Co musíte ráno vědět (26. července)
|

Co musíte ráno vědět (26. července)

Jak se v úvodu týdne vedlo akciovým trhům v Evropě a zámoří, s kým by Británie ráda uzavřela dohodu o volném obchodu a co nesmí chybět sportovcům na blížící se olympiádě v Riu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí zlevnily, investoři vyhlížejí zasedání Fedu a Bank of Japan

Americké akcie v pondělí nenavázaly na růst z konce minulého týdne a zlevnily. Ztráty hlavních indexů však nebyly výrazné. Investory v úvodu týdne nejvíce zaujala zpráva, že Verizon koupí hlavní internetové aktivity společnosti Yahoo!. Trhy nyní vyhlížejí středeční zasedání Fedu a páteční zasedání Bank of Japan. Dow oslabil o 0,42 % na 18 493,06 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,3 % na 2 168,48 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přišel o 0,05 % a uzavřel na 5 097,63 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 7,07 % na 12,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelý jeden bazický bod na 1,5731 %. V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly energetický sektor, odvětví základních materiálů, průmyslový sektor a finanční odvětví. V plusu skončily sektory cyklického a necyklického spotřebního zboží.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Historické rekordy se posouvají, býci vyhrávají možná až příliš snadno

Buffett, Dimon a spol. za lepší štábní kulturu na Wall Street: Dočkáme se od firem slušnějšího jednání? Běžní investoři těžko

2. Evropské akcie se v pondělí obchodovaly smíšeně

Evropské akcie sice pondělní obchodování zahájily výrazně v plusu, později ale pod vlivem ztrátového úvodu seance na Wall Street a kvůli klesajícím cenám ropy spadly k nule. Britský FTSE 100 odepsal 0,3 %, francouzský CAC 40 ale posílil o 0,16 %, německý DAX zpevnil o 0,5 % a celoevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,18 % na 340,93 bodu. Londýnskou burzu dolů táhly zejména komoditní akcie. Klesající ceny ropy zapříčinily ztráty firmy Tullow Oil, která odevzdala 5,42 %, či podniku Randgold Resources, který přišel o 1,88 %. Náladu investorů v Německu naopak podporovaly ekonomické ukazatele institutu Ifo, které byly lepší, než se čekalo. Nahoru poskočily akcie irských nízkonákladových aerolinek Ryanair Holdings, a to poté, co společnost oznámila růst čistého zisku za první fiskální čtvrtletí. Cenné papíry firmy zpevnily o 6,2 %.

KONTEXT: Lesk a bída sociálního státu aneb Proč už v Evropě (ne)bylo dobře

Expert: Toto bude hlavní hybatel dění na trzích v dalších měsících!

3. Pražská burza na začátku týdne mírně rostla, dařilo se akciím skupiny ČEZ

Pražská burza v pondělí navázala na pozitivní výsledky z minulého týdne a znovu zakončila seanci v zelených číslech. Růst ale proti předchozím dnům zvolnil. Index PX stoupl o 0,12 % na 892,44 bodu a prodloužil růstovou řadu již na osm seancí. Dařilo se zejména akciím energetické společnosti ČEZ, Komerční banky a Unipetrolu. Oslabily cenné papíry Erste Group Bank nebo Monety Money Bank. Nejobchodovanější byly akcie společnosti ČEZ a Komerční banky. Akcie ČEZ zpevnily o 1,37 % na 465 Kč a Komerční banka připsala 1,02 % na 988 Kč. Cenné papíry Erste Group Bank odepsaly 2,15 %, MONETA Money Bank ztratila 0,84 % a pojišťovna VIG skončila se ziskem 0,09 % jen těsně nad nulou. Osmý den v řadě rostly akcie operátora O2 Czech Republic, které si tentokrát polepšily o 0,54 % na 241 Kč. Dařilo se i mediální CME (+2,11 %) a petrochemickému holdingu Unipetrol (+1,27 %). CME v úterý ráno zveřejní své hospodářské výsledky za letošní druhé čtvrtletí. Podle analytiků firma vykáže kvůli jednorázovému zaúčtování ztráty z nedávného refinancování dluhu hlubokou čistou ztrátu, avšak lepší výsledky na provozní úrovni.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V úterý vydá Nový Zéland výsledek obchodní bilance, Británie se připojí s pravidelnou týdenní zprávou o počtu schválených hypoték a odpoledne vyjdou v USA index cen domů S&P/Case-Shiller, předběžný červencový index nákupních manažerů v sektoru služeb a předběžný kompozitní PMI od společnosti Markit Economics, index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board, index průmyslové aktivity richmondského Fedu, zpráva o prodejích nových domů a pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy od ropného institutu API a ve Filadelfii bude druhým dnem pokračovat sjezd demokratů. Do výsledkové mozaiky přispějí v Evropě například BP nebo Telecom Italia a Orange, v USA mimo jiné McDonald's, DuPont, Verizon Communications, Caterpillar, 3M nebo Apple a Twitter a v Asii Canon, Hyundai Motor nebo Kia Motors. Na pražské burze ráno čísla za druhý kvartál představí mediální společnost CME. Josef Němý, analytik Komerční banky, očekává, že firma vykáže mírný meziroční růst tržeb i provozního zisku, na druhou stranu by ale podle něj společnost měla oznámit hlubokou čistou ztrátu, a to z důvodu jednorázového zaúčtování ztráty z nedávného refinancování dluhu.

