US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,01 %
NASDAQ-0,62 %
S&P 500-0,01 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (11. března)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie na obou stranách Atlantiku, jak reaguje ECB na vysokou inflaci a jak to vypadá s budoucností fotbalové Chelsea? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
11. 3. 2022 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily, investoři čekají s ohledem na inflaci růst sazeb Fedu

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek oslabily. Investoři s ohledem na inflaci, která v USA dosáhla nového čtyřicetiletého maxima, očekávají, že americká centrální banka příští týden zvýší sazby, aby zamezila přehřátí ekonomiky. Index Dow klesl o 0,34 % na 33 174,07 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,43 % na 4 259,52 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,95 % na 13 129,96 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,84 % na 30,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři a půl bazického bodu na 1,993 %.

Drahá ropa: Tento graf vás (ne)uklidní

Drahá ropa: Tento graf vás (ne)uklidní

2. Evropské akcie ve čtvrtek kvůli pokračující válce na Ukrajině a vyjádření ECB stran podpory ekonomiky výrazně oslabily

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v červených číslech. Náladu investorů srážely pokračující boje na Ukrajině a obavy ohledně dalšího vývoje cen akcií zvýšilo rovněž oznámení Evropské centrální banky, že její podpůrná opatření v podobě nákupů dluhopisů kvůli vysoké inflaci budou ukončována rychleji. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,69 % na 427,12 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,27 % na 7 099,09 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 2,93 % na 13 442,10 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 2,83 % na 6 207,20 bodu.

Stíhačka není iPhone aneb Jak a proč teď (ne)sázet na akcie výrobců vojenské techniky

Stíhačka není iPhone aneb Jak a proč teď (ne)sázet na akcie výrobců vojenské techniky

3. Pražská burza ve čtvrtek nenavázala na předchozí posilování, ztratila skoro 0,7 %

Index PX pražské burzy ve čtvrtek odepsal 0,69 % na 1 284,10 bodu. Ráno sice skokově posílil a pohyboval se o více než 2 % v kladných číslech, během dne ale všechny ranní zisky odevzdal a skončil v minusu. Nepodařilo se mu tak navázat na dva růsty v řadě v předchozích dnech.

Téměř tři dekády starý dopis jako dokonalé shrnutí základních pravidel investování

Téměř tři dekády starý dopis jako dokonalé shrnutí základních pravidel investování

4. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit v Británii průmyslové výrobě a obchodní bilanci a v Německu inflaci. Ve Spojených státech se pak odpoledne investoři zaměří na předběžný březnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. března

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB na březnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, kvůli vysoké inflaci bude ale rychleji omezovat nákupy dluhopisů

Evropská centrální banka na březnovém zasedání v souladu s očekáváním ponechala svou měnovou politiku beze změny, a to navzdory růstu inflace v eurozóně. Základní úroková sazba ECB tak zůstává na rekordním minimu 0 % a depozitní sazba na -0,5 %. Banka ale uvedla, že kvůli vysoké inflaci bude rychleji omezovat nákupy dluhopisů v rámci programu APP a v třetím čtvrtletí ho zřejmě ukončí. Rostoucí inflace totiž převažuje nad obavami z dopadů ruské invaze na Ukrajinu. Rychlejší ukončení nákupů aktiv zároveň otevírá cestu ke zvýšení úrokových sazeb koncem letošního roku. Stran sazeb ECB uvedla, že k jejich případným úpravám přistoupí až "nějakou dobu po ukončení nákupů aktiv" a že úpravy budou postupné.

6. Inflace v USA v únoru vystoupila na 7,9 %, další maximum za 40 let

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v únoru zrychlil na 7,9 % z lednových 7,5 %. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od ledna 1982. Ve čtvrteční zprávě to oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici navíc předpokládají, že inflace bude v příštích měsících dále růst, protože útok ruských vojsk na Ukrajinu způsobil výrazné zvýšení cen ropy a dalších komodit.

7. Ministr: Německo se nemůže rychle odpojit od ruských energetických surovin

Německo se nemůže naráz odpojit od ruských energetických surovin, na snížení závislosti potřebuje týdny až měsíce, jedině tak předejde těžkým hospodářským škodám se stovkami tisíc nezaměstnaných. V pořadu televize ZDF to prohlásil německý ministr hospodářství Robert Habeck. Poznamenal, že ruská invaze na Ukrajinu je upozorněním, aby Německo co nejrychleji přešlo na obnovitelné zdroje energie a definitivně se zbavilo fosilních paliv.

8. Inflace v Rusku podle analytiků letos bude až 20 % a HDP klesne o 8 %

Inflace v Rusku v letošním roce stoupne na 20 % a ekonomika by mohla klesnout až o osm procent. Ukázal to nezávislý průzkum mezi 18 ekonomy uskutečněný ruskou centrální bankou. Na počátku tohoto měsíce inflace činila 10,42 %, protože rubl se po invazi Ruska na Ukrajinu a následných sankcích západních zemí propadl na nové rekordní minimum. Sankce mimo jiné odstřihly banky od světového finančního systému.

9. Kyjev: Ruská invaze dosud způsobila škody za nejméně 100 miliard dolarů

Ruské invazní síly dosud na Ukrajině zničily infrastrukturu, budovy a další hmotný majetek v hodnotě nejméně 100 miliard dolarů. Na internetové akci pořádané americkým Petersonovým institutem pro mezinárodní ekonomiku to ve čtvrtek řekl hlavní ekonomický poradce ukrajinské vlády Oleh Ustenko. Válka podle něj způsobila, že polovina ukrajinských podniků je zcela zavřená, zatímco ta druhá polovina funguje na výrazně nižší úrovni, než je jejich kapacita. Odhad škod je podle Ustenka, jehož citovala agentura Reuters, velmi přibližný. Zahrnuje silnice, mosty, nemocnice, zařízení a další majetek.

10. Rusko kvůli sankcím Západu zakázalo do konce roku 2022 vývoz široké škály produktů

Rusko v reakci na sankce Západu, které na ně uvalil Západ po invazi Moskvy na Ukrajinu, zakázalo export telekomunikačního, zdravotnického, automobilového, zemědělského, elektrického a technického vybavení. Informovala o tom ve čtvrtek ruská vláda. Na seznam pro pozastavení vývozu zařadila přes 200 položek, mimo jiné železniční vagony, kontejnery, turbíny a další zboží. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že byl zakázán vývoz některých druhů lesnických a dřevařských produktů. Neupřesnilo ale, o které se jedná.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mračna nad Chelsea

Británie ve čtvrtek kvůli ruské invazi na Ukrajinu uvalila sankce na dalších sedm ruských oligarchů. Na seznamu je nově také ruský miliardář a majitel britského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič. Hodnota jeho majetku, na který se sankce vztahují, přesahuje devět miliard liber.

Fotbalový klub Chelsea může nadále hrát, vláda pro něj vystavila speciální licenci, uvedla na Twitteru britská ministryně kultury a sportu Nadine Dorriesová. Zaměstnanci klubu budou nadále pobírat plat, vstupenky a permanentky zůstávají v platnosti. Sankce ale zabrání Abramovičovi v plánovaném prodeji klubu. Chelsea také pod sankcemi nesmí kupovat nové hráče nebo prodávat nové vstupenky a klubový merch.

Rayo Kasali

Zdroj: Twitter / @RayoKasali

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná