Co musíte ráno vědět (5. září)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, co letos od německé ekonomiky čeká Kielský institut pro světové hospodářství a jak (ne)snadné je dnes pro běžné Američany získat vlastní střechu nad hlavou? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu po datech z trhu práce uzavřely smíšeně
Americké akcie zakončily středeční rozkolísanou seanci smíšeně. Trhy se zaměřily na údaje z trhu práce a na komentáře představitele centrální banky USA, které podporují očekávání snížení úrokových sazeb Fedu. Index Dow vzrostl o 0,09 % na 40 974,97 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,16 % na 5 520,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,30 % na 17 084,30 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,90 % na 21,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o osm a půl bazického bodu na 3,759 %. Devět z jedenácti sektorů indexu S&P 500 oslabilo, nejlépe si vedli poskytovatelé komunálních služeb, naopak oslabily akcie energetických a zdravotnických podniků.
2. Evropské akcie ve středu oslabily, nedařilo se technologickému odvětví
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech. V minusu uzavřela většina hlavních sektorů, ztráty vedly akcie technologických firem spolu s odvětvím spotřebního zboží. V rámci makroekonomických dat investoři vyhodnocovali mimo jiné PMI a výhled vývoje německé ekonomiky. Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne klesl o 0,97 % na 514,82 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,35 % na 8 269,60 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,83 % na 18 591,85 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,98 % na 7 500,97 bodu.
3. Pražská burza ve středu stagnovala, polepšily si akcie ČEZ
Pražská burza ve středu stagnovala, index PX sice stoupl, ale jen o 0,07 % na 1 592,48 bodu. Většina hlavních emisí skončila v červených číslech či stagnovala. Oslabení celé burzy bránil hlavně růst ceny akcií energetické firmy ČEZ, se kterými se obchodovalo v největším objemu.
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek Austrálie zveřejní výsledek obchodní bilance. Dopoledne přidají Německo statistiku průmyslových zakázek, Spojené království index nákupních manažerů ve stavebnictví a Eurostat za eurozónu zprávu o maloobchodních tržbách. Ve Spojených státech se pak investoři odpoledne zaměří na zprávu o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, srpnové indexy nákupních manažerů ve službách a kompozitní PMI nebo na pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. IfW: Německá ekonomika bude letos pokračovat v poklesu
Kielský institut pro světové hospodářství (IfW) předpokládá, že německá ekonomika bude v letošním roce pokračovat v poklesu. Hrubý domácí produkt se podle podzimního výhledu institutu sníží o 0,1 %. V letním výhledu IfW předpokládal, že německá ekonomika letos vykáže růst o 0,2 %.
6. Deficit zahraničního obchodu USA stoupl nejvýše za dva roky
Deficit zahraničního obchodu Spojených států v červenci stoupl o 7,9 % na 78,8 miliardy USD, což je nejvyšší údaj od května 2022. Mohl za to vyšší dovoz, protože podniky se pravděpodobně předzásobily zbožím z dovozu v očekávání vyšších cel. Zpráva, kterou ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obchodu, naznačuje, že obchod by mohl zůstat v třetím čtvrtletí brzdou hospodářského růstu. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávali, že deficit se zvýší až na 79 miliard USD z červnových 73,1 miliardy USD.
7. Volvo Cars ustupuje od plně elektrické budoucnosti, přidá hybridy
Švédská automobilka Volvo Cars zrušila plán, podle kterého chtěla od roku 2030 nabízet pouze elektromobily. Místo toho hodlá mít v nabídce i hybridní vozy, oznámila ve středu společnost v prohlášení. Reaguje tak na měnící se podmínky na trhu a požadavky zákazníků.
8. Vedení Volkswagenu obhajuje úsporný plán, zaměstnanci protestují
Vedení koncernu Volkswagen obhajovalo na setkání se zaměstnanci úsporný plán pro hlavní, stejnojmennou značku. Aby firma přežila přechod na elektromobily, musí méně utrácet, uvedl ve středu finanční ředitel Arno Antlitz. Mezi více než 10 000 pracovníky, kteří si ho do sídla firmy ve Wolfsburgu přišli poslechnout, se nesetkal s pochopením. Informovala o tom agentura DPA. Akce se konala jen dva dny poté, co největší německá a zároveň i evropská automobilka oznámila, že kvůli slabšímu odbytu nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění.
9. Ifo: Nálada v německém automobilovém průmyslu se v srpnu zhoršila čtvrtý měsíc po sobě
Nálada v německém automobilovém průmyslu se v srpnu zhoršila čtvrtý měsíc po sobě. Nejdůležitější německé průmyslové odvětví strádá nedostatkem zakázek a s velkými obavami hledí do budoucnosti. Vyplývá to z průzkumu hospodářského institutu Ifo. Podle agentury Reuters to není dobrá zpráva pro jednání mezi vedením a zaměstnanci největší automobilky v zemi Volkswagen.
10. Odvolací soud podpořil síť X proti kalifornskému zákonu o moderování obsahu
Sociální síť X patřící Elonu Muskovi vyhrála odvolací řízení o částečném zablokování kalifornského zákona, který vyžaduje, aby společnosti provozující sociální média zveřejňovaly své zásady boje proti dezinformacím, obtěžování, nenávistným projevům a extremismu. Musk loni podal žalobu, aby zákon nenabyl účinnosti, a tvrdil, že porušuje ochranu projevu podle prvního dodatku americké ústavy. Senát odvolacího soudu v San Franciscu zrušil rozhodnutí soudce nižší instance, který odmítl pozastavit prosazování nového zákona.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Bydlení luxusem
Roční příjem potřebný k dosažení na průměrně drahý dům ve Spojených státech dosáhl rekordní hodnoty. Mediánová cena domu nyní vyžaduje roční příjem přesahující 100 tisíc dolarů, což představuje značné zvýšení v porovnání s předchozími lety. Tento dramatický nárůst byl zaznamenán jen několikrát od roku 2006, což ukazuje na stále obtížnější pořízení nemovitosti průměrnou domácností.