Burzovní kalendář (11. 1. - 15. 1. 2016)
|

Burzovní kalendář (11. 1. - 15. 1. 2016)

Druhý lednový týden bude víceméně o jediném - skončí prudké výprodeje, nebo bude nejhorší začátek roku v historii pokračovat dalšími propady? Katalyzátorem oběma směry mohou být začátek výsledkové sezóny v USA, další várka ekonomických dat, případně kroky čínských ekonomických a tržních autorit.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Začátek roku 2016 se nesl ve znamení obnovených obav o kondici čínské ekonomiky (nepříznivé výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, oslabující jüan, kotrmelce v regulaci akciového trhu). Na čínském akciovém trhu bylo dvakrát využito nové pravidlo o zastavení obchodování po 7% propadu (či růstu), hned první obchodní den se obchodování tedy zastavilo. Do toho Čína několikrát v řadě oslabila měnu, což svět vnímá jako signál oslabující čínské ekonomiky.

Nervozita se z Asie přelila i na ostatní trhy. Některé americké indexy zažily nejhorší začátek roku v historii. Nic jim nepomohly zápis z posledního zasedání FOMC ani mimořádně silná čísla z trhu práce za prosinec (zakalená jen pomalým růstem mezd).

Americká ekonomika válí, v prosinci vytvořila téměř 300 tisíc pracovních míst
Americká ekonomika v prosinci vytvořila výrazně více pracovních míst, než se čekalo. Odhady hovořily o 200 tisících míst, vzniklo jich však 292 tisíc. Míra nezaměstnanosti v prosinci zůstala na 7,5letém minimu 5 %, jak se čekalo. Statistika tak potvrzuje očekávání, že by Fed měl v letošním roce pokračovat v opatrném zvyšování úrokových sazeb.

Pokračoval také propad cen ropy, ačkoli na Blízkém a Středním východě roste geopolitické napětí mezi jednotlivými regionálními (i globálními) hráči v důsledku diplomatických roztržek. Ty jsou reakcí na popravu šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii. Dařilo se naopak zlatu, jehož cena za měsíc přidává přes dvě procenta a od začátku roku čtyři procenta.

Americké akcie v pátek opět zlevnily, mají za sebou historicky nejhorší začátek roku
Americké akcie se ani v pátek nedokázaly vymanit ze sestupného trendu. Obchodování sice hlavní indexy zahájily odvážným zhruba 0,6% růstem, brzy ale zisky odevzdaly a po většinu seance oscilovaly kolem nuly. Závěrečný výprodej je pak srazil zhruba procento do mínusu. Investoři se stále obávají o kondici čínské ekonomiky a stabilitu čínských burz, třebaže v pátek se již v Číně masivní výprodeje neopakovaly.
Evropské akcie skončily v pátek v záporných hodnotách, za celý týden vykázaly nejvýraznější ztrátu za čtyři roky
Evropským akciovým indexům nepomohly ani páteční dobré zprávy z USA ohledně nezaměstnanosti či alespoň prozatímní stabilizace čínských trhů. Neslavně pro evropské akcie dopadl i celý týden, podle regionálního indexu FTSEurofirst 300 oslabily o 7 %, nejvíce za poslední čtyři roky.
Čínské akcie po odstavení systému přerušování obchodů zamířily vzhůru
Čínské akciové trhy po prudkých ztrátách v tomto týdnu zamířily v pátek vzhůru. Čínská komise pro cenné papíry a burzy přestala uplatňovat mechanismus automatického přerušování obchodů při velkých výkyvech, který tento týden dvakrát zastavil obchodování. Čínská centrální banka také poprvé po devíti dnech umožnila posílení čínské měny.

Pražský index PX za týden ztratil 3,4 %. Nejvíce ztrácely akcie společnosti Stock Spirits (-7,6 %). Nedařilo se ani ČEZ (-6,9 %), který reagoval na dále klesající ceny elektřiny. Ty padají již šest týdnů v řadě. Nejvíce se naopak dařilo Komerční bance (+2,6 %), která je vnímána spíše jako defenzivní titul, a dokázala proto jít proti negativnímu trendu v rámci finančního sektoru v Evropě.

Druhý největší akcionář CME, společnost TCS Capital Management, opakovaně zvyšoval svou pozici. TCS koupila k 30. prosinci 2015 dalších více než 164 tisíc akcií CME po 2,65–2,75 USD. Podíl TCS v CME nyní činí přes 12,1 %. Titul ale zakončil týden slabší o 4,5 %.

ČEZ plánuje prodej sedminového podílu ve fondu obnovitelných zdrojů ČEZ OZ. Jeho součástí jsou hlavně solární elektrárny, pak také větrné a vodní zdroje a bioplynová stanice. "Předpokládáme, že případný výnos by ČEZ použil na další investice do obnovitelných zdrojů," uvedl v týdenním komentáři hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Michal Šnobr (J&T Banka): Vývoj ceny akcií ČEZ vůbec nerespektuje výhledy společnosti, obměnu managementu nečekám
Vývoj ceny akcií energetické společnosti ČEZ vůbec nezohledňuje výhledy firmy. Ve středu to na Investičním fóru prohlásil soukromý investor a analytik z J&T Banky Michal Šnobr. Neopomněl ale zmínit, že ČEZ prodělal poměrně velké peníze kvůli neplánovaným odstávkám, a upozornil také na špatnou komunikaci firmy se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost.
Společnost Pegas Nonwovens nakoupila v týdnu do 6. ledna 2 985 vlastních akcií
Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v období od 31. prosince 2015 do 6. ledna 2016 nakoupil na trhu celkem 2 985 vlastních akcií za průměrnou cenu 726,03 Kč.
Páteční obchodování na pražské burze skončilo slabým plusem, za celý týden index PX ztratil více než tři procenta
Pražská burza si v páteční obchodní seanci připsala necelé procento, ale v týdenním hodnocení ztratila více než tři procenta.
Proč mohou být české akcie zajímavé? Ve hře jsou dividendy i posílení koruny
ČNB aktuálně plánuje opustit intervenční režim na začátku roku 2017, což by podle expertů mohlo vést k přílivu peněz zahraničních spekulantů na český trh v očekávání posílení koruny. Český akciový trh je ale hlavně o dividendách, připomněl v posledním loňském vysílání pořadu Investice ZET portfoliomanažer Petr Zajíc z Pioneer Investments.

ČNB v listopadu vynaložila dalších 10 miliard Kč na obranu hladiny 27 EUR/CZK. Oproti letním měsícům to bylo řádově méně, ukazuje to ale, že bez intervencí centrální banky by koruna posilovala pod 27 EUR/CZK.

Výhled

Pozornost investorů bude nadále zaměřena na Čínu a případné další oslabovány její měny. Zrušení limitů poklesu či růstu akciového trhu může vést k ještě větší volatilitě. Americké akcie mají za sebou rychlý pokles, který by mohl vést k technické korekci výše, chuť chytat pověstný "padající nůž" ale budou muset podpořit nějaké příznivé zprávy.

Ty by teoreticky mohla nabídnout začínající výsledková sezóna. Analytici ale na jejím začátku předpokládají v rámci indexu S&P 500 již potřetí v řadě meziroční pokles zisku na akcii, a to zhruba o 5 %. V týdnu svá čísla oznámí Alcoa, JPMorgan, Wells Fargo, Citigroup a technologická společnost Intel.

"Očekává se, že zisk na akcii firem z indexu S&P 500 ve čtvrtém kvartálu 2015 klesl již třetí čtvrtletí za sebou. To se naposledy stalo během krize v letech 2008 až 2009. Příčinou je meziročně silnější dolar a důsledky propadu cen ropy na výrobu a zvláště na energetický sektor. U toho se očekává meziroční pokles zisků o dvě třetiny, pravděpodobně umocněný o odpisy aktiv," vysvětluje Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny. "Investoři se budou zajímat také o komentáře firem k Číně. Dalším tématem je zatím neobvykle teplá zima na severní polokouli, která se už podle komentářů některých maloobchodních prodejců projevila v nižších prodejích zimního oblečení."

Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters od dubna 2015 očekávali více než 5% tempo růstu zisků amerických firem ve čtvrtém čtvrtletí 2015, postupně je ale revidovali níže na jednociferné míry, až se svými odhady začátkem léta klesli do mínusu. Na začátku ledna počítali již s poklesem zisků za 4Q2015 o 4 %, přestože se i v minulé výsledkové sezóně potvrdilo, že původně velmi pesimistické odhady nebyly úplně namístě (analytici na počátku výsledkové sezóny za 3Q2015 předpovídali pokles zisků amerických firem o více než 4 %, nakonec se ale zisky snížily jen o 0,8 %, což bylo vzhledem k velmi negativnímu příspěvku sektoru energetiky překvapením).

Vývoj odhadů růstu zisků firem v rámci indexu S&P 500 (k 7. lednu 2015)
Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 11. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledkovou sezónu za čtvrté čtvrtletí v pondělí tradičně odstartuje report hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Lepší vstup do roku 2016 si snad tradeři ani nemohli přát. Index S&P 500 v prvním týdnu odepsal 5,96 %, zažil volný pád a navázal na konec prosince 2015. Krátkodobá opačná reakce může přijít kdykoli, ale vyznění grafu se změní na pozitivní až ve chvíli, kdy se cena vrátí nad 2 080. Nejbližší hladina podpory je okolo 1 920, další na 1 880. Předchozí support 2 000 se změnil na nejbližší rezistenci. Index volatility VIX vyskočil za týden o 48 % a je na říjnových a prosincových maximech," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Rok 2016 začal ve stejném duchu jako rok 2015, ale s mnohem větší razancí. Další výhled je nejasný, ale předpokládám, že druhá polovina ledna bude příznivější. Zda se výprodeje změní v paniku, ukáže příští týden. Komentáře jsou všeobecně hodně negativní a přilévají olej do ohně."

S&P 500 - technická analýza

Z makroekonomických dat se investoři zaměří na data o zahraničním obchodu z Číny, kde se očekává propad vývozu i dovozu. Ve Spojených státech bude nejnabitější pátek, kdy vyjdou statistiky maloobchodních tržeb a průmyslové výroby a údaje o spotřebitelské důvěře. Důležité budou také pravidelné zprávy o zásobách ropy a počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V úterý prezident Obama přednese projev o stavu USA, který může mnohé napovědět například o vývoji rozpočtu země v dalších letech. Při různých příležitostech veřejně vystoupí řada představitelů Fedu i dalších významných centrálních bank, ve středu právě Fed zveřejní takzvanou Béžovou knihu, tedy zprávu o stavu americké ekonomiky.

V Evropě budou pro trh zajímavé například důvěra investorů měřená indexem Sentix, britská, španělská a celoevropská průmyslová výroba, inflace ve Francii, Portugalsku, Španělsku, Itálii a Řecku, německý HDP, dále zápisy z posledních jednání ECB a Bank of England, obchodní bilance v eurozóně a setkání euroskupiny (za účasti Maria Draghiho) a ministrů financí EU.

Česká makrodata (míra nezaměstnanosti, upřesnění vývoje HDP, maloobchodní tržby, inflace, bežný účet) by měla potvrdit solidní kondici domácí ekonomiky.

Meziroční inflace v prosinci podle odhadů analytiků mírně stoupla na 0,2 % z listopadových 0,1 %. Meziměsíčně by pak ceny měly stagnovat nebo mírně klesnout. "Za zrychlením stojí zejména potraviny, které více než kompenzovaly další pokles cen pohonných hmot. I tak zůstává inflace poměrně hluboko za očekáváním České národní banky. Během letošního roku nicméně růst cenové hladiny zrychlí," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. "Prosincový růst cen tak bude výrazně za očekáváním ČNB, která ve své listopadové prognóze předpokládala meziroční růst cen ve výši 0,8 %," uvedl i hlavní ekonom ING Jakub Seidler. To je však podle něj způsobeno poklesem cen ropy a potravin, zatímco inflace bez těchto faktorů by měla vzhledem k pokračujícímu příznivému vývoji ekonomiky dále nepatrně zrychlit na 1,4 %.

O výhled na druhý lednový týden jsme požádali analytika Petra Bártka z České spořitelny. Mimo jiné zmínil i jedinou výraznější korporátní událost očekávanou na pražské burze.

 

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií
před hodinou

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil tím, že mluvil s Mohamedem bin...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
před hodinou

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna