Co musíte ráno vědět (24. února)
|

Co musíte ráno vědět (24. února)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na obou stranách Atlantiku, kdy ČEZ oznámí navrhovanou výši dividendy za loňský rok a jak vypadá nové sídlo Applu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek jako celek mírně posílily. Dow si připsal desáté zavírací maximum v řadě, sektor technologií ale po 15 dnech poprvé klesl

Hlavní americké akciové indexy zakončily čtvrteční obchodování poblíž nuly poté, co se ministr financí Steve Mnuchin vyjádřil k chystané daňové reformě. Rostoucí ceny ropy pomohly výše odvětví energetiky. Dow navýšil své zavírací maximum o 0,17 % na 20 810,32 bodu, S&P 500 v závěru uhájil mírný zisk 0,04 % na 2 363,81 bodu, zatímco Nasdaq Composite odepsal 0,43 % na 5 835,51 bodu. Zisky okolo půl procenta si připsala odvětví energetiky, zdravotní péče nebo necyklického spotřebního zboží, ztrácely naopak technologie a nejvýrazněji sektor základních materiálů. Index volatility VIX klesl o 0,17 % na 11,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé čtyři bazické body na 2,3738 %.

Analytik vs. stratég: Co čekat od eura a amerického dolaru?

2. Evropské trhy ve čtvrtek uzavřely v záporu, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční seanci v červených číslech. Níže je táhlo rozpačité obchodování na Wall Street, kde sice v úvodu indexy Dow a S&P 500 vytvořily nová historická maxima, dále však kolísaly mezi ziskem a ztrátou. Pozitivním impulzem pro investory nebyly ani hospodářské výsledky několika velkých společností. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,14 % na 372,85 bodu, když všechny velké burzy uzavřely v mínusu. Britský FTSE 100 odepsal 0,42 % na 7 271,37 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,09 % na 4 891,29 bodu a německý DAX ztratil 0,42 % na 11 947,83 bodu. V centru pozornosti investorů byla vrcholící výsledková sezóna. Hospodářské výsledky reportovaly například PSA Group, Barclays, Glencore nebo Telefónica. Britsko-švýcarská těžařská společnost Glencore oznámila, že v loňském roce zaznamenala čistý zisk 1,4 miliardy USD proti čisté ztrátě 4,9 miliardy USD v roce 2015, což její akcie povzbudilo k růstu o necelá 4 %, celý sektor základních materiálů však stáhl níže pokles cen mědi, zinku a niklu. Výrazně proto klesly akcie těžařů Rio Tinto a Antofagasta. Zůstaneme-li u komodit, pozitivně překvapily ceny ropy, které během čtvrteční seance stouply zhruba o 2 % poté, co data od amerického institutu API ukázala, že zásoby ropy na americkém území nečekaně klesly, což by naznačovalo, že dohoda kartelu OPEC a dalších nečlenských států o omezení těžby se začíná projevovat na trzích. Britská banka Barclays ve čtvrtek oznámila, že její celoroční zisk vzrostl na téměř trojnásobek (3,2 miliardy GBP). Dále odprodává své vedlejší aktivity, včetně africké dceřiné banky, a ve čtvrtek uvedla, že divizi, do níž převedla všechna vedlejší aktiva, rozprodá do konce prvního pololetí. Její akcie po zveřejnění výsledků stouply o zhruba 2,5 %. Ze čtvrtečních evropských makrodat byla nejsledovanější zpráva o vývoji německé ekonomiky v posledním kvartálu loňského roku. Německá ekonomika v posledním loňském čtvrtletí zvýšila tempo růstu proti předchozím třem měsícům na 0,4 % z úrovně 0,1 % ve třetím čtvrtletí. K výraznému zesílení růstu největší evropské ekonomiky dopomohly zvýšené státní výdaje, soukromá spotřeba a vyšší produkce stavebnictví.

Makléř: Evropským akciím by se letos mohlo dařit lépe než těm americkým, na strategii "kup a drž" zapomeňte

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně klesla, Komerční banka ztratila zhruba 3 %

Pražská burza ve čtvrtek prohloubila ztrátu ze středeční seance, když index PX klesl o 0,05 % na 972,20 Kč. Dolů burzu táhly akcie Komerční Banky, dařilo se naopak společnosti ČEZ. Zobchodovaný objem ve čtvrtek překonal 1 miliardu korun, a byl tak výrazně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly ve čtvrtek akcie energetické skupiny ČEZ, které stouply o 2,47 % na 457 Kč. Solidní zisk si připsaly také nápojářská Kofola ČeskoSlovensko, jejíž akcie si polepšily o 1,42 % na 400,60 Kč, likérka Stock Spirits, která vzrostla o 0,96 % na 58,10 Kč, a sázkařská Fortuna, jež zpevnila o 1,3 % na 97,25 Kč. Fortuna oznámila uzavření dohody s americkou společností Hattrick Sports Group, v rámci které za 85 milionů EUR koupí 100% podíl v její irské dceřiné společnosti, která provozuje rumunské sázkové kanceláře Casa Pariurilor, chorvatské sázkové kanceláře PSK a spoluvlastní také španělskou sázkovou kancelář Luckia. Akvizice je podle analytika z České spořitelny Pavla Smolíka velkým milníkem v historii Fortuny. Cena dosahuje téměř poloviny celé tržní kapitalizace společnosti a významně navýší dluhovou pozici Fortuny. Akvizice však má potenciál až ztrojnásobit tržby společnosti, uvedl analytik. Propad o 3,03 % na 930,80 Kč ve čtvrtek naopak zaznamenaly akcie Komerční banky. S výjimkou Erste Group Bank, která stoupla o 0,37 % na 782,90 Kč, v červených číslech uzavřely i další finanční tituly. MONETA Money Bank klesla o 0,17 % na 86,60 Kč a cenné papíry pojišťovny VIG zlevnily o 0,32 % na 615,40 Kč. Nedařilo se ani petrochemickému holdingu Unipetrol (-0,38 % na 212 Kč) a mediální společnosti CME (-0,49 % na 71,65 Kč).

S Big Mac indexem na českou korunu aneb Co slavný burger říká o intervencích ČNB

4. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit zejména makrodatům z Itálie, kde vyjdou údaje o prosincových tržbách v průmyslu, prosincové průmyslové objednávky, data o lednové mzdové inflaci a ukazatele únorové důvěry spotřebitelů a podnikatelů. Indexy výrobních cen se pochlubí Řecko a Španělsko. Spojené státy odpoledne na trhy pošlou lednovou statistiku prodeje nových domů a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Společnost Baker Hughes následně jako každý týden vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Kanada zveřejní lednovou inflační statistiku. Hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí budou reportovat například společnosti Foot Locker nebo Royal Bank of Scotland Group. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři. A mimochodem, držte nám palce, v noci na pátek zahajujeme migraci veškerého obsahu Investičního webu, na jejímž konci by zkraje příštího týdne měl být zbrusu nový, stabilní web s řadou vychytávek pro čtenáře.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fortuna chce za 85 milionů eur skoupit několik sázkových kanceláří. Na dividendu teď zapomeňte, varují analytici investory

Fortuna uzavřela dohodu s americkou společností Hattrick Sports Group, v rámci které za 85 milionů EUR koupí 100% podíl v její irské dceřiné společnosti, která provozuje rumunské sázkové kanceláře Casa Pariurilor, chorvatské sázkové kanceláře PSK a spoluvlastní také španělskou sázkovou kancelář Luckia. Celá transakce podléhá schválení regulátorů a akcionářů Fortuny a měla by být dokončena v první polovině roku 2017.

6. Představenstvo ČEZ oznámí návrh dividendy za loňský rok nejpozději v dubnu

Představenstvo energetické společnosti ČEZ oznámí navrhovanou dividendu z loňského zisku nejpozději v dubnu. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé podíl ze zisku 40 korun na akcii před zdaněním. Jakou dividendu navrhne vedení firmy tentokrát, nechtěl Beneš komentovat.

7. Německo čeká díky soukromé spotřebě další rozmach ekonomiky

Německá ekonomika je nyní v dobré kondici a v rozmachu založeném na spotřebě bude pravděpodobně pokračovat i letos. Přispět by k tomu měly rekordní zaměstnanost, růst reálných mezd a mimořádně nízké náklady na výpůjčky. Uvádí to čtvrteční zpráva ministerstva financí.

8. Trumpova vláda chce podle Mnuchina do léta prosadit zásadní daňovou reformu, detaily však nejsou známy

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa chce v Kongresu do srpnové přestávky prosadit zásadní daňovou reformu. Snížit by se měla daňová zátěž pro střední vrstvy a zjednodušit by se měly daně pro podniky. Ve čtvrtečním rozhovoru v televizi CNBC to řekl ministr financí USA Steven Mnuchin. Detailnější informace k plánované reformě však odmítl prozradit.

9. JPMorgan Chase přeřadila české dluhopisy z kategorie vyspělých zemí do indexů rozvíjejících se trhů

Banka svůj krok zdůvodnila tím, že Česko dlouhodobě neplnilo podmínku výše hrubého národního příjmu na hlavu. V indexech rozvíjejících se zemí bude mít Česko váhu 3,3 %, a ve střednědobém horizontu tak podle analytika z Komerční banky Viktora Zeisela lze očekávat větší zájem investorů o české dluhopisy.

10. Dozorčí rada odvolala Iva Hlaváče z představenstva ČEZ

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ odvolala na čtvrtečním zasedání člena představenstva firmy Iva Hlaváče. ČTK to sdělil předseda rady Václav Pačes. Návrh na odvolání Hlaváče předložilo podle dřívějších informací samo vedení společnosti. Představenstvo ČEZ má sedm členů, kromě Hlaváče do něj patří ještě předseda představenstva Daniel Beneš, místopředseda Martin Novák a členové Ladislav Štěpánek, Michaela Chaloupková, Pavel Cyrani a Tomáš Pleskač.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nový vizuální skvost od Applu

Americký technologický gigant v dubnu otevře v kalifornském Cupertinu svou novou centrálu nazvanou Apple Park. Stavba podle odhadů přišla na zhruba pět miliard dolarů a je jedním z posledních plánovaných projektů spoluzakladatele firmy Steva Jobse. Že se jedná o unikátní architektonický projekt, se přesvědčte sami.

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst