US MARKETOtevírá za: 0 h 26 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Co musíte ráno vědět (19. prosince)

Jak ve středu zakončily obchodní seanci akciové indexy v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo měnověpolitické jednání americké centrální banky a kolik letos odvedl státu ze svého zisku Budějovický Budvar? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu prudce oslabily, Fed signalizoval pomalejší snižování sazeb

Americké akcie ve středu prudce oslabily, protože centrální banka Spojených států signalizovala pomalejší snižování úrokových sazeb v příštím roce. Americký dolar naopak díky vyhlídkám na pomalejší uvolňování měnové politiky posiloval. Index Dow ztratil 2,58 % a zakončil obchodování na 42 326,87 bodu, širší S&P 500 klesl o 2,95 % na 5 872,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 3,56 % na 19 392,69 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 74,04 % na 27,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o přibližně dva bazické body na 4,52 %.

Opatrně s americkými akciemi, v příštích deseti letech budou mít podle trhu silnou konkurenci

Opatrně s americkými akciemi, v příštích deseti letech budou mít podle trhu silnou konkurenci

2. Evropské akcie ve středu před rozhodnutím Fedu o sazbách převážně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo převážně v zelených číslech, většina sektorů uzavřela seanci se ziskem. V rámci makrodat investoři vyhodnocovali především britskou inflaci a očekávali rozhodnutí americké centrální banky o nastavení měnové politiky a komentář šéfa Fedu Jeromea Powella. Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne posílil o 0,15 % na 514,43 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,05 % na 8 199,11 bodu, německý DAX uzavřel s kosmetickou ztrátou 0,02 % na 20 242,57 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,26 % a skončil na 7 384,62 bodu.

Kryptoměny v roce 2025: U bitcoinu jsme překročili rubikon. Investovat do něj je pořád racionální, říká Tomáš Kacerovský

Kryptoměny v roce 2025: U bitcoinu jsme překročili rubikon. Investovat do něj je pořád racionální, říká Tomáš Kacerovský

3. Pražská burza se ve středu vrátila k růstu, znovu vylepšila mnohaleté maximum

Pražská burza se ve středu po jednodenní přestávce vrátila k růstu. Index PX posílil o 0,27 % na 1 754,20 bodu, a znovu tak vylepšil své maximum od ledna 2008. Pomohly hlavně akcie Erste Group Bank a Monety Money Bank, ztrácela naopak energetická společnost ČEZ nebo Komerční banka.

Změny daní a pojistného pro OSVČ v roce 2025: Vyšší odvody a nová daňová hranice

Změny daní a pojistného pro OSVČ v roce 2025: Vyšší odvody a nová daňová hranice

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek bude japonská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne bude patřit švýcarské obchodní bilanci, německému indexu spotřebitelské důvěry od GfK a běžnému účtu za eurozónu. Odpoledne skončí měnověpolitická jednání Bank of England a České národní banky a na poli makrodat se investoři ve Spojených státech zaměří na zprávu o HDP, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, indexy průmyslové aktivity filadelfského a kansaského Fedu a údaje o prodejích starších rezidenčních nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. prosince

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. prosince

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed zredukoval úroky o čtvrt procentního bodu, naznačil pomalejší snižování sazeb příští rok

Americká centrální banka ve středu podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,25 až 4,50 %. Signalizovala však, že v příštím roce bude sazby snižovat pomaleji, než předpokládala dříve. Zároveň zlepšila prognózu růstu ekonomiky Spojených států v letošním i příštím roce. Vyhlídky na pomalejší snižování úrokových sazeb vedly k poklesu cen amerických akcií, dolar naopak posiloval.

6. Eurostat: Inflace v EU v listopadu vzrostla na 2,5 %, v Česku je vyšší

Inflace v zemích Evropské unie v listopadu vzrostla na 2,5 % z říjnových 2,3 %. Ve středu to uvedl statistický úřad Eurostat. Inflace v České republice podle jeho dat činila 3,1 %, a zvýšila se tak z tří procent v říjnu. Eurostat pracuje s harmonizovanými údaji, které se používají pro účely srovnání s ostatními zeměmi EU a které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu. Eurostat zároveň uvedl, že míra inflace v eurozóně v listopadu činila 2,2 %, zatímco v říjnu byla na 2 %. Zpřesnil tak svůj rychlý odhad z konce minulého měsíce, kdy uváděl, že listopadová inflace v eurozóně vzrostla na 2,3 %.

7. Italská UniCredit zvýšila podíl v německé Commerzbank na 28 %

Italská banka UniCredit zvýšila podíl v německém rivalovi Commerzbank zhruba na 28 %. Učinila tak pomocí derivátových smluv, oznámila ve středu na svém webu. Podle agentury DPA tak sílí pravděpodobnost, že dá největší italská banka druhému největšímu finančnímu domu v Německu nabídku na převzetí. Postup UniCredit, která dříve zdůrazňovala, že před německými parlamentními volbami ohlášenými na únor další kroky v této záležitosti nechystá, ve středu znovu kritizovala německá vláda.

8. Continental hodlá do konce příštího roku uvést na burzu automobilovou divizi

Německý dodavatel automobilových součástek a pneumatik Continental hodlá do konce příštího roku uvést svou automobilovou divizi na frankfurtskou akciovou burzu. Firma o tom informovala ve středeční tiskové zprávě. Upozornila, že tento krok ještě musí schválit dozorčí rada a akcionáři podniku.

9. Inflace v Británii v listopadu vzrostla na 2,6 %, je nejvyšší od jara

Míra inflace v Británii v listopadu vzrostla na 2,6 % z říjnových 2,3 %. Ve středu to uvedl britský statistický úřad. Inflace je tak nejvyšší od března a je vysoko nad 2% cílem britské centrální banky. Inflace ve službách, kterou centrální banka považuje za klíčové měřítko inflace domácího původu, zůstala na pěti procentech.

10. Kongo žaluje Apple za používání minerálů z konfliktních oblastí

Konžská demokratická republika podala ve Francii a Belgii žalobu na dceřiné firmy americké technologické společnosti Apple. Obviňuje je z toho, že používají nerostné suroviny z konfliktních oblastí na východě země. Informovala o tom stanice BBC.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Budějovický Budvar letos odvedl státu půl miliardy korun ze zisku, loni to byla polovina

Národní podnik Budějovický Budvar letos odvedl státu ze zisku 550 milionů korun. Kolik to bude příští rok, mluvčí společnosti Barbora Povišerová zatím neví. Loni Budvar odvedl 250 milionů korun, předloni 550 milionů. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v létě uvedl, že peníze půjdou na mimořádnou podporu zemědělců pro letošní rok.

Budějovickému Budvaru na domácím trhu stoupl v roce 2023 prodej piva meziročně o 3,8 %. Vývoz piva do zahraničí vzrostl o 4,6 %. Podnik měl měl loni čistý zisk 293,8 milionu korun, oproti roku 2022 byl o 46,3 % vyšší. Tržby z prodeje výrobků a služeb meziročně stouply o 11,4 % na rekordních 3,37 miliardy korun. Pivovar měl loni také rekordní výstav 1,865 milionu hektolitrů, což je meziroční zvýšení o 4,3 %.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika