Burzovní kalendář (1. 4. - 5. 4. 2024)

První dubnový týden, pro Evropu i Austrálii zkrácený o pondělní svátek, bude nabitý důležitými ekonomickými údaji. V USA vyjdou data z trhu práce za březen, statistiky volných pracovních pozic (JOLTS), indexy nákupních manažerů tovární zakázky nebo statistiky zahraničního obchodu. V Evropě budou sledované údaje o inflaci a stejně jako v dalších regionech také indexy nákupních manažerů.
Ohlédnutí
Závěr prvního kvartálu se obešel bez výraznějších událostí. Investoři sledovali zejména makroekonomická data, která však neměla výraznější dopad na změnu trendu na trzích. Konec měsíce a prvního kvartálu roku tak byl ve znamení spíše technického obchodování.
Hrubý domácí produkt Spojených států se ve čtvrtém čtvrtletí po dalším zpřesnění údajů zvýšil v přepočtu na celý rok o 3,4 %. To je o 0,2 procentního bodu více, než uváděl odhad z konce února. Analytici čekali potvrzení odhadu. V třetím čtvrtletí růst dosáhl 4,9 %.
Celkově americké akciové indexy za týden předvedly smíšené výkony (Dow +0,84 %, S&P 500 +0,39 %, Nasdaq Composite -0,30 %). Celoevropský index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,59 % a index pražské burzy PX následoval Evropu a přidal 1,6 %. "Nejširší globální akciový index MSCI All Country World vzrostl o 0,3 %. Nadprůměrně se přitom dařilo středoevropským akciím, jejichž index CECEEUR se zvedl o 2,2 %. Na druhou stranu japonské akcie odevzdaly část svých předchozích výrazných zisků (MSCI Japan -1,7 %). Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate posílil o 0,2 %," doplnil stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.
Týden do 28. března na amerických trzích
Týden do 28. března na evropských trzích
Týden do 28. března na pražské burze
Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne v Praze byla MONETA Money Bank (+4,1 %). Předseda představenstva české UniCredit Bank Jakub Dusílek v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že skupina UniCredit je ve vynikající finanční kondici s přebytkem kapitálu a hledá vhodné akvizice, mimo jiné i v Česku. Dále řekl, že MONETA by se hodila a měla by nejlepší synergie, nicméně je na akcionářích, aby si zvolili, jaký mají s Monetou dlouhodobý záměr. Ani jedna z bank nekomentovala, zda v současnosti probíhají nějaké kroky směrem k budoucímu propojení.
Na pražské burze pokračovala výsledková sezóna. V úterý zbrojařský holding Colt CZ Group oznámil za loňský rok rekordní tržby 14,86 miliardy Kč. Meziročně byly výnosy vyšší 1,8 %. Čistý zisk dosáhl 2,04 miliardy Kč, což je o 0,4 % více než v roce 2022, upravený čistý zisk naopak klesl o 10,1 % na 2,05 miliardy Kč. Výsledek EBITDA očištěný o mimořádné položky dosáhl 3,05 miliardy Kč, meziročně tak klesl o 9,4 %. Počet prodaných zbraní se snížil o 10,4 % na 621 tisíc, a to zejména z důvodu poklesu poptávky na komerčním trhu ve Spojených státech. Titul zakončil týden slabší o 1,77 %.
Ve středu pak společnost Philip Morris ČR (za týden +3,26 %) uvedla, že jí loni klesl čistý zisk o 8 % na 3,34 miliardy Kč. Tržby bez spotřební daně a DPH se jí snížily o 1,8 % na 20,57 miliardy Kč. Na valné hromadě firma navrhne z loňského zisku vyplatit dividendu 1 220 Kč na akcii, loni vyplatila 1 310 Kč na akcii.
Mezinárodní ratingová agentura Moody's v úterý zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti české energetické společnosti ČEZ na negativní ze stabilního. Samotné hodnocení ponechala na stupni Baa1. Zhoršení výhledu naznačuje, že v budoucnosti by Moody's mohla ratingovou známku zhoršit.
Česká ekonomika v loňském roce klesla o 0,2 %. Český statistický úřad vylepšil svůj dřívější odhad, podle kterého se hrubý domácí produkt loni snížil o 0,4 %. Lepší než v odhadu z počátku března jsou také údaje za loňské čtvrté čtvrtletí. Česká ekonomika se v něm meziročně zvýšila o 0,2 % a mezičtvrtletně stoupla o 0,4 %.
Výhled
Nový týden bude ovlivněn zejména v Evropě pondělními Velikonocemi, kdy budou trhy zavřené. V USA, Japonsku nebo Číně se obchoduje bez omezení. Investoři se zaměří v Evropě zejména na nové ekonomické statistiky v čele s inflačními daty a v Americe pak data o vývoji na trhu práce. Právě makrodata nyní budou spoluutvářet očekávání ohledně vývoje měnové politiky.
"Data z české ekonomiky by měla potvrdit pokračující pozvolné ožívání aktivity. V zámoří budou obchodníci sledovat zejména březnové statistiky z trhu práce, které podle nás budou opět silné. Brzkému uvolnění měnové politiky v USA tedy nahrávat příliš nebudou. Vysoko patrně v březnu zůstala i jádrová inflace v eurozóně. Jejímu poklesu by navíc měl ve zbytku roku bránit svižný růst jednotkových mzdových nákladů. Opatrnost tak lze očekávat i ve vyjádřeních představitelů ECB," uvedl ekonom Jaromír Gec z Komerční banky.
Hospodářské výsledky oznamuje po Velikonocích oznamuje minimum významnějších firem, za zmínku stojí v USA společnost Conagra Brands.
"Americký akciový trh dále roste, index S&P 500 v uplynulém zkráceném obchodním týdnu zpevnil o dalších 0,39 % a uzavřel první čtvrtletí na novém historickém maximu. V plusu index uzavřel již pátý měsíc po sobě. Graf indexu je v býčím nastavení (na krátkodobém denním grafu není ani vidět linie 200denního klouzavého průměru). Důležitý support je na 5 050, kde byla spodní linie rozpětí 5 050 až 5 180. V případě pullbacku by právě hladina 5 050 byla ostře sledovaná a uzavření pod ní by bylo nepříznivým signálem," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
"Index S&P 500 za březen vzrostl o 3,10 % a za celý první kvartál se posunul výše o 10,16 %. Po pěti měsících silné rally má část obchodníků nepochybně chuť část zisků zrealizovat, stejně jako je to patrné na aktivitě firemních insiderů, kteří zejména na trhu Nasdaq v posledních týdnech podstatně zvýšili prodejní aktivitu. Zatím je ale stále přetlak na straně kupujících. Dubnem americký akciový trh završí svůj historicky v průměru silnější půlrok. Jeho dosavadní průběh je co do směru učebnicový, mírou růstu ale vysoce nadprůměrný. Burzovní almanach nicméně naznačuje, že na maximech a po pěti měsících růstu většinou rally nekončí, stejně jako není střednědobě na překážku výrazná překoupenost trhu," doplnil Košťál.
Makroekonomický kalendář
První dubnový týden bude nabitý důležitými ekonomickými údaji. V USA vyjdou data z trhu práce za březen, statistiky volných pracovních pozic (JOLTS), indexy nákupních manažerů tovární zakázky nebo statistiky zahraničního obchodu. V Evropě budou sledované údaje o inflaci a stejně jako v dalších regionech také indexy nákupních manažerů. V Česku vyjde v úterý zápis z posledního zasedání ČNB a v pátek maloobchodní tržby.
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- Od českých dat očekáváme potvrzení postupného zlepšování ekonomické situace. Platí to jak pro úterní PMI ze zpracovatelského průmyslu za březen, tak pro únorové maloobchodní tržby bez aut, které budou zveřejněny ve čtvrtek. Ty by měly vykázat již pátý meziměsíční růst v řadě, když očekáváme jejich zvýšení o 0,5 %. Finanční trhy bude v úterý zajímat také zápis z březnového zasedání ČNB. Pro dluhopisový trh může zajímavou informaci ohledně letošní emise státních dluhopisů přinést i měsíční bilance státního rozpočtu, která ke konci února dosáhla -102,5 miliardy Kč. Schválený deficit pro celý rok přitom činí 252 miliard Kč.
- V eurozóně bude hlavním údajem březnová inflace. Předpokládáme, že celková inflace setrvá na únorových 2,6 %. Nad celkovou inflaci se nadále drží ta jádrová, která podle našeho odhadu poklesla z 3,1 % v únoru na rovná 3 %. Vysoká srovnávací základna a zlevnění plynu na velkoobchodních trzích by mělo na podzim snížit celkovou meziroční inflaci pod 2 %. Domníváme se však, že jádrová inflace zůstane nad 2,5 % po celý rok. Podílet by se na tom měl svižný růst jednotkových mzdových nákladů, který podle nás letos dosáhne v průměru 3,7 %.
- Další silná data z trhu práce zřejmě nejistotu ohledně prvního snížení sazeb Fedem nezmírní. Očekáváme, že v březnu vzniklo v nezemědělském sektoru 215 tisíc pracovních míst, což je stále tempo, které převyšuje nárůst pracovní síly. Těžko lze tedy z těchto dat prozatím vyvozovat hmatatelnější dezinflační tendence. Určité známky ochlazování by však měly být patrné v rámci tokových dat z JOLTS. V rámci nich se snižuje míra fluktuace zaměstnanců. To může signalizovat, že začíná být obtížné hledat lepší místa.