Co musíte ráno vědět (6. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (6. ledna)

Jak si v úterý vedly akcie na evropských a amerických burzách, jak to vypadá s inflací v eurozóně a kdo čeká další dvojitý přírůstek do rodiny? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, na zelené vlně se vezli výrobci zbraní

Obchodování na amerických akciových trzích skončilo v úterý smíšeně. V úvodu seance všechny tři hlavní indexy mírně rostly, brzy se však svezly pod nulu a poté celý den kolísaly bez jasného směru. Investoři zůstávají opatrní poté, co bylo v Číně v úvodu týdne zastaveno obchodování na šanghajské burze kvůli propadu trhu o sedm procent. Dow nakonec připsal 0,06 % na 17 158,66 bodu a širší S&P 500 vzrostl o 0,2 % na 2 016,71 bodu, zatímco Nasdaq Composite klesl o 0,24 % na 4 891,43 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,57 % na 19,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se večer pohyboval kolem 2,245 %. Čínské trhy se v úterý stabilizovaly za pomoci vlády, která na ně podle odhadů dodala v přepočtu asi 20 miliard dolarů. V zelených číslech skončilo šest z deseti hlavních sektorů, dařilo se zejména sektoru veřejných služeb, odvětví zbytného spotřebního zboží a sektoru zdravotní péče. Nejvíce naopak kleslo technologické odvětví.

5 levných hodnotových akcií na rok 2016

Fed se chystá na hladké přistání, ale neumí zacházet s kniplem

2. Evropské akcie v úterý zastavily propad a mírně ožily

Evropské akcie po pondělní výprodejové vlně v úterý mírně ožily, jak se investoři snažili potlačit paniku ohledně budoucnosti čínské ekonomiky. Britský FTSE 100 přidal 0,72 %, francouzský CAC 40 0,34 % a německý DAX po pondělním více než 4% propadu v úterý připsal 0,26 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,62 % na 358,88 bodu a většina jeho sektorů se pohybovala nad nulou.

KONTEXT: Turecko aneb Na východní frontě neklid, ale s investičním potenciálem

Dva roky nejistoty: Brexit jako velké téma nejen v roce 2016

3. Pražská burza v úterý díky akciím bank mírně ožila

Index PX v úterý připsal 0,3 % na 941,07 bodu. Burzu podržely nahoře především bankovní tituly, byť největší zobchodovaný objem připadl opět skupině ČEZ. Akcie Komerční banky zpevnily o 1,39 % a akcie Erste Group Bank připsaly 1,28 %, zatímco cenné papíry ČEZ o 1,28 % oslabily. Akcie mediální společnosti CME odevzdaly procento. Společnost TCS Capital Management podle hlášení regulátorovi koupila dalších více než 164 tisíc akcií firmy, a navýšila tak dále svůj podíl v CME na zhruba 13 % z asi 12 %. Akcie CETV nakupovala TCS za 2,65 až 2,75 USD za kus. Jednání zástupců vlády s managementem těžební společnosti OKD, která má existenční problémy, se uskuteční pravděpodobně 14. ledna. Novinářům to v úterý řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Na začátku prosince bylo jednání kvůli vysokým finančním požadavkům mateřské společnosti New World Resources (NWR) zrušeno. Předseda odborů Josef Středula tehdy uvedl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur za to, že bude pokračovat v těžební činnosti.

Od akcií po zlato: Investiční abeceda na rok 2016

Ján Lalka (Surveilligence): 3 podstatná rizika, kterým letos budeme (nejen) v Česku čelit

4. Očekávané události

Ve středu zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené burzy v Itálii, Španělsku a Řecku. Zbytek světa čekají indexy nákupních manažerů v sektoru služeb, Británii navíc ještě index cen domů od banky Halifax, Německo údaje o nezaměstnanosti, eurozónu index výrobních cen a Spojené státy výsledek obchodní bilance, zpráva o počtu nových pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP, podnikové objednávky, zápis z prosincového zasedání měnového výboru Fedu a údaje o prodejích aut. Kromě toho vyjdou v zámoří ještě pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy a dále hospodářské výsledky Global Payments nebo Monsanto. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tempo inflace v eurozóně v prosinci podle předběžných dat stagnovalo na 0,2 %, čekalo se zrychlení na 0,3 %

Předběžná data statistického úřadu Eurostat předpokládají, že tempo inflace v eurozóně v prosinci zůstalo na listopadových 0,2 % meziročně. Trh očekával zrychlení na 0,3 %. Jádrová inflace podle předběžných dat také zůstala na listopadové hladině 0,9 % meziročně, čekalo se zrychlení růstu jádrových cen na procento.

6. Počet nezaměstnaných v Německu v prosinci klesl více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti zůstala na 6,3 %

Počet lidí bez práce v Německu v prosinci klesl o 14 tisíc, čekal se pokles jen o 8 tisíc po předchozím zrevidovaném snížení o 14 tisíc. Míra nezaměstnanosti tak zůstává na rekordně nízké hladině 6,3 %. Podle sezónně neočištěných údajů dosahuje počet lidí bez práce 2,681 milionu, po očištění o sezónní vlivy 2,757 milionu.

7. Spojenectví USA a Saúdské Arábie má podle znalců své meze

Rozhodnutí saúdskoarabského vedení zahrnout šíitského duchovního Nimra Bákira Nimra mezi 47 osob popravených za terorismus a následné přerušení kontaktů Rijádu s Íránem je důkazem toho, že vliv USA na Saúdskou Arábii má své meze. A to navzdory tomu, že Washington a Rijád stojí na téže straně v syrské krizi a že Saúdská Arábie vydává miliardy za americké zbraně.

8. Schodek rozpočtu ČR byl loni 63 miliard Kč, méně než schválený

Státní rozpočet ČR skončil loni se schodkem 62,8 miliardy Kč, což je o 37,2 miliardy korun méně než schválený rozpočet. Na tiskové konferenci o tom v úterý informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Jde o nejlepší výsledek hospodaření státu od roku 2008. Předloni byl schodek rozpočtu 77,8 miliardy korun. K výsledkům rozpočtu pomohlo podle ministerstva financí oživení ekonomiky a zlepšení práce finanční správy, které se projevilo v lepším výběru daní.

9. Venezuelský prezident posílil svůj vliv na centrální banku

Venezuelský prezident Nicolás Maduro již ke jmenování a odvolávání šéfů centrální banky nepotřebuje souhlas parlamentu. Socialistický prezident jihoamerické země, která se potýká s vysokou inflací, si zmíněnou pravomoc zajistil vydáním dekretu. S jeho pomocí nedlouho před ustavující schůzí nového Národního shromáždění, v němž má po více než 16 letech většinu opozice, tak Maduro omezil pravomoci poslanců. Informovala o tom venezuelská média.

10. OPEC v prosinci mírně snížil těžbu ropy, je ale stále blízko rekordu

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v prosinci mírně snížila, zejména kvůli nižším dodávkám z Iráku a rovněž kvůli mírnému poklesu v některých dalších zemích. Uvedla to v úterý agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků. Navzdory poklesu ale těžba ropy v rámci kartelu OPEC zůstává blízko rekordu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Švýcarská miliardářka čeká v 53 letech už druhá dvojčata

Švýcarská miliardářka a většinová akcionářka fotbalového klubu Olympique Marseille Margarita Louisová-Dreyfusová čeká ve svých 53 letech dvojčata. Oznámila to firma Louis Dreyfus Holdings, v jejímž čele tato podnikatelka stojí. Šéfka holdingu, který patří k největším společnostem světa obchodujícím se zemědělskými komoditami, by měla svá již druhá dvojčata porodit koncem dubna, asi měsíc před 54. narozeninami.

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus