Co musíte ráno vědět (15. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (15. srpna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v USA, co čeká těžbu ropy z břidlic a jak vypadá loupež po italsku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek po datech z maloobchodu kolísaly, index Nasdaq mírně posunul své zavírací maximum

Americké akciové indexy zahájily páteční seanci mírným poklesem, během hodiny a půl se ale dostaly k nule. Poté ovšem na trh dorazila zpráva, podle které v USA v červenci nečekaně ustal růst maloobchodních tržeb, a všechny tři hlavní indexy zamířily opět dolů. V polovině seance však přišel ještě jeden obrat, který pomohl indexům Dow a S&P 500 část ztrát smazat a index Nasdaq dokonce dostal nad nulu. Dow nakonec oslabil o 0,2 % na 18 576,47 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,08 % na 2 184,05 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,09 % a skončil na novém zavíracím maximu 5 232,90 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,11 % na 11,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o zhruba pět bazických bodů na 1,507 %. V červených číslech skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvýrazněji klesl sektor základních materiálů, nad nulou se udržely energetický sektor a odvětví necyklického spotřebního zboží. Za celý uplynulý týden Dow posílil o 0,18 %, S&P 500 přidal 0,05 % a Nasdaq Composite vzrostl o 0,23 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Letní klid pokračuje a rekordů přibývá

Akcie jako nové bondy? Kvůli těmto grafům se o tom mluví stále častěji

2. Evropské akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden ale výrazně zpevnily

Obchodování na hlavních akciových trzích západní Evropy skončilo v pátek smíšeně, pohyby indexů ale byly jen nevýrazné. Za celý týden všechny indexy velkých západoevropských trhů výrazně zpevnily. Britský index FTSE 100 v pátek posílil o 0,02 % na 6 916,02 bodu, německý DAX klesl o 0,27 % na 10 713,43 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,08 % na 4 500,19 bodu. Celoevropský index STOXX Europe 600 přišel o 0,16 % a uzavřel na 346,09 bodu. Za celý týden FTSE 100 připsal 1,8 %, DAX vzrostl o 3,34 %, CAC 40 posílil o 2,13 % a STOXX Europe 600 připsal 1,38 %. Optimismus na trzích v pátek podporovaly vyšší ceny ropy, nakonec ale převážil výrazný pokles akcií těžařských firem. Akcie těžařů Anglo American, Antofagasta a Rio Tinto patřily k nejslabším titulům starého kontinentu, když odepsaly kolem tří procent. Přes tři procenta naopak zpevnily akcie logistické firmy A.P. Møller - Mærsk, která zveřejnila výsledky svého hospodaření. Čtvrtletní čistý zisk byl sice pod odhady analytiků, firma ale potvrdila celoroční výhled.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

Světová ekonomika: Největší boháči hromadí hotovost. Mají obavy a čekají na příležitosti

3. Pražská burza v pátek posílila a potvrdila týdenní růst

Pražská burza v pátek stejně jako v předchozích dvou dnech mírně vzrostla, index PX stoupl o 0,31 % na 863,87 bodu. Nahoru burze pomohly akcie Erste, Monety nebo O2, v červených číslech naopak skončily například cenné papíry Komerční banky, energetické firmy ČEZ nebo tabákové společnosti Philip Morris ČR. Dvě nejobchodovanější emise burzy, akcie Komerční banky a ČEZ, spadly v pátek do mínusu. Cenné papíry Komerční banky zlevnily o 0,46 % na 867 korun a akcie ČEZ o 0,54 % na 440,50 Kč. Další z hlavních emisí s velkým objemem obchodů, akcie Philip Morris ČR, si navíc připsaly i nejvýraznější propad, a to o 1,62 % na 13 035 korun. Více než polovina hlavních emisí ale posílila. Nahoru táhly celou burzu především cenné papíry Erste s třetím největším objemem obchodů. Připsaly si 1,3 % na 664,10 Kč. V plusu obchodování uzavřely také akcie Monety Money Bank, které zdražily o 0,93 % na 75,70 Kč. Největšího růstu dosáhly cenné papíry O2, které posílily o 2,22 % na 235 korun. V zelených číslech skončily akcie na pražské burze i za celý týden, když od minulého pátku index PX přidal 1,66 %. Největší pokles zaznamenaly akcie elektrárenské společnosti ČEZ, nejlépe se naopak dařilo cenným papírům telekomunikační firmy O2 Czech Republic.

Brexit a česká ekonomika: Zpomalení ano, recese ani náhodou! A tak se na ni vláda ani nechystá

4. Očekávané události

Začátek týdne na ekonomické údaje příliš bohatý nebude. V noci na pondělí vyjdou v Japonsku zpráva o průmyslové výrobě a údaje o vývoji tamní ekonomiky ve druhém čtvrtletí. V Evropě významná data zveřejněna nebudou. Spojené státy na trh odpoledne pošlou index cen domů od NAHB a připojí ještě index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Hospodářské výsledky představí v Británii Bovis Homes Group a v USA Sysco. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. EIA: Těžba ropy z břidlic vzroste za 25 let na dvojnásobek

Světová těžba takzvané nekonvenční ropy z břidlic a dalších hornin by se měla do roku 2040 zvýšit na více než dvojnásobek loňské úrovně. Vedle Spojených států, které nyní v těžbě z břidlic dominují, by k tomu měly přispět zejména Kanada, Rusko a Argentina. Předpověděl to na konci minulého týdne v dlouhodobém výhledu Úřad pro energetické informace (EIA) při americkém ministerstvu energetiky.

6. Volkswagen má souhlas s úpravami dalších 460 000 naftových vozů

Německá automobilka Volkswagen získala od německého Úřadu pro motorová vozidla (KBA) souhlas s technickými úpravami dalších 460 000 automobilů s naftovými motory, které byly vybaveny softwarem umožňujícím manipulace s emisními testy. Volkswagen to oznámil v nedělním sdělení. Počet automobilů, které už může firma svolat k opravám, se tak dostal na více než pět milionů.

7. MMF vybídl Čínu, aby přestala určovat cíle hospodářského růstu

Čína by se měla odpoutat od stanovování cílů hospodářského růstu. Uvedl to v pátek Mezinárodní měnový fond. Odbourala by se tím podle něj neefektivní krátkodobá stimulační opatření. Současně fond ocenil dosavadní ekonomické pokroky Pekingu. Čína by však podle něj měla pokračovat v hlubokých reformách, zpomalit neudržitelný růst půjček a přestat s financováním málo výkonných podniků.

8. Euro: Krúpova Arca Capital hodlá žalovat Monetu Money Bank

Skupina Arca Capital Pavola Krúpy hodlá žalovat Monetu Money Bank a Spolek menšinových akcionářů Agrobanky obnoví spor vůči České národní bance. Důvodem je krach Agrobanky v roce 1996 a prodej její zdravé části do rukou amerického kolosu General Electric o dva roky později. Napsal to v pátek server Euro.cz. V obou případech může jít podle listu o miliardové částky.

9. Růst ekonomiky eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalil na 0,3 %

Ekonomika eurozóny zpomalila ve druhém čtvrtletí růst proti prvnímu kvartálu na 0,3 % z 0,6 %. Mírně zvolnil rovněž růst ekonomiky celé EU. Páteční údaje evropského statistického úřadu Eurostat potvrdily předběžná čísla z konce července.

10. Zápis ze zasedání ČNB: Za zpomalením ekonomického růstu stojí propad vládních investic

Dočasné zpomalení růstu českého HDP v letošním roce není překvapivé a je dáno faktory mimo dosah měnové politiky ČNB, především propadem vládních investic. Uvádí se to v zápisu z posledního zasedání bankovní rady České národní banky. Rada tento měsíc zasedala poprvé pod vedením nového guvernéra Jiřího Rusnoka.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Miláně si lupiči vykopali do banky tunel

Z banky v centru severoitalského Milána si v pátek lupiči odnesli tučnou kořist. Nešlo ale o klasickou loupež, do budovy peněžního ústavu se dostali tunelem ze sousedního domu.

Čtyři lupiči do pobočky banky pronikli tunelem ráno. Počkali si na první příchozí zaměstnance, které se zbraní v ruce donutili otevřít trezor. Poté, co vyprázdnili bezpečnostní schránky, se dali na útěk. Tunelem se jim podařilo zmizet ještě před příjezdem policie, kterou otevření sejfu zalarmovalo.

Informace o uloupených věcech dotčená banka nezveřejnila, podle italských médií je ale jejich hodnota "relevantní".

Na vrtání, které nepřestávalo ani přes noc, si údajně už od neděle stěžovali obyvatelé domů sousedících s bankou. Jeden z nich podle italských médií informoval o hluku policii i ředitele peněžního ústavu. Loupeži se ale přesto zabránit nepodařilo.

Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména…
Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména…
18:00

Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména výrobcům sportovního oblečení

Akcie na západoevropských trzích ve středu pokračovaly v úterním růstu. Data týkající se indexů nákupních manažerů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Index pražské burzy ve středu odevzdal úterní zisky
Index pražské burzy ve středu odevzdal úterní zisky
16:50

Index pražské burzy ve středu odevzdal úterní zisky

Pražská burza ve středu přišla o své úterní zisky. Index PX dnes klesl o 0,73 procenta na 861,69 bodu. Dolů ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Česko nesplní slib dvou procent HDP výdajů na obranu do r. 2024
16:20

Česko nesplní slib dvou procent HDP výdajů na obranu do r. 2024

Česká republika nesplní závazek, který slíbila v NATO, dávat do roku 2024 na svou obranu dvě procenta HDP. Po...
Česká republika HDP
PPF bance letos stoupl čistý zisk o 14 procent na 1,2 miliardy Kč
15:59

PPF bance letos stoupl čistý zisk o 14 procent na 1,2 miliardy Kč

PPF banka v prvním pololetí vytvořila čistý zisk 1,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 14 procent. Bilanční...
Česká republika Banky PPF
ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:09

ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce

Globální příjmy pracovníků z jejich práce se v prvních třech čtvrtletích letošního roku snížily o téměř 11 procent na...
Světová ekonomika Koronavirus Pracovní trh
ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají…
ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají…
14:30

ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají stabilitu úroků po delší dobu

Česká národní banka v září podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,25 %, diskontní sazbu na 0,05 % a...
Česká republika Česká ekonomika ČNB
Slovensko do konce roku prodlouží dotace na udržení zaměstnanosti
14:13

Slovensko do konce roku prodlouží dotace na udržení zaměstnanosti

Slovensko do konce letošního roku prodlouží program poskytování pobídek firmám a živnostníkům na udržení...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:49

Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur

Německo pro příští rok kvůli koronavirové krizi počítá s rozpočtovým schodkem 96,2 miliardy eur. Příslušný návrh...
Německo Rozpočet
Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
13:19

Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy

Výrobce užitkových automobilů Traton, který patří do německé skupiny Volkswagen, se dohodl, že bude spolupracovat s...
Auta Volkswagen
Německo uzavřené hranice nechce, ve hře jsou testy pro pendlery
12:17

Německo uzavřené hranice nechce, ve hře jsou testy pro pendlery

Německo, které ve středu zřejmě označí celou Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast, nestojí o uzavření...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
11:00

Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v září téměř zastavil, protože vzestup počtu nových případů nákazy covidem...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to…
ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to…
10:54

ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to však může změnit

Česká národní banka může být možná na první pohled spokojená. Poslední čísla z ekonomiky ji na rozdíl od ECB rozhodně...
Česká republika Česká ekonomika ČNB
Huawei: USA útočí na naše dodavatelské řetězce
10:05

Huawei: USA útočí na naše dodavatelské řetězce

Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies uvedl, že jsou jeho dodavatelské řetězce terčem útoku Spojených...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily
Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily
10:01

Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily

Největší světový výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike zvýšil čtvrtletní zisk meziročně o 11 % na 1,5 miliardy...
Nike Americké akcie Móda a design
Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl…
Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl…
10:00

Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl australský trh

Burzy v Asii a Tichomoří ve středu převážně rostly. Po dvou dnech volna ale mírně ztrácely akcie v Japonsku.
Asijské akcie Japonské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Evropské akciové indexy v úvodu středeční seance navazovaly na…
09:30

Evropské akciové indexy v úvodu středeční seance navazovaly na pozitivní vývoj na Wall Street a rostly

Britský FTSE 100 +0,89 %, německý DAX +0,80 %, francouzský CAC 40 +0,72 %, STOXX Europe 600 +0,52 %.
Evropské akcie
Pražská burza v úvodu středečního obchodování ztrácela, index PX…
09:25

Pražská burza v úvodu středečního obchodování ztrácela, index PX klesal o 0,6 %

ČEZ -0,45 %, Erste -2,10 %, Kofola ČS -1,82 %, KB -0,60 %, MONETA +0,58 %, 02 C.R. +0,46 %, VIG -2,52 %.
Akcie ČR Pražská burza