Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak si v pondělí vedly akcie na burzách v Evropě a za oceánem, která evropská země má asi nejvíce důvodů k obavám z možného vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách a jak to vypadá se šancemi na pokračování růstu cen amerických akcií? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy vstoupily do nabitého týdne růstem, investoři vyhlížejí hospodářské výsledky velkých technologických firem
Americké akcie v pondělí posílily. Náladu na trhu podporují očekávání spojená s výsledkovou sezónou a také o něco klidnější geopolitická situace. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, posílil o 0,65 % na 42 387,57 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,27 % na 5 823,52 bodu. Technologický index Nasdaq Composite si připsal 0,26 % na 18 567,19 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,61 % na 19,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o půl bazického bodu na 4,286 %. Ceny ropy klesly o více než pět procent, zlato i stříbro uzavřely na červené nule a bitcoin zdražil o zhruba 2,5 % na 69 830 USD.
2. Evropské akcie v pondělí zdražily, nejvíce posílila francouzská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech, v rámci hlavních indexů nejvíce posílil francouzský CAC 40. Dařilo se cenným papírům z mediálního a stavebního odvětví, naopak akcie ze sektoru ropy a zemního plynu skončily v minusu. Investoři čekají na hospodářské výsledky velkých technologických firem. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,41 % na 520,95 bodu, DAX si polepšil o 0,35 % na 19 531,62 bodu, francouzský CAC 40 seanci zakončil se ziskem 0,79 % na 7 556,94 bodu a britský FTSE 100 zpevnil o 0,45 % na 8 285,62 bodu.
3. Očekávané události
V noci na úterý vyjde zpráva o japonské nezaměstnanosti. Dopoledne se investoři zaměří na index důvěry německých spotřebitelů od GfK a odpoledne Spojené státy přidají výsledek obchodní bilance, velkoobchodní zásoby, indexy cen domů FHFA a S&P/Case-Shiller, index spotřebitelské důvěry od Conference Board nebo statistiku otevřených pracovních pozic JOLTS. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. Fitch Ratings: Trumpova cla by v Evropě nejvíce poškodila Německo
Na ekonomiku EU se dost možná řítí další pohroma. Po covidu a energetické krizi tentokrát spočívá v možném návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Pokud by Trump v úřadu zavedl univerzální cla i na zboží z EU, čímž v kampani hrozí, z evropských ekonomik by nejvíce poškodil Německo. Vyplývá to z analýzy ratingové agentury Fitch Ratings.
5. Volkswagen plánuje podle odborů zavřít v Německu nejméně tři továrny
Největší evropská automobilka Volkswagen plánuje zavřít v Německu nejméně tři závody a zrušit desítky tisíc pracovních míst. Chce tak snížit náklady a zvýšit konkurenceschopnost. Uvedla to podle agentury DPA šéfka podnikové rady Volkswagenu Daniela Cavallová na akci, na které informovala zaměstnance o plánech vedení. Německá vláda vyzvala k zachování pracovních míst, zatímco Volkswagen trvá na tom, že restrukturalizace je v zájmu konkurenceschopnosti nezbytná.
6. Boeing chce získat až 19 miliard USD na posílení financí a zachování ratingu
Americký výrobce letadel Boeing zahájil nabídku akcií, z které by mohl získat až 19 miliard USD. Společnost se tak snaží posílit své finance, na které má negativní dopad více než měsíc trvající stávka zaměstnanců, a zachovat si investiční rating, uvedla agentura Reuters.
7. Fidoo: Náklady českých firem stouply v září meziročně o 1,5 %
Náklady českých malých a středně velkých podniků stouply v září meziročně o 1,5 %. Zároveň ale firmy nakupovaly o desetinu procenta častěji než ve stejném období loni. Vyplývá to z indexu firemních nákladů, který sleduje společnost Fidoo na vzorku více než tisícovky malých a středně velkých firem.
8. Olympus propustil generálního ředitele kvůli nákupu nelegálních léků
Japonský výrobce endoskopů Olympus oznámil, že propustil generálního ředitele Stefana Kaufmanna kvůli obvinění, že koupil nelegální léky. Němec Kaufmann se ujal funkce teprve loni v dubnu. Měl za úkol rozšířit podnikání firmy v oblasti zdravotnického vybavení, když předchozí ředitel Jasuo Takeuči řadu majetku prodal. Takeuči se prozatím opět ujme funkce generálního ředitele.
9. Společnost UMG navázala spolupráci s firmou KLAY Vision vyvíjející hudební AI
Americká nahrávací společnost Universal Music Group (UMG) se dohodla o navázání spolupráce s firmou KLAY Vision, která se zabývá "etickým vývojem nástrojů umělé inteligence" (AI) pro hudební průmysl. Firmy to oznámily v pondělním sdělení. UMG se aktuálně u soudů domáhá zásahu proti několika jiným společnostem vyvíjejícím aplikace AI pro generování hudby, které podle ní bez souhlasu a patřičné licence využívají pro trénování modelů hudbu tohoto vydavatelství.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Býci k nezastavení?
Když je americký akciový index S&P 500 v růstovém trendu alespoň dva roky, často v něm pak zůstává dlouhá léta. Nejdelší období zisků bylo zaznamenáno po finanční krizi v roce 2009 a před prasknutím internetové bubliny v roce 2000. V říjnu S&P 500 oslavil dva roky v býčím trendu a za tu dobu si připisuje přes 60 %. Nejde ale o nic nového - to, že trhy v dlouhodobém horizontu rostou, je známá věc.