US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,19 %
NASDAQ+1,43 %
S&P 500+1,11 %
ČEZ+0,82 %
KB+0,80 %
Erste+2,26 %

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na trzích v Evropě a v Americe, jakým tempem v třetím čtvrtletí vzrostl HDP Spojených států a proč bychom z problémů se zásobováním neměli vinit dodavatelské řetězce? I to musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
29. 10. 2021 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek zpevnily, přispěly k tomu dobré hospodářské výsledky

Americké akcie ve čtvrtek posílily. Dobré hospodářské výsledky firem, například podniků Caterpillar nebo Merck & Co, pomohly zmírnit obavy ze zpomalení hospodářského růstu. Akcie společností Tesla, Apple a Amazon vyhnaly index technologického trhu Nasdaq Composite na rekord. Nových maxim dříve tento týdne dosáhly rovněž indexy S&P 500 a Dow. Index Dow stoupl o 0,68 % na 35 730,48 bodu, širší S&P 500 si připsal 0,98 % na 4 596,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,39 % na 15 448,12 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,65 % na 16,53 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět a půl bazického bodu na 1,581 %.

Vstoupit na burzu lze i jinak než skrze IPO aneb Co je dobré vědět o SPAC

Vstoupit na burzu lze i jinak než skrze IPO aneb Co je dobré vědět o SPAC

2. Ceny evropských akcií se ve čtvrtek výrazněji nepohnuly, výsledky představily VW i Airbus

Investoři na evropských burzách ve čtvrtek sledovali zasedání Evropské centrální banky, které podle očekávání nepřineslo změny úrokových sazeb. Makrodata z Německa ukázala na další zvýšení tempa inflace i pokles nezaměstnanosti na nejnižší úroveň od roku 1997. Provozní zisk Airbusu i Volkswagenu shodně meziročně klesl o 19 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,24 % na 475,16 bodu, německý DAX oslabil o 0,06 % na 15 696,33 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,05 % na 7 249,47 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,75 % na 6 804,22 bodu.

Proč ignorovat ceny akcií a myslet (hlavně) na dividendy

Proč ignorovat ceny akcií a myslet (hlavně) na dividendy

3. Očekávané události

V pátek nad ránem zveřejní Japonsko zprávy o nezaměstnanosti, průmyslové výrobě, zahájené výstavbě a stavebních zakázkách. Dopoledne odtajní Francie, Německo, Španělsko a Itálie zprávy o HDP, Německo přidá index dovozních cen a Španělsko a Itálie inflační data. Zprávy o vývoji ekonomiky ve třetím čtvrtletí a spotřebitelských cen v říjnu představí i Eurostat za celou eurozónu. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na statistiku osobních příjmů a výdajů, index nákupních manažerů chicagského Fedu a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. října

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. října

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Růst americké ekonomiky v třetím čtvrtletí prudce zpomalil

Hrubý domácí produkt Spojených států se v třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o dvě procenta. Růst největší ekonomiky světa tak prudce zpomalil z 6,7 % v druhém kvartálu. V rychlém odhadu to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. Tempo hospodářského růstu bylo v třetím čtvrtletí nejnižší za více než rok. Navíc zaostalo za očekáváním analytiků, kteří ho v anketě agentury Reuters odhadovali na 2,7 %. Ekonomika se potýkala se vzestupem počtu případů koronavirové nákazy a s přetrvávajícími problémy v dodavatelských řetězcích.

5. Evropská centrální banka podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny, faktory způsobující vyšší inflaci mají odeznít v příštím roce

Evropská centrální banka v souladu s očekáváním ponechala svou měnovou politiku beze změny, a to navzdory růstu inflace v eurozóně. Základní úroková sazba ECB tak zůstává na rekordním minimu 0 %. Banka bude v tomto čtvrtletí dále nakupovat dluhopisy, ovšem "mírně nižším" tempem než v předchozích dvou kvartálech.

6. Demokraté se podle Bidena shodli na podobě obřího investičního balíku

Američtí demokraté ve čtvrtek po měsících vyjednávání nalezli shodu na obrysech obřího investičního balíku zaměřeného zejména na sociální programy a boj s klimatickými změnami, který je stěžejní součástí politické agendy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu to oznámil na tiskové konferenci před svým odletem do Evropy. Balík nicméně musí ještě schválit Kongres, kde podle čtvrtečních vyjádření některých zákonodárců jeho podpora stále není zcela jasná.

7. Německá meziroční inflace se v říjnu vyšplhala na 4,6 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu tento měsíc zrychlil na 4,6 % ze zářijových 4,1 %. Vyplývá to z předběžných dat harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od ledna 1997, kdy se údaje harmonizované s metodikou EU začaly sledovat. Růst spotřebitelských cen v Německu byl přitom o něco rychlejší, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters říjnovou inflaci odhadovali v průměru na 4,5 %. Spotřebitelské ceny v Německu i v dalších zemích v poslední době tlačí vzhůru zdražující energie a problémy v dodavatelských řetězcích.

8. Samsung díky poptávce po čipech zvýšil čtvrtletní zisk, dosáhl rekordních tržeb

Provozní zisk jihokorejské společnosti Samsung Electronics v třetím čtvrtletí díky silné poptávce po paměťových čipech meziročně vzrostl o 28 % na 15,8 bilionu wonů (zhruba 300 miliard Kč). Dostal se tak na nejvyšší úroveň za poslední tři roky. Čtvrtletní tržby se zvýšily o 10 % na rekordních 74 bilionů wonů.

9. Společnost Facebook se přejmenuje na Meta, oznámil Zuckerberg

Společnost Facebook se přejmenuje na Meta, oznámil ve čtvrtek šéf podniku Mark Zuckerberg. Nové jméno, které bude zastřešovat služby jako Facebook nebo Instagram, odkazuje na takzvané metaverzum, tedy internetový svět, který společnost buduje. Firma změní i logo, kterým napříště bude modrý symbol nekonečna. Výběr řeckého slova meta, které může znamenat například "mimo" nebo "za", má podle Zuckerberga demonstrovat, že "je vždy možné vybudovat něco dalšího". Kritici společnosti mají za to, se jedná o zastírací manévr, který firmu problémů z poslední doby nezbaví.

10. Applu v čtvrtém finančním čtvrtletí vzrostl zisk o 62 %, má problémy v dodavatelském řetězci

Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí stoupl o více než 62 % na 20,6 miliardy dolarů z 12,7 miliardy dolarů před rokem. Kvůli problémům v dodavatelském řetězci přišla firma za kvartál o šest miliard dolarů na tržbách. Šéf společnosti Tim Cook očekává, že v aktuálním čtvrtletí bude dopad těchto problémů ještě horší.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ekonom WTO: Za problémy se zásobováním stojí především zvýšená poptávka

Globální problémy s nedostatečnými dodávkami různých produktů a surovin jsou spíše důsledkem prudkého nárůstu poptávky než zásadních potíží v dodavatelském řetězci. Uvedl to hlavní ekonom Světové obchodní organizace (WTO) Robert Koopman v rozhovoru s agenturou Reuters.

"Domnívám se, že skutečným problémem je zde poptávka," prohlásil Koopman. "Je to součást nákladů rychlého hospodářského oživení," dodal.

Spotřebitelské výdaje ve vyspělých ekonomikách zažívají vzestup, ke kterému přispívá uvolněná rozpočtová i měnová politika. Podniky se navíc snaží zvyšovat své zásoby kvůli obavám z dalších výpadků v dodávkách. "Poptávka vzrostla nad úroveň, pro jejíž zajišťování byl dodavatelský řetězec uzpůsoben," uvedl Koopman.

S velkými problémy se nyní potýká automobilový průmysl, kterému chybí čipy i další součástky pro výrobu vozů. Podle Koopmana automobilový sektor při zpětném pohledu učinil chybu, když během pandemie prudce omezil objednávky. Poptávka po autech totiž následně ožila, ale výrobci čipů mezitím přesunuli pozornost k dodávkám pro výrobce notebooků a mobilních telefonů, tedy zařízení, o která byl během pandemie silný zájem.

Koopman upozornil, že globální výroba se nachází na vysoké úrovni a že objem letecké a námořní nákladní dopravy se pohybuje v blízkosti rekordních maxim. Problémy s dodávkami se podle něj týkají spíše provozovatelů automobilové a železniční nákladní dopravy, kteří mají potíže zvládnout vzestup poptávky. "Domnívám se, že po Novém roce by se situace měla začít zklidňovat," prohlásil.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Globální akciový zvrat: Ocenění i dividendy jsou ve světě atraktivnější než v USA, i ve zpětných odkupech Amerika ztrácí náskok

Globální akciový zvrat: Ocenění i dividendy jsou ve světě atraktivnější než v USA, i ve zpětných odkupech Amerika ztrácí náskok

18. 6.-Andrej Rády