Americké akcie: Nakopnou zaraženou rally prezidentské volby?

Americký akciový index S&P 500 má za sebou ztrátový týden (-1,37 %) a také první měsíční kalendářní pokles od letošního dubna (-0,99 %). Nejistota před prezidentskými volbami v USA v kombinaci s neuspokojivými výsledkovými zprávami některých velkých technologických firem vyvolaly na silně nadhodnoceném akciovém trhu po dlouhém období klidu přece jen citelnější nervozitu. Volby ale skončí již za dva dny a listopad až leden jsou na americké burze historicky vůbec nejsilnějším tříměsíčním obdobím v rámci roku. Potvrdí se letos tento sezónní vzorec?
"Index S&P 500 v první polovině minulého týdne pokračoval v minimálních denních pohybech a držel se nad 20denním klouzavým průměrem, ve čtvrtek ale přišla změna a trh klesl o bezmála dvě procenta. Páteční protipohyb nebyl tak výrazný, a tak index za týden odepsal 1,37 %. Během čtvrtečního propadu index S&P 500 prolomil support na 5 800, který v předchozích dvou týdnech testoval, ale i další kulatou hladinu 5 700. Rychle se tak přiblížil k důležitému rozpětí 5 650 až 5 670. To je spolu s 50denním klouzavým průměrem, nad kterým se trh ve čtvrtek i v pátek udržel, nejbližší a důležitá úroveň podpory (byla zde maxima v červenci a srpnu). O 4,5 % níže je silný support na 5 400," napsal v technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Od začátku roku benchmark drží zisk 20,10 %. Historické vzorce naznačují, že po volbách se může situace na trzích začít uklidňovat. V týdnu také Fed rozhodne o měnové politice a pokračuje výsledková sezóna, o kurzotvorné události tedy nebude nouze."
Index se udržel nad 50denním klouzavým průměrem, podíl jednotlivých titulů nad 50denním průměrem ovšem dále klesá.
Od léta se také postupně snižuje podíl akcií na NYSE, které se obchodují nad svými 200denními průměry.
Index S&P 500 se nicméně již 10 měsíců drží nad svým 10měsíčním průměrem. Dlouhodobý býčí trend je tedy zatím stále v platnosti a působí solidně.
Americký akciový trh roste již řadu měsíců v relativně slabším ekonomickém prostředí, což ukazují "nůžky" na grafu meziroční změny indexu S&P 500 a hodnoty indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru.
Než se dostaneme ke grafům týkajícím se vývoje na trzích v (ne)souvislosti s prezidentskými volbami, tak ještě za všechny jedna připomínka toho, že listopad je pro americké akcie silný měsíc.
V letech prezidentských voleb je listopad historicky nejsilnějším měsícem pro index Dow a S&P 500, s výjimkou Nasdaqu pak i pro další benchmarky je vysoce nadprůměrný. Do statistik se nicméně propisuje kratší historie Nasdaqu i v mnohém výjimečné volební roky 2000 a 2008.
A teď už grafy, které se přímo týkají prezidentských voleb, respektive toho, jak si americký akciový trh vede za republikánských a demokratických administrativ, které firmy podporují jakou z hlavních stran nebo jak trhy v historii reagovaly na samotné volby. Popisky u jednotlivých grafů jsou sand dostatečně výmluvné.
Index S&P 500 roste prakticky bez ohledu na to, kdo je zrovna americkým prezidentem.
Ani z průměrného ročního procentuálního vývoje nelze na první pohled vypozorovat, zda je pro akciový trh lepší demokratický, nebo republikánský prezident.
Ovšem podrobnější pohled odhaluje, že akciím přece jen v průměru více svědčí demokratická administrativa. Rozdíl v historickém srovnání vzniká v obdobích, kdy je z Demokratické strany hlava státu a stejná strana má zároveň většinu v obou komorách Kongresu.
Investoři s časovým horizontem v desítkách let mohli zatím být v historii v klidu. A nejspokojenější byli ti, kteří zůstali zainvestovaní na americkém akciovém trhu po celou dobu, ne pouze za administrativy jedné či druhé strany.
A nakonec jen pro zajímavost to, jak které společnosti letos přispívaly na kampaně politických stran. O podpoře republikána Donalda Trumpa ze strany Elona Muska se ví, zbytek takzvané úžasné sedmičky velkých technologických společností celkem jasně podporuje demokraty.
Republikány naproti tomu podporují mnohé velké firmy z energetického a těžebního odvětví.
Zdroj: All Star Charts, TOPDOWN CHARTS, AlmanacTrader, Goldman Sachs, Market Sentiment, The Motley Fool