Burzovní kalendář (11. 1. - 15. 1. 2016)
|

Burzovní kalendář (11. 1. - 15. 1. 2016)

Druhý lednový týden bude víceméně o jediném - skončí prudké výprodeje, nebo bude nejhorší začátek roku v historii pokračovat dalšími propady? Katalyzátorem oběma směry mohou být začátek výsledkové sezóny v USA, další várka ekonomických dat, případně kroky čínských ekonomických a tržních autorit.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Začátek roku 2016 se nesl ve znamení obnovených obav o kondici čínské ekonomiky (nepříznivé výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, oslabující jüan, kotrmelce v regulaci akciového trhu). Na čínském akciovém trhu bylo dvakrát využito nové pravidlo o zastavení obchodování po 7% propadu (či růstu), hned první obchodní den se obchodování tedy zastavilo. Do toho Čína několikrát v řadě oslabila měnu, což svět vnímá jako signál oslabující čínské ekonomiky.

Nervozita se z Asie přelila i na ostatní trhy. Některé americké indexy zažily nejhorší začátek roku v historii. Nic jim nepomohly zápis z posledního zasedání FOMC ani mimořádně silná čísla z trhu práce za prosinec (zakalená jen pomalým růstem mezd).

Americká ekonomika válí, v prosinci vytvořila téměř 300 tisíc pracovních míst
Americká ekonomika v prosinci vytvořila výrazně více pracovních míst, než se čekalo. Odhady hovořily o 200 tisících míst, vzniklo jich však 292 tisíc. Míra nezaměstnanosti v prosinci zůstala na 7,5letém minimu 5 %, jak se čekalo. Statistika tak potvrzuje očekávání, že by Fed měl v letošním roce pokračovat v opatrném zvyšování úrokových sazeb.

Pokračoval také propad cen ropy, ačkoli na Blízkém a Středním východě roste geopolitické napětí mezi jednotlivými regionálními (i globálními) hráči v důsledku diplomatických roztržek. Ty jsou reakcí na popravu šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra v Saúdské Arábii. Dařilo se naopak zlatu, jehož cena za měsíc přidává přes dvě procenta a od začátku roku čtyři procenta.

Americké akcie v pátek opět zlevnily, mají za sebou historicky nejhorší začátek roku
Americké akcie se ani v pátek nedokázaly vymanit ze sestupného trendu. Obchodování sice hlavní indexy zahájily odvážným zhruba 0,6% růstem, brzy ale zisky odevzdaly a po většinu seance oscilovaly kolem nuly. Závěrečný výprodej je pak srazil zhruba procento do mínusu. Investoři se stále obávají o kondici čínské ekonomiky a stabilitu čínských burz, třebaže v pátek se již v Číně masivní výprodeje neopakovaly.
Evropské akcie skončily v pátek v záporných hodnotách, za celý týden vykázaly nejvýraznější ztrátu za čtyři roky
Evropským akciovým indexům nepomohly ani páteční dobré zprávy z USA ohledně nezaměstnanosti či alespoň prozatímní stabilizace čínských trhů. Neslavně pro evropské akcie dopadl i celý týden, podle regionálního indexu FTSEurofirst 300 oslabily o 7 %, nejvíce za poslední čtyři roky.
Čínské akcie po odstavení systému přerušování obchodů zamířily vzhůru
Čínské akciové trhy po prudkých ztrátách v tomto týdnu zamířily v pátek vzhůru. Čínská komise pro cenné papíry a burzy přestala uplatňovat mechanismus automatického přerušování obchodů při velkých výkyvech, který tento týden dvakrát zastavil obchodování. Čínská centrální banka také poprvé po devíti dnech umožnila posílení čínské měny.

Pražský index PX za týden ztratil 3,4 %. Nejvíce ztrácely akcie společnosti Stock Spirits (-7,6 %). Nedařilo se ani ČEZ (-6,9 %), který reagoval na dále klesající ceny elektřiny. Ty padají již šest týdnů v řadě. Nejvíce se naopak dařilo Komerční bance (+2,6 %), která je vnímána spíše jako defenzivní titul, a dokázala proto jít proti negativnímu trendu v rámci finančního sektoru v Evropě.

Druhý největší akcionář CME, společnost TCS Capital Management, opakovaně zvyšoval svou pozici. TCS koupila k 30. prosinci 2015 dalších více než 164 tisíc akcií CME po 2,65–2,75 USD. Podíl TCS v CME nyní činí přes 12,1 %. Titul ale zakončil týden slabší o 4,5 %.

ČEZ plánuje prodej sedminového podílu ve fondu obnovitelných zdrojů ČEZ OZ. Jeho součástí jsou hlavně solární elektrárny, pak také větrné a vodní zdroje a bioplynová stanice. "Předpokládáme, že případný výnos by ČEZ použil na další investice do obnovitelných zdrojů," uvedl v týdenním komentáři hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Michal Šnobr (J&T Banka): Vývoj ceny akcií ČEZ vůbec nerespektuje výhledy společnosti, obměnu managementu nečekám
Vývoj ceny akcií energetické společnosti ČEZ vůbec nezohledňuje výhledy firmy. Ve středu to na Investičním fóru prohlásil soukromý investor a analytik z J&T Banky Michal Šnobr. Neopomněl ale zmínit, že ČEZ prodělal poměrně velké peníze kvůli neplánovaným odstávkám, a upozornil také na špatnou komunikaci firmy se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost.
Společnost Pegas Nonwovens nakoupila v týdnu do 6. ledna 2 985 vlastních akcií
Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens v období od 31. prosince 2015 do 6. ledna 2016 nakoupil na trhu celkem 2 985 vlastních akcií za průměrnou cenu 726,03 Kč.
Páteční obchodování na pražské burze skončilo slabým plusem, za celý týden index PX ztratil více než tři procenta
Pražská burza si v páteční obchodní seanci připsala necelé procento, ale v týdenním hodnocení ztratila více než tři procenta.
Proč mohou být české akcie zajímavé? Ve hře jsou dividendy i posílení koruny
ČNB aktuálně plánuje opustit intervenční režim na začátku roku 2017, což by podle expertů mohlo vést k přílivu peněz zahraničních spekulantů na český trh v očekávání posílení koruny. Český akciový trh je ale hlavně o dividendách, připomněl v posledním loňském vysílání pořadu Investice ZET portfoliomanažer Petr Zajíc z Pioneer Investments.

ČNB v listopadu vynaložila dalších 10 miliard Kč na obranu hladiny 27 EUR/CZK. Oproti letním měsícům to bylo řádově méně, ukazuje to ale, že bez intervencí centrální banky by koruna posilovala pod 27 EUR/CZK.

Výhled

Pozornost investorů bude nadále zaměřena na Čínu a případné další oslabovány její měny. Zrušení limitů poklesu či růstu akciového trhu může vést k ještě větší volatilitě. Americké akcie mají za sebou rychlý pokles, který by mohl vést k technické korekci výše, chuť chytat pověstný "padající nůž" ale budou muset podpořit nějaké příznivé zprávy.

Ty by teoreticky mohla nabídnout začínající výsledková sezóna. Analytici ale na jejím začátku předpokládají v rámci indexu S&P 500 již potřetí v řadě meziroční pokles zisku na akcii, a to zhruba o 5 %. V týdnu svá čísla oznámí Alcoa, JPMorgan, Wells Fargo, Citigroup a technologická společnost Intel.

"Očekává se, že zisk na akcii firem z indexu S&P 500 ve čtvrtém kvartálu 2015 klesl již třetí čtvrtletí za sebou. To se naposledy stalo během krize v letech 2008 až 2009. Příčinou je meziročně silnější dolar a důsledky propadu cen ropy na výrobu a zvláště na energetický sektor. U toho se očekává meziroční pokles zisků o dvě třetiny, pravděpodobně umocněný o odpisy aktiv," vysvětluje Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny. "Investoři se budou zajímat také o komentáře firem k Číně. Dalším tématem je zatím neobvykle teplá zima na severní polokouli, která se už podle komentářů některých maloobchodních prodejců projevila v nižších prodejích zimního oblečení."

Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters od dubna 2015 očekávali více než 5% tempo růstu zisků amerických firem ve čtvrtém čtvrtletí 2015, postupně je ale revidovali níže na jednociferné míry, až se svými odhady začátkem léta klesli do mínusu. Na začátku ledna počítali již s poklesem zisků za 4Q2015 o 4 %, přestože se i v minulé výsledkové sezóně potvrdilo, že původně velmi pesimistické odhady nebyly úplně namístě (analytici na počátku výsledkové sezóny za 3Q2015 předpovídali pokles zisků amerických firem o více než 4 %, nakonec se ale zisky snížily jen o 0,8 %, což bylo vzhledem k velmi negativnímu příspěvku sektoru energetiky překvapením).

Vývoj odhadů růstu zisků firem v rámci indexu S&P 500 (k 7. lednu 2015)
Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 11. ledna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledkovou sezónu za čtvrté čtvrtletí v pondělí tradičně odstartuje report hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Lepší vstup do roku 2016 si snad tradeři ani nemohli přát. Index S&P 500 v prvním týdnu odepsal 5,96 %, zažil volný pád a navázal na konec prosince 2015. Krátkodobá opačná reakce může přijít kdykoli, ale vyznění grafu se změní na pozitivní až ve chvíli, kdy se cena vrátí nad 2 080. Nejbližší hladina podpory je okolo 1 920, další na 1 880. Předchozí support 2 000 se změnil na nejbližší rezistenci. Index volatility VIX vyskočil za týden o 48 % a je na říjnových a prosincových maximech," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Rok 2016 začal ve stejném duchu jako rok 2015, ale s mnohem větší razancí. Další výhled je nejasný, ale předpokládám, že druhá polovina ledna bude příznivější. Zda se výprodeje změní v paniku, ukáže příští týden. Komentáře jsou všeobecně hodně negativní a přilévají olej do ohně."

S&P 500 - technická analýza

Z makroekonomických dat se investoři zaměří na data o zahraničním obchodu z Číny, kde se očekává propad vývozu i dovozu. Ve Spojených státech bude nejnabitější pátek, kdy vyjdou statistiky maloobchodních tržeb a průmyslové výroby a údaje o spotřebitelské důvěře. Důležité budou také pravidelné zprávy o zásobách ropy a počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V úterý prezident Obama přednese projev o stavu USA, který může mnohé napovědět například o vývoji rozpočtu země v dalších letech. Při různých příležitostech veřejně vystoupí řada představitelů Fedu i dalších významných centrálních bank, ve středu právě Fed zveřejní takzvanou Béžovou knihu, tedy zprávu o stavu americké ekonomiky.

V Evropě budou pro trh zajímavé například důvěra investorů měřená indexem Sentix, britská, španělská a celoevropská průmyslová výroba, inflace ve Francii, Portugalsku, Španělsku, Itálii a Řecku, německý HDP, dále zápisy z posledních jednání ECB a Bank of England, obchodní bilance v eurozóně a setkání euroskupiny (za účasti Maria Draghiho) a ministrů financí EU.

Česká makrodata (míra nezaměstnanosti, upřesnění vývoje HDP, maloobchodní tržby, inflace, bežný účet) by měla potvrdit solidní kondici domácí ekonomiky.

Meziroční inflace v prosinci podle odhadů analytiků mírně stoupla na 0,2 % z listopadových 0,1 %. Meziměsíčně by pak ceny měly stagnovat nebo mírně klesnout. "Za zrychlením stojí zejména potraviny, které více než kompenzovaly další pokles cen pohonných hmot. I tak zůstává inflace poměrně hluboko za očekáváním České národní banky. Během letošního roku nicméně růst cenové hladiny zrychlí," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. "Prosincový růst cen tak bude výrazně za očekáváním ČNB, která ve své listopadové prognóze předpokládala meziroční růst cen ve výši 0,8 %," uvedl i hlavní ekonom ING Jakub Seidler. To je však podle něj způsobeno poklesem cen ropy a potravin, zatímco inflace bez těchto faktorů by měla vzhledem k pokračujícímu příznivému vývoji ekonomiky dále nepatrně zrychlit na 1,4 %.

O výhled na druhý lednový týden jsme požádali analytika Petra Bártka z České spořitelny. Mimo jiné zmínil i jedinou výraznější korporátní událost očekávanou na pražské burze.

 

ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč
před 8 minutami

ČNB uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč

Česká národní banka uložila Expobank CZ pokutu dvacet milionů Kč Expobank CZ. Důvodem je to, že banka nedisponovala...
Banky Regulace ČNB
Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla
před 34 minutami

Aktivita v americkém výrobním sektoru v listopadu vzrostla

Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v listopadu stouplo. Index nákupních manažerů (PMI) ve...
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD
před hodinou

Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie...
Bydlení Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti
15:03

Německý řetězec kadeřnictví Klier je v platební neschopnosti

Největší německý řetězec kadeřnictví Klier je kvůli propadu tržeb způsobenému pandemií nemoci covid-19 v platební...
Německo Koronavirus Bankrot
Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pět miliard eur
14:51

Rozpočtový schodek Slovenska přesáhl hranici pět miliard eur

Schodek státního rozpočtu Slovenska na konci listopadu překročil hranici pěti miliard eur. Ve srovnání se stejným...
Slovensko Rozpočet
HDP Kanady e třetím čtvrtletí výrazně vzrostl
14:30

HDP Kanady e třetím čtvrtletí výrazně vzrostl

Hrubý domácí produkt Kanady ve třetím čtvrtletí vzrostl o 8,9 % po rekordním propadu ve druhém čtvrtletí (-11,3 %,...
Kanada HDP Hospodářský růst
Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst
14:15

Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst

Britský řetězec obchodních domů Debenhams vstoupí do likvidace, což bude znamenat uzavření poboček a možný zánik 12...
Maloobchod Koronavirus Bankrot
Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč
14:01

Schodek rozpočtu ČR se v listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci listopadu prohloubil na 341,5 miliardy Kč z říjnových 274 miliard Kč. Loni...
Rozpočet Česká republika Česká ekonomika
Generální ředitel italské UniCredit skončí ve funkci
13:29

Generální ředitel italské UniCredit skončí ve funkci

Akcie italské bankovní skupiny UniCredit v úterý výrazně klesají. Reagují tak na nečekané oznámení, že generální...
UniCredit Evropské banky Management
Prezident Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček
13:28

Prezident Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček

Prezident Miloš Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček, který obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení...
OECD: Světová ekonomika letos klesne o 4,2 %, český HDP se sníží o 6…
OECD: Světová ekonomika letos klesne o 4,2 %, český HDP se sníží o 6…
12:38

OECD: Světová ekonomika letos klesne o 4,2 %, český HDP se sníží o 6,8 %

Světová ekonomika v letošním roce klesne o 4,2 %, v příštím roce naopak o 4,2 % vzroste. Předpověděla to v úterý...
Světová ekonomika Investiční a ekonomický výhled Výhled na rok 2020
Pfizer a BioNTech požádaly o podmínečnou registraci vakcíny v EU
11:42

Pfizer a BioNTech požádaly o podmínečnou registraci vakcíny v EU

Americká farmaceutická společnost Pfizer a německá firma BioNTech podaly žádost o podmínečnou registraci společné...
Pfizer Farmacie Biotechnologie
Bitcoin se drží na dohled 20 000 USD
11:29

Bitcoin se drží na dohled 20 000 USD

Kurz bitcoinu se v úterý dopoledne podle dat serveru coinmarketcap.com pohyboval kolem 19 700 USD poté, co se v...
Kryptoměny Bitcoin
Eurozóna v listopadu zůstala v deflaci, meziročně ceny klesly stejně…
Eurozóna v listopadu zůstala v deflaci, meziročně ceny klesly stejně…
11:03

Eurozóna v listopadu zůstala v deflaci, meziročně ceny klesly stejně jako v předchozích dvou měsících o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně v listopadu stejně jako v předchozích dvou měsících meziročně klesly o 0,3 %. Inflace...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Asijské akcie v úterý zpevnily, náladu na trzích podpořil čínský…
Asijské akcie v úterý zpevnily, náladu na trzích podpořil čínský…
10:30

Asijské akcie v úterý zpevnily, náladu na trzích podpořil čínský výrobní PMI

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v úterý skončilo v plusu. Náladu investorů podpořil výsledek...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Tempo růstu aktivity v českém průmyslu bylo v listopadu nejvyšší od…
Tempo růstu aktivity v českém průmyslu bylo v listopadu nejvyšší od…
10:20

Tempo růstu aktivity v českém průmyslu bylo v listopadu nejvyšší od srpna 2018

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v listopadu znovu zlepšily a tempo expanze aktivity navíc stouplo....
Česká ekonomika Průmysl Indexy nákupních manažerů (PMI)
Nezaměstnanost v Německu v listopadu dále klesala
10:04

Nezaměstnanost v Německu v listopadu dále klesala

Míra nezaměstnanosti v Německu v listopadu i přes vyhlášenou karanténu nadále klesala, z říjnových 6 % se dostala na...
Německo Nezaměstnanost
Aeroflot se ve třetím čtvrtletí vrátil do provozního zisku
10:03

Aeroflot se ve třetím čtvrtletí vrátil do provozního zisku

Ruská vlajková letecká společnost Aeroflot, která se podobně jako konkurenti potýká s negativními dopady šíření...
Rusko Doprava Výsledková sezóna