury Markit a institutu ISM o podmínkách ve zpracovatelském sektoru, podle nichž se situace zlepšila v květnu v Evropě i USA. Investory potěšila také slova nejmenovaného evropského činitele, podle něhož by dohoda s Řeckem mohla být uzavřena do konce tohoto týdne.

Euro opět míří do hlubin. Dočkáme se parity ještě letos?

Tři argumenty pro pokračování býčího trendu na evropském dluhopisovém trhu

3. Pražská burza v úvodu nového měsíce posílila, akcie O2 C.R. vystřelily vzhůru

Index PX v pondělí připsal 0,61 % na 1 028,08 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které zpevnily o 1,83 %. Na druhém místě se co do objemu umístila Komerční banka, která naopak 0,26 % ztratila, a oslaboval i druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, který odevzdal 1,33 %. Třetí největší objem obchodů zaznamenaly akcie O2 C.R., s nimiž se v pondělí začalo opět obchodovat po rozdělení firmy na operátora (O2) a správce telekomunikační infrastruktury a datových center (CETIN). Oproti referenční ceně, která byla stanovena na 49,40 Kč, v pondělí akcie O2 C.R. prudce zpevnily o 40 % na 69,20 Kč. Naproti tomu akcie CETIN, jejichž referenční cena byla stanovena na 150 Kč, odevzdaly 11 % na 133,50 Kč. Do nově vytvořené společnosti CETIN přešlo z operátora O2 k pondělku celkem 1 187 zaměstnanců, v O2 jich zůstaly necelé tři tisíce. Obě firmy zároveň nabírají desítky nových pracovníků. Vyplývá to z informací obou společností. Akcie Unipetrolu před úterní valnou hromadou ztratily 0,43 %. Petrochemická společnost zřejmě opět nevyplatí akcionářům dividendu. Z pozvánky na valnou hromadu firmy vyplývá, že představenstvo navrhuje nerozdělovat mezi akcionáře nekonsolidovaný zisk z roku 2014 ani nerozdělený zisk z minulých let. Unipetrol vyplatil dividendu naposledy za rok 2007.

V Dole Paskov by se mohlo těžit uhlí i po roce 2017

Šlápne ČNB na dluhopisovou brzdu? Tři možná vysvětlení

4. Očekávané události

V úterý se budou investoři soustředit zejména na evropskou statistiku inflace a německá data o nezaměstnanosti. Údaje z trhu práce zveřejní i Španělsko, které přidá ještě index cen domů. Řecko se zpožděním po prodlouženém víkendu odtajní index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, Spojené království přidá zprávu o spotřebitelských úvěrech a schválených žádostech o hypotéku a eurozóna k inflaci doplní ještě index výrobních cen. Ve Spojených státech vyjdou index aktivity ISM pro oblast New Yorku, podnikové objednávky a údaje o prodejích aut a výsledek hospodaření za první kvartál zveřejní Dollar General. Valnou hromadu pořádá Unipetrol. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Světová banka zlepšila výhled ruské ekonomiky

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o 2,7 %, předpověděla ve své pondělní zprávě Světová banka (SB). Zlepšila tak svůj dosavadní výhled, který zveřejnila počátkem dubna a který počítal s poklesem o 3,8 %. Ještě v prosinci ale SB předpovídala ruské ekonomice pokles jen o 0,7 %.

Pokles ruské ekonomiky v dubnu zrychlil na 4,2 %

6. Intel koupí společnost Altera za 16,7 miliardy dolarů v hotovosti, za každou akcii zaplatí 54 dolarů

Největší světový výrobce počítačových čipů, americká firma Intel, převezme za zhruba 16,7 miliardy dolarů svého menšího konkurenta Altera. Jde zřejmě o největší akvizici v téměř padesátileté historii Intelu, informovala agentura AP. Intel si chce převzetím Altery mimo jiné kompenzovat zpomalující poptávku v odvětví osobních počítačů, pro které dodává procesory.

7. Eurozóna: Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v květnu mírně zrychlil

Podle finálních dat agentury Markit v eurozóně růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v květnu zrychlil. Index nákupních manažerů vzrostl na 52,2 bodu z 52 bodů v dubnu, předběžná data počítala s růstem na 52,3 bodu. Nejlépe si vedly Španělsko, Nizozemsko a Itálie, naopak podmínky ve Francii jsou stále napjaté. Květnová data pro Irsko a Řecko budou zveřejněna v úterý.

USA: ISM index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v květnu vzrostl na 52,8 bodu z 51,5 bodu v dubnu (odhad: 52 bodů)

8. Český zpracovatelský sektor v květnu expandoval rychleji, než se čekalo

Index nákupních manažerů v Česku v květnu vzrostl na 55,5 bodu z dubnových 54,7 bodu, očekával se mírnější nárůst na 55,2 bodu. Tempo expanze produkce a nových zakázek v květnu zrychlilo a zaměstnanost se zvýšila nejprudším tempem za poslední čtyři roky. Zpráva také zaznamenala silnější inflační tlaky a nejrychlejší růst cen vstupů od února 2014. Ceny výstupů se ocitly na 17měsíčním maximu.

9. Zástupkyně Řecka u MMF po kritice SYRIZY odmítla funkci

Elena Panaritisová, kterou řecká vláda minulý týden jmenovala svou zástupkyní u Mezinárodního měnového fondu (MMF), tuto funkci nepřevezme. Bývalá poslankyně za stranu levého středu PASOK, která podporovala politiku úspor, své rozhodnutí v pondělí zdůvodnila odporem, který vůči její osobě vyjádřila řada poslanců vládní krajně levicové strany SYRIZA.

10. Počet nezaměstnaných ve Francii v dubnu stoupl na nový rekord

Počet nezaměstnaných ve Francii v dubnu vzrostl o 0,7 % a dosáhl nové rekordní úrovně 3,54 milionu lidí. Oznámilo to v pondělí ministerstvo práce. Oproti loňskému dubnu se počet lidí bez práce zvýšil o rekordních 5,1 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Věštec z Omahy opět pořádá charitativní dražbu oběda

Americký miliardář Warren Buffett v neděli zahájil tradiční charitativní aukci, v níž se pokusí prodat vůbec nejdražší oběd na světě. O možnost poobědvat s čtyřiaosmdesátiletým finančníkem a filantropem budou zájemci usilovat opět v internetové dražbě na portálu eBay. Výtěžek půjde tak jako v minulých letech na konto nadace Glide Foundation.

Letošní aukce je šestnáctá v řadě. Za posledních 15 let už Buffett pro sanfranciskou nadaci vydělal 17,9 milionu dolarů. Zatím nejvíce vynesla aukce v roce 2012, kdy vítěz vydražil oběd s Buffettem za téměř 3,5 milionu dolarů.

Letošní aukce potrvá do pátečního večera a minimální nabídka činí 25 000 dolarů. Buffett podle agentury AP očekává, že se mu povede přinejmenším zopakovat loňskou nadprůměrnou částku 2,17 milionu dolarů. Vítěz si ke stolu bude moci přivést až sedm přátel a ptát se Buffetta na cokoli vyjma jeho budoucích investic.

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před 43 minutami

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil tím, že mluvil s Mohamedem bin...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna