Co musíte ráno vědět (26. července)
|

Co musíte ráno vědět (26. července)

Jak se v úvodu týdne vedlo akciovým trhům v Evropě a zámoří, s kým by Británie ráda uzavřela dohodu o volném obchodu a co nesmí chybět sportovcům na blížící se olympiádě v Riu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí zlevnily, investoři vyhlížejí zasedání Fedu a Bank of Japan

Americké akcie v pondělí nenavázaly na růst z konce minulého týdne a zlevnily. Ztráty hlavních indexů však nebyly výrazné. Investory v úvodu týdne nejvíce zaujala zpráva, že Verizon koupí hlavní internetové aktivity společnosti Yahoo!. Trhy nyní vyhlížejí středeční zasedání Fedu a páteční zasedání Bank of Japan. Dow oslabil o 0,42 % na 18 493,06 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,3 % na 2 168,48 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přišel o 0,05 % a uzavřel na 5 097,63 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 7,07 % na 12,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelý jeden bazický bod na 1,5731 %. V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly energetický sektor, odvětví základních materiálů, průmyslový sektor a finanční odvětví. V plusu skončily sektory cyklického a necyklického spotřebního zboží.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Historické rekordy se posouvají, býci vyhrávají možná až příliš snadno

Buffett, Dimon a spol. za lepší štábní kulturu na Wall Street: Dočkáme se od firem slušnějšího jednání? Běžní investoři těžko

2. Evropské akcie se v pondělí obchodovaly smíšeně

Evropské akcie sice pondělní obchodování zahájily výrazně v plusu, později ale pod vlivem ztrátového úvodu seance na Wall Street a kvůli klesajícím cenám ropy spadly k nule. Britský FTSE 100 odepsal 0,3 %, francouzský CAC 40 ale posílil o 0,16 %, německý DAX zpevnil o 0,5 % a celoevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,18 % na 340,93 bodu. Londýnskou burzu dolů táhly zejména komoditní akcie. Klesající ceny ropy zapříčinily ztráty firmy Tullow Oil, která odevzdala 5,42 %, či podniku Randgold Resources, který přišel o 1,88 %. Náladu investorů v Německu naopak podporovaly ekonomické ukazatele institutu Ifo, které byly lepší, než se čekalo. Nahoru poskočily akcie irských nízkonákladových aerolinek Ryanair Holdings, a to poté, co společnost oznámila růst čistého zisku za první fiskální čtvrtletí. Cenné papíry firmy zpevnily o 6,2 %.

KONTEXT: Lesk a bída sociálního státu aneb Proč už v Evropě (ne)bylo dobře

Expert: Toto bude hlavní hybatel dění na trzích v dalších měsících!

3. Pražská burza na začátku týdne mírně rostla, dařilo se akciím skupiny ČEZ

Pražská burza v pondělí navázala na pozitivní výsledky z minulého týdne a znovu zakončila seanci v zelených číslech. Růst ale proti předchozím dnům zvolnil. Index PX stoupl o 0,12 % na 892,44 bodu a prodloužil růstovou řadu již na osm seancí. Dařilo se zejména akciím energetické společnosti ČEZ, Komerční banky a Unipetrolu. Oslabily cenné papíry Erste Group Bank nebo Monety Money Bank. Nejobchodovanější byly akcie společnosti ČEZ a Komerční banky. Akcie ČEZ zpevnily o 1,37 % na 465 Kč a Komerční banka připsala 1,02 % na 988 Kč. Cenné papíry Erste Group Bank odepsaly 2,15 %, MONETA Money Bank ztratila 0,84 % a pojišťovna VIG skončila se ziskem 0,09 % jen těsně nad nulou. Osmý den v řadě rostly akcie operátora O2 Czech Republic, které si tentokrát polepšily o 0,54 % na 241 Kč. Dařilo se i mediální CME (+2,11 %) a petrochemickému holdingu Unipetrol (+1,27 %). CME v úterý ráno zveřejní své hospodářské výsledky za letošní druhé čtvrtletí. Podle analytiků firma vykáže kvůli jednorázovému zaúčtování ztráty z nedávného refinancování dluhu hlubokou čistou ztrátu, avšak lepší výsledky na provozní úrovni.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V úterý vydá Nový Zéland výsledek obchodní bilance, Británie se připojí s pravidelnou týdenní zprávou o počtu schválených hypoték a odpoledne vyjdou v USA index cen domů S&P/Case-Shiller, předběžný červencový index nákupních manažerů v sektoru služeb a předběžný kompozitní PMI od společnosti Markit Economics, index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board, index průmyslové aktivity richmondského Fedu, zpráva o prodejích nových domů a pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy od ropného institutu API a ve Filadelfii bude druhým dnem pokračovat sjezd demokratů. Do výsledkové mozaiky přispějí v Evropě například BP nebo Telecom Italia a Orange, v USA mimo jiné McDonald's, DuPont, Verizon Communications, Caterpillar, 3M nebo Apple a Twitter a v Asii Canon, Hyundai Motor nebo Kia Motors. Na pražské burze ráno čísla za druhý kvartál představí mediální společnost CME. Josef Němý, analytik Komerční banky, očekává, že firma vykáže mírný meziroční růst tržeb i provozního zisku, na druhou stranu by ale podle něj společnost měla oznámit hlubokou čistou ztrátu, a to z důvodu jednorázového zaúčtování ztráty z nedávného refinancování dluhu.

Pavel Ryska, analytik z J&T Banky, odhaduje, že se tržby CME ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily o 4,9 % na 175,1 milionu USD, přičemž růstu podle něj pomohlo posilování evropských měn vůči dolaru. "I přes potřebu více investovat do programové tvorby očekáváme, že díky vyšším tržbám vzrostla EBITDA marže z 28 % na 29,9 %. Zisk EBITDA podle nás stoupl o 11,9 % na 52,3 milionu USD. V rámci refinancování CME odkupovala dluhopisy se splatností v roce 2017 nad účetní hodnotou, což přináší ztrátu přibližně 150 milionů USD. Tato ztráta je sice pouze účetního charakteru, není hotovostní, ale povede podle nás k čisté ztrátě ve výši 138,6 milionu USD neboli 90 centů na akcii," říká Ryska. "Během konferenčního hovoru očekáváme potvrzení letošního výhledu na růst zisku EBITDA o 11-19 %, což znamená výsledek asi 136–146 milionů USD. Čísla by tak měla potvrdit pozvolné zlepšování výsledků na provozní úrovni, investoři však mohou negativně vnímat hlubokou čistou ztrátu," dodává Ryska.

CME - očekávané výsledky za 2Q2016 podle J&T Banky

Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Verizon kupuje za 4,8 miliardy dolarů hlavní část firmy Yahoo!

Americká telekomunikační společnost Verizon Communications převezme za 4,83 miliardy USD hlavní aktivity internetové společnosti Yahoo!. Firmy to v pondělí uvedly ve společné tiskové zprávě. Transakce znamená konec jedné éry internetu, protože Yahoo! je průkopníkem v oblasti e-mailových služeb zdarma a v minulosti firma spoluurčovala podobu největší světové počítačové sítě. Transakce by měla být dokončena začátkem příštího roku.

6. Británie se zabývá možností dohody o volném obchodu s Čínou

Britský ministr financí Philip Hammond začal jednat s Čínou o uzavření dohody o volném obchodu. Velkým čínským bankám a podnikům by mohla zajistit lepší přístup na britský trh. Podle ministra je po referendu o členství jeho země v Evropské unii čas prozkoumat "nové příležitosti" po celém světě, včetně Číny. Ta je jedním z největších investorů v Británii.

7. Generální ředitel Ericssonu odstoupil z funkce

Generální ředitel švédské společnosti Ericsson Hans Vestberg se s okamžitou platností vzdal funkce. Firma v pondělí uvedla, že ji nyní povede finanční ředitel Jan Frykhammar, dokud podnik za Vestberga nenajde náhradu. Vestberg firmě šéfoval od roku 2010, v posledních měsících se ale stal terčem kritiky. Média zpochybňovala jeho řízení i mzdu, zejména poté, co akcie firmy po zveřejnění slabých čtvrtletních výsledků hospodaření spadly v dubnu během jediného dne o 15 %.

8. Podnikatelská důvěra v Německu se v červenci mírně zhoršila

Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v červenci klesl na 108,3 bodu ze 108,7 bodu, čekal se pokles ukazatele na 107,5 bodu. Hodnocení současné situace mírně vzrostlo na 114,7 bodu ze 114,6 bodu (revidováno ze 114,5 bodu), čekal se pokles na 114 bodů. Na 102,2 bodu z červnových 103,1 bodu klesl index očekávání. Předpokládal se pokles na 101,2 bodu.

9. Aerolinky Ryanair zvýšily čtvrtletní zisk, dále počítají s rekordem za celý rok

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings zvýšila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 4 % na 256 milionů eur. Společnost navzdory červnovému referendu o vystoupení Británie z EU dále očekává rekordní celoroční zisk. Upozornila ale, že kvůli nejistotě po takzvaném brexitu by prognózu mohla ještě změnit.

10. CNN: Trumpa by na post amerického prezidenta volilo 48 % lidí, poprvé se tak dostal před Hillary Clintonovou

Donaldu Trumpovi by podle nejnovějšího průzkumu televizní stanice CNN a organizace ORC dalo v amerických prezidentských volbách hlas 48 % voličů. Trump se tak poprvé v průzkumech veřejného mínění dostal před demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, které by nyní hlas dalo jen 45 % lidí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Heslo olympiády v Riu? Bez kondomu ani ránu

Již za několik dní začnou sportovci svádět napínavé bitvy na olympijských hrách v Rio de Janeiru. Rekordní výkony se však neočekávají pouze na sportovních stadionech. Organizátoři her přípravu rozhodně nepodcenili a pro účastníky her připravili téměř půl milionu kondomů.

Počet kondomů připravených pro účastníky olympijských her od roku 1988
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst