Burzovní kalendář (8. 2. - 12. 2. 2021)

Druhý únorový týden bude ve znamení pokračující výsledkové sezóny, zveřejňovaných makrodat (například údajů o spotřebitelských cenách nebo mezinárodním obchodu) a o evergreenech, jimiž jsou vývoj pandemie covidu-19 a chystaná další vlna podpory ekonomiky v USA.
Ohlédnutí
Na začátku února investoři sledovali nadále kauzu GameStop (s přesahem na komoditní trh), výsledkovou sezónu a další vývoj pandemie covidu-19 a postupu vývoje a distribuce vakcín.
Trh sledoval, zda se na sociální síti Reddit opětovně objeví nápad, který povede k záplavě nákupních objednávek drobných investorů, běžně obchodujících například přes brokera Robinhood. Na začátku týdne bylo tím nápadem stříbro, které zaznamenalo zvýšenou volatilitu, po pondělním vzestupu a úterním propadu ale nakonec nic extrémního nepředvedlo. Během týdne byla aktivní také nová americká ministryně financí Janet Yellenová, která řešila, zda nedochází k pochybení ze strany některých velkých hráčů na trhu vůči drobným investorům. Zájem regulátorů může vnést do kauzy další faktor s potenciálem výrazně ovlivnit podobné aktivity.
Výsledková sezóna byla nadále ve znamení lepších čísel, než čekali analytici, nicméně výhledy firem zůstávají opatrné s ohledem na probíhající pandemii. Sleduje se postup očkování, který je solidní v USA, ale stále pokulhává v Evropské unii. Současně se relativně příznivě vyvíjejí počty denně nakažených například v USA i dalších zemích. Na trh s vakcínami má nově našlápnuto společnost Johnson & Johnson, která již jen čeká na schválení regulátorů.
Celkově světové akcie v týdnu posilovaly ve světle dobrých výsledků firem, nižší volatility po (možná dočasném) uklidnění aktivity drobných investorů na trhu se silně shortovanými tituly a poměrně nadějného vývoje pandemie v USA. Trhy reagovaly pozitivně také na zprávy o tom, že jednání o fiskálním podpůrném balíčku v USA mezi novou administrativou a republikány jsou na dobré cestě.
Uplynulý týden na amerických trzích
Uplynulý týden na evropských trzích
Uplynulý týden na pražské burze
V ekonomice Spojených států v lednu vzniklo asi 49 000 pracovních míst. Analytici čekali přírůstek asi 50 tisíc míst po úbytku asi 227 tisíc míst v prosinci (revidováno z -140 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti spadla na 6,3 %, čekala se stagnace na 6,7 %.
Jeff Bezos skončí ve funkci výkonného ředitele společnosti Amazon. Z vedení firmy ovšem nezmizí, stane se výkonným předsedou její správní rady. Společnost vedle změny ve vedení informovala také o výsledcích za poslední loňské čtvrtletí. V něm více než zdvojnásobila zisk na 7,2 miliardy USD a na úrovni tržeb poprvé (a výrazně) pokořila hranici sta miliard dolarů.
Index PX pražské burzy se zvedl za týden o 4,5 %. Nejvíce rostoucí akcií byla Komerční banka (+6,7 %), která bez významnějších informací korigovala nepříznivý vývoj z předchozího týdne. Navíc těží z pozitivního vývoje ceny akcií Monety Money Bank a někteří investoři začínají spekulovat na očekávané výsledky za loňský rok. Největší pokles zaznamenaly akcie České zbrojovky Group (-0,6 %), a to také bez nových zpráv. Investoři nadále vyčkávají na zveřejnění výsledku vyjednávání o akvizici americké společnosti Colt.
Nejsledovanější bylo dění okolo Money Money Bank. Nejprve se management vyjádřil k nabídkám ze strany PPF. První nabídku na dobrovolný odkup do výše 20-29 % za 80 Kč za akcii management označil jako nabídku v souladu s aktuálními podmínkami. Ke druhé nabídce (spojení s finančními aktivy PPF) si management vyžádal podrobnější informace, které bude dále vyhodnocovat. V pátek pak MONETA představila hospodářská čísla za 4Q2020, která byla lepší, než trh očekával. Čistý zisk byl 685 milionů Kč (meziročně -28 %), čekalo se jen 638 milionů. Byl lepší zejména díky nižším opravným položkám. Titul zakončil týden na 75,6 Kč (+3,6 %).
Philip Morris International v rámci výsledkové zprávy za 4Q2020 uvedla, že v ČR zaznamenala meziročně 20,9% pokles odbytu, a to především kvůli absenci přeshraničních prodejů. Za celý rok to pak byl 10,9% pokles. Čtvrtý kvartál se tak odvíjel ještě hůře než druhý kvartál, kdy se prodeje v ČR propadly o 16,7 %. "Pro Philip Morris ČR se nejedná o příznivou zprávu. Nicméně to odpovídá očekávání a rovněž situaci, na kterou sama společnost již dříve poukazovala, a to konkrétně na absenci přeshraničních prodejů kvůli protipandemickým opatřením. Titul zakončil týden na 15 260 Kč (+0,3 %)," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.
Stock Spirits zveřejnila komentář k provozním výsledkům za období od začátku listopadu do začátku února. Většinu období byl segment on-trade (restaurace, hospody) negativně ovlivněn restrikcemi, což však bylo z velké části kompenzováno vyššími prodeji v off-trade segmentu (prodejny). Celkově je tak dosavadní výkonnost v souladu s celoročními výhledy managementu. Kompletní výsledky za první polovinu fiskálního roku společnost zveřejní 12. května. Titul zakončil páteční seanci na 81,6 Kč (+2,6 %).
Bankovní rada ČNB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Hlasování rady bylo jednomyslné. Bankovní rada zůstává opatrná v rámci výhledu zvyšování sazeb. Centrální banka také představila novou prognózu, v níž snížila výhled pro letošní inflaci (2,0 % vs. dosavadních 2,3 %), naopak zlepšila výhled na ekonomický růst (2,2 % vs. 1,7 %) a také letos předpokládá silnější korunu (průměr 25,8 EUR/CZK vs. 26,6 EUR/CZK). Banka nadále předpokládá, že od léta by mělo dojít k postupnému zvyšování sazeb a do konce roku by se měly zvýšit alespoň třikrát. Ovšem proti tomu se opět jasně vymezila bankovní rada, která vidí rizika ve směru pomalejšího oživení, a nechce proto zvyšování sazeb uspěchat.
Na globálním devizovém trhu se v závěru týdne zastavil trend posilování dolaru. Po čtvrtečním pádu kurzu EUR/USD pod 1,20 se společná evropská měna vrátila nad tuto hladinu. Z hlediska české koruny patřil první únorový týden mezi úspěšné, když naše měna prakticky kontinuálně posilovala. Pomohla tomu jak zveřejněná makrodata, tak publikace nové prognózy ČNB. Výsledkem byl nárůst tržních úrokových sazeb, atraktivnější úrokový diferenciál pak hraje koruně do karet. Poprvé od poloviny března loňského roku v pátek koruna posílila mírně pod 25,80 EUR/CZK.
Výhled
Globální ekonomický kalendář přinese z Evropy zejména prosincová data o průmyslové výrobě, za Atlantikem pak bude publikována lednová inflace. Investoři ale budou na globální scéně sledovat zejména politické události. Americký Senát začne tento týden jednat o impeachmentu proti bývalému prezidentu Donaldu Trumpovi, v Evropě pokračuje vládní krize v Itálii, kde se Mario Draghi snaží sestavit technokratickou vládu.
Také v druhém únorovém týdnu se investoři zaměří na vývoj pandemie covidu-19 a výsledkovou sezónu. Pokračující očkování, pokles počtů nově denně nakažených, absence logistických problémů v dodávkách vakcín či další postup ve vývoji u dalších výrobců vakcín proti covidu-19 mohou kladně působit na náladu investorů, stejně jako případně nadále pozitivní hospodářská čísla firem.
Americká výsledková sezóna má již svůj vrchol za sebou, ale i v novém týdnu budou mít investoři na Wall Street co sledovat. Hospodářská čísla za poslední kvartál oznámí mimo jiné společnosti Walt Disney, Cisco Systems, Twitter, Lyft a Uber a dále Coca-Cola, PepsiCo, Kraft Heinz nebo General Motors. V Evropě je zveřejňování výsledků v plném proudu, sledované budou údaje od firem jako Total, Heineken, AstraZeneca nebo L'Oréal, důležité ale budou zejména výsledky bank jako Société Générale, KBC, ING, UniCredit nebo Commerzbank. V Asii pak zaujmou čísla SoftBank, Toyoty nebo Japan Tobacco. Na pražské burze se přidají Kofola Československo, Komerční banka a menší společnost Photon Energy.
"V pondělí po zavření trhu zveřejní Kofola vybrané ukazatele a výhled na rok 2021. Očekáváme, že společnost za rok 2020 splní svůj výhled a dosáhne zisku EBITDA 1,05 miliardy Kč (meziročně -6,2 %). Tržby odhadujeme těsně pod hranicí šesti miliard korun, 6,5 % pod úrovní předchozího roku. Hlavním důvodem poklesu je výrazný dopad vládních restrikcí na segment HoReCa ve druhém a poté opět ve čtvrtém kvartálu. Tento pokles bude nicméně výrazně kompenzován začleněním akvírovaných vod Ondrášovka a Korunní v dubnu 2020. Marži očekáváme meziročně beze změny na 17,5 % díky vydařené letní sezóně. Pro rok 2021 odhadujeme EBITDA 1,1 miliardy Kč. Zveřejněná data by mohla podpořit akcie firmy," napsali analytici z J&T Banky.
Podle analytika Petra Bártka z České spořitelny Kofola za samotné čtvrté čtvrtletí vykáže tržby 1,39 miliardy Kč (meziročně -8 %) a zisk EBITDA na úrovni 137 milionů Kč (meziročně -47 %). Za celý rok čeká zisk EBITDA 1,04 miliardy Kč (meziročně -7 %). "Zadlužení očekáváme na úrovni 3,6násobku čistého dluhu k zisku EBITDA, tedy nad úrovní bankovních kovenantů (3,5x ND/E) kvůli vyplacení 260 milionů Kč ve formě dividendy, firma však indikovala, že překročení bylo s bankami předjednáno," říká Petr Bártek.
Ve středu zveřejní výsledky Komerční banka. "Očekáváme čistý zisk 1,7 miliardy Kč (meziročně -57 %). Pokles bude způsoben především propadem úrokových výnosů a růstem rizikových nákladů. Za očekávaným 12% propadem úrokových výnosů je především snížení úrokových sazeb ČNB v prvním pololetí minulého roku. Výnosy z poplatků zůstávají negativně ovlivněny celkově nižší ekonomickou aktivitou. Provozní náklady by měly v samotném čtvrtém čtvrtletí zaznamenat meziroční pokles o 1 %, když by se čím dál více mělo projevovat zavírání některých poboček a další úsporná opatření. Na druhou stranu banka oznámila, že vzhledem k současné situaci urychlila některé kroky v rámci strategického plánu a v souvislosti s propouštěním zaměstnanců a zavíráním poboček zaúčtovala rezervu ve výši 114 milionů Kč. Kvalita úvěrového portfolia by měla zůstat na dobré úrovni a nárůst podílu nesplácených úvěrů by měl být jen relativně mírný (odhad 2,7 % oproti 2,3 % na konci třetího čtvrtletí). Rizikové náklady za celý rok očekáváme na úrovni 75 bazických bodů. Investoři se zaměří na výhled a vývoj nesplácených úvěrů, které jsou dosud lepší, než se čekalo, ale situace v ekonomice se mění jen pomalu. Pokud bude vývoj nesplácených úvěrů (a opravných položek) lepší, například jako u Monety, mohlo by to pro akcie Komerční banky znamenat podporu," napsali analytici z J&T Banky.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. února
Od pondělí by se měl rozběhnout dobrovolný odkup akcií Monety pod taktovkou PPF. Nabízená cena je 80 Kč za akcii a nabídka platí pro 20-29 % akcií banky. Tato nabídka by měla podporovat cenu akcií Monety.
V týdnu se má rozhodnout také o výplatě dividendy Erste Group Bank. Pokud k ní dojde, bude středa (10. února). posledním dnem, kdy se akcie Erste budou obchodovat s právem na dividendu.
"Během prvního únorového týdne dokázal americký akciový index S&P 500 posílit každý den, ve čtvrtek a v pátek uzavíral na novém rekordu a celkově přidal 4,65 %. Ztráta z konce ledna je zapomenuta, index přidává i celkově od začátku roku. Index se odrazil od supportu na 3 700 a od 50denního klouzavého průměru hned v pondělí. Tím oblast okolo 3 700 potvrdila svůj význam, její případné prolomení by tak bylo v budoucnu nepříznivým signálem. Graf indexu je v optimistickém nastavení, rezistence na 3 850 až 3 860 byla pokořena. Pokud ji index při případném poklesu otestuje a neprolomí, stane se platným supportem," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
"Uplynulé dva týdny tak byly jako nebe a dudy. Pád indexu S&P 500 se otočil v rychlý růst. Ten vrátil akcie do zisku od začátku roku a posunul je na nové rekordy. Graf indexu udržel býčí nastavení a silné momentum signalizuje, že by růst mohl pokračovat. Hlavní témata se nemění – podpora ekonomiky ze strany americké vlády, doznívající výsledková sezóna, pandemie koronaviru a volatilita spojená s některými cíli komunity WallStreetBets a k ní se připojujících investorů napříč segmenty trhu (akcie GameStop jsou i po odevzdání 80 % stále na čtyřnásobku hodnoty ze začátku ledna)," doplnil Košťál.
Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí údaje o japonském běžném účtu, ale hlavně německá a španělská průmyslová výroba. V úterý Německo oznámí bilanci svého zahraničního obchodu, Itálie zveřejní průmyslovou výrobu a Spojené státy počty volných pracovních pozic, zásoby ropy a náladu mezi podnikateli.
V polovině týdne se dozvíme, jak se vyvíjela inflace v Číně a Německu a také průmyslová výroba ve Francii. Inflační data oznámí také Spojené státy a doplní je dalšími údaji o zásobách ropy a také o velkoobchodních zásobách. Ve čtvrtek přijde na řadu ruská obchodní bilance a pravidelná týdenní zpráva z amerického trhu práce.
V pátek si pak hlavní slovo vezme Británie, která odhalí údaje o HDP, obchodní bilanci a průmyslové produkci. Dojde také na španělskou inflaci, evropskou průmyslovou výrobu a v Rusku centrální banka rozhodne o sazbách. V Americe pak před víkendem zaujme předběžný index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou.
Na trh dorazí také série českých makročísel. V pondělí to budou obchodní bilance a průmyslová a stavební výroba, v úterý Česká národní banka zveřejní vývoj svých devizových rezerv a v pátek ještě vyjdou údaje o vývoji spotřebitelských cen.
Ekonomický kalendář
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- Evropský ekonomický kalendář nabízí zejména prosincové statistiky průmyslové produkce. Německo, ale i Francie se s koncem loňského roku potýkaly s rychle se zhoršující pandemickou situací a zaváděním restriktivních opatření. I když průmyslový sektor se s dalšími vlnami vypořádává relativně solidně, úplně se jejich dopadu vyhnout nemůže. Předpokládáme tak, že německá průmyslová produkce v prosinci meziměsíčně klesla o 2 %, francouzská o 1,1 %. Lepší pandemická situace by pak měla vést k nepatrnému meziměsíčnímu růstu italské a španělské produkce (+0,2 % pro obě země). Za eurozónu jako celek zřejmě průmysl zaznamenal během prosince pokles o 2,7 %, za celé čtvrté čtvrtletí ovšem průmyslová produkce eurozóny pode nás vzrostla o 3,3 % mezikvartálně.
- Za Atlantikem bude pozornost směřovat k lednové inflaci. Celkem svižný meziměsíční růst spotřebitelských cen (+0,3 %) bude do značné míry důsledkem dražších pohonných hmot, růst jádrové složky by měl zůstat umírněný (+0,1 %).
- Současné hodnoty kurzu eura vůči dolaru jsou v souladu s naší aktuální prognózou. Ta ke konci března počítá s kurzem 1,20 EUR/USD. V horizontu letošního roku předpokládáme pokračování trendu z roku 2020, tedy posilujícího eura směrem ke 1,27 EUR/USD.
- Páteční statistika lednové inflace v Česku bude zásadní pro nastavení letošní úrovně. Pro leden je typická velká nejistota, které je tentokrát zvýrazněna zavřením velké části maloobchodu a služeb kvůli pandemii. Na stole je otázka, jak prodejci přistoupí k tradičnímu lednovému přeceňování. Předpokládáme za leden spíše menší zdražení (+0,9 %) a zpomalení míry inflace měřené meziročním růstem spotřebitelských cen z prosincových 2,3 % na lednových 1,7 %. Inflace se tak poprvé od dubna 2018 dostane pod inflační cíl. Náš odhad je v souladu s tím, co pro leden předpokládá ČNB. Nečekaně úzká je i škála tržních předpovědí, které se podle agentury Bloomberg pohybují mezi 1,5 % až 2,2 %. Nelze tak vyloučit, že výsledné číslo nakonec všechny překvapí.
- Robustní data z reálné ekonomiky by nadále měla nahrávat tržním úrokovým sazbám, a tím i české měně. Pokles inflace pod cíl by zásadnější překážkou pro silnější korunu být neměl (pokud číslo nepřekvapí extrémně nízkou úrovní), mělo by se jednat o dočasný jev (týkající se 1Q2021), což akcentují ve svých komentářích i centrální bankéři. Naše prognóza počítá pro konec letošního roku s kurzem 25,20 EUR/CZK.