Co musíte ráno vědět (5. června)
|

Co musíte ráno vědět (5. června)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co přinese budoucnost podle Marca Fabera a kdo se zařadil mezi americké miliardáře? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek skončily pod nulou. Investoři čekají, jaká data přijdou z trhu práce

Americké akciové trhy ve čtvrtek klesly. Investoři vyhodnocovali doporučení Mezinárodního měnového fondu odložit zvýšení úrokových sazeb v USA až na příští rok a reagovali také na vývoj kolem Řecka, které mělo původně v pátek MMF uhradit část dluhu. Jednání s věřiteli o podmínkách uvolnění dalších peněz pro tuto zadluženou zemi neberou konce. Trhy nyní čekají, jak dopadne páteční klíčová statistika americké nezaměstnanosti. Index Dow klesl o 0,94 % na 17 905,58 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,86 % na 2 095,84 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,79 % na 5 059,12 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 7,69 % na 14,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 6 bazických bodů na 2,305 %. V červených číslech ve čtvrtek skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce ztratily sektor základních materiálů (-1,55 %), energetické odvětví (-1,38 %) a průmyslový sektor (-1,04 %).

Růst sazeb již tento měsíc, nebo až za rok? Spekulací není nikdy dost

Skvělé zprávy pro ty, kdo vzývají propad cen akcií

2. Evropské akcie ve čtvrtek kvůli obnoveným obavám z dalšího směřování Řecka zlevnily

Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování v červených číslech. Trhy se soustředily na řeckou dluhovou krizi, jejíž vývoj opět zvýšil obavy z toho, že zemi čeká státní bankrot. Britský FTSE 100 odepsal 1,31 %, francouzský CAC 40 klesl o 0,93 % a německý DAX oslabil o 0,69 %. Regionální STOXX Europe 600 zakončil obchodování slabší o 0,83 % a index DJ EURO STOXX 50 uzavřel se ztrátou 0,77 % na 3 556,38 bodu. Výnos 10letých bondů Německa mírně klesl, udržel se ale nad 0,8 %. S výjimkou realitního odvětví skončily všechny hlavní sektory v mínusu. Nedařilo se zejména akciím ze sektoru základních materiálů, cenným papírům z odvětví veřejných služeb a sektoru ropy a zemního plynu. Mezinárodní věřitelé Řecka po Aténách v nejnovějším návrhu dohody žádají výměnou za souhlas s uvolněním dalších peněz z programu finanční pomoci snížení důchodů, zvýšení daně z přidané hodnoty, privatizaci řady státních podniků a zachování nepopulárních reforem trhu práce. To ale silně zadlužená země odmítá. Podle řecké vlády se jedná o požadavky, které "překračují červenou čáru".

Kyle Bass: Trh s dluhopisy v Evropě je past, která za rok sklapne

Co Maria Draghiho okrádá o klidný spánek?

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, objem obchodování byl utlumený

Index PX připsal 0,14 % na 1 018,76 bodu. Zobchodovaný objem dosáhl jen něco málo přes půl miliardy korun. Více než polovinu z toho představovaly akcie ČEZ, které ztratily 0,27 %. Druhý největší objem obchodů zaznamenala Komerční banka, která rovněž zlevnila, a to o 0,10 %. Na třetím místě se podle objemu obchodů umístila společnost CETIN, jejíž akcie naopak zpevnily bezmála o 3 %, a na čtvrtém O2 C.R., která podražila o 3,75 %. Akcie Pivovarů Lobkowicz vystřelily vzhůru v reakci na zprávu o tom, že Lobkowiczký pivovar, společnost vlastněná ze 100 % generálním ředitelem Pivovarů Lobkowicz Zdeňkem Radilem, koupí 79,4 % akcií PLG od Palace Capital a GO Solar za 1,9 miliardy korun.

Poznámka k rozdělení O2 od Erika Besta: Investoři vydáni na milost Kellnerovi

4. Očekávané události

Ani poslední den týdne nebude klidný. V pátek dopoledne vyjdou německé podnikové objednávky, Francie zveřejní obchodní bilanci a banka Halifax na trh pošle údaje o cenách domů ve Velké Británii. V ČR dopoledne statistický úřad odtajní údaje o maloobchodních tržbách. Pozornost investorů se nicméně bude soustředit především na klíčová data z trhu práce v USA. Statistika nezaměstnanosti vyjde ve stejnou chvíli jako v USA (14.30 SELČ) i v Kanadě. O limitu své těžby rozhodne kartel OPEC. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bill Ackman opět nakupoval. Čemu věří zkušený aktivistický investor?

Investor a hedgeový manažer Bill Ackman minulý měsíc prohlásil, že jeho investiční společnost udělala dva nové obchody, jeden menší a jeden větší. Více ale neprozradil. Časopis Forbes tento týden přišel s informacemi, které by mohly alespoň část Ackmanova tajemství rozklíčovat.