Pavel Ryska, analytik z J&T Banky, odhaduje, že se tržby CME ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily o 4,9 % na 175,1 milionu USD, přičemž růstu podle něj pomohlo posilování evropských měn vůči dolaru. "I přes potřebu více investovat do programové tvorby očekáváme, že díky vyšším tržbám vzrostla EBITDA marže z 28 % na 29,9 %. Zisk EBITDA podle nás stoupl o 11,9 % na 52,3 milionu USD. V rámci refinancování CME odkupovala dluhopisy se splatností v roce 2017 nad účetní hodnotou, což přináší ztrátu přibližně 150 milionů USD. Tato ztráta je sice pouze účetního charakteru, není hotovostní, ale povede podle nás k čisté ztrátě ve výši 138,6 milionu USD neboli 90 centů na akcii," říká Ryska. "Během konferenčního hovoru očekáváme potvrzení letošního výhledu na růst zisku EBITDA o 11-19 %, což znamená výsledek asi 136–146 milionů USD. Čísla by tak měla potvrdit pozvolné zlepšování výsledků na provozní úrovni, investoři však mohou negativně vnímat hlubokou čistou ztrátu," dodává Ryska.

CME - očekávané výsledky za 2Q2016 podle J&T Banky

Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Verizon kupuje za 4,8 miliardy dolarů hlavní část firmy Yahoo!

Americká telekomunikační společnost Verizon Communications převezme za 4,83 miliardy USD hlavní aktivity internetové společnosti Yahoo!. Firmy to v pondělí uvedly ve společné tiskové zprávě. Transakce znamená konec jedné éry internetu, protože Yahoo! je průkopníkem v oblasti e-mailových služeb zdarma a v minulosti firma spoluurčovala podobu největší světové počítačové sítě. Transakce by měla být dokončena začátkem příštího roku.

6. Británie se zabývá možností dohody o volném obchodu s Čínou

Britský ministr financí Philip Hammond začal jednat s Čínou o uzavření dohody o volném obchodu. Velkým čínským bankám a podnikům by mohla zajistit lepší přístup na britský trh. Podle ministra je po referendu o členství jeho země v Evropské unii čas prozkoumat "nové příležitosti" po celém světě, včetně Číny. Ta je jedním z největších investorů v Británii.

7. Generální ředitel Ericssonu odstoupil z funkce

Generální ředitel švédské společnosti Ericsson Hans Vestberg se s okamžitou platností vzdal funkce. Firma v pondělí uvedla, že ji nyní povede finanční ředitel Jan Frykhammar, dokud podnik za Vestberga nenajde náhradu. Vestberg firmě šéfoval od roku 2010, v posledních měsících se ale stal terčem kritiky. Média zpochybňovala jeho řízení i mzdu, zejména poté, co akcie firmy po zveřejnění slabých čtvrtletních výsledků hospodaření spadly v dubnu během jediného dne o 15 %.

8. Podnikatelská důvěra v Německu se v červenci mírně zhoršila

Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v červenci klesl na 108,3 bodu ze 108,7 bodu, čekal se pokles ukazatele na 107,5 bodu. Hodnocení současné situace mírně vzrostlo na 114,7 bodu ze 114,6 bodu (revidováno ze 114,5 bodu), čekal se pokles na 114 bodů. Na 102,2 bodu z červnových 103,1 bodu klesl index očekávání. Předpokládal se pokles na 101,2 bodu.

9. Aerolinky Ryanair zvýšily čtvrtletní zisk, dále počítají s rekordem za celý rok

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings zvýšila v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 4 % na 256 milionů eur. Společnost navzdory červnovému referendu o vystoupení Británie z EU dále očekává rekordní celoroční zisk. Upozornila ale, že kvůli nejistotě po takzvaném brexitu by prognózu mohla ještě změnit.

10. CNN: Trumpa by na post amerického prezidenta volilo 48 % lidí, poprvé se tak dostal před Hillary Clintonovou

Donaldu Trumpovi by podle nejnovějšího průzkumu televizní stanice CNN a organizace ORC dalo v amerických prezidentských volbách hlas 48 % voličů. Trump se tak poprvé v průzkumech veřejného mínění dostal před demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, které by nyní hlas dalo jen 45 % lidí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Heslo olympiády v Riu? Bez kondomu ani ránu

Již za několik dní začnou sportovci svádět napínavé bitvy na olympijských hrách v Rio de Janeiru. Rekordní výkony se však neočekávají pouze na sportovních stadionech. Organizátoři her přípravu rozhodně nepodcenili a pro účastníky her připravili téměř půl milionu kondomů.

Počet kondomů připravených pro účastníky olympijských her od roku 1988
Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika