Co musíte ráno vědět (1. února)
|

Co musíte ráno vědět (1. února)

Jak se v úterý obchodovalo s akciemi na obou stranách Atlantiku, co si myslí Trumpovi lidé o volném obchodu s Evropou a jak budou zanedlouho vypadat nákupní střediska? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie úterní seanci zakončily poblíž nuly. Investoři čekají na výsledek zasedání FOMC

Všechny tři hlavní americké akciové indexy zahájily úterní obchodování v červených číslech a pod nulou se držely celý den. V závěru sice zabraly, nepatrně nad nulu se ale dostal pouze Nasdaq Composite. Trh čeká, jak dopadne dvoudenní zasedání FOMC, jehož výsledek bude oznámen ve středu večer evropského času. Index Dow nakonec klesl o 0,54 % na 19 864,09 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,09 % na 2 278,87 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,02 % na 5 614,79 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,93 % na 11,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o téměř tři bazické body na 2,46 %. Přes procento a půl přidaly sektor zdravotní péče a odvětví veřejných služeb, nedařilo se naopak průmyslovému odvětví, finančnímu sektoru či sektoru základních materiálů. Po konci řádného obchodování na trh hospodářské výsledky poslala mimo jiné technologická společnost Apple. Za celý leden index Dow získal 0,51 %, S&P 500 si připsal 1,79 % a Nasdaq Composite posílil o 4,3 %.

Analytické varování: Trump se do toho obul, silnější růst americké ekonomiky ale nečekejme a akciový optimismus může narazit

Vrátí se akciové trhy do roku 1982 aneb Jaká byla nálada na začátku býčího trendu, který trval 19 let?

2. Evropské akcie v úterý klesly, nervozitu kolem Trumpa nerozehnala ani příznivá makrodata

Velké akciové trhy západní Evropy v úterý zakončily obchodování shodně v červených číslech. Trhy zaznamenaly největší pokles poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil destabilizací globálního farmaceutického trhu. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil seanci se ztrátou 0,67 % na 360,12 bodu, když v mínusu byly prakticky všechny jeho sektory. I jednotlivé evropské burzy končily se ztrátami. Celoevropský index STOXX Europe 600 zakončil seanci se ztrátou 0,67 % na 360,12 bodu, když v mínusu byly prakticky všechny jeho sektory. Trhy poklesly uprostřed odpoledne, když se Donald Trump nechal na schůzce se zástupci amerických farmaceutických firem slyšet, že ceny jejich léků jsou "astronomické". Farmaceutický sektor se v reakci na to propadl o procento, aby postupně do konce seance zhruba polovinu této ztráty umazal. a celý leden FTSE 100 odepsal 0,61 %, DAX vzrostl o 0,47 %, CAC 40 ztratil 2,33 % a STOXX Europe 600 přišel o 0,36 %.

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD (a forexový newsletter k tomu)

3. Pražská burza si v úterý připsala mírný zisk, vzestup vedly ČEZ a O2 C.R.

Index pražské burzy PX si během úterního obchodování připsal 0,18 % a skončil na 932,46 bodu. K tahounům trhu patřily polostátní energetická firma ČEZ a operátor O2, který před začátkem seance zveřejnil čtvrtletní a celoroční výsledky hospodaření. Nejobchodovanějším titulem se na pražském trhu stal v úterý ČEZ, který přidal 1,28 % na 428,90 Kč. Více než procento přidaly také akcie petrochemického holdingu Unipetrol a likérky Stock Spirits. Naopak v červeném ukončil obchodování finanční sektor. Ztrátě se ubránila jen MONETA Money Bank, která si polepšila o 0,49 % na 82,60 Kč. Erste Group Bank odepsala 0,76 % na 765,80 Kč, Komerční banka si pohoršila o 0,28 % na 885 korun a pojišťovna VIG spadla o 0,41 % na 611,20 Kč.

ČEZ podle tisku může vyplatit dividendu až 40 Kč na akcii. Počítá s tím prý státní rozpočet

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdo kdy oznamuje a co budou investoři nejvíce sledovat?

4. Očekávané události

Středa bude patřit indexům nákupních manažerů. Ukazatele za zpracovatelský sektor zveřejní Japonsko, Čína, jednotlivé země v Evropě a odpoledne i Spojené státy. Čína přidá nad ránem i PMI mimo zpracovatelský sektor. Dopoledne na trh Spojené království pošle index cen domů a Evropská komise zveřejní zaktualizovanou prognózu vývoje HDP eurozóny. Odpoledne přidá Česká republika bilanci státního rozpočtu a ve Spojených státech vyjdou vedle PMI ještě zpráva o stavebních výdajích, pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku, statistika počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP, pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA a údaje o lednových prodejích aut. Hlavní událostí dne však bude měnově-politické zasedání měnového výboru Fedu, tentokrát bez následné tiskové konference Janet Yellenové. Hospodářské výsledky ve středu zveřejní v Evropě Roche Holding, Siemens nebo Volvo a v zámoří Marathon Petroleum, Altria Group nebo MetLife, Symantec a Facebook. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. FT: Trumpův poradce považuje rozhovory o TTIP za mrtvé, Berlín se ohrazuje

Hlavní obchodní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa prohlásil rozhovory o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií za mrtvé a za hlavního viníka označil Německo. Uvedl to v úterý list Financial Times. Německá kancléřka Angela Merkelová se ale během úterka proti slovům poradce Petera Navarra ohradila.

6. Ekonomika eurozóny vzrostla v posledním loňském čtvrtletí o 0,5 %, za celý rok zpevnila o 1,7 %

Hrubý domácí produkt eurozóny se ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,5 %. Tempo jeho růstu tak stouplo z 0,4 % ve třetím kvartálu. V celém loňském roce ekonomika eurozóny stoupla o 1,7 %. Vyplývá to z předběžného rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

7. Apple za sebou má rekordní čtvrtletí. Může neuvěřitelný příběh pokračovat?

Jedním z pomyslných vrcholů výsledkové sezóny na Wall Street je tradičně odhalení hospodářských čísel technologického gigantu Apple. Výsledky za poslední loňské čtvrtletí firma zveřejnila po konci úterní obchodní seance v USA. A investory, kteří byli poměrně skeptičtí, víc než překvapila. V posledních třech měsících roku 2016 dosáhl Apple upraveného zisku na akcii 3,38 USD nad odhadem trhu 3,22 USD. O rok dříve vykázal za stejné období zisk na akcii očištěný o mimořádné položky na úrovni 3,28 USD. Celkové tržby firmě ve čtvrtletí meziročně stouply na 78,4 miliardy USD, trh přitom čekal, že se zvýší jen na 77,4 miliardy USD ze 75,87 miliardy USD. Poslední tři měsíce roku 2016 tak pro Apple byly z hlediska tržeb dokonce historicky nejlepším čtvrtletím.

8. O2 loni vzrostl čistý zisk na 5,26 miliardy Kč, chce výplatu 17korunové dividendy a 4 korun z emisního ážia

Telekomunikační firma O2 Czech Republic loni vydělala 5,26 miliardy Kč. Proti roku 2015 se jí tak čistý zisk zvýšil o 3,6 %. Čistý zisk za období od října do prosince loňského roku byl ale meziročně nižší o 7,7 %, když dosáhl 1,25 miliardy Kč. Celkové výnosy se firmě loni zvýšily o 0,3 % na 37,59 miliardy Kč. Představenstvo O2 chce na valné hromadě navrhnout výplatu dividendy a části emisního ážia v souhrnné výši 21 Kč na akcii.

Dividendy na pražské burze: Tyto tři akcie letos investory potěší nejvíce, shodují se experti

9. Reuters: OPEC dále snižuje těžbu ropy, dohodu plní na 82 %

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) tento měsíc klesla o více než jeden milion barelů denně. Uvedla to v úterý agentura Reuters, která vychází z vlastního průzkumu situace u ropných firem, informací analytiků a dat o nakládce suroviny. Zpráva ukazuje, že dohodu o snížení těžby schválenou koncem loňského roku nyní kartel dodržuje zhruba z 82 %.

10. Shell prodává část majetku v Severním moři a Thajsku

Britsko-nizozemská ropná skupina Royal Dutch Shell se dohodla na prodeji deseti ropných polí v Severním moři a jednoho pole na těžbu zemního plynu v Thajsku. Celková hodnota obou transakcí činí 4,7 miliardy dolarů, uvedla v úterý firma.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Světlé zítřky v praxi

Víte, jak bude za pár let vypadat Palladium, Nový Smíchov, Vaňkovka, Forum, Varyáda nebo jiné z vašich oblíbených nákupních center? Pro inspiraci nahlédněte do střediska Metro North v Kansas City. Postaveno v roce 1976, uzavřeno v roce 2014.

Zdroj: Business Insider

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
včera v 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
včera v 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
23. 10. 2020 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
23. 10. 2020 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
23. 10. 2020 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
23. 10. 2020 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
23. 10. 2020 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko