Co musíte ráno vědět (22. června)
|

Co musíte ráno vědět (22. června)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, co nového se o víkendu stalo v rámci jednání Řecka s věřiteli a jak se podporuje prodej nemovitostí v Číně? I to musíte na prahu nového týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek odevzdaly část zisků, za týden ale posílily

Akciové trhy ve Spojených státech během pátečního obchodování po silném čtvrtečním růstu oslabily. K poklesu přispěla nejistota ohledně osudu zadluženého Řecka. Index Dow, který zahrnuje akcie 30 předních podniků, v pátek klesl o 0,56 % na 18 014,28 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,54 % na 2 109,76 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,31 % a uzavřel na 5 117 bodech. Za celý týden index Dow stoupl zhruba o 0,6 % a S&P 500 o 0,7 %. Nasdaq si připsal dokonce 1,3 %, ve čtvrtek se přitom vyšplhal na nové maximum. Pro S&P 500 šlo o nejlepší týden od 24. dubna. Již osmý týden za sebou se zisk nebo ztráta na týdenní bázi udržely do +/- jednoho procenta. Naposledy takto dlouhá série v týdenním srovnání nízké volatility byla k vidění od listopadu 1993 do ledna 1994.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Návrat nad 50denní klouzavý průměr v režii Fedu, čeká se na výsledek řeckých jednání

Mýtus, kterého se nelze zbavit: Peníze čekající mimo trh

2. Evropské akcie zakončily týden mírným posílením, čímž snížily ztrátu z celého týdne

Evropské akcie v pátek mírně posilovaly v reakci na navýšení pomoci ECB řeckým bankám. Britský FTSE 100 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,04 %, francouzský CAC 40 připsal 0,25 % a německý DAX ztratil 0,54 %. Regionální Stoxx Europe 600 zpevnil o 0,36 %, nahoře jej držel sektor cestovního ruchu, ztrácel naopak sektor základních materiálů a chemický sektor. Za celý týden FTSE 100 odevzdal 1,07 %, CAC 40 0,67 % a DAX 1,4 %. Regionální Stoxx Europe 600 za uplynulý týden oslabil o procento.

3. Pražská burza na konci týdne mírně posílila, za týden ale kvůli dividendě CEZ odepsala 1,58 %

Index PX v pátek připsal 0,84 % na 975,50 bodu. V závěrečné aukci se objem obchodů navýšil o více než 50 %. Do té chvíle činil objem obchodů lehce přes 700 milionů korun, v závěrečné aukci pak proběhly obchody za dalších 400 milionů korun. Objem zobchodovaných akcií Komerční banky v aukci dosáhl stejné výše jako do té chvíle za celý den. Cenné papíry banky však navzdory tomu ztratily bezmála půl procenta. Objem zobchodovaných akcií Erste Group Bank se v poslední aukci téměř zdvojnásobil, a titul zároveň odevzdal část zisku a zakončil den o 0,75 % dražší. Výrazně naskočil při posledním obchodu také objem akcií skupiny ČEZ, které zastupovaly téměř polovinu celkového objemu a posílily o 4 % poté, co ve středu a ve čtvrtek výrazně ztrácely. V závěrečné aukci se zdvojnásobil také objem zobchodovaných akcií O2 C.R., které zároveň tímto posledním obchodem odevzdaly procentní zisk a zakončily s 1,5% ztrátou. Zisk ve ztrátu zvrátila poslední aukcí i Fortuna, která z 0,66% posílení spadla procento do červených čísel. Index PX klesl za celý týden o 1,58 % na 975,5 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry telekomunikační společnosti O2, nejvíce (kromě NWR) ztratily akcie sázkové společnosti Fortuna.

Pražská burza: Které tituly potáhnou index PX do konce roku?

Letošní hvězdy a propadlíci pražské burzy

4. Očekávané události

V pondělí se koná (další) ostře sledovaný summit, respektive několik summitů. V půl jedné se sejde euroskupina, aby jednala o Řecku, v pět odpoledne se nad tématem setkají i nejvyšší představitelé zemí platících eurem. Makroekonomický kalendář je chudý, zajímavé budou jen prodeje existujících domů v USA. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko předložilo nový návrh, který nemá být dočasný. Krácení důchodů se země asi nevyhne

Řecký premiér Alexis Tsipras představil během nedělního telefonátu s lídry EU, Francie a Německa návrh, kterým chce Řecko dosáhnout dohody o řešení řecké krize. Oznámil to úřad řeckého předsedy vlády. Jednání dosud váznou mimo jiné na neochotě Řeků uskutečnit reformu penzijního systému požadovanou věřiteli. Řekové z bank v posledních dnech vybírali peníze ve velkých objemech, banky by ale měly otevřít, protože je podporuje ECB nouzovou likviditou v rámci programu ELA. Podle zdrojů německého nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung Atény budou nejspíše muset krátit v červenci platy státních zaměstnanců a důchody i v případě, že se do té doby dohodnou s věřiteli.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

6. O2 je pro nás finanční investicí, říká finanční ředitelka PPF Jirásková. Akcie by se tedy měly udržet na burze, o dividendě ale rozhodnou až výsledky firmy

Finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková v týdnu v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekla, že PPF plánuje zcela ovládnout CETIN, která je klíčovým aktivem PPF. O2 je naproti tomu finanční investicí a PPF nijak nezasahuje do jejího běžného chodu. "K CETIN se hlásíme i jako stratég, kdežto O2, tím, jak regulatorně složité rozdělení je, se pro nás stává de facto finanční investicí," uvedla Jirásková. V rozhovoru nechtěla ani naznačit dividendovou politiku O2. "Rozhovor pro akcie O2 Czech Republic vyzněl pozitivně. Potvrzuje totiž nedávné kroky PPF, které indikovaly, že se majitel nechystá operátora stáhnout z obchodování na pražské burze," komentoval interview analytik Petr Bártek z České spořitelny.

PPF zvýšila podíly v Home Credit a Air Bank a prodala část Eldorada

7. Směřují vyspělé ekonomiky k prvnímu společnému růstu od roku 2010?

HDP USA, Japonska a eurozóny rostl naposledy dohromady v roce 2010. Podle Jeffreyho Kleintopa ze společnosti Charles Schwab by rok 2015 mohl být dalším takovým. "Zatímco Fed ukončuje postupně podporu ekonomiky, centrální banky v eurozóně a v Japonsku v ní pokračují. To by mělo pomáhat oživení těchto dvou ekonomik a pomáhat i akciím na těchto trzích," míní Kleintop. Jistě není jediný.

Růst HDP USA, Japonska a eurozóny

8. Z ČR loni na dividendách odplynulo do zahraničí v čistém 214 miliard Kč

Z České republiky loni na dividendách odplynulo do zahraničí v čistém 214 miliard korun. Saldo přílivu a odlivu dividend z přímých zahraničních investic představuje 5 % HDP. Zemi to řadí mezi tři největší plátce z evropských zemí, více prostředků vyplatily do zahraničí jen Irsko a Malta. V posledním čísle to uvádí časopis Statistika & My.

9. Miliardář Drahi chce koupit operátora Bouygues Telecom

Miliardář Patrick Drahi, který vlastní francouzského kabelového operátora Numericable-SFR, učinil nabídku na koupi menšího rivala Bouygues Telecom za zhruba deset miliard eur v hotovosti. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje obeznámené se záležitostí.

10. Putin po zmrazení účtů vzkázal, že se Moskva bude právně bránit

Rusko bude hájit své zájmy právní cestou. Prohlásil to na okraj ekonomického fóra v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin ohledně blokování ruského státního majetku v Belgii a Francii a zmrazení účtů ruských diplomatických zastoupení v tamních bankách.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

K apartmánu Porsche. I tak se v Číně prodávají stále hůře prodejné nemovitosti

Po letech nadprodukce jsou mnohá čínská města plná neobsazených bytů, někdy celých domů, ulic nebo čtvrtí. V květnu proto developerská společnost Hopson Development Holdings nabízela vůz Porsche zdarma třiceti prvním kupcům apartmánů v komplexu Purple Dragon. Proč nenabídla raději slevu? Dříve proti slevám ostře protestovali dřívější kupující v jiných projektech. Porsche asi skousnou snáze. V Číně - a buďme spravedliví, i v mnoha dalších zemí - developeři v minulosti nabízeli k bydlení zdarma iPhony, mytí aut, slevy v obchodech a řadu dalších výhod. A jakže zafungovala nabídka Hopson Development Holdings? Velice dobře, za první tři hodiny prvního prodejního eventu firmy se prodaly rozestavěné apartmány za 300 milionů jüanů. Mimochodem, ceny nově prodávaných domů v Číně již několik měsíců klesají.

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
včera v 13:35

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
včera v 13:27

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
včera v 13:03

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
včera v 12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus