Co musíte ráno vědět (28. října)
|

Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a v zámoří, jaké kvartální výsledky hospodaření zveřejnily Volkswagen a Deutsche Bank a jaký dopad má na ekonomiku střídání letního a zimního času? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie čtvrtek zakončily pod nulou, investoři zvažovali další sérii hospodářských výsledků

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek po nejnovější sadě hospodářských výsledků firem oslabily. Po konci obchodování se hospodářskými čísly za uplynulé čtvrtletí pochlubily Alphabet, Amazon.com nebo LinkedIn. Index Dow klesl o 0,16 % na 18 169,68 bodu, širší index S&P 500 přišel o 0,3 % a uzavřel na 2 133,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,65 % na 5 215,97 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 7,87 % na 15,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět a půl bazického bodu na 1,848 %. Pod nulou skončila většina sektorů, nejvíce klesly odvětví cyklického spotřebního zboží, sektor základních materiálů a průmyslové odvětví. Dařilo se naopak sektoru zdravotní péče.

Akciové výnosy: Máme se těšit na růst úrokových sazeb?

7 překážek, které mohou vykolejit býčí akciový vlak

2. Evropské akciové trhy se ve čtvrtek na směru neshodly

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely smíšeně, ačkoli investory potěšily lepší než očekávané hospodářské výsledky Deutsche Bank a Volkswagenu i většina evropských makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 po většinu seance kolísal mezi ziskem a ztrátou a v závěru se ustálil na -0,01 %. Britský FTSE 100 připsal 0,41 % na 6 986,57 bodu. Dopomohla mu k tomu zejména předběžná data o růstu britské ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,02 % na 4 533,57 bodu, německý index DAX naopak zpevnil o 0,07 % na 10 717,08 bodu. Pozornost investorů se zaměřovala také na výsledky hospodaření velkých společností, čísly se pochlubily mimo jiné Deutsche Bank nebo Volkswagen. O nastavení úrokových sazeb ve čtvrtek rozhodovaly hned dvě evropské centrální banky, obě je však ponechaly beze změn. Švédská Riksbank nadále drží hlavní úrokovou sazbu na -0,5 % a norská centrální banka dále pracuje se základním úrokem +0,5 %.

ECB: Kvantitativní uvolňování neumírá

3. Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v plusu, za celý týden však mírně ztratila

Pražská burza se ve čtvrtek odrazila od ztrát ze dvou předchozích seancí a index PX zpevnil o 0,68 % na 925,46 bodu. Dařilo se bankovním titulům, výraznou ztrátu naopak zaznamenal operátor O2 Czech Republic. Nejvyšší zisk si ve čtvrtek připsaly akcie Komerční banky, které si polepšily o 1,89 % na 913 Kč. Dařilo se i dalším finančním titulům s výjimkou pojišťovny VIG. Ta klesla o 1,41 % na 491 Kč. Erste Group Bank vzrostla o 1,7 % na 785,70 Kč a MONETA Money Bank zdražila o 0,87 % na 86,50 Kč. Výraznější zisk zaznamenaly také mediální CME, která zpevnila o 1,64 % na 58,95 Kč, energetická skupina ČEZ, jež si připsala 0,56 % na 467,10 Kč, textilka Pegas Nonwovens (+1,18 % na 771 Kč) a nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko (+1,67 % na 396,50 Kč). V červených číslech kromě pojišťovny VIG uzavřely tabáková firma Philip Morris ČR (-0,14 % na 12 183 Kč), likérka Stock Spirits (-0,21 % na 47,70 Kč), petrochemický holding Unipetrol (-1,02 % na 180,15 Kč) a nejvyšší ztrátu zaznamenaly akcie O2 C.R., které se propadly o 3,12 % na 223,90 Kč. Za celý zkrácený týden akcie na pražské burze mírně oslabily, od minulého pátku index PX klesl o 0,3 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla O2 C.R., jež ztratila 4,7 %, naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME, která přidala 4,9 %.

KONTEXT: 37 strategií a podprůměrné výsledky aneb Lesk a bída digitalizace (nejen) v Česku

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjde série zajímavých dat v Japonsku, země vycházejícího slunce na trh pošle údaje z trhu práce, inflační statistiku a statistiku výdajů domácností. Kromě toho na trh nad ránem Austrálie pošle index výrobních cen. Dopoledne Francie přidá údaje o výdajích spotřebitelů a odtajní první odhad vývoje své ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Předběžnou zprávu o vývoji HDP ve třetím kvartálu na trh později pošle i Španělsko. Dále budou investoři sledovat indexy spotřebitelské důvěry, podnikatelského klimatu a nálady ve službách a průmyslu v eurozóně či německou inflační statistiku. V USA odpoledne dojde na první odhad vývoje tamní ekonomiky ve třetím čtvrtletí a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a navečer bude společnost Baker Hughes informovat o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí v závěru týdne představí v Asii Hitachi, Komatsu nebo Mitsubishi Motors, v Austrálii Macquarie Group, v Evropě UBS Group, BNP Paribas, Geberit, Skanska, Sanofi, Linde, Eni, TOTAL, Electrolux, Banco Popular Español, Novo Nordisk, Royal Bank of Scotland Group, Gemalto, Anheuser-Busch InBev, Danske Bank nebo CaixaBank a v USA AbbVie, ExxonMobil, Hershey, Phillips 66, Mastercard, Chevron či Xerox. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí podle předběžných dat expandovala tempem 0,5 % mezikvartálně

Britská ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla proti předchozím třem měsícům o 0,5 %. Hospodářský růst tak navzdory obavám ohledně plánovaného odchodu země z Evropské unie pouze mírně zpomalil z neobvykle silných 0,7 % ve druhém kvartálu. Jeho tempo navíc překonalo očekávání analytiků, kteří počítali se zvýšením HDP o 0,3 %.

6. Zisk Volkswagenu za tři čtvrtletí stoupl téměř o polovinu

Německý automobilový koncern Volkswagen vytvořil za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 5,9 miliardy eur. To představuje nárůst téměř o polovinu ze čtyř miliard eur ve stejném loňském období. V samotném třetím čtvrtletí automobilka hospodařila s čistým ziskem 2,3 miliardy eur po ztrátě 1,7 miliardy eur před rokem, kdy byly výsledky těžce zasaženy skandálem kolem falšování testů emisí.

7. Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí vrátila k zisku. Firma ve čtvrtek oznámila, že vydělala 278 milionů eur po rekordní ztrátě šest miliard eur před rokem. Čtvrtletní zisk byl překvapením, analytici počítali se ztrátou kolem 600 milionů eur.

8. Čtvrtletní zisk Samsungu klesl kvůli Galaxy Note 7 o 30 %

Provozní zisk jihokorejské společnosti Samsung Electronics se ve třetím čtvrtletí kvůli problémům s mobilními telefony Galaxy Note 7 meziročně propadl o 30 % na 5,2 bilionu wonů (zhruba 113 miliard Kč). Dostal se tak na nejnižší úroveň za dva roky.

9. Qualcomm kupuje nizozemskou NXP za 47 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Qualcomm převezme nizozemského konkurenta NXP Semiconductors. Ve čtvrtek to oznámili zástupci obou firem. Transakce by měla mít hodnotu 47 miliard dolarů (částka zahrnuje dluh) a podle agentury Reuters jde o největší fúzi v historii čipového průmyslu.

10. Nissan se rozhodl investovat do výroby nových modelů v Británii

Japonská automobilka Nissan se rozhodla investovat do výroby nových modelů Qashqai a X-Trail ve své továrně v britském Sunderlandu. Firma to oznámila ve čtvrtek. Podle agentury Reuters toto rozhodnutí představuje první velkou investici v britském automobilovém průmyslu po odhlasování odchodu Británie z Evropské unie.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zachovat, či nezachovat letní čas? Toť otázka

V noci na neděli se o slovo opět přihlásí zimní čas, a tak si ráno, až se probudíme, posuneme hodinky o šedesát minut zpět. Většina lidí se přes to nějak přenese, jsou ale i tací, kteří posunování času považují za přežitek, který by se měl zrušit. Problematice se nedávno věnoval i analytik České spořitelny Michal Skořepa.

Podle výpočtů Skořepy jsou v současnosti úspory, kvůli kterým byl v minulosti zaveden letní čas, pro českou ekonomiku zcela zanedbatelné. Peněžní hodnota roční úspory elektřiny díky posouvání času totiž vychází jenom na zhruba 30 milionů Kč, což je řádově necelá jedna tisícina procenta HDP.

Úsporu Michal Skořepa převedl i na pracovní dobu. "Kalendářní rok obsahuje v průměru 252 pracovních dnů. Z toho plyne, že posouváním času získáváme ročně asi tolik, kolik bychom si jinak vydělali tím, že bychom za celý rok pracovali o jednu minutu déle," uvedl.

Podle něho je tedy zachování časových posunů ukázkou toho, "jak se něco, co už ztratilo smysl, ruší těžce jen proto, že to bylo kdysi zavedeno".

Vláda v polovině října rozhodla, že letní čas se bude zavádět i v příštích pěti letech. Začínat bude o poslední březnové neděli, končit na sklonku října.

Letní čas se uplatňuje ve všech evropských státech s výjimkou Ruska, Běloruska, Islandu, Grónska a norských ostrovů Jan Mayen a Svalbard. V České republice se letní čas trvale zavedl v roce 1979 nařízením vlády. Do roku 1995 letní i zimní čas trvaly šest měsíců, od následujícího roku se Česko srovnalo s EU a letní doba se prodloužila na sedm měsíců.

Kritici střídání časů poukazují na to že náhlá změna rozbíjí vnitřní biorytmus člověka, což může u citlivějších jedinců vyvolat únavu, ospalost a dezorientaci. Podle některých vědců tato změna dokonce zvyšují riziko rakoviny, obezity nebo deprese.

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst