Co musíte ráno vědět (26. ledna)

Jak v polovině týdne skončilo obchodování s akciemi na obou stranách Atlantiku, jak se vyvíjí podnikatelská nálada v největší evropské ekonomice a jak zatím vyznívá americká výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu uzavřely téměř beze změny, trh hodnotí výsledky firem a stav ekonomiky
Akcie ve Spojených státech během dne převážně ztrácely, ke konci obchodování se jim ale podařilo velkou část ztrát smazat. Podporou pro trh byly výsledky hospodaření některých firem. Index Dow nakonec přidal 0,03 % na 33 743,84 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,02 % na 4 016,22 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,18 % na 11 313,36 bodu. Index volatility VIX nakonec klesl o 0,63 % na 19,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 3,445 %. Ceny ropy se zvýšily o čtvrt procenta, zlato zdražilo o půl procenta a stříbro zpevnilo o procento. Bitcoin na konci dne přidával více než tři procenta a obchodoval se za zhruba 23 690 USD.
2. Evropské akcie ve středu oslabily navzdory zlepšující se podnikatelské náladě v Německu
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech. Hlavním indexům nepomohly ani údaje ukazující zlepšení podnikatelské nálady v Německu. Nedařilo se zejména akciím ze sektoru ropy a zemního plynu. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,29 % na 452,07 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ztrátou 0,16 % na 7 744,87 bodu, německý DAX přišel o 0,08 % a skončil na 15 081,64 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,09 % a uzavřel na 7 043,88 bodu.
3. Pražská burza ve středu vzrostla a uzavřela na sedmiměsíčním maximu
Pražská burza ve středu vzrostla počtvrté v řadě a uzavřela na sedmiměsíčním maximu. Index PX stoupl o 0,71 % na 1 302,99 bodu. Růst táhly akcie energetické skupiny ČEZ, které zpevnily o více než 3,5 %.
4. Očekávané události
Čtvrtek v Evropě zásadní makrodata nepřinese. Ve Spojených státech však odpoledne vyjdou index aktivity chicagského Fedu, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, výsledek obchodní bilance se zbožím, velkoobchodní zásoby, prodeje nových domů, index průmyslové aktivity kansaského Fedu, pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, ale hlavně první odhad vývoje HDP v posledním loňském čtvrtletí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v lednu dále zlepšila
Podnikatelská nálada v Německu se v lednu znovu zlepšila. Největší evropská ekonomika zahájila rok mírnější inflací a s lepším hospodářským výhledem. Ve středu to oznámil mnichovský ekonomický institut Ifo. Index podnikatelské nálady na měsíc leden se zvýšil na 90,2 bodu z prosincových 88,6 bodu. Údaj je v souladu s očekáváním analytiků. Firmy výrazně méně pesimisticky hodnotí výhled svého podnikání, se současnou situací jsou ovšem o něco méně spokojené.
6. Německá vláda už nečeká hospodářský pokles, pro letošek počítá s růstem o 0,2 %
Německá vláda podle očekávání zlepšila hospodářský výhled pro letošní rok a navzdory přetrvávajícím negativním dopadům války na Ukrajině už nepočítá s poklesem ekonomiky. Hrubý domácí produkt Německa se letos podle nové prognózy zvýší o 0,2 %, oznámila ve středu vláda. V říjnovém výhledu předpovídala, že HDP letos o 0,4 % klesne. Lépe vypadá i výhled inflace.
7. Boeing vykázal za loňské čtvrté čtvrtletí ztrátu navzdory vyšší poptávce po letadlech
Americký výrobce letadel Boeing vykázal za loňské čtvrté čtvrtletí čistou ztrátu 663 milionů dolarů, a to navzdory vyšší poptávce po letadlech. Potýkal se s problémy v dodávkách a s nedostatkem pracovních sil. Firma to uvedla ve středečním sdělení. Letecké firmy a výrobci letadel těží z prudkého oživení letecké dopravy, která byla jedním z nejvíce postižených odvětví během pandemie covidu-19.
8. SMI: Výdaje na reklamu na Twitteru v prosinci klesly o více než 70 %
Výdaje na reklamu na sociální síti Twitter se v prosinci meziročně propadly o 71 %, protože řada významných podniků omezila inzerci na této platformě po jejím převzetí miliardářem Elonem Muskem. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů výzkumné společnosti Standard Media Index (SMI). Pokles tak zrychlil ve srovnání s listopadem, kdy se podle SMI výdaje snížily o 55 %.
9. Tesla investuje přes 3,6 miliardy USD do rozšíření výrobního komplexu v Nevadě
Americký výrobce elektromobilů Tesla investuje přes 3,6 miliardy dolarů do rozšíření svého výrobního komplexu v Nevadě. Součástí investice budou dva nové závody, jeden na výrobu nákladních elektromobilů Semi a druhý na výrobu nového typu bateriových článků. Oznámila to firma. Nové závody vytvoří kolem 3 000 pracovních míst.
10. ČEZ v příštích deseti letech nabere 2 600 pracovníků do jaderné energetiky
Energetická společnost ČEZ posílí svá oddělení jaderné energetiky. V příštích deseti letech přijme zhruba 2 600 zaměstnanců do stávajících jaderných elektráren a do týmů připravujících nové bloky. Nyní společnost v jaderné energetice zaměstnává kolem 2 900 lidí. Informovala o tom mluvčí ČEZ Alice Horáková.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Výsledková sezóna v USA zatím dělá investorům spíše radost
Výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí ve Spojených státech zatím investory spíše těší. Z firem, které výsledky zveřejnily do úterního rána, jich 57 % překonalo očekávání na úrovni zisku a 54 % oznámilo lepší než očekávané tržby. Výhled sice zvýšila jen 2 % společností, zatímco 7 % firem jej snížilo, v průměru však tituly v reakci na výsledky přidaly necelé procento.