Co musíte ráno vědět (15. srpna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v USA, co čeká těžbu ropy z břidlic a jak vypadá loupež po italsku? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek po datech z maloobchodu kolísaly, index Nasdaq mírně posunul své zavírací maximum
Americké akciové indexy zahájily páteční seanci mírným poklesem, během hodiny a půl se ale dostaly k nule. Poté ovšem na trh dorazila zpráva, podle které v USA v červenci nečekaně ustal růst maloobchodních tržeb, a všechny tři hlavní indexy zamířily opět dolů. V polovině seance však přišel ještě jeden obrat, který pomohl indexům Dow a S&P 500 část ztrát smazat a index Nasdaq dokonce dostal nad nulu. Dow nakonec oslabil o 0,2 % na 18 576,47 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,08 % na 2 184,05 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,09 % a skončil na novém zavíracím maximu 5 232,90 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,11 % na 11,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba pět bazických bodů na 1,507 %. V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvýrazněji klesl sektor základních materiálů, nad nulou se udržely energetický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží. Za celý uplynulý týden Dow posílil o 0,18 %, S&P 500 přidal 0,05 % a Nasdaq Composite vzrostl o 0,23 %.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Letní klid pokračuje a rekordů přibývá
Akcie jako nové bondy? Kvůli těmto grafům se o tom mluví stále častěji
2. Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden ale výrazně zpevnily
Obchodování na hlavních akciových trzích západní Evropy skončilo v pátek smíšeně, pohyby indexů ale byly jen nevýrazné. Za celý týden všechny indexy velkých západoevropských trhů výrazně zpevnily. Britský index FTSE 100 v pátek posílil o 0,02 % na 6 916,02 bodu, německý DAX klesl o 0,27 % na 10 713,43 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,08 % na 4 500,19 bodu. Celoevropský index STOXX Europe 600 přišel o 0,16 % a uzavřel na 346,09 bodu. Za celý týden FTSE 100 připsal 1,8 %, DAX vzrostl o 3,34 %, CAC 40 posílil o 2,13 % a STOXX Europe 600 připsal 1,38 %. Optimismus na trzích v pátek podporovaly vyšší ceny ropy, nakonec ale převážil výrazný pokles akcií těžařských firem. Akcie těžařů Anglo American, Antofagasta a Rio Tinto patřily k nejslabším titulům starého kontinentu, když odepsaly kolem tří procent. Přes tři procenta naopak zpevnily akcie logistické firmy A.P. Møller - Mærsk, která zveřejnila výsledky svého hospodaření. Čtvrtletní čistý zisk byl sice pod odhady analytiků, firma ale potvrdila celoroční výhled.
EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?
Světová ekonomika: Největší boháči hromadí hotovost. Mají obavy a čekají na příležitosti
3. Pražská burza v pátek posílila a potvrdila týdenní růst
Pražská burza v pátek stejně jako v předchozích dvou dnech mírně vzrostla, index PX stoupl o 0,31 % na 863,87 bodu. Nahoru burze pomohly akcie Erste, Monety nebo O2, v červených číslech naopak skončily například cenné papíry Komerční banky, energetické firmy ČEZ nebo tabákové společnosti Philip Morris ČR. Dvě nejobchodovanější emise burzy, akcie Komerční banky a ČEZ, spadly v pátek do mínusu. Cenné papíry Komerční banky zlevnily o 0,46 % na 867 korun a akcie ČEZ o 0,54 % na 440,50 Kč. Další z hlavních emisí s velkým objemem obchodů, akcie Philip Morris ČR, si navíc připsaly i nejvýraznější propad, a to o 1,62 % na 13 035 korun. Více než polovina hlavních emisí ale posílila. Nahoru táhly celou burzu především cenné papíry Erste s třetím největším objemem obchodů. Připsaly si 1,3 % na 664,10 Kč. V plusu obchodování uzavřely také akcie Monety Money Bank, které zdražily o 0,93 % na 75,70 Kč. Největšího růstu dosáhly cenné papíry O2, které posílily o 2,22 % na 235 korun. V zelených číslech skončily akcie na pražské burze i za celý týden, když od minulého pátku index PX přidal 1,66 %. Největší pokles zaznamenaly akcie elektrárenské společnosti ČEZ, nejlépe se naopak dařilo cenným papírům telekomunikační firmy O2 Czech Republic.
Brexit a česká ekonomika: Zpomalení ano, recese ani náhodou! A tak se na ni vláda ani nechystá
4. Očekávané události
Začátek týdne na ekonomické údaje příliš bohatý nebude. V noci na pondělí vyjdou v Japonsku zpráva o průmyslové výrobě a údaje o vývoji tamní ekonomiky ve druhém čtvrtletí. V Evropě významná data zveřejněna nebudou. Spojené státy na trh odpoledne pošlou index cen domů od NAHB a připojí ještě index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Hospodářské výsledky představí v Británii Bovis Homes Group a v USA Sysco. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. EIA: Těžba ropy z břidlic vzroste za 25 let na dvojnásobek
Světová těžba takzvané nekonvenční ropy z břidlic a dalších hornin by se měla do roku 2040 zvýšit na více než dvojnásobek loňské úrovně. Vedle Spojených států, které nyní v těžbě z břidlic dominují, by k tomu měly přispět zejména Kanada, Rusko a Argentina. Předpověděl to na konci minulého týdne v dlouhodobém výhledu Úřad pro energetické informace (EIA) při americkém ministerstvu energetiky.
6. Volkswagen má souhlas s úpravami dalších 460 000 naftových vozů
Německá automobilka Volkswagen získala od německého Úřadu pro motorová vozidla (KBA) souhlas s technickými úpravami dalších 460 000 automobilů s naftovými motory, které byly vybaveny softwarem umožňujícím manipulace s emisními testy. Volkswagen to oznámil v nedělním sdělení. Počet automobilů, které už může firma svolat k opravám, se tak dostal na více než pět milionů.
7. MMF vybídl Čínu, aby přestala určovat cíle hospodářského růstu
Čína by se měla odpoutat od stanovování cílů hospodářského růstu. Uvedl to v pátek Mezinárodní měnový fond. Odbourala by se tím podle něj neefektivní krátkodobá stimulační opatření. Současně fond ocenil dosavadní ekonomické pokroky Pekingu. Čína by však podle něj měla pokračovat v hlubokých reformách, zpomalit neudržitelný růst půjček a přestat s financováním málo výkonných podniků.
8. Euro: Krúpova Arca Capital hodlá žalovat Monetu Money Bank
Skupina Arca Capital Pavola Krúpy hodlá žalovat Monetu Money Bank a Spolek menšinových akcionářů Agrobanky obnoví spor vůči České národní bance. Důvodem je krach Agrobanky v roce 1996 a prodej její zdravé části do rukou amerického kolosu General Electric o dva roky později. Napsal to v pátek server Euro.cz. V obou případech může jít podle listu o miliardové částky.
9. Růst ekonomiky eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalil na 0,3 %
Ekonomika eurozóny zpomalila ve druhém čtvrtletí růst proti prvnímu kvartálu na 0,3 % z 0,6 %. Mírně zvolnil rovněž růst ekonomiky celé EU. Páteční údaje evropského statistického úřadu Eurostat potvrdily předběžná čísla z konce července.
10. Zápis ze zasedání ČNB: Za zpomalením ekonomického růstu stojí propad vládních investic
Dočasné zpomalení růstu českého HDP v letošním roce není překvapivé a je dáno faktory mimo dosah měnové politiky ČNB, především propadem vládních investic. Uvádí se to v zápisu z posledního zasedání bankovní rady České národní banky. Rada tento měsíc zasedala poprvé pod vedením nového guvernéra Jiřího Rusnoka.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
V Miláně si lupiči vykopali do banky tunel
Z banky v centru severoitalského Milána si v pátek lupiči odnesli tučnou kořist. Nešlo ale o klasickou loupež, do budovy peněžního ústavu se dostali tunelem ze sousedního domu.
Čtyři lupiči do pobočky banky pronikli tunelem ráno. Počkali si na první příchozí zaměstnance, které se zbraní v ruce donutili otevřít trezor. Poté, co vyprázdnili bezpečnostní schránky, se dali na útěk. Tunelem se jim podařilo zmizet ještě před příjezdem policie, kterou otevření sejfu zalarmovalo.
Informace o uloupených věcech dotčená banka nezveřejnila, podle italských médií je ale jejich hodnota "relevantní".
Na vrtání, které nepřestávalo ani přes noc, si údajně už od neděle stěžovali obyvatelé domů sousedících s bankou. Jeden z nich podle italských médií informoval o hluku policii i ředitele peněžního ústavu. Loupeži se ale přesto zabránit nepodařilo.