Co musíte ráno vědět (5. června)
|

Co musíte ráno vědět (5. června)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co přinese budoucnost podle Marca Fabera a kdo se zařadil mezi americké miliardáře? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek skončily pod nulou. Investoři čekají, jaká data přijdou z trhu práce

Americké akciové trhy ve čtvrtek klesly. Investoři vyhodnocovali doporučení Mezinárodního měnového fondu odložit zvýšení úrokových sazeb v USA až na příští rok a reagovali také na vývoj kolem Řecka, které mělo původně v pátek MMF uhradit část dluhu. Jednání s věřiteli o podmínkách uvolnění dalších peněz pro tuto zadluženou zemi neberou konce. Trhy nyní čekají, jak dopadne páteční klíčová statistika americké nezaměstnanosti. Index Dow klesl o 0,94 % na 17 905,58 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,86 % na 2 095,84 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,79 % na 5 059,12 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 7,69 % na 14,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 6 bazických bodů na 2,305 %. V červených číslech ve čtvrtek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce ztratily sektor základních materiálů (-1,55 %), energetické odvětví (-1,38 %) a průmyslový sektor (-1,04 %).

Růst sazeb již tento měsíc, nebo až za rok? Spekulací není nikdy dost

Skvělé zprávy pro ty, kdo vzývají propad cen akcií

2. Evropské akcie ve čtvrtek kvůli obnoveným obavám z dalšího směřování Řecka zlevnily

Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování v červených číslech. Trhy se soustředily na řeckou dluhovou krizi, jejíž vývoj opět zvýšil obavy z toho, že zemi čeká státní bankrot. Britský FTSE 100 odepsal 1,31 %, francouzský CAC 40 klesl o 0,93 % a německý DAX oslabil o 0,69 %. Regionální STOXX Europe 600 zakončil obchodování slabší o 0,83 % a index DJ EURO STOXX 50 uzavřel se ztrátou 0,77 % na 3 556,38 bodu. Výnos 10letých bondů Německa mírně klesl, udržel se ale nad 0,8 %. S výjimkou realitního odvětví skončily všechny hlavní sektory v mínusu. Nedařilo se zejména akciím ze sektoru základních materiálů, cenným papírům z odvětví veřejných služeb a sektoru ropy a zemního plynu. Mezinárodní věřitelé Řecka po Aténách v nejnovějším návrhu dohody žádají výměnou za souhlas s uvolněním dalších peněz z programu finanční pomoci snížení důchodů, zvýšení daně z přidané hodnoty, privatizaci řady státních podniků a zachování nepopulárních reforem trhu práce. To ale silně zadlužená země odmítá. Podle řecké vlády se jedná o požadavky, které "překračují červenou čáru".

Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne

Co Maria Draghiho okrádá o klidný spánek?

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, objem obchodování byl utlumený

Index PX připsal 0,14 % na 1 018,76 bodu. Zobchodovaný objem dosáhl jen něco málo přes půl miliardy korun. Více než polovinu z toho představovaly akcie ČEZ, které ztratily 0,27 %. Druhý největší objem obchodů zaznamenala Komerční banka, která rovněž zlevnila, a to o 0,10 %. Na třetím místě se podle objemu obchodů umístila společnost CETIN, jejíž akcie naopak zpevnily bezmála o 3 %, a na čtvrtém O2 C.R., která podražila o 3,75 %. Akcie Pivovarů Lobkowicz vystřelily vzhůru v reakci na zprávu o tom, že Lobkowiczký pivovar, společnost vlastněná ze 100 % generálním ředitelem Pivovarů Lobkowicz Zdeňkem Radilem, koupí 79,4 % akcií PLG od Palace Capital a GO Solar za 1,9 miliardy korun.

Poznámka k rozdělení O2 od Erika Besta: Investoři vydáni na milost Kellnerovi

4. Očekávané události

Ani poslední den týdne nebude klidný. V pátek dopoledne vyjdou německé podnikové objednávky, Francie zveřejní obchodní bilanci a banka Halifax na trh pošle údaje o cenách domů ve Velké Británii. V ČR dopoledne statistický úřad odtajní údaje o maloobchodních tržbách. Pozornost investorů se nicméně bude soustředit především na klíčová data z trhu práce v USA. Statistika nezaměstnanosti vyjde ve stejnou chvíli jako v USA (14.30 SELČ) i v Kanadě. O limitu své těžby rozhodne kartel OPEC. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bill Ackman opět nakupoval. Čemu věří zkušený aktivistický investor?

Investor a hedgeový manažer Bill Ackman minulý měsíc prohlásil, že jeho investiční společnost udělala dva nové obchody, jeden menší a jeden větší. Více ale neprozradil. Časopis Forbes tento týden přišel s informacemi, které by mohly alespoň část Ackmanova tajemství rozklíčovat.

6. Faber: Zapomeňte na zvyšování sazeb, Fed bude muset přijít se čtvrtým kolem kvantitativního uvolňování

Zatímco ekonomové i trhy vyhlížejí moment, kdy Fed začne zvyšovat sazby, známý pesimista Marc Faber očekává přesný opak. Podle něj bude Fed nucen přijít se čtvrtým kolem kvantitativního uvolňování (QE). "Když se podívám na celý finanční sektor, cítím se jako na Titaniku. Bojujeme o lehátka na palubě, tedy o nejvýkonnější akcie, a o nejlepší stoly v jídelně, ale lepší by podle mě bylo najít si místo na záchranném člunu, protože finanční sektor jednoho dne imploduje," prohlásil ve čtvrtek Faber.

7. Tsipras a šéf Evropské komise Juncker se kvůli Řecku opět sejdou

Další kolo jednání mezi předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem se uskuteční v nejbližších dnech. Novinářům to ve čtvrtek řekl Junckerův mluvčí Margaritis Schinas. Juncker s Tsiprasem za přítomnosti šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema jednal v noci na čtvrtek. Schůzka podle Schinase sice dala stranám lepší představu o vzájemných postojích, řešení ale nepřinesla.

FT: Řecko se s nesplacením MMF pohybuje na tenkém ledě bankrotu

Požadavky věřitelů překračují "červenou čáru", tvrdí Atény

8. Ředitel Pivovarů Lobkowicz odkoupí většinový podíl ve firmě, akcie PLG na pražské burze výrazně zdražily

Lobkowiczký pivovar, společnost vlastněná 100% generálním ředitelem Pivovarů Lobkowicz Zdeňkem Radilem, koupí 79,4 % akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group od Palace Capital a GO Solar za 1,9 miliardy korun. Akcie PLG na pražské burze v reakci na zprávu prudce posílily. Prodej podílu je podmíněn splacením celé kupní ceny do konce srpna. Akvizice bude podle prohlášení skupiny PLG financovaná kombinací dluhu a vlastního kapitálu. Jakmile akvizice proběhne, Lobkowiczký pivovar učiní zbývajícím akcionářům PLG nabídku odkupu jejich akcií.

9. Francouzská centrální banka letos čeká růst tamního HDP o 1,2 %

Francouzský hrubý domácí produkt v letošním roce stoupne o 1,2 % poté, co během předchozích tří let v podstatě stagnoval. Předpověděla to ve čtvrtek francouzská centrální banka. Dodala, že v příštím roce by měl hospodářský růst zrychlit na 1,8 %. Její prognózy jsou o něco optimističtější než výhled francouzské vlády, upozornila agentura Reuters.

10. Mezinárodní měnový fond vyzývá americký Fed, aby zahájení zvyšování sazeb odložil na první polovinu roku 2016

Americká centrální banka by měla odložit napjatě očekávané zvýšení úrokových sazeb až na první pololetí příštího roku, dokud se neobjeví známky zlepšující se situace v oblasti mezd a inflace. Ve zprávě o stavu ekonomiky Spojených států to ve čtvrtek uvedl Mezinárodní měnový fond. Fond zároveň zhoršil výhled letošního hospodářského růstu USA.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jamie Dimon je už miliardář

Podle indexu miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg se Jamie Dimon, ředitel a zároveň předseda správní rady JPMorgan Chase, připojil ke svému mentorovi Sanfordu Weillovi a stal se jedním z mála bankovních manažerů, jejichž jmění se rozrostlo do řádu miliard dolarů. Méně než polovina Dimonova bohatství, které je odhadováno na 1,1 miliardy USD, podle Bloombergu pochází z jeho podílu v bance, zatímco za zbytek vděčí svému investičnímu portfoliu.

I přes své nesporné bohatství se Dimon minulý měsíc rozohnil po setkání akcionářů JPMorgan Chase, neboť část z nich následovala doporučení poradenských společností a hlasovala proti schválení Dimonovy výplaty za rok 2014 ve výši 20 milionů USD a požadovala rozdělení funkcí ředitele a předsedy správní rady mezi dva lidi. Dimon je nazval nezodpovědnými a línými investory.

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
před 38 minutami

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
před hodinou

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce
13:06

Exprezident čínské CITIC Bank byl zatčen, je podezřelý z korupce

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl kvůli podezření z korupce zatčen. S odvoláním...
Čína Korupce Banky