US MARKETOtevírá za: 0 h 55 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

V jako volatilita: Na trhu (nejen) díky centrálním bankám čekejte krok-sun-skok (Investiční abeceda na rok 2016)

Globální trhy se nejspíše v příštím roce opět o něco výrazněji rozkývají. Na vině budou politika velkých globálních bank, zpomalení v Číně nebo třeba krizový evergreen s nálepkou Řecko. Myslí si to alespoň účastníci našeho průzkumu, s jehož závěry vás seznamujeme v průběhu prosince. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, jež by investoři aktuálně měli mít na paměti. Volatilita, respektive její (ne)pochopení, přitom podle nich může být v roce 2016 klíčem k úspěchu.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
29. 12. 2015 | 7:00
Fed

Milan Vaníček (J&T Banka)

Volatilita, především tedy ta zvýšená, bude zřejmě heslem pro obchodování s akciemi. Pokračující nejistota vyplývající z měnové politiky Fedu přitom bude pravděpodobně jednou z jejích z hlavních příčin.

Štěpán Uherík (ChytrýHonza)

Ať budeme investovat kdekoli, ani v roce 2016 se nevyhneme volatilitě. Jistým předsevzetím pro další rok by tak pro inteligentní investory mohlo být skutečně pochopit význam volatility. Ne každá kolísavost je totiž špatná a ne každá je rizikem. V případě tržních výkyvů je proto nejdůležitější zvážit, zda jde o skutečnou ztrátu, či pouze o krátkodobě nižší tržní ocenění. Právě nesprávné pochopení volatility může způsobit největší ztráty.

Michal Křikava (Fio banka)

Volatilita je běžnou součástí investování na kapitálových trzích. O zvýšené volatilitě na trzích a vývoji indexu strachu VIX toho bylo v poslední době napsáno mnoho, ale z mého pohledu se současné akciové trhy nestaly prokazatelně volatilnějšími. Kolísavost se projevovala spíše nárazově (například v říjnu 2014 nebo na přelomu srpna a září 2015). S rozdílným přístupem dvou hlavních centrálních bank k měnové politice bych nicméně v příštím roce zvýšenou volatilitu na trzích opravdu očekával. V takovém prostředí považuji za vhodnější selektivní výběr akcií namísto široké indexové expozice a relativně vyšší podíl hotovosti v portfoliu.

Petr Žabža (Patria Finance)

Volatilita? Pro každého obchodníka a spekulanta základní ingredience.

Jakub Skryja (Verdi Capital)

Nejvážnějším zdrojem volatility může být nečekané zhoršení ekonomické situace v USA při zvyšování sazeb. Pokud se ukáže, že americká ekonomika nedokáže ustát ani mírné zvýšení sazeb o zhruba 1 procentní bod, trhy se ocitnou v problémech. Rizikem je také neúčinnost kvantitativního uvolňování ze strany ECB. Začaly by tak sílit obavy, že západní ekonomiky budou následovat dlouhou a bolestivou japonskou cestu. Dalším vážným zdrojem volatility může být zpomalování čínské ekonomiky. Existují i další možné krátkodobé zdroje kolísavosti, například pokračování řecké ságy a americké volby. Myslíme si ale, že tyto další faktory nemají dostatečný potenciál vyvolat dlouhodobou volatilitu (s výjimkou – nepravděpodobného – vítězství Donalda Trumpa).

Michal Brožka (Raiffeisenbank)

Volatilita trhů je nízká. Fed nicméně začíná zvyšovat úrokové sazby, což povede k významným globálním přesunům kapitálu. Tržní volatilita by se v takovém prostředí měla zvyšovat. K tomu je potřeba přičíst fakt, že v ekonomice procházející technologickou změnou se bude zvyšovat i velikost změny volatility.

Miroslav Frayer (Komerční banka)

S rostoucí nejistotou ohledně utahování měnové politiky Fedu a ekonomického růstu v rozvíjejících se zemích (zejména v Číně) volatilita v posledních měsících již vzrostla. VIX, index implikované volatility amerického akciového trhu, nepoklesl od srpna do konce září pod 20 a stále je lehce nad tříletým průměrem 15. Očekáváme, že se volatilita bude spíše zvyšovat, a to nejen u akcií, ale také u dluhopisů a měn. Vysoké ocenění na dluhopisových i akciových trzích přitom situaci nijak nepomáhá. Jinými slovy, ačkoli platí, že se režimy volatility rychle mění a že je obecně těžké volatilitu předvídat, budou podle nás uvedené makroekonomické faktory zvedat v příštím roce volatilitu oproti minulým letům na vyšší úroveň.

Akciový trhAnketaDluhopisový trhECBFedSvětová ekonomikaSvětové akcieVolatilitaVýhled na rok 2016
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika