US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,10 %
Erste-0,17 %

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak skončilo v úterý obchodování na evropských a amerických burzách, čím podle analytiků Volkswagen zklame investory a které společnosti dominují světovému trhu s pivem? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
29. 3. 2016 | 23:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po převážně holubičích slovech šéfky Fedu zpevnily a indexy Dow a S&P 500 se dostaly na nová letošní maxima

Americké akcie zahájily úterní seanci v červených číslech, ztráty ale postupně umazávaly a nakonec se ještě v první polovině obchodování všechny tři hlavní indexy dostaly nad nulu. Náladu na trzích podpořilo vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové, která v Ekonomickém klubu v New Yorku naznačila, že centrální banka USA nebude s dalším utahováním měnové politiky spěchat. "Vývoj v zahraničí naznačuje, že splnění našich cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace bude vyžadovat poněkud mírnější pohyb sazby na federální fondy, než se předpokládalo v prosinci," uvedla Yellenová. "Vzhledem k rizikům pro další výhled považuji za vhodné, abychom v úpravách měnové politiky postupovali opatrně," citovala guvernérku centrální banky USA agentura Reuters. Dow nakonec posílil o 0,56 % na 17 633,11 bodu, S&P 500 připsal 0,88 % na 2 055,01 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,67 % na 4 846,62 bodu. Indexy Dow a S&P 500 tak seanci zakončily na nových letošních maximech. Index volatility VIX spadl o 9,32 % na 13,82 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o osm bazických bodů na 1,802 %. V plusu v úterý skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se dařilo technologickému odvětví a sektoru veřejných služeb, nejslabší výkon naopak podaly energetický sektor a finanční odvětví. Od začátku roku index Dow roste o 1,2 % a S&P 500 zpevňuje o 0,55 %. Nasdaq Composite je od začátku roku stále mínusu, ztrácí 3,2 %.

ETF: Janus Capital bojuje s obezitou

Černé labutě: Co jsou podle expertů největší rizika (nejen) letošního roku?

2. Evropské akcie v úterý navzdory poklesu cen ropy převážně zdražily

Evropské akciové indexy úterní obchodování zakončily převážně výše. Náladu investorů po prodlouženém víkendu nezvrátil ani pokles cen ropy. Kvůli oslavám Velikonoc se na burzách starého kontinentu naposledy obchodovalo minulý týden ve čtvrtek. Německý DAX v úterý posílil o 0,37 % na 9 887,94 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,85 % na 4 366,67 bodu a regionální STOXX Europe 600 připsal 0,5 % na 336,79 bodu. Britský index FTSE 100 uzavřel prakticky beze změny, když klesl proti čtvrtečnímu závěru pouze o 0,01 % na 6 105,90 bodu. Akcie německé automobilky Volkswagen odepsaly zhruba procento a půl poté, co agentura DPA napsala, že by společnost mohla kvůli nákladům na řešení emisního skandálu zrušit výplatu dividendy za uplynulý rok. Mírně naopak zpevnily akcie německé energetické firmy E.ON, která díky dohodě s ruským Gazpromem ohledně cen plynu zvýšila výhled pro rok 2016. Společnost nyní předpokládá, že za celý rok 2016 vykáže zisk EBITDA 6,4 až 6,9 miliardy eur a upravený čistý zisk 1,5 až 1,9 miliardy eur. Předchozí výhled počítal se ziskem EBITDA 6 až 6,5 miliardy eur a upraveným čistým ziskem 1,2 až 1,6 miliardy eur. Nejslabší výkon v úterý podaly akcie firem ze sektoru základních materiálů, nedařilo se cenným papírům Glencore, Anglo American, Rio Tinto ani BHP Billiton.

Jak záporné sazby narušují finanční stabilitu v Evropě

Banka 21. století: O trendech zítřka, které (někde) ve světě znamenají včera

3. Pražská burza v úterý zpevnila, podpořily ji akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX v úterý po prodlouženém víkendu vzrostl o 0,48 % na 893,17 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie energetické firmy ČEZ, jejichž cena vzrostla o 1,67 % na 414,90 Kč. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu cenné papíry Komerční banky, které posílily o 0,02 % na 5 211 korun. V pořadí třetí emisí s největším objemem obchodů byla se značným odstupem rakouská Erste Group Bank, která seanci zakončila silnější o 0,97 % na 657,10 Kč. V procentním vyjádření nejvíce zpevnily akcie mediální firmy CME, které přidaly 3,46 % na 61,30 Kč. Necelé procento přidala sázková kancelář Fortuna. V mínusu seanci zakončilo pět emisí, nejvíce zlevnily akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko a pojišťovnické skupiny Vienna Insurance Group. S menšími ztrátami den zakončily telekomunikační O2 Czech Republic, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a tabáková firma Philip Morris ČR, která ráno před začátkem obchodování zveřejnila hospodářské výsledky za loňský rok. Philip Morris ČR vykázala za celý loňský rok tržby 10,9 miliardy Kč, což znamená meziroční pokles o 22,7 %. Snížení je ale dáno změnou provozního modelu, kdy již firma od 1. ledna 2015 vystupuje pouze jako poskytovatel služeb, a nevlastní tak materiály pro výrobu. Čistý zisk firmy loni dosáhl 2,57 miliardy Kč, a meziročně se tak zvýšil o 14 %. Společnost zároveň uvedla, že na valné hromadě navrhne vyplacení dividendy ze zisku za loňský rok ve výši 920 Kč na akcii. Za rok 2014 společnost vyplatila dividendu 880 Kč na akcii.

Březnový klid v ČNB a debata o záporných sazbách

Co by nyní mělo být v hledáčku dividendového investora?

4. Očekávané události

Japonsko ve středu zveřejní údaje o vývoji průmyslové výroby a výrobě aut, Eurostat přidá indexy důvěry v ekonomiku eurozóny, Německo na trh pošle předběžnou inflační statistiku a v zámoří vyjdou data o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP a zpráva o vývoji zásob ropy od vládního Úřadu pro energetické informace (EIA). Hospodářská čísla odtajní Carnival, Micron Technology, Gazprom, China Construction Bank, Bank of China, lululemon athletica či Wynn Macau. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. března

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. DPA: Volkswagen by kvůli skandálu mohl zrušit výplatu dividend

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl zrušit výplatu dividendy za uplynulý rok, aby ušetřil peníze na náklady spojené s emisním skandálem. Napsala to v úterý agentura DPA. Úplné zrušení dividend se podle DPA již považuje za pravděpodobné v dozorčí radě koncernu. Konečné rozhodnutí ale zatím nepadlo a oficiální vyjádření k dispozici není. Výsledky hospodaření za uplynulý rok má Volkswagen zveřejnit 28. dubna.

6. Měnové války: Konec snižování sazeb v nedohlednu

Centrální banky po celém světě snížily úrokové sazby od roku 2008 dohromady více než 600krát. Jedním z nich bylo poslední snížení sazeb ze strany ECB, které by mohlo být podle jejího šéfa Maria Draghiho poslední. Analytici ze Citigroup si tím ale nejsou tak jistí.

7. Poskytování úvěrů v eurozóně stouplo v únoru nejvíce od roku 2011

Poskytování úvěrů domácnostem a firmám v eurozóně rostlo v únoru nejrychlejším tempem od konce roku 2011. Úterní data Evropské centrální banky (ECB) podle agentury Reuters naznačují, že pozvolné zotavování v zemích platících eurem pokračuje, přestože inflace je nadále velmi nízká a růst světové ekonomiky zpomaluje.

8. Zeman: Čína letos v Česku investuje 95 miliard korun

Čínské investice v Česku jen v letošním roce podle prezidenta Miloše Zemana dosáhnou 95 miliard korun. Automobilka Škoda pak v Číně během pěti let investuje 60 miliard korun. Zeman to v úterý řekl po jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na Pražském hradě.

9. Yahoo! prý hledá kupce pro své internetové aktivity

Americká internetová společnost Yahoo! vyzvala potenciální zájemce k předložení předběžných nabídek na její základní internetové aktivity i na asijská aktiva. Listu The Wall Street Journal to řekly zdroje obeznámené se situací. Mezi potenciální kupce, které firma Yahoo! oslovila, údajně patří například telekomunikační společnost Verizon či vydavatelství Time, spekuluje se ale rovněž o zájmu společnosti Microsoft ve spolupráci s private equity fondy.

10. Apple by prý mohl výrazně zrychlit vracení peněz investorům

Americká technologická společnost Apple by příští měsíc mohla oznámit navýšení objemu programu zpětného odkupu akcií až o 40 miliard USD na 50 miliard USD a současně navýšení dividendy o 10 až 15 %. Podle analytika Amita Daryanana ze společnosti RBC Capital Markets by tak Apple mohl učinit v rámci představení nového plánu vracení peněz investorům, jehož zveřejnění se čeká spolu s výsledky za druhé finanční čtvrtletí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

51 % světového trhu s pivem ovládá jen pět firem

V roce 2004 kontrolovalo těsnou nadpoloviční většinu světového trhu s pivem deset producentů zlatavého moku. O deset let později už to bylo jen pět pivovarnických skupin - Anheuser-Busch InBev, SABMiller, Heineken, Carlsberg a China Resources Enterprise. A konsolidace pokračuje, pivovary Anheuser-Busch InBev a SABMiller, které se loni dohodly na fúzi, ovládají dohromady téměř třetinu globálního pivního trhu.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně