Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak si v úterý vedly akcie na burzách v Evropě a na Wall Street, jak vnímají američtí voliči současnou ekonomickou situaci a kdo se nově dostal do čela žebříčku čínských superboháčů? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý uzavřely smíšeně, index Nasdaq Composite přidal asi tři čtvrtě procenta
Hlavní americké akciové indexy v úterý hledaly směr a nakonec uzavřely smíšeně. Investoři se zabývali řadou firemních výsledků a čekali na hospodářská čísla Alphabetu. Index Dow v úterý klesl o 0,36 % na 42 233,05 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,16 % na 5 832,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,78 % na 18 712,75 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,32 % na 19,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 4,256 %.
2. Evropské akcie v úterý oslabily, cenné papíry Lufthansy v reakci na výsledky odepsaly přes 5 %
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v červených číslech. Investoři vyhodnocovali hospodářské výsledky společností, mimo jiné aerolinek Lufthansa, výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas nebo banky HSBC. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,57 % na 517,99 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,80 % na 8 219,61 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,27 % na 19 478,07 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,61 % a skončil na 7 511,11 bodu.
3. Pražská burza v úterý poprvé po 12 dnech oslabila, hlavně kvůli akciím ČEZ
Pražská burza v úvodu zkráceného obchodního týdne poprvé po 12 dnech oslabila, index PX v úterý ztratil 0,27 % na 1 643,34 bodu. Trh dolů táhly hlavně akcie energetické společnosti ČEZ a částečně také Monety. V plusu skončily jen cenné papíry Komerční banky, Erste Group Bank a Kofoly ČeskoSlovensko. Hlavní burzovní index rostl nebo stagnoval od 10. září a dostal se na nejsilnější hodnoty od června 2008.
4. Očekávané události
Ve středu nad ránem bude zveřejněn japonský index spotřebitelské důvěry. Dopoledne vyjdou německá nezaměstnanost a HDP a Eurostat přidá za eurozónu index spotřebitelské důvěry, indexy důvěry v průmyslu a ve službách a HDP. Odpoledne se pak investoři ve Spojených státech zaměří na zprávu o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, první odhad vývoje HDP v třetím čtvrtletí a údaje o rozjednaných prodejích rezidenčních nemovitostí a Německo ještě doplní inflační data. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Běžní Američané před volbami hodnotí ekonomiku výrazně hůře než odborníci
Řada Američanů označuje vývoj ekonomiky za hlavní faktor, na základě kterého se budou rozhodovat o tom, komu odevzdají svůj hlas v nadcházejících prezidentských volbách. Podle mnoha expertů zažívá ekonomika Spojených států v poslední době překvapivě silný růst, řadoví voliči ale vývoj hospodářství hodnotí mnohem skeptičtěji. S odvoláním na průzkumy veřejného mínění to napsal server CBS.
6. Německá spotřebitelská důvěra se podle průzkumu institutů dále zvyšuje
Německá spotřebitelská důvěra se dále zlepšuje, její index se dostal na nejvyšší úroveň zhruba za dva a půl roku. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnily výzkumné instituty GfK a NIM. Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) nicméně zhoršila výhled německé ekonomiky na letošní rok. Nyní stejně jako německá vláda očekává pokles o 0,2 %, zatímco dříve počítala se stagnací.
7. Německým aerolinkám Lufthansa v třetím čtvrtletí klesl provozní zisk o devět procent
Největší německé letecké společnosti Lufthansa v třetím čtvrtletí meziročně klesl provozní zisk o devět procent na 1,3 miliardy eur. Firma to v úterý oznámila v tiskové zprávě. Podnik se nyní potýká s ostrou konkurencí, rostoucími náklady a nejistotou ohledně vývoje na Blízkém východě.
8. ČEZ koupí za miliardy podíl v Rolls-Royce SMR, budou spolupracovat na reaktorech
Energetická společnost ČEZ podepsala s firmou Rolls-Royce SMR strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. V britské firmě koupí zhruba 20% podíl, za který zaplatí jednotky miliard korun. Oznámili to v úterý premiér Petr Fiala (ODS) a zástupci obou společností. První tuzemský modulární reaktor by měl vzniknout v první polovině 30. let v Temelíně.
9. Napier: AI může při potírání finanční kriminality ušetřit ročně 3,13 bilionu USD
Nasazení umělé inteligence (AI) může při odhalování a prevenci praní špinavých peněz a financování terorismu ekonomikám ročně ušetřit až 3,13 bilionu dolarů. Vyplývá to ze zprávy Napier AI / AML Index, kterou zveřejnila společnost Napier AI ve spolupráci s Global Data. Praní špinavých peněz jen loni stálo globální ekonomiku 5,2 bilionu USD, což je zhruba pět procent světového hrubého domácího produktu. Nejefektivněji vynakládají prostředky na boj proti praní špinavých peněz Itálie, Česko a Finsko.
10. Thyssenkrupp stále plánuje společný ocelářský podnik s Křetínským
Německá průmyslová skupina Thyssenkrupp nadále předpokládá, že český podnikatel Daniel Křetínský zvýší podíl v její ocelářské divizi, takže vznikne společný podnik, v kterém bude každá strana vlastnit poloviční podíl. Uvedl to nový finanční ředitel této německé skupiny Jens Schulte. Dodal nicméně, že pokud plán selže, Thyssenkrupp je připraven jednat s jinými potenciálními zájemci o divizi.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Zakladatel TikToku se poprvé dostal do čela žebříčku čínských miliardářů
Zakladatel aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok Čang I-ming se s odhadovaným majetkem za 49,3 miliardy dolarů stal nejbohatším mužem v Číně. Vyplývá to z žebříčku čínských miliardářů, který na webu zveřejnil list Hurun. Celkově se ale počet miliardářů v Číně snižuje.
Jedenačtyřicetiletý Čang patří k nové generaci čínských podnikatelů, kteří jsou více mezinárodně zaměření než jejich předchůdci. Skupina ByteDance, kterou založil a do níž patří i TikTok, v loňském roce zvýšila celosvětový obrat o 30 % na 110 miliard dolarů. Čang v roce 2021 odstoupil z pozice generálního ředitele ByteDance.