6. Faber: Zapomeňte na zvyšování sazeb, Fed bude muset přijít se čtvrtým kolem kvantitativního uvolňování

Zatímco ekonomové i trhy vyhlížejí moment, kdy Fed začne zvyšovat sazby, známý pesimista Marc Faber očekává přesný opak. Podle něj bude Fed nucen přijít se čtvrtým kolem kvantitativního uvolňování (QE). "Když se podívám na celý finanční sektor, cítím se jako na Titaniku. Bojujeme o lehátka na palubě, tedy o nejvýkonnější akcie, a o nejlepší stoly v jídelně, ale lepší by podle mě bylo najít si místo na záchranném člunu, protože finanční sektor jednoho dne imploduje," prohlásil ve čtvrtek Faber.

7. Tsipras a šéf Evropské komise Juncker se kvůli Řecku opět sejdou

Další kolo jednání mezi předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem se uskuteční v nejbližších dnech. Novinářům to ve čtvrtek řekl Junckerův mluvčí Margaritis Schinas. Juncker s Tsiprasem za přítomnosti šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema jednal v noci na čtvrtek. Schůzka podle Schinase sice dala stranám lepší představu o vzájemných postojích, řešení ale nepřinesla.

FT: Řecko se s nesplacením MMF pohybuje na tenkém ledě bankrotu

Požadavky věřitelů překračují "červenou čáru", tvrdí Atény

8. Ředitel Pivovarů Lobkowicz odkoupí většinový podíl ve firmě, akcie PLG na pražské burze výrazně zdražily

Lobkowiczký pivovar, společnost vlastněná 100% generálním ředitelem Pivovarů Lobkowicz Zdeňkem Radilem, koupí 79,4 % akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group od Palace Capital a GO Solar za 1,9 miliardy korun. Akcie PLG na pražské burze v reakci na zprávu prudce posílily. Prodej podílu je podmíněn splacením celé kupní ceny do konce srpna. Akvizice bude podle prohlášení skupiny PLG financovaná kombinací dluhu a vlastního kapitálu. Jakmile akvizice proběhne, Lobkowiczký pivovar učiní zbývajícím akcionářům PLG nabídku odkupu jejich akcií.

9. Francouzská centrální banka letos čeká růst tamního HDP o 1,2 %

Francouzský hrubý domácí produkt v letošním roce stoupne o 1,2 % poté, co během předchozích tří let v podstatě stagnoval. Předpověděla to ve čtvrtek francouzská centrální banka. Dodala, že v příštím roce by měl hospodářský růst zrychlit na 1,8 %. Její prognózy jsou o něco optimističtější než výhled francouzské vlády, upozornila agentura Reuters.

10. Mezinárodní měnový fond vyzývá americký Fed, aby zahájení zvyšování sazeb odložil na první polovinu roku 2016

Americká centrální banka by měla odložit napjatě očekávané zvýšení úrokových sazeb až na první pololetí příštího roku, dokud se neobjeví známky zlepšující se situace v oblasti mezd a inflace. Ve zprávě o stavu ekonomiky Spojených států to ve čtvrtek uvedl Mezinárodní měnový fond. Fond zároveň zhoršil výhled letošního hospodářského růstu USA.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jamie Dimon je už miliardář

Podle indexu miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg se Jamie Dimon, ředitel a zároveň předseda správní rady JPMorgan Chase, připojil ke svému mentorovi Sanfordu Weillovi a stal se jedním z mála bankovních manažerů, jejichž jmění se rozrostlo do řádu miliard dolarů. Méně než polovina Dimonova bohatství, které je odhadováno na 1,1 miliardy USD, podle Bloombergu pochází z jeho podílu v bance, zatímco za zbytek vděčí svému investičnímu portfoliu.

I přes své nesporné bohatství se Dimon minulý měsíc rozohnil po setkání akcionářů JPMorgan Chase, neboť část z nich následovala doporučení poradenských společností a hlasovala proti schválení Dimonovy výplaty za rok 2014 ve výši 20 milionů USD a požadovala rozdělení funkcí ředitele a předsedy správní rady mezi dva lidi. Dimon je nazval nezodpovědnými a línými investory.

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
18:00

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na pětiměsíční minimum

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily své ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
17:49

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici v...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta
Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta
16:50

Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta

Pražská burza dnes smazala pondělní pokles a začala znovu růst. Index PX přidal 0,56 procenta na 865,12 bodu. Vzhůru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
16:24

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
15:52

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily
13:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v září rychlejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard…
13:18

Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices převezme konkurenční podnik Xilinx. Hodnota transakce, která má být...
Americké akcie Fúze a akvizice
Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie
12:20

Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie

Britský premiér Boris Johnson musí ukázat, jak hodlá pomoci severní Anglii. Podle agentury Reuters to ve veřejném...
Spojené království Koronavirus
Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do…
12:06

Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do karet hospodářský růst

Otázka možné nadhodnocenosti aktiv se nevztahuje jen na Čínu, ale na celý svět. Obecně ovšem platí, že investoři jsou...
Čína Asijské akcie Ocenění
Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni…
12:05

Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni: 0,7 USD odhad: 0,28 USD), tržby 1,166 miliardy USD (loni: 1,273 miliardy USD, odhad: 844 milionů USD)

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 39 procent na 120 milionů USD....
Americké akcie Výsledková sezóna