Co musíte ráno vědět (21. července)
|

Co musíte ráno vědět (21. července)

Jak nový obchodní týden zahájily evropské a americké akcie, jak se Česká národní banka postavila k posilující koruně a za kolik si lze ve Španělsku koupit celé letiště? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zahájily týden lehce nad nulou, dále je podporují technologie

Americké akciové trhy zahájily týden dalším mírným vzestupem. Wall Street nadále podporoval růst cen technologických akcií a uklidnění situace kolem Řecka. Indexy Dow a S&P 500 přidaly oba shodně 0,08 % na 18 100,41 bodu, respektive 2 128,28 bodu a Nasdaq vzrostl o 0,17 % na nové zavírací maximum 5 218,86 bodu. Historické maximum Nasdaq posunul na 5 231,94 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,51 % na 12,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů Spojených států vzrostl o tři bazické body na 2,37 %. Náladu na trhu podpořily příznivé signály z Řecka, které dnes otevřelo po třech týdnech banky a uhradilo dluh vůči Mezinárodnímu měnovému fondu a Evropské centrální bance. "Pokud zůstane situace na řecké a čínské frontě klidná, bude se trh moci zaměřit na firemní výsledky, které by teď měly vývoj burz ovlivňovat nejvíce," řekl agentuře Reuters Randy Frederick z makléřské společnosti Charles Schwab.

S&P 500: Co od akcií čekat, když se pohybují poblíž 200denního průměru?

Google čísly za druhý kvartál rozdrtil odhady trhu. Jaký je výhled pro zbytek dobře rozjeté výsledkové sezóny?

2. Evropské akcie v pondělí mírně zdražily, Řecko uhradilo splátky ECB a MMF

Evropské akcie týden zahájily mírným růstem poté, co Řecko včas poslalo splátky v celkové výši 6,25 miliardy eur Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu. Britský FTSE 100 připsal 0,2 % na 6 788,69 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,35 % na 5 142,49 bodu a německý DAX uzavřel silnější o 0,53 % na 11 735,72 bodu. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,36 %, nahoru ho tlačily finanční tituly, akcie ze sektoru dopravy a cestovního ruchu a cenné papíry z mediálního odvětví. Dolů ho naopak stahovaly akcie automobilek nebo cenné papíry chemiček. Řecké banky v pondělí poprvé od svého nuceného uzavření 29. června otevřely. Limit pro výběr peněz z účtů nicméně zůstal zachován. Pouze došlo k technické změně, díky které si mohou Řekové vybrat 420 eur na týden najednou, a nemusejí tedy do banky chodit každý den pouze pro 60 eur.

Malý průvodce rusko-ukrajinským konfliktem aneb Co vám Putin (také) neřekl

Bernanke: Německo si pochutnává na slabé eurozóně. To má být smysl společné měny?!

3. Pražská burza týden zahájila růstem, akcie Unipetrolu za nadprůměrného objemu obchodů zpevnily o více než dvě procenta

Index PX vzrostl o 0,51 % na 1 030,18 bodu. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie uhelné firmy NWR, jejichž cena vyskočila o 17,39 % na 0,27 Kč v reakci na nedělní zprávu, podle které chce investiční firma Arca Capital Pavla Krúpy pokračovat v nakupování akcií NWR tak, aby ve firmě získala minimálně 5% podíl, který opravňuje ke svolání mimořádné valné hromady. Arca, která na začátku minulého týdne vlastnila zhruba 2% podíl v NWR, chce napadnout všechna rozhodnutí vedení NWR a prověřit události, k nimž došlo například při dokončení privatizace OKD či samotné NWR od roku 2004. Dařilo se také cenným papírům mediální firmy CME, které přidaly 3,79 % na 54,80 Kč, a akciím petrochemického podniku Unipetrol, které připsaly 2,32 % na 174,55 Kč a zároveň se zasloužily i o největší objem obchodů na burze, zobchodovalo se jich za 235 milionů korun. Druhého největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie skupiny ČEZ, jež seanci zakončily silnější o 0,94 % na 590,10 Kč. Třetí emisí podle zobchodovaného objemu byla Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o kosmetických 0,05 % na 5 504 korun. V mínusu skončily pouze tři emise. Akcie likérky Stock Spirits odepsaly 0,47 % na 74,15 Kč, cenné papíry Pivovarů Lobkowicz klesly o 0,16 % na 190,50 koruny a akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR zlevnily o 0,08 % na 10 740 korun.

Černá labuť na obzoru? Pět důvodů, proč koruna může posílit pod 27 EUR/CZK

O Řecku, euru a Česku: Rozhovor s mužem, kterého zajímá byznys

4. Očekávané události

Ani úterý na makrodata příliš bohaté nebude. V Číně vyjde v noci na úterý předstihový ukazatel, Švýcarsko dopoledne přidá výsledek obchodní bilance a Portugalsko a Řecko ještě výsledek běžného účtu. Spojené státy zůstanou z pohledu makrodat stejně jako v pondělí stranou zájmu, když žádné zásadní statistiky nezveřejní. Výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí na trh pošlou v USA Yahoo!, Apple nebo Microsoft a v Evropě SAP či Novartis. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Koruna se prý dostala krátce pod 27 EUR/CZK, analytici a ČNB nesouhlasí. Centrální banka ale přiznala, že v pátek intervenovala

Česká měna se v pondělí před polednem dostala podle dat serveru Yahoo! Finance k euru na 26,99 EUR/CZK, a prolomila tak hranici bráněnou Českou národní bankou. Podle analytiků a obchodníků oslovených ČTK ale koruna hranici 27 korun za euro neprolomila. Analytici se domnívají, že se buď stala chyba, nebo se obchod uskutečnil mimo trh, což není pro ČNB relevantní. Česká národní banka uvedla, že v pondělí před polednem nebyla na mezibankovním devizovém trhu aktivní, protože se podle ní na trhu neuskutečnily žádné transakce s korunou pod hranicí 27 EUR/CZK. Server iHNED.cz ale s odvoláním na mluvčí ČNB napsal, že banka na měnovém trhu intervenovala v pátek. Banka tak byla v tomto ohledu aktivní poprvé od listopadu 2013. Koruna v pátek posílila na 27,04 EUR/CZK.

6. Řecko uhradilo ECB a MMF 6,25 miliardy eur

Řecko uhradilo celkem 6,25 miliardy eur Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu. Agentuře Reuters to v pondělí řekli nejmenování představitelé řeckého ministerstva financí. Atény poslaly ECB pondělní splátku 4,2 miliardy eur a MMF částku 2,05 miliardy eur, kterou měly uhradit již dříve.

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá

7. Cena zlata se propadla na pětileté minimum pod 1 100 USD

Cena zlata zahájila týden propadem o čtyři procenta, poprvé za více než pět let se tak dostala pod hranici 1 100 dolarů za trojskou unci. Dolů ji tlačí vyhlídky na růst úrokových sazeb v USA. Zlato zlevnilo až na 1 088,05 dolaru za unci, což představuje nejnižší úroveň od března 2010. Později ale část ztrát smazalo a vrátilo se nad 1 100 dolarů za unci.

Proč zlato ztrácí lesk?

Zlato pro Evropana, zlato pro Američana, zlato pro investora

8. Německý HDP podle vlády ve druhém čtvrtletí stoupl o 0,3 %

Hrubý domácí produkt Německa ve druhém čtvrtletí pravděpodobně stoupl o zhruba 0,3 %, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících. Uvedlo to v pondělí německé ministerstvo financí. Růst největší evropské ekonomiky v prvním čtvrtletí zvolnil z 0,7 % v závěru loňského roku. Za zpomalením podle agentury Reuters stojí slabší zahraniční obchod.

9. Zisk Halliburtonu se ve druhém čtvrtletí propadl o 93 %

Zisk americké společnosti Halliburton, která dodává služby pro těžbu ropy a zemního plynu, se ve druhém čtvrtletí propadl o 93 % a její tržby klesly asi o čtvrtinu. Mohlo za to výrazné omezení vrtné aktivity po loňském prudkém poklesu světových cen ropy, sdělila v pondělí firma, která je druhá největší ve svém oboru.

10. Banka Barclays hodlá zrušit přes 30 tisíc pracovních míst

Druhá největší britská banka Barclays hodlá během dvou let zrušit více než 30 tisíc pracovních míst. Informoval o tom britský list The Times s odvoláním na své zdroje. Počet zaměstnanců banky by tak do konce roku 2017 mohl klesnout pod 100 tisíc.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Španělské letiště duchů se v aukci prodalo za 10 tisíc eur

Španělský realitní boom, jenž v roce 2008 vyústil až v krach nemovitostního trhu v zemi, měl mnoho podob. Známá jsou celá města, ve kterých nikdy nikdo nebydlel. Symbolem přehřátí španělského stavebního trhu je i letiště nedaleko města Ciudad Real, které bylo otevřeno v roce 2008, avšak kvůli nezájmu dopravců bylo v roce 2012 po krachu zavřeno. Nyní je v aukci koupilo čínské konsorcium Tzaneen International. Z pohledu ceny se Číňanům povedl skutečně famózní kup. Konsorcium za letiště zaplatilo pouhých 10 tisíc eur, což odpovídá jedné stotisícině ceny, za kterou bylo postaveno.

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
před 7 minutami

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo

Odraz akcií z březnových minim sice investorům vrací do žil optimismus, ten ale může být předčasný. Rychlý růst cen...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus