Co musíte ráno vědět (9. ledna)

Jak si ve středu vedly akcie na burzách v Evropě a na Wall Street, co ukázal zápis z prosincového jednání měnového výboru Fedu a jak důležitá je pro Čechy hotovost? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu zakončily smíšeně a bez větších změn, Fed v zápisu potvrdil opatrnost v dalším snižování sazeb
Americké akcie se ve středu obchodovaly smíšeně. Investoři vyhodnocovali zápis z posledního zasedání Fedu, který potvrdil, že jsou centrální bankéři opatrní kvůli očekávaným dopadům politiky nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa. Index Dow vzrostl o 0,25 %, a uzavřel na 42 635,20 bodu, širší index S&P 500 si připsal 0,16 % na 5 918,25 bodu, zatímco technologický Nasdaq Composite klesl o 0,06 % na 19 478,88 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,67 % na 17,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o půl bazického bodu na 4,691 %. Dolarový index ve 23.15 SEČ přidával 0,3 % na rovných 109 bodů. Ceny ropy klesly o více než procento, zlato naopak o půl procenta zdražilo a stříbro se obchodovalo prakticky beze změny oproti úterý. Bitcoin na konci dne ztrácel přes dvě procenta na zhruba 94 760 USD.
2. Evropské akcie se ve středu na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo smíšeně. Většina sektorů uzavřela seanci se ztrátou, mezi menšinu ziskových odvětví patřily zdravotnictví, finanční služby a média. V rámci makrodat investoři vyhodnocovali mimo jiné index ekonomické nálady v eurozóně. Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne korigoval o 0,19 % na 513,67 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,07 % na 8 251,03 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,05 % na 20 329,94 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,49 % a skončil na 7 452,42 bodu.
3. Pražská burza ve středu oslabila
Pražská burza ve středu klesla, index PX odepsal 0,10 % a uzavřel na 1 784,62 bodu. Nedařilo se akciím metalurgické firmy Gevorkyan, které odepsaly 0,72 %. Akcie Komerční banky, s nimiž se obchodovalo v největším objemu, odevzdaly 0,29 % a skončily na 863,50 Kč.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek dopoledne zveřejní Německo zprávy o průmyslové výrobě a obchodní bilanci, Česko přidá zprávy o průmyslové a stavební výrobě a data z trhu práce a Eurostat za eurozónu výrobní inflaci a maloobchodní tržby. Spojené státy odpoledne na trh pošlou údaje o obchodní bilanci a velkoobchodních zásobách a pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Zápis z prosincového zasedání Fedu: Představitelé centrální banky jsou ohledně vývoje inflace opatrní, vyhlížejí dopady Trumpovy politiky
Zápis z prosincového zasedání Fedu potvrdil obavy představitelů americké centrální banky ohledně inflace a vlivu politiky nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa, zejména v oblastech mezinárodního obchodu a imigrace. Členové FOMC konkrétně upozornili na potřebu opatrnějšího přístupu k dalšímu snižování sazeb kvůli nejistotám spojeným s dopady zavádění a zvyšování cel, deregulace a masových deportací nelegálních imigrantů, kteří jsou důležití pro některé segmenty pracovního trhu i spotřebitelskou poptávku.
6. Čínské aerolinky rychle expandují v Evropě
Tři největší čínské státní letecké společnosti rychle rozšiřují své aktivity na evropském trhu. Těží z možnosti létat přes ruský vzdušný prostor, což jim umožňuje volit nejkratší trasu mezi Evropou a Čínou. Evropské aerolinky na rozdíl od nich musí tuto oblast kvůli sankcím obcházet, což pro ně znamená delší a dražší lety. Na situaci ve středu upozornil britský deník Financial Times.
7. CNN: Trump zvažuje vyhlášení stavu národní ekonomické nouze
Zvolený prezident USA Donald Trump zvažuje možnost vyhlášení stavu národní ekonomické nouze, což by mu dalo právní oporu pro zavedení cel na dovoz zboží. Informaci ve středu zveřejnil server CNN, který se odvolává na zdroje obeznámené se záležitostí. Pokud by Trump vyhlásil stav nouze, mohl by využít zákon o mezinárodních pohotovostních ekonomických opatřeních, který by mu umožnil zavést nový celní systém a regulovat zahraniční obchod v "krizové" situaci.
8. Letecká společnost Lufthansa letos přijme zhruba 10 000 lidí
Německá letecká společnost Lufthansa plánuje v roce 2025 v rámci celé skupiny přijmout přibližně 10 000 nových zaměstnanců, přičemž současně pokračuje ve snižování nákladů ve své hlavní divizi. Společnost hledá více než 2 000 stevardů, přes 1 400 pracovníků pozemního personálu, přibližně 1 300 technických specialistů, 1 200 administrativních pracovníků a 800 pilotů. Více než polovina nových pozic bude obsazena v Německu.
9. Eurozóna: Ekonomická nálada i důvěra spotřebitelů se v prosinci zhoršily
Index ekonomické nálady v eurozóně sestavovaný Evropskou komisí v prosinci podle finálních údajů klesl na 93,7 bodu z listopadových 95,8 bodu. Index důvěry v průmyslu se snížil na -14,1 bodu (listopad: -11,4 bodu, revidováno z -11,1 bodu) a index důvěry ve službách vzrostl na 5,9 bodu (listopad: 5,3 bodu). Index spotřebitelské důvěry se snížil na -14,5 bodu (listopad: -13,8 bodu, revidováno z -13,7 bodu).
10. Zvýšení výdajů na obranu na 5 % HDP by Česko přišlo na dalších 260 miliard korun
Donald Trump potvrdil, že bude žádat, aby země NATO dávaly na obranu 5 % HDP. Pokud by požadavek platil už letos, muselo by Česko na obranu dát místo nyní plánovaných zhruba 