Co musíte ráno vědět (15. října)

Jak zahájily týden akcie na burzách v Evropě a za oceánem, jak vidí Goldman Sachs blízkou budoucnost čínské ekonomiky a kdo letos získal Nobelovu cenu za ekonomii? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úvodu týdne opět posilovaly, indexy S&P 500 a Dow vylepšily historická maxima
Americké akcie na začátku týdne posílily a index Dow Jones Industrial Average poprvé překonal hranici 43 000 bodů. Na rekordu uzavřel také index S&P 500. Investoři před týdnem plným zveřejňování firemních výsledků hospodaření a důležitých statistických údajů nakupovali hlavně technologické akcie. Index Dow vzrostl o 0,47 % na 43 065,22 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,77 % na 4 859,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,87 % na 18 502,69 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,71 % na 19,70 bodu. Ceny ropy spadly bezmála o pět procent, zlato odepsalo o 0,3 % a stříbro zlevnilo o procento. Bitcoin zdražil o téměř pět procent na 65 870 USD.
2. Evropské akcie v pondělí posílily, dařilo se technologiím
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech, z hlavních indexů nejvíce posílil německý DAX. Dařilo se cenným papírům z technologického odvětví, naopak v červeném uzavřely akcie ze sektoru cestovního ruchu. Pondělní seance byla slabší na makroekonomická data, investoři upínají svoji pozornost na rozbíhající se výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,53 % na 524,76 bodu, DAX si polepšil o 0,69 % a uzavřel na 19 508,29 bodu, francouzský CAC 40 seanci zakončil se ziskem 0,32 % na 7 602,06 bodu a britský FTSE 100 zpevnil o 0,47 % na 8 292,66 bodu.
3. Pražská burza v pondělí po růstu o 0,39 % uzavřela nejvýše za téměř dva týdny
Pražská burza v pondělí uzavřela nejvýše za téměř dva týdny. Index PX vzrostl o 0,39 % na 1 600,16 bodu. Vzhůru šly akcie bank, lehce oslabily cenné papíry energetické společnosti ČEZ.
4. Očekávané události
V noci na úterý představí Japonsko údaje o průmyslové výrobě. Dopoledne bude patřit datům z britského trhu práce, indexům důvěry investorů a analytiků v ekonomiky Německa a eurozóny od ZEW a průmyslové výrobě za eurozónu a Spojené státy odpoledne přidají index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) a večer ještě měsíční bilanci federálního rozpočtu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Banka Goldman Sachs zlepšila výhled čínské ekonomiky na letošní i příští rok
Americká investiční banka Goldman Sachs zlepšila odhad hospodářského růstu Číny na letošní i příští rok. Zdůvodnila to nejnovějšími opatřeními čínské vlády na podporu domácí ekonomiky. Banka nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt Číny se v letošním roce zvýší o 4,9 %, v předchozí prognóze letošní hospodářskou expanzi odhadovala na 4,7 %.
6. Americké firmy investují 6,3 miliardy liber do datových center v Británii
Americké technologické společnosti ServiceNow, CyrusOne, CloudHQ a CoreWeave investují v Británii do datových center dohromady 6,3 miliardy liber. Chtějí tak podpořit rozvoj umělé inteligence. Uvedla to v pondělí britská vláda. Je to dobrá zpráva pro premiéra Keira Starmera, který se snaží přilákat zahraniční investice.
7. Francie se snaží přesvědčit Sanofi, aby neprodávala americkému fondu výrobu léků
Francouzská vláda se snaží přesvědčit firmu Sanofi, aby zachovala výrobu léku proti bolesti a horečce Doliprane ve Francii. Sanofi zvažuje, že by výrobu nejprodávanějšího léku, obdoby paralenu, ve Francii postoupila americkému investičnímu fondu CD&R. Páteční oznámení možného obchodu vyvolalo mezi francouzskými politiky všech stran vlnu bouřlivých reakcí. Někteří dokonce vyzvali vládu, aby obchod ve jménu lékové soběstačnosti zablokovala. Samotná vláda tuto variantu podle médií nevylučuje.
8. ComputerBase: TSMC plánuje další závody v Evropě, ve hře je i Česko
Tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) plánuje kromě továrny, která vzniká v Drážďanech, postavit v Evropě i další závody. Ve hře by mohla být i Česká republika a širší region Prahy a okolí. S odvoláním na nejmenovaného vládního představitele to uvedl specializovaný německý server ComputerBase.
9. Majitel Seznamu Lukačovič již neuvažuje o uvedení akcií společnosti na trh. Byl to "nejblbější" nápad mého života, napsal
Vlastník internetové firmy Seznam.cz Ivo Lukačovič již neuvažuje o umístění části akcií společnosti na burzu. Úvahy o IPO v srpnu zmínil v článku na neveřejné síti Patreon, šlo podle něj ale jen o sondování trhu. Nyní na Patreonu uvedl, že IPO byl "nejblbější" nápad jeho života.
10. Smlouva o využívání vodních zásob Nilu vstoupila v platnost, Egypt je proti
Smlouva o spravedlivém využívání vodních zásob řeky Nil vstoupila v platnost poté, co se k ní formálně připojil Jižní Súdán. Naopak Egypt a Súdán smlouvu nepodpořily, což může ohrozit naplňování jejího cíle, informovala v pondělí agentura AP.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci za výzkum vlivu institucí na prosperitu
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali ekonomové Daron Acemoglu, Simon Johnson a James Robinson působící ve Spojených státech, a to za výzkum vlivu institucí na prosperitu. Oznámila to v pondělí švédská Královská akademie věd. Po týdnu tak skončilo vyhlašování letošních nositelů tohoto prestižního ocenění, kdy byli postupně zveřejňováni laureáti cen za lékařství, fyziku, chemii, literaturu a mír.