Co musíte ráno vědět (14. března)
|

Co musíte ráno vědět (14. března)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a zámoří, jak se budou dále vyvíjet ceny ropy a jak obchodní řetězce plýtvají potravinami? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek navázaly na vývoj na ostatních trzích a zakončily týden silnější

Americké akcie se v pátek vydaly strmě vzhůru díky oživení na trhu s ropou a podpoře ekonomiky ze strany ECB. Investoři si z jejích kroků prozatím berou to, co podle nich bude svědčit akciím, tedy příliv likvidity na trhy. Všechny tři nejsledovanější americké akciové indexy posílily i za celý týden, čímž prodloužily sérii růstových týdnů na čtyři, a S&P 500 navíc uzavřel na letošním maximu. Dow v pátek zpevnil o 1,28 % na 17 213,31 bodu, širší S&P 500 přidal 1,64 % na 2 022,19 bodu, což je jeho letošní maximum, a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,85 % na 4 748,47 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,59 % na 16,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 1,977 %. V plusu seanci zakončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo energetickému odvětví, finančním titulům a technologiím. Nejméně stouply sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb. Za celý týden Dow přidal 1,21 %, S&P 500 stoupl o 1,11 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,67 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční rally zajistila americkým akciím čtvrtou zelenou svíčku v řadě, horní linie sestupného trendu se přiblížila

Larry Summers: Řešení nízké inflace bude vyžadovat změnu paradigmatu měnové politiky

2. Evropské akcie zakončily týden silným pátečním růstem, za pět dnů dokázaly mírně posílit

Evropské akciové trhy v pátek výrazně zpevnily. Náladu na trhu podpořil růst cen ropy a investoři také postupně spíše přivítali opatření na podporu ekonomiky, která ve čtvrtek představila Evropská centrální banka. Britský FTSE 100 posílil v pátek o 1,71 % na 6 139,79 bodu, francouzský CAC 40 přidal 3,27 % na 4 492,79 bodu a německý DAX zpevnil o 3,51 % na 9 831,13 bodu. Hlavní západoevropský benchmark STOXX Europe 600 posílil v pátek o 2,62 % na 342,23 bodu. Nálada v Evropě se zlepšila po čtvrtečním výprodeji, ke kterému vedle avizované neochoty ECB dále snižovat sazby přispěl také pokles cen ropy. V pátek naopak ropa zpevňovala a investoři si ze zasedání ECB vzali spíše výrazné rozšíření programu odkupů aktiv. I proto se v pátek dařilo velice dobře akciím italských bank, o jejichž kondici panují velké pochybnosti (UniCredit +9,46 %, Intesa Sanpaolo +7,47 %). Mezi vítěze páteční seance se zařadily také španělské bankovní domy (Banco Popular +12,79 %, Banco de Sabadell +9,37 %). Za celý týden DAX povyrostl o 0,07 %, FTSE 100 klesl o 0,96 %, CAC 40 přidal 0,70 % a STOXX Europe 600 těsně posílil, konkrétně o 0,13 %.

Odvážná ECB: Pozitivum pro trhy, banky i reálnou ekonomiku

Pozitivní stránky negativních sazeb aneb vysoká hra hluboko pod nulovou hladinou

3. Pražská burza v pátek přidala více než procento, podpořily ji akcie Erste a VIG. Za týden český trh přidal dvě procenta

Index PX v pátek vzrostl o 1,27 % na 907,56 bodu. Největšího zobchodovaného objemu v závěru týdne dosáhly akcie skupiny ČEZ, které přidaly 0,36 % na 385,60 Kč. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu cenné papíry Komerční banky, jejichž cena stoupla o 0,56 % na 5 163 korun, a třetí největší objem obchodů připadl akciím Erste Group Bank, které zdražily o 3,46 % na 688 korun. Dařilo se také akciím rakouské pojišťovnické skupiny VIG, které připsaly 2,44 % na 617,40 Kč. V procentuálním vyjádření nejvíce vzrostla cena akcií NWR (+11,11 % na 0,10 Kč). Nedařilo se naopak akciím sázkové kanceláře Fortuna, která ve čtvrtek ráno zveřejnila hospodářské výsledky za loňský rok. Investory ve čtvrtek zklamalo zejména oznámení, že společnost neplánuje v letech 2016 a 2017 vyplácet dividendu. Ve čtvrtek titul zlevnil o 10,68 %, v pátek se cena akcií Fortuny snížila o dalších 2,31 % na 86,60 Kč. Necelé procento v pátek odepsaly akcie Pivovarů Lobkowicz a s menšími ztrátami seanci zakončily akcie mediální CME (-0,34 %), Kofoly ČeskoSlovensko (-0,22 %), Pegasu Nonwovens (-0,13 %) a likérky Stock Spirits (-0,39 %). Za celý uplynulý týden index PX stoupl o 2,01 %. Nejvíce ztratily akcie sázkové kanceláře Fortuna (-13 % na 86,60 Kč), naopak nejvíce vzrostly akcie bankovní skupiny Erste Group (+6,2 % na 688 Kč).

Filip Kubricht (REICO): Český realitní trh zůstává zdravý, donekonečna ale ceny neporostou

Anketa: Budoucnost ČEZ? Experti se neshodnou

4. Očekávané události

Pondělí bude na makrodata poměrně chudé. Japonsko zveřejní zprávu o vývoji objednávek strojních zařízení, Čína údaje o nových úvěrech, v ČR vyjde statistika maloobchodních tržeb a eurozóna přidá data o průmyslové výrobě. Ve Spojených státech velká data nevyjdou. Ministři zahraničních věcí zemí EU budou v Bruselu jednat o válce v Sýrii a vztazích s Ruskem a Íránem. OPEC vydá měsíční zprávu o trhu s ropou. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MfD: O část OKD mají zájem obchodníci s uhlím Otava a Paukner

O část firmy OKD mají zájem obchodníci s uhlím Petr Otava a Petr Paukner. V sobotním vydání to uvedla Mladá fronta Dnes. Podnikatelé připravují plán, jak zachovat provoz OKD, který předloží vládě. Některé doly OKD je podle nich možné provozovat nejméně do roku 2020, píše deník. Vedení OKD nedávno uvedlo, že chystá uzavření Dolu Paskov a propouštění, definitivní rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Sobotka: Cílem vlády v problematice OKD je nalezení zodpovědného řešení

Ministři připravili soubor opatření pro propouštěné horníky

Společnost OKD zatím definitivně nerozhodla o uzavření žádného dolu

6. Babiš: Schodek rozpočtu by v příštím roce měl být 60 miliard Kč

Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl být podle ministra financí Andreje Babiše 60 miliard korun. Lze ale očekávat velký tlak na rozpočet ze strany jednotlivých ministrů. Babiš to v neděli řekl v pořadu Partie na Primě. Uvedl také, že by chtěl přidat 300 korun důchodcům. Loni státní rozpočet skončil se schodkem 62,8 miliardy Kč, což bylo o 37,2 miliardy Kč méně, než bylo plánováno.

7. IEA: Ceny ropy již možná našly své dno

Světové ceny ropy již možná spadly na dno a současný růst nemusí být jen dočasným oživením, po němž přijde návrat na nižší úrovně. V pátek to uvedla Mezinárodní energetická agentura (IEA). Upozornila, že producenti ropy s vysokými náklady na těžbu omezují dodávky na trh, což může být signál dosažení cenových minim. Návrat Íránu na trh navíc není tak dramatický, jak se čekalo.

8. Britská obchodní komora zhoršila výhled vývoje tamní ekonomiky

Hrubý domácí produkt Británie by měl letos stoupnout o 2,2 %, tedy stejným tempem jako v loňském roce. Předpověděla to v pátek Britská obchodní komora (BCC). Zhoršila tak svou předchozí prognózu, která počítala se zrychlením růstu na 2,5 %. Zároveň vyzvala vládu k opatřením na podporu ekonomiky.

