Co musíte ráno vědět (6. července)
|

Co musíte ráno vědět (6. července)

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě a zámoří, k čemu se připravuje britská centrální banka a jaké vítězství zaznamenal v Evropě McDonald's? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu přerušily čtyřdenní růstovou sérii, Dow přišel o více než 100 bodů

Americké akcie v úterý nenavázaly na příznivý trend z minulého týdne a zlevnily. V pondělí zůstaly trhy v zámoří kvůli Dni nezávislosti zavřené. Investoři se po přestávce začali vracet k otazníkům vznášejícím se nad výsledkem britského referenda z druhé poloviny června o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii. Obnovené obavy z ekonomických dopadů takzvaného brexitu nepřály akciím, ropě ani britské libře. Dow v úterý klesl o 0,61 % na 17 840,62 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,68 % na 2 088,55 bodu a Nasdaq Composite oslabil o 0,82 % na 4 822,90 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 5,48 % na 15,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm bazických bodů na 1,375 %. V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce klesly energetický sektor, odvětví základních materiálů a finanční sektor, nad nulou se udržely sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.

Dividendoví aristokraté: Kdo jsou a proč patří do portfolia?

Americké akcie a pohled z velké výšky: 2016 jako rok zásadního zlomu?

2. Evropské akcie v úterním obchodování zamířily do červených čísel, londýnská burza se ale udržela nad nulou

Evropské akcie v úterý v závěru obchodování zamířily prudce dolů kvůli obnoveným obavám z dopadů brexitu. Britské akcie naopak podporovala britská centrální banka, která oznámila, že je připravená podpořit domácí ekonomiku. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,35 %, francouzský CAC 40 naopak odepsal 1,69 % a německý DAX ztratil 1,82 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 1,7 % na 324,17 bodu. Bank of England v úterý oznámila, že sníží požadavek na objem kapitálu, který banky musejí držet jako rezervu, což by mělo uvolnit až 150 miliard liber na úvěry domácnostem a podnikům. Naproti tomu italské banky investory příliš netěší - obchodování s akciemi Banca Monte dei Paschi di Siena muselo být během dne pozastaveno poté, co ECB finančnímu domu přikázala, aby do tří let snížil objem nesplácených úvěrů o 40 %.

Hrozba konce evropské integrace: EU funguje jako platforma pro vyjednávání, nebezpečí hrozí spíše zvenčí

FX, komodity, sazby a ekonomika ve výhledu analytiků ze Citigroup: Brexit je velkým rizikem, globální dopady ale nemusejí být ničivé

3. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám a španělské průmyslové výrobě. Kromě toho s projevem vystoupí šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a ECB se sejde k zasedání, na kterém ovšem nebude řešit nastavení své měnové politiky. Ve Spojených státech budou investoři vyhodnocovat indexy nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit Economics a institutu ISM, výsledek obchodní bilance a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od ropného institutu API. Nejvíce pozornosti by na sebe ale měl strhnout zápis z červnového zasedání měnového výboru Fedu, na němž FOMC rozhodl pokračovat v měnové politice beze změny. Minutes Fedu vyjdou ve 20.00 SELČ. V ČR se ani ve středu obchodovat nebude. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Kazaši a ropné firmy schválili expanzi obřího ropného pole

Kazachstán a skupina velkých ropných firem v čele s Chevronem schválily plán na zvýšení těžby na obřím ropném poli Tengiz. Oznámili to v úterý kazašské ministerstvo energetiky a jeho zahraniční partneři. Rozšíření pole Tengiz je letos zatím největším investičním projektem v ropném průmyslu, který zasáhly nízké ceny této strategické suroviny. Hodnota projektu činí zhruba 36,8 miliardy dolarů.

5. Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v prvním čtvrtletí nejslabší od konce roku 2014

Sektor služeb v eurozóně v červnu expandoval podle finálních dat průzkumu mezi nákupními manažery rychleji, než uváděl rychlý odhad. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se sice snížil na 52,8 bodu z květnových 53,3 bodu, očekával se však prudší pokles na 52,4 bodu. Kompozitní PMI stagnoval na květnových 53,1 bodu, předběžná data predikovala pokles na 52,8 bodu. Kvůli tomu je průměrný výsledek za druhé čtvrtletí 53,1 bodu, což je o 0,1 bodu méně než v prvním kvartálu. Jedná se o nejnižší hodnotu od posledního čtvrtletí roku 2014.

6. Čínská ekonomika se po změně výpočtu HDP zvětšila, tempo růstu zůstalo zachováno

Čína do výpočtu svého hrubého domácího produktu (HDP) zařadila výdaje na výzkum a vývoj. Velikost druhé největší ekonomiky světa se tím mírně zvýšila, na údaje o jejím růstu však nová metoda měla pouze nepatrný vliv. Vyplývá to z úterního oznámení čínského statistického úřadu.

7. Rusko příští rok zřejmě vyčerpá svůj rezervní fond

Rusko příští rok vyčerpá jeden ze svých státních fondů, rezervní fond, aby pokrylo rozpočtový deficit. Z druhého státního fondu, fondu národního zdraví, pak ze stejného důvodu utratí v příštích třech letech zhruba třetinu peněz. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na návrh ruského ministerstva financí.

8. Libra kvůli brexitu spadla k dolaru na nové minimum za 31 let

Britská libra v úterý na devizových trzích sestoupila vůči dolaru na nové minimum za více než 30 let. Mezi obchodníky se znovu rozhořely obavy z ekonomických a finančních dopadů britského referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Kurz GBP/USD klesl během dne až na 1,2998.

9. Moscovici: Snížit firmám v Británii daně není dobrý nápad

Plán britského ministra financí George Osborna snížit firmám v Británii daň z příjmu na méně než 15 % není dobrý nápad. Řekl to v úterý eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici. Osborne o víkendu řekl, že snížením daně z příjmu právnických osob chce zabránit odchodu investorů z Británie po červnovém referendu, v němž se voliči rozhodli pro vystoupení své země z Evropské unie.

10. Britská centrální banka čeká po brexitu potíže, podpoří růst

Bank of England zmírní pravidla pro komerční banky, aby zajistila, že po referendu o budoucnosti Británie v Evropské unii, v němž převážily hlasy stoupenců brexitu, budou banky nadále poskytovat úvěry. Ve finančním sektoru lze teď podle ní očekávat období nejistoty. Rizika, která centrální banka před červnovým hlasováním předjímala, se již začínají projevovat, uvedl národní regulátor v úterním sdělení.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

McDonald's vyhrál v EU spor o ochrannou známku

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's vyhrál u evropského soudu spor o obchodní značku se singapurským konkurentem. Evropský soud druhé instance v úterý rozhodl, že McDonald's má exkluzivní právo na používání termínů Mc nebo Mac u názvů potravin a nápojů.

Singapurská Future Enterprises si chtěla v EU zaregistrovat jako ochrannou známku pro potraviny a nápoje označení MACCOFFEE. To však evropský Úřad průmyslového vlastnictví odmítl. Singapurská firma napadla toto rozhodnutí u soudu, ten ale v úterý podpořil rozhodnutí patentového úřadu a rozhodl, že použitím této značky by singapurská firma neprávem těžila z dobrého jména ochranných známek McDonald's.

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating