Co musíte ráno vědět (11. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (11. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a zámoří, kolik loni vydělal britský premiér David Cameron a jak se také snaží venezuelský prezident Nicolás Maduro zažehnat energetickou krizi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek mírně zpevnily, ztráta za celý týden ale byla i tak největší od února

Americké akcie v pátek skončily mírně v plusu, podpořil je prudký nárůst cen ropy. Za celý týden ale hlavní indexy ztratily více než procento. Dow v pátek posílil o 0,2 % na 17 576,96 bodu, širší S&P 500 připsal 0,28 % na 2 047,60 bodu a Nasdaq Composite uzavřel silnější o 0,05 % na 4 850,69 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,95 % na 15,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,717 %. V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce vzrostly energetické odvětví a sektor základních materiálů, pod nulou zůstaly sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly shodně o 1,21 % a Nasdaq Composite přišel o 1,3 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Bezstarostnost není namístě

4 grafy jako studená sprcha pro akciové optimisty: 2 % ročně budou ještě dobrá

2. Evropské akcie díky dobrým zprávám z Německa a dražší ropě zakončily jinak slabý týden růstem

Evropské akciové trhy uzavřely páteční obchodování v zelených číslech. Výsledek ovlivnily nejvíce rostoucí ceny ropy - futures ropy Brent rostly během dne až o 5 % a futures ropy WTI až o 6 %. Za celý týden ale evropské akcie mírně klesly. Celoevropský index STOXX Europe 600 uzavřel páteční obchodování se ziskem 1,1 %, což zároveň znamenalo celotýdenní pokles o 0,4 %. Britský index FTSE 100 v pátek stoupl o 1,1 %, německý DAX získal 0,96 % a francouzský CAC 40 si připsal 1,35 %. Kromě ropy čerpali investoři optimismus i z příznivých dat o německém obchodu a ze skutečnosti, že italská vláda přislíbila pomoc čtyřem menším ohroženým bankám. Trhy také zareagovaly pozitivně na čtvrteční ujištění předsedkyně rady amerického Fedu Janet Yellenové, že americká ekonomika není bublina a že loňské zvýšení základní úrokové sazby Fedu nebyla chyba.

Průvodce dividendového investora: Evropa jako země zaslíbená

Čtvrtý kolaps cen ropy za posledních 30 let: Historie se opakuje, řešení ale nepřichází

3. Pražská burza v pátek přidala téměř 2 %, za celý týden zpevnila o 0,7 %

Index pražské burzy PX zakončil páteční obchodování na hodnotě 884,30 bodu, a připsal si tak 1,7 % při celkovém objemu obchodování 318,39 milionu korun. Pátečními lídry byly Vienna Insurance Group a Komerční banka. Nejúspěšnější páteční tituly na pražské burze také vesměs patřily k nejobchodovanějším. Komerční banka (+2,44 %) zaznamenala objem obchodování ve výši 95,89 milionu Kč a VIG (+6,33 %) ve výši 24,25 milionu Kč. Akcií Fortuny (+1,74 %) se zobchodovalo za 589 tisíc korun a firmy Pegas Nonwovens (+1,89 %) za 4,27 milionu. Zpevnila většina akcií, ČEZ skončil v plusu o 1,23 % a Erste Group Bank o 0,88 %. Unipetrol si připsal 1,53 %. Výjimku z pravidla v pátek představovaly akcie likérky Stock Spirits Group (-1,71 %) a tabákového výrobce Philip Morris ČR (-0,72 %). Za celý týden stoupl index PX o 0,7 %, nejúspěšnějším titulem byl Pegas Nonwovens (+8,6 %), kdežto nejvíce ztratila likérka Stock Spirits (-5 %).

Erste: Ekonomický a tržní výhled na druhý kvartál 2016

Private equity: Toto je fond pro investory, kteří rozumí byznysu a nechtějí riziko spojené s technologickými startupy

4. Očekávané události

V noci na pondělí představí Japonsko data o objednávkách strojních zařízení a Čína přidá inflační data a index výrobních cen. Dopoledne vyjde v Itálii statistika průmyslové výroby a ČR doplní po vzoru Číny zprávu o vývoji spotřebitelských cen. Po konci obchodování v USA zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku hliníkárenský obr Alcoa. Makrodata ze zámoří se nečekají. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. dubna (plus výhled na celou americkou výsledkovou sezónu)
Výsledkovou sezónu za první čtvrtletí v pondělí tradičně odstartuje report hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Egypt a Saúdská Arábie založí společný investiční fond

Egypt a Saúdská Arábie podepsaly dohodu o založení společného investičního fondu v objemu 16 miliard dolarů. Obě země rovněž uzavřely další dohody o investicích, mimo jiné o saúdskoarabské podpoře svobodné ekonomické zóny na poloostrově Sinaj. Saúdskoarabský král Salmán také během návštěvy Egypta oznámil, že obě země spojí most.

6. Šéf Volkswagenu navrhne podstatné snížení odměn manažerům

Šéf automobilové skupiny Volkswagen Matthias Müller navrhne na pondělním zasedání řídícího výboru dozorčí rady podstatné snížení odměn vedoucím manažerům. Agentuře Reuters to v neděli sdělily informované zdroje. Müller tím reaguje na kritiku německé spolkové země Dolní Sasko a firemních odborů, které poukazují na nutnost šetřit pod tlakem budoucích výdajů kvůli skandálu s měřením emisí.

7. Cameron jako první britský premiér zveřejnil daňová přiznání

Britský premiér David Cameron v neděli zveřejnil svá daňová přiznání za poslední roky. Učinil tak kvůli kauze takzvaných Panama Papers, v nichž je zmíněn jeho zesnulý otec. Dokumenty pokrývají období let 2009 až 2015. Mimo jiné z nich vyplývá, že v posledním zahrnutém finančním roce 2014-2015 dosáhly příjmy ministerského předsedy 200 307 liber, z čehož zaplatil 75 898 liber na daních, napsala agentura Reuters. V příjmech je zahrnutý plat 140 522 liber či 46 899 liber z pronájmu domu jeho rodiny v Londýně.

8. UniCredit: Střední a východní Evropa zopakuje loňský růst

Hospodářský růst vykáží letos všechny země střední a východní Evropy. Region, který zahrnuje ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko, zopakuje růst z roku 2015, kdy jeho ekonomika stoupla nejrychleji od globální finanční krize. Vyplývá to ze čtvrtletní analýzy bankovní skupiny UniCredit. V Česku předpokládá letos růst hrubého domácího produktu o 2,2 %, příští rok o 3 %.

9. Policie prohledala kvůli panamským účtům Société Générale

Francouzská daňová policie v minulém týdnu prohledala ústředí banky Société Générale. Banka to uvedla v nedělním sdělení a označila to za "normální vývoj v kontextu vyšetřování" spojeného s takzvanými Panama Papers. Policie se podle francouzského tisku snažila v Société Générale najít údaje o majitelích offshoreových firem, které banka založila přes panamskou firmu Mossack Fonseca.

10. Ukrajinský premiér Jaceňuk rezignoval na svou funkci

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v neděli rezignoval na svou funkci. V televizním vysílání řekl, že 12. dubna rezignaci předá parlamentu, a dodal, že bezprostředně po jeho rezignaci bude následovat utvoření nové vlády. Strana ukrajinského prezidenta Blok Petra Porošenka již minulý měsíc navrhla, aby se Jaceňukovým nástupcem stal současný šéf parlamentu Volodymyr Hrojsman. Jaceňukův odchod dává naději na konec politické krize v zemi.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Maduro prosí venezuelské ženy, aby přestaly používat fény

Venezuelský prezident Nicolás Maduro proti energetické krizi v zemi způsobené extrémních suchem a kritickým nedostatkem vody v přehradě Guri bojuje všemi možnými zbraněmi. Mimo jiné prodloužil velikonoční volno a z dubnových a květnových pátků udělal státní svátky. Omezování výroby v továrnách ale nestačí, a tak Maduro vyzval všechny venezuelské ženy, aby přestaly používat fény a nechali si schnout vlasy přirozeně.

Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
včera v 12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
včera v 12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna