Ján Hájek: Uzdravím vaše portfolio, preferuji informace z první ruky

Se správným výběrem akcií a dobrou diverzifikací portfolia se dá přežít nejedna burzovní bouře. Velmi zajímavé zisky na akciových trzích by měly vydržet až do Silvestra, říká dlouhodobě nejúspěšnější akciový portfoliomanažer v České republice a příznivec nových technologií Ján Hájek z fondu Top Stocks ISČS, jehož náplň práce se skládá mimo jiné z účasti na biotechnologických konferencích a jenž jako jeden z mála manažerů v Česku sám investuje do fondu, který řídí.
Léto přineslo investorům na burzách velmi slušný růst. Jaký bude podzim na trzích?
Ján Hájek (JH): Investoři sledují především výsledkovou sezónu, a to jak v zámoří, tak v Evropě. Růst zisků je pryč, což je od jara 2009 nový fenomén. Na to investoři musejí reagovat.
Znamená to, že se firmy podobně jako řada vyspělých států dostávají do špatné ekonomické kondice?
JH: Firemní sektor, a to mluvím především o firmách na burzách v USA nebo eurozóně, je na tom na rozdíl od států po fundamentální stránce stále velmi dobře. Řada firem má navíc tendenci být ve svých odhadech konzervativní, takže i v této výsledkové sezóně vidíme pozitivní překvapení. Nižší ziskovost automaticky neznamená, že jsou akcie drahé. V mém portfoliu je řada akcií, které se i po velkém růstu akciového trhu v posledním roce prodávají s diskontem, tedy ve slevě vůči zbytku trhu.
A co akcie Applu, také se prodávají "ve slevě", když jen od začátku roku posílily o zhruba 50 %?
JH: Kupoval jsem Apple loni v prosinci a stále si myslím, že je to akcie, která má prostor pro velký růst. Konkrétně na iPhone je potřeba nahlížet jako na počítač, ne jako na telefon, to se stále nedoceňuje. Hodně lidí, kteří si koupí iPhone, si již telefon od jiné firmy nekoupí, navíc si v rámci kompatibility postupně přikoupí také iPad nebo iMac. U iPhonu je velká pozitivní korelace tržeb s tím, kolik ho prodává mobilních operátorů, a zatím jich moc není. Stále není globálně rozšířen v prodeji jako například BlackBerry. Největší skok v tržbách by způsobilo, kdyby se dostal k čínskému operátorovi China Mobile, který využíval jiné technologie než telefony od Applu, ale to se již mění. Zajímavostí je, že si v Číně iPhone přesto koupil milion lidí. Zatím na něm přitom mohou používat jen WiFi, nemohou telefonovat.
U nového iPhonu 5 však kritici poukazují na to, že je nákupní mánie neopodstatněná, protože mobil technologicky sotva dohání o něco lepší Samsung Galaxy S III.
JH: Technologie může mít již Samsung lepší, ale intuitivnost používání Applu je podle mého názoru úplná fantazie, po softwarové stránce je integrace s Androidem také komplikovanější. Každopádně se na akcie výrobců chytrých telefonů dívám hlavně jako investor, a proto vidím prostor k růstu u obou firem. Na světě je zatím jen 500 milionů smartphonů z celkových 1,5 miliardy, takže jsme na třetině. Samsung sice bude možná prodávat nejvíce telefonů, ale jeho ziskovost z jednoho telefonu se na úroveň Applu dostane jen těžko.
Trošku jsme zapomněli na mobilní telefon, který asi každý z nás někdy v minulosti měl – na Nokii.
JH: Nokia úplně zaspala dobu, když se telefony začaly měnit v počítače. Už to nejspíše nikdy nedohoní, a proto bych si její akcie ani ze spekulativních důvodů nekoupil. Moje historická zkušenost je taková, že když bývalý lídr při technologických přechodech nechytí včas vlak, nemá později šanci dostat se znovu na výsluní. Bude to znít tvrdě, ale z mého pohledu je Nokia mrtvou firmou.
O výrobcích telefonů se nebavíme náhodou, protože technologické akcie mají v tvém portfoliu velmi slušný podíl. Věnuješ se ale i biotechnologickým akciím. Jak se jim daří?
JH: Letos jsou biotechnologie jedním z nejlepších sektorů. V krizi tyto akcie tolik nespadly a po krizi zase tolik nevystřelily nahoru. Zdá se, že v letošním roce tento hendikep vymažou, což jsem samozřejmě rád, protože řadu z nich mám v portfoliu a hodně jim věřím.
Ty nehledáš jen růstový příběh. Při výběru biotechnologických akcií jdeš hodně do odborných detailů. To si asi umíš dobře "pokecat" s doktory?
JH: Jsem stále ještě laik, ale je pravda, že tady vedle sebe mám třeba takzvanou "terapeutickou bibli", kde podle jednotlivých nemocí vidím, jaké léky jsou zrovna ve vývoji. Kromě toho sleduji a navštěvuji různé investiční biotechnologické konference, kde lze slyšet názory lékařů na jednotlivé vyvíjené léky, takže jsem se již něco naučil. Moje investiční filozofie je v tomto sektoru taková, že hledám firmy, u kterých je velká pravděpodobnost, že jejich lék úspěšně projde vývojem a dostane se do prodeje, čímž zaplní díru na trhu, takže po něm bude silná poptávka při minimální konkurenci.
Zajímavým segmentem jsou například společnosti, které vyvíjejí léky na bázi ovlivnění RNA přenosu. Je to úplně nový segment, pomocí této platformy by jednou mohly být vyvíjeny léky, které předtím prostřednictvím standardní chemie nebo proteinů nebylo možné vyrobit. Dále jsem se investičně pustil do léků na rakovinu, tedy do oblasti, kde jednoduše chybí léky. Poptávka je vlastně neomezená, ale důležité je tam dostat odzkoušené produkty. Odpad při schvalování léků je strašně velký, a proto je potřeba velmi pozorně vybírat.
V portfoliu máš také silně zastoupeny spotřebitelské akcie, jako jsou třeba autopůjčovny nebo řetězce obchodů s oblečením. Jak akcie vybíráš?
JH: Vybírám akcie spíše podle růstových faktorů. Důležitý je růst fundamentů (tržeb a zisku), hledám růst minimálně o 10 %. Nekupuji akcie, o kterých si myslím, že jsou sice podhodnocené, ale jejich fundamenty se nezlepší. Když porostou tržby a zisk, cena akcie také vzroste, aniž by muselo dojít k růstu relativního ocenění (například P/E). Z poměrových ukazatelů spíše sleduji ukazatel P/S (podíl ceny a tržeb), který mi dává lepší obrázek o ocenění společnosti.
Jaké konkrétní firmy, které může znát i český spotřebitel, sleduješ?
JH: Například firmu Inditex, která provozuje síť obchodů s oblečením Zara. Její akcie na burze v Madridu ode dna v březnu 2009 posílily o zhruba 400 %, konkurenční H&M jen okolo 60 %, navíc poslední dobu stagnuje. Zara má podle mne pro současné prostředí vhodnější obchodní model. Na rozdíl od konkurence nešije někde v Číně, ale v Evropě a Africe, a proto má výrazně kratší dodací lhůty. Také své zboží tolik nediskontuje a nespoléhá se na to, že to, co představí na začátku roku, bude jasným módním trendem a všichni to budou kupovat. Zara to dělá šikovněji. Jde na trh s novým zbožím v menších sériích a podle toho, co se chytne, začne šít ve velkém množství a dodávat do obchodů. Zara je podle mého názoru stále růstovou společností. Je mnoho měst a zemí, kde jejich obchody stále ještě nejsou pořádně zastoupeny.
Lituji, že jsem si jejich akcie nekoupil, když od nich pořád kupuji něco na sebe. Kombinace spokojený spotřebitel a akcionář by se mi líbila asi nejvíce. Zdá se mi, že výběr akcií v tvém případě trošku připomíná strategie, které dělají hedgeové fondy, jež vybírají menší množství akcií a sázejí na specifické příběhy.
JH: Je pravda, že jdu do "kontroverznějších" akcií, nesedím pasivně v indexových společnostech, což bylo vidět i na podzim 2008, kdy většina mých akcií výrazně poklesla vzhledem k tomu, že hedgeové fondy byly kvůli vlastnímu odlivu peněz nuceny prodávat i relativně dobré společnosti.
Mluvíš o hedgeových fondech, ale Top Stocks je klasickým otevřeným podílovým fondem pro drobné investory, který se řídí tím, že investují stylem "kup a drž".
JH: To je pravda. A zpravidla držíme hodně dlouho. Za 6 let existence fondu došlo pouze k jedné celé obrátce portfolia. V období krize mi na akciích, které jsem držel, nepřišlo, že by se přímo u nich něco dramaticky měnilo, a tak nebyl důvod k výprodejům. Držel jsem a držím většinou lídry ve svých segmentech, což byl také důvod, proč se hodnota fondu velmi rychle vrátila nahoru. Paradoxně menší firmy, jež se například podbízely cenou a měly velké zadlužení, krizi nepřežily, na čemž vydělali lídři, kteří z krize vyšli s větším podílem na trhu.
Pro koho je váš fond určen? Kdo je typickým investorem?
JH: Investor, který má investiční horizont minimálně 5 let a hledá aktivního manažera z hlediska výběru společností, ne časování trhu. Fond je plně měnově zajištěný a může být například v rámci pravidelných investic určitou formou spoření na penzi. Alespoň takto k tomu přistupuji já, protože mám sám "zainvestováno" ve fondu Top Stocks, a když se mi na účtu objeví více peněz, než je zdrávo, nakupuji další podílové listy. Ve fondu převažují drobní pravidelní investoři , část peněz v něm mají také institucionální investoři.
Jak se fondu daří ve srovnání s konkurencí?
JH: Dlouhodobě porovnáváme výkonnost fondu se 16 americkými fondy s podobnou filozofií ("focus investing"). Dá se říci, že se dlouhodobě držím v první pětce, což považuji za úspěch. Také srovnání s pasivní investiční strategií (benchmarkem složeným z 80 % z indexu MSCI USA a z 20 % z indexu MSCI Europe, plně měnově zajištěným) pro mě zatím vyznívá dobře. Za 6 let existence fond vzrostl kumulativně o 29 %, zatímco benchmark jen o 5 %.
Jak vypadá den člověka, který spravuje pro drobné investory několik miliard korun?
JH: Bydlím kousek za Prahou a každý den dojíždím do práce tak na půl desátou, ale v zásadě moje práce začíná při snídani v sedm hodin, kdy postupně pročítám desítky burzovních a firemních zpráv přes Twitter, který mě se sociálních sítí chytil úplně nejvíce. Sice jsem půl roku vybíral a přebíral ty nejlepší zdroje, ale nyní mám již takové své noviny. V práci nesedím jen u burzovních terminálů, ale občas vyjedu na nějakou investiční konferenci, abych měl informace o firmách, které mám v portfoliích, vždy z první ruky.
Nemohu se tě na závěr nezeptat na tvůj názor na penzijní reformu.
JH: Je to velká příležitost, která zůstává nevyužita. Podíváte-li se na demografický vývoj, musí být každému jasné, že za 30 let od státu nemůže dostat nic rozumného. Jsou lidé, kteří se snaží spořit například do podílových fondů už nyní. Řada lidí ale stále čeká na určité zvýhodnění, než se do toho pustí. Bohužel motivující daňové zvýhodnění v druhém pilíři chybí. Chybí také větší zapojení zaměstnavatelů. Stát potřebuje, aby se "to již rozjelo", ale zatím jsme stále na začátku.
Rozhovor byl připraven pro Investiční magazín.
Aktuality
