Co musíte ráno vědět (11. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (11. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a zámoří, kolik loni vydělal britský premiér David Cameron a jak se také snaží venezuelský prezident Nicolás Maduro zažehnat energetickou krizi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek mírně zpevnily, ztráta za celý týden ale byla i tak největší od února

Americké akcie v pátek skončily mírně v plusu, podpořil je prudký nárůst cen ropy. Za celý týden ale hlavní indexy ztratily více než procento. Dow v pátek posílil o 0,2 % na 17 576,96 bodu, širší S&P 500 připsal 0,28 % na 2 047,60 bodu a Nasdaq Composite uzavřel silnější o 0,05 % na 4 850,69 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,95 % na 15,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,717 %. V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce vzrostly energetické odvětví a sektor základních materiálů, pod nulou zůstaly sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly shodně o 1,21 % a Nasdaq Composite přišel o 1,3 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Bezstarostnost není namístě

4 grafy jako studená sprcha pro akciové optimisty: 2 % ročně budou ještě dobrá

2. Evropské akcie díky dobrým zprávám z Německa a dražší ropě zakončily jinak slabý týden růstem

Evropské akciové trhy uzavřely páteční obchodování v zelených číslech. Výsledek ovlivnily nejvíce rostoucí ceny ropy - futures ropy Brent rostly během dne až o 5 % a futures ropy WTI až o 6 %. Za celý týden ale evropské akcie mírně klesly. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel páteční obchodování se ziskem 1,1 %, což zároveň znamenalo celotýdenní pokles o 0,4 %. Britský index FTSE 100 v pátek stoupl o 1,1 %, německý DAX získal 0,96 % a francouzský CAC 40 si připsal 1,35 %. Kromě ropy čerpali investoři optimismus i z příznivých dat o německém obchodu a ze skutečnosti, že italská vláda přislíbila pomoc čtyřem menším ohroženým bankám. Trhy také zareagovaly pozitivně na čtvrteční ujištění předsedkyně rady amerického Fedu Janet Yellenové, že americká ekonomika není bublina a že loňské zvýšení základní úrokové sazby Fedu nebyla chyba.

Průvodce dividendového investora: Evropa jako země zaslíbená

Čtvrtý kolaps cen ropy za posledních 30 let: Historie se opakuje, řešení ale nepřichází

3. Pražská burza v pátek přidala téměř 2 %, za celý týden zpevnila o 0,7 %

Index pražské burzy PX zakončil páteční obchodování na hodnotě 884,30 bodu, a připsal si tak 1,7 % při celkovém objemu obchodování 318,39 milionu korun. Pátečními lídry byly Vienna Insurance Group a Komerční banka. Nejúspěšnější páteční tituly na pražské burze také vesměs patřily k nejobchodovanějším. Komerční banka (+2,44 %) zaznamenala objem obchodování ve výši 95,89 milionu Kč a VIG (+6,33 %) ve výši 24,25 milionu Kč. Akcií Fortuny (+1,74 %) se zobchodovalo za 589 tisíc korun a firmy Pegas Nonwovens (+1,89 %) za 4,27 milionu. Zpevnila většina akcií, ČEZ skončil v plusu o 1,23 % a Erste Group Bank o 0,88 %. Unipetrol si připsal 1,53 %. Výjimku z pravidla v pátek představovaly akcie likérky Stock Spirits Group (-1,71 %) a tabákového výrobce Philip Morris ČR (-0,72 %). Za celý týden stoupl index PX o 0,7 %, nejúspěšnějším titulem byl Pegas Nonwovens (+8,6 %), kdežto nejvíce ztratila likérka Stock Spirits (-5 %).

