Co musíte ráno vědět (30. července)

Jak zahájily týden akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jak si v druhém čtvrtletí vedl řetězec McDonald's a jak vypadá vývoz zemí EU? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy uzavřely v pondělí smíšeně, týden bude plný významných událostí
Ceny akcií ve Spojených státech se na začátku týdne pohybovaly oběma směry a hlavní indexy nakonec uzavřely smíšeně. Investoři čekají na klíčovou statistiku z trhu práce a červenec, zasedání americké centrální banky a čtvrtletní výsledky velkých technologických firem. Nahoru zamířil americký dolar. Index Dow klesl o 0,12 % na 40 539,93 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,08 % na 5 463,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,07 % na 17 370,20 bodu. Index volatility VIX se zvedl o 1,28 % na 16,60 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o bezmála tři bazické body na 4,179 %. Ceny ropy se zvýšily zhruba o 1,6 %, zlato i stříbro odepsaly do čtvrt procenta a bitcoin ztratil necelé procento na zhruba 67 460 USD.
2. Evropské akciové indexy se v pondělí na směru neshodly, pařížská burza odepsala téměř procento
Západoevropské akciové trhy se v úvodu týdne na směru neshodly, převládal ale pokles. Mírně v plusu skončil londýnský parket, naopak pařížská burza odepsala bezmála procento. Mezi důležité události týdne bude patřit dvoudenní měnověpolitické jednání Fedu, které začne v úterý. Změna nastavení měnové politiky v USA se nečeká, trh ale bude pozorně sledovat tiskovou konferenci Jeromea Powella ve snaze rozklíčovat, kdy centrální banka USA poprvé sníží úrokové sazby. Zatím trh počítá se zářím. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,20 % na 511,79 bodu, německý DAX se snížil o 0,53 % na 18 320,67 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,98 % na 7 443,84 bodu, zatímco britský FTSE 100 se zvýšil o 0,08 % na 8 292,35 bodu.
3. Pražská burza v pondělí mírně oslabila, nedařilo se Monetě a Komerční bance
Pražská burza v pondělí mírně oslabila, index PX klesl o 0,04 % na 1 598,50 bodu. Pohoršily si MONETA Money Bank a Komerční banka. V plusu nebo na nule v pondělí zakončilo obchodování šest z jedenácti hlavních titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX.
4. Očekávané události
V noci na úterý zveřejní Japonsko data z trhu práce. Dopoledne přidají Česko a Německo zprávy o HDP a Eurostat zveřejní zprávu o HDP za eurozónu a sérii indexů důvěry v ekonomiku evropského měnového bloku. Odpoledne se investoři zaměří v Evropě na německou inflaci a ve Spojených státech na indexy cen rezidenčních nemovitostí FHFA a S&P/Case-Shiller, index spotřebitelské důvěry od Conference Board a statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Řetězci McDonald's poprvé od pandemie klesly čtvrtletní tržby, i kvůli bojkotu
Americkému řetězci restaurací rychlého občerstvení McDonald's v druhém čtvrtletí klesly celosvětové tržby meziročně o procento. Společnost to oznámila v pondělní tiskové zprávě. Jde o první pokles od konce roku 2020, kdy byly v řadě zemí zavřené restaurace i obchody kvůli pandemii covidu-19. Negativně se na tržbách podepsala slabší poptávka v Číně i dopady války na Blízkém východě, uvedla firma.
6. Německý antimonopolní úřad schválil společný podnik Volkswagenu a Rivianu
Německý antimonopolní úřad se v pondělí vyslovil pro návrh vytvořit společný podnik německé automobilky Volkswagen s americkým výrobcem elektromobilů Rivian. Zároveň Volkswagenu schválil, aby v Rivianu převzal menšinový podíl. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.
7. Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování státní pomoci aerolinkám Condor
Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování státní pomoci německé letecké společnosti Condor, aby mohla posoudit, zda bylo schválení této pomoci v souladu s pravidly Evropské unie pro státní podporu. Komise o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě. Komise opatření schválila už v roce 2021, Tribunál Soudního dvora EU však letos v květnu její verdikt zrušil se zdůvodněním, že komise před schválením oprávněnost poskytnutí pomoci dostatečně neprověřila.
8. Fico: Slovnaft přestane dodávat Ukrajině naftu, pokud se neobnoví tranzit ropy
Slovenská rafinerie Slovnaft zastaví dodávky nafty na Ukrajinu, pokud se brzy neobnoví tranzit ruské ropy přes Ukrajinu. V projevu zveřejněném na síti Facebook to řekl slovenský premiér Robert Fico. Dodal nicméně, že příslušné obchodní firmy už zvažují jeho návrh na technické řešení pro obnovení tranzitu. Ukrajina nedávno zastavila tranzit ropy od ruské společnosti Lukoil ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska, protože v červnu tuto firmu zařadila na svůj sankční seznam.
9. Po výbuchu a požáru v továrně BASF v Německu je 14 lehce raněných
Na západě Německa je 14 lehce zraněných po výbuchu a následném požáru v hlavním závodě chemického koncernu BASF v Ludwigshafenu. Požár už byl uhašen, obyvatelstvo nebylo ohroženo, uvedlo podle agentur vedení chemického podniku.
10. Ryanair prohrál právní boj proti státní pomoci pro Austrian Airlines
Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair definitivně prohrála právní boj proti státní úvěrové pomoci v objemu 150 milionů eur, kterou v době koronavirové krize získaly rakouské aerolinky Austrian Airlines z německé skupiny Lufthansa. Nejvyšší soud Evropské unie se v pondělí postavil na stranu Evropské komise, která pomoc v roce 2020 schválila.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Top vývozy v EU
Země Evropské unie každoročně vyváží výrobky za více než šest bilionů dolarů. Blok se může pochlubit diverzifikovanou ekonomikou, která zahrnuje vše od paliv a nerostných surovin přes automobilový průmysl až po vakcíny a technologie. Vývozu EU dominují automobily a ropa. Francie vyváží především letadla, vrtulníky nebo kosmické lodě, zatímco třeba Itálie a Dánsko vynikají ve farmacii.