9. Odbyt koncernu Volkswagen se v únoru vrátil k poklesu

Celkový odbyt automobilů z německého koncernu Volkswagen se v únoru meziročně snížil o 1,2 % na 693 300 vozů, uvedla v pátek firma. Ta se potýká s negativními dopady emisního skandálu a se slabou poptávkou na rozvíjejících se trzích. Volkswagenu se tak nepodařilo udržet oživení prodeje z předchozího měsíce, kdy odbyt meziročně vzrostl o téměř čtyři procenta.

10. Čtvrtina českých živnostníků si plánuje vzít na zaplacení daní půjčku

Na 23 % drobných podnikatelů již nyní přiznává, že si budou na úhradu daní nuceni vzít úvěr. Vyplývá to z průzkumu pro úvěrovou společnost Fair Credit, kterého se zúčastnilo přes 600 respondentů z ČR. Do podání daňového přiznání živnostníků a firem zbývají většině z nich dva týdny. Počet podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, činil loni v ČR téměř milion.

Telegraficky

  • Centrem turecké Ankary v neděli večer otřásl výbuch, který si vyžádal přinejmenším 32 mrtvých a desítky zraněných. Místní média s odvoláním na informace policie uvádějí, že šlo zřejmě o teroristický útok.
  • 16 lidí včetně 4 Evropanů zahynulo v neděli, když skupina několika lidí s automatickými zbraněmi zaútočila na turisty na pláži u turistického střediska Grand Bassam v Pobřeží slonoviny. Web Connection Ivoirienne uvedl, že jde o teroristický útok.
  • Ve třech spolkových zemích se v neděli konaly zemské volby, které se považovaly za test migrační politiky kancléřky Merkelové. Její CDU v nich oslabila, ale neztratila Sasko-Anhaltsko a dvakrát skončila druhá. Podle odhadů televize ZDF ztratila CDU hlasy ve všech třech spolkových zemích.
  • Další předvolební mítink Donalda Trumpa narušili demonstranti v sobotu v Kansas City. Z předchozího incidentu v Chicagu obvinil Trump příznivce demokratického kandidáta Bernieho Sanderse. V neděli mu pohrozil, že na oplátku na jeho mítinky vyšle své stoupence.
  • Na bělehradském letišti byly objeveny dvě rakety s výbušnou náplní přepravované civilním letounem z Bejrútu přes Bělehrad a Londýn do amerického Portlandu.
  • Průmyslová výroba v Číně se v lednu a únoru v meziročním srovnání zvýšila o 5,2 % po růstu o 5,9 % v prosinci. Trh čekal výraznější růst o 5,6 %. Tržby maloobchodních prodejců v prvních dvou měsících roku meziročně stouply o 10,2 %, trh čekal 10,8% růst po +11,1 % v prosinci.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Britské obchody Tesco loni vyhodily 55 400 tun potravin

Zhruba 55 400 tun potravin se loni vyhodilo v obchodech a distribučních centrech společnosti Tesco v Británii. Z toho 30 000 tun bylo přitom podle firmy ještě možné sníst. To je množství, které odpovídá zhruba 70 milionům jídel. Tesco slíbilo, že veškeré přebytečné potraviny bude dávat na charitu. Do konce roku 2017 už by se prý nic vyhazovat nemělo.

"Domníváme se, že by se nemělo plýtvat žádným jídlem, které není možné sníst. Proto jsme se rozhodli, že žádné přebytečné jídlo z našich obchodů nemá přijít nazmar," uvedl generální ředitel společnosti Tesco Dave Lewis, který se podle agentury Reuters po účetním skandálu snaží vylepšit pověst podniku.

Britský list The Guardian na webu napsal, že více než 50 000 tun vyhozených potravin ročně představuje zhruba procento všech potravin, které firmou projdou. Tesco, které je největší britskou maloobchodní společností, je podle listu rovněž jediným maloobchodníkem v zemi, který údaje o potravinách změněných v odpad zveřejňuje.

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus