US MARKETOtevírá za: 11 h 30 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americké akcie: 6 signálů dna na trzích, pullbacky jako každoroční kolorit a největší rychlý propad nálady od roku 1987

Letem světem (americkým) akciovým světem. Co zajímavého vůbec napsat po týdnu, kdy index S&P 500 odepsal - raději se podržte - čtyři setiny procenta. Taky vás to (ne)přestává bavit?

Andrej Rády
Andrej Rády
12. 8. 2024 | 6:17
Americké akcie

Americký akciový index S&P 500 zaznamenal v uplynulém týdnu výraznou volatilitu, nakonec ale odepsal pouze 0,04 %. V pondělí oslabil o 3 %, což bylo nejvíce od roku 2022. Trh byl pod silným prodejním tlakem kvůli posilování japonského jenu (omezování carry trade) a horším datům z amerického trhu práce. V úterý část ztrát napravil, ve středu ale přišel další pokles, a to s výrazným intradenním kurzovým rozptylem. Do konce týdne ovšem trh napravoval ztráty, čehož výsledkem je celková červená nula. I tak to byla čtvrtá týdenní ztráta v řadě.

S&P 500 se během pondělního výprodeje dotkl hranice přeprodanosti (RSI na 30 bodech) a prudce se propadl pod nejbližší hladiny podpory. Odraz výše v druhé polovině týdne lze zatím chápat jako rally z přeprodaných podmínek, která by se mohla zastavit okolo 20denního klouzavého průměru a hladiny zhruba 5 400 bodů. Na 5 410 je navíc kurzový odskok, který by se před případným dalším růstem cen akcií měl proobchodovat. Support by mohl být na minimech v pásmu 5 100 až 5 150, kde se zastavil pondělní propad. Pozitivem pro býky je možné nové vyšší kurzové dno právě z pondělí.

S&P 500 - technická analýza (9. 8. 2024, dlouhodobější)

To možné lokální dno jsem do grafu nakreslil proto, že to zatím vypadá tak, že se mohlo utvořit. Situace se může hodně rychle změnit, jak nám bylo důrazně připomenuto právě před týdnem. John Roque ze společnosti 22V Research se zkusil zamyslet, co mají investoři sledovat, pokud chtějí získat jakkoli silnější pocit, že cenové minimum z 5. srpna zůstane (alespoň na čas) opravdu minimem. Přišel na šest věcí (ne že by objevoval Ameriku):

  • Japonský jen musí přestat posilovat v páru s dolarem. V jenech si hodně investorů půjčovalo (s minimálními sazbami), aby je pak směnilo a v jiných měnách na nich vydělalo (s vyššími sazbami). To se s růstem úroků v Japonsku mění. Sazby Bank of Japan mohou dále růst, zatímco od Fedu se čeká jejich pokles. To není nejlepší podhoubí pro splnění hned první podmínky, nicméně trh to ví, takže kurz USD/JPY (snad) odráží očekávání všech investorů spojená se všemi dostupnými informacemi. Znáte to, efektivita trhu.
  • Velké tituly musejí přestat oslabovat. Ano, to je další myšlenka, kterou není potřeba schovávat za placenou bránu webu nebo služby makléřské společnosti. Ale to neznamená, že to není pravda. Když budou ztrácet Apple, NVIDIA, Microsoft a spol., index S&P 500 poroste jen sotva.
  • Akciové indexy musejí být přeprodané. S&P 500 se hladiny přeprodanosti (RSI na 30 bodech) dotkl, ale v režimu prodejního přetlaku si trh opravdu dlouho nepobyl. Přeprodanost v tom smyslu, že "nebudou prodejci", se tedy zatím nekoná.
  • Ceny vládních dluhopisů USA musejí přestat růst. Před týdnem se americké treasuries opět ukázaly v tom nejlepším světle, pokud jste hledali útočiště před jinak téměř všeobecnými výprodeji. A daří se jim dlouhodoběji, ode dna na konci dubna posílil iShares 20+ Year Treasury Bond ETF (často zmiňovaný ticket TLT) o bezmála 10 %.
  • Fed (nejpozději) v Jackson Hole naznačí, jak bude snižovat sazby. Z uvolňování měnové politiky v USA se v posledních týdnech (opět) stala jasná věc, je to ale delikátní téma. Když bude Fed snižovat úroky výrazně a rychle, potvrdí tím, že má americká ekonomika problém. Když ale centrální banka nebude akční, hodí jí to akcioví investoři na hlavu.
  • Index volatility VIX bude klesat z lokálního extrémního vrcholu. To si (prozatím) můžeme odškrtnout, ze 65 bodů minulé pondělí index strachu spadl zpět k 20 bodům.
VIX - technická analýza (9. 8. 2024)
To byl den! Ohlédnutí za divokou jízdou indexu volatility VIX

To byl den! Ohlédnutí za divokou jízdou indexu volatility VIX

Měkce, tvrdě, v panice: Jaké bude snižování sazeb Fedu?

Měkce, tvrdě, v panice: Jaké bude snižování sazeb Fedu?

Index S&P 500 ze závěrečného maxima 16. července na závěrečné minimum z 5. srpna spadl o 8,49 %. V polovině července měl trh našlápnuto k rekordně růstovému ročnímu průběhu, i po pullbacku je nad historickým mediánem.

S&P 500 - rok 2024 vs. historie

A Goldman Sachs v týdnu klientům také připomněla, že po poklesech o 5 % nebo 10 % umí americký akciový trh velice pěkně růst. Na grafu vpravo je ale vidět, že do hry umí velice silně promluvit případná recese.

S&P 500 - vývoj po 5procentních a 10procentních poklesech

Uplynulý týden připomněl, jak prudké mohou být propady cen akcií. A také jsme si mohli znovu uvědomit, že panika není nejlepší recept na to, jak prudké výprodeje ustát. Co na tom, že se finanční X (jak přirozenější bylo pro nás česky uvažující Slováky psát  "finanční Twitter) hned po výstřelu volatility na třetí nejvyšší hladinu v dějinách snažil uklidňovat investorskou veřejnost všemožnými historickými paralelami. Namátkou:

  • S&P 500 uzavřel 1,8 % pod Bollingerovým pásmem. Historicky se mu po takových prudkých poklesech daří (v dalších 6 měsících posílil v 85 % případů).
S&P 500 po propadech 1,8 procenta pod Bollingerovo pásmo
  • Vrchol poměru put a call opcí na index S&P 500 bývá znamením střednědobého minima na akciovém trhu.
S&P 500 a put-call ratio
  • Index VIX vyskočil na úroveň, která je typická pro dno na trhu (na statistiku ale počet případů tak vysokých hodnot VIX opravdu nevydá).
S&P 500 a vrcholy VIX
  • Špatných zpráv je na trhu vždy dost, ale akciový trh navzdory nim dlouhodobě roste.
S&P 500 - ignorování negativních zpráv

Slíbil jsem v úvodu propad nálady tak výrazný, že naposledy takový trh pamatuje v roce 1987. Konkrétně jde o Investors Intelligence Sentiment Index, který měří náladu mezi investiční poradci. Ten za dva týdny opravdu spadl naposledy tak prudce v roce 1987. Tohle stojí za komentář. Když vrcholí býčí trendy, investoři zpravidla bývají extrémně optimističtí. V současnosti je ale patrné, že je na trhu velká nejistota. A to mě spíše vede k pocitu, že současný pullback je celkem zdravý, protože vrací náladu na "normálnější" úroveň. K výraznému propadu sentimentu stačí ztráta necelých 9 % od maxima, respektive 3 % za den. Pamatujeme podstatně horší časy.

S&P 500 a Investors Intelligence Survey
Panika na trzích: Jak a proč jí nepodlehnout?

Panika na trzích: Jak a proč jí nepodlehnout?

Američtí individuální investoři v každotýdenním průzkumu AAII také dali najevo, že jim propad na trhu není lhostejný. Medvědů výrazně přibylo, ale zejména na úkor investorů s neutrálním výhledem. Býků ubylo jen mírně.

AAII

A nakonec už jen dva grafy, které shrnují, jak zatím dopadá americká výsledková sezóna. Hospodářské výsledky za druhý kvartál již oznámilo 91 % firem z indexu S&P 500. Zisky a tržby (kombinovaný ukazatel oznámených čísel a konsenzus trhu ohledně těch zbývajících) zatím meziročně rostou o 10,8 %, respektive 5,2 %. Pokud by to tak zůstalo, jde o nejvyšší míry růstu od 412021, respektive 4Q2022. Meziroční vývoj do jisté míry odráží to, že loňský druhý kvartál byl z hlediska firemních fundamentů poměrně slabý, i tak ale hospodaření firem ukazuje, že na tom americká (i světová) ekonomika nejsou špatně. Jen příspěvek do debaty o možné recesi.

S&P 500 - růst zisků a tržeb v 2Q2024

Zdroj: Creative Planning, 22V Research, Goldman Sachs, SentimenTrader, @mattcerminaro, Bloomberg, Piranha Profits, AAII, FactSet

Americké akcieBurzovní almanachKorekce na trzíchPanika na trzíchS&P 500Technická analýzaVIXVolatilita
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa