Co musíte ráno vědět (14. listopadu)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na burzách v Evropě a za oceánem, jaká byla v říjnu inflace ve Spojených státech a co si Češi představují pod pojmem drahý vánoční dárek? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu uzavřely smíšeně a bez větších změn, data o inflaci trh přijal v klidu
Hlavní americké akciové indexy zakončily středeční obchodování bez výraznějších změn. Míra spotřebitelské inflace v USA poprvé za sedm měsíců stoupla, trh to ale čekal. Americký dolar mírně posílil. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, posílil o 0,11 % na 43 958,19 bodu. Širší index S&P 500 zůstal téměř beze změny na 5 985,38 (+0,02 %) a technologický index Nasdaq Composite odepsal 0,26 % na 19 230,73 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,69 % na 14,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o dva bazické body na 4,451 %. Ceny ropy zůstaly prakticky beze změny, zlato a stříbro shodně odepsaly lehce přes procento a bitcoin se na konci dne obchodoval za zhruba 89 500 USD (+1,6 %), když přes den zdražil až nad 93 000 USD.
2. Evropské akcie ve středu v reakci na americkou inflaci oslabily, nedařilo se technologiím
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo převážně v červených číslech, nicméně ztráty hlavních indexů byly jen mírné. Dařilo se akciím z odvětví ropy a zemního plynu, naopak cenné papíry ze sektoru technologií zaznamenaly ztrátovou seanci. Investoři vyhodnocovali mimo jiné čísla o americké inflaci za říjen. Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne oslabil o 0,13 % na 501,59 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,06 % na 8 030,33 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,16 % na 19 003,11 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal 0,14 % a skončil na 7 216,83 bodu.
3. Pražská burza ve středu oslabila, dolů ji táhly akcie Erste a Monety
Pražská burza ve středu oslabila, index PX klesl o 0,51 % na 1 659,79 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie bankovní skupiny Erste a Monety Money Bank.
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek vyjdou data z australského trhu práce. Dopoledne se investoři zaměří na zprávu Eurostatu o HDP eurozóny a ve Spojených státech budou odpoledne pozornost poutat výrobní inflace a pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Inflace v USA v říjnu poprvé za sedm měsíců vzrostla, činila 2,6 %
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v říjnu podle očekávání stouplo o dvě desetiny procentního bodu na 2,6 %. Inflace tak zaznamenala první nárůst za sedm měsíců. V září byla inflace nejníže od února 2021. Meziměsíčně ceny v říjnu vzrostly o 0,2 %.
6. Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ, řekl prezident Microsoftu
Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ a lze předpokládat, že firmy ze Spojených států a Číny si budou v tomto odvětví hodně dlouho konkurovat. Řekl to prezident americké softwarové společnosti Microsoft Brad Smith. Varoval přitom, aby si lidé v Evropě a v USA nedělali iluze, že Čína za jejich zeměmi zaostává.
7. Celosvětový prodej elektromobilů se v říjnu zvýšil o 35 % a byl na rekordu
Celosvětový prodej elektromobilů se v říjnu zvýšil meziročně o 35 % na rekordních 1,72 milionu. Přispěl k tomu hlavně vysoký růst v Číně, mírný růst zaznamenala také Evropa. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila výzkumná společnost Rho Motion. Říjnový prodej překonal rekord ze září o 50 000 vozů.
8. Volkswagen a Rivian spouštějí společný podnik zaměřený na elektromobily
Německá automobilová skupina Volkswagen spouští s americkým výrobcem elektromobilů Rivian už dříve oznámený společný podnik na vývoj architektury a softwaru pro elektromobily. Volkswagen současně uvedl, že investici do Rivianu zvýší o 16 % na 5,8 miliardy USD. Firmy o tom informovaly v tiskové zprávě.
9. Německý HDP podle vládních poradců vzroste příští rok jen o 0,4 %
Německá ekonomika v příštím roce vykáže jen mírný růst, hrubý domácí produkt se podle odhadu poradního grémia vlády zvýší o 0,4 %. Takzvaná rada moudrých tak výrazně snížila svůj předchozí odhad. Vláda sama v říjnovém výhledu počítala na příští rok s růstem HDP o 1,1 %.
10. Meta musí čelit žalobě požadující její rozdělení, rozhodl soudce
Americká internetová společnost Meta Platforms bude muset čelit žalobě z roku 2020, v které americká Federální obchodní komise (FTC) požaduje rozdělení podniku kvůli porušování pravidel hospodářské soutěže. Rozhodl o tom ve středu podle agentury Reuters soudce James Boasberg, který z velké části zamítl žádost podniku o zastavení této kauzy. Termín zahájení soudního procesu zatím nebyl stanoven.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Co si Češi představují pod pojmem drahý vánoční dárek?
Co pro vás znamená drahý dárek? A dáváte si s rodinou finanční limit, kolik má dárek stát? Nejnovější průzkum, který si zadalo Twisto, první společnost poskytující "buy now pay later" platby v Česku, odhaluje finanční uvažování Čechů během vánoční sezóny. Vyplývá z něj, že Češi jsou ochotni nejvíc peněz utratit za dárky pro děti, ale také, že většina z nich letos žádné velké vánoční výdaje neplánuje.