Erste: Ekonomický a tržní výhled na druhý kvartál 2016

Private equity: Toto je fond pro investory, kteří rozumí byznysu a nechtějí riziko spojené s technologickými startupy

4. Očekávané události

V noci na pondělí představí Japonsko data o objednávkách strojních zařízení a Čína přidá inflační data a index výrobních cen. Dopoledne vyjde v Itálii statistika průmyslové výroby a ČR doplní po vzoru Číny zprávu o vývoji spotřebitelských cen. Po konci obchodování v USA zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku hliníkárenský obr Alcoa. Makrodata ze zámoří se nečekají. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. dubna (plus výhled na celou americkou výsledkovou sezónu)
Výsledkovou sezónu za první čtvrtletí v pondělí tradičně odstartuje report hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Egypt a Saúdská Arábie založí společný investiční fond

Egypt a Saúdská Arábie podepsaly dohodu o založení společného investičního fondu v objemu 16 miliard dolarů. Obě země rovněž uzavřely další dohody o investicích, mimo jiné o saúdskoarabské podpoře svobodné ekonomické zóny na poloostrově Sinaj. Saúdskoarabský král Salmán také během návštěvy Egypta oznámil, že obě země spojí most.

6. Šéf Volkswagenu navrhne podstatné snížení odměn manažerům

Šéf automobilové skupiny Volkswagen Matthias Müller navrhne na pondělním zasedání řídícího výboru dozorčí rady podstatné snížení odměn vedoucím manažerům. Agentuře Reuters to v neděli sdělily informované zdroje. Müller tím reaguje na kritiku německé spolkové země Dolní Sasko a firemních odborů, které poukazují na nutnost šetřit pod tlakem budoucích výdajů kvůli skandálu s měřením emisí.

7. Cameron jako první britský premiér zveřejnil daňová přiznání

Britský premiér David Cameron v neděli zveřejnil svá daňová přiznání za poslední roky. Učinil tak kvůli kauze takzvaných Panama Papers, v nichž je zmíněn jeho zesnulý otec. Dokumenty pokrývají období let 2009 až 2015. Mimo jiné z nich vyplývá, že v posledním zahrnutém finančním roce 2014-2015 dosáhly příjmy ministerského předsedy 200 307 liber, z čehož zaplatil 75 898 liber na daních, napsala agentura Reuters. V příjmech je zahrnutý plat 140 522 liber či 46 899 liber z pronájmu domu jeho rodiny v Londýně.

8. UniCredit: Střední a východní Evropa zopakuje loňský růst

Hospodářský růst vykáží letos všechny země střední a východní Evropy. Region, který zahrnuje ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko, zopakuje růst z roku 2015, kdy jeho ekonomika stoupla nejrychleji od globální finanční krize. Vyplývá to ze čtvrtletní analýzy bankovní skupiny UniCredit. V Česku předpokládá letos růst hrubého domácího produktu o 2,2 %, příští rok o 3 %.

9. Policie prohledala kvůli panamským účtům Société Générale

Francouzská daňová policie v minulém týdnu prohledala ústředí banky Société Générale. Banka to uvedla v nedělním sdělení a označila to za "normální vývoj v kontextu vyšetřování" spojeného s takzvanými Panama Papers. Policie se podle francouzského tisku snažila v Société Générale najít údaje o majitelích offshoreových firem, které banka založila přes panamskou firmu Mossack Fonseca.

10. Ukrajinský premiér Jaceňuk rezignoval na svou funkci

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v neděli rezignoval na svou funkci. V televizním vysílání řekl, že 12. dubna rezignaci předá parlamentu, a dodal, že bezprostředně po jeho rezignaci bude následovat utvoření nové vlády. Strana ukrajinského prezidenta Blok Petra Porošenka již minulý měsíc navrhla, aby se Jaceňukovým nástupcem stal současný šéf parlamentu Volodymyr Hrojsman. Jaceňukův odchod dává naději na konec politické krize v zemi.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Maduro prosí venezuelské ženy, aby přestaly používat fény

Venezuelský prezident Nicolás Maduro proti energetické krizi v zemi způsobené extrémních suchem a kritickým nedostatkem vody v přehradě Guri bojuje všemi možnými zbraněmi. Mimo jiné prodloužil velikonoční volno a z dubnových a květnových pátků udělal státní svátky. Omezování výroby v továrnách ale nestačí, a tak Maduro vyzval všechny venezuelské ženy, aby přestaly používat fény a nechali si schnout vlasy přirozeně.

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
před 18 minutami

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
před 38 minutami

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
před hodinou

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední…
před hodinou

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie v úvodu poslední obchodní seance týdne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou. Investoři netrpělivě čekají na zprávu z...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
před hodinou

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
před hodinou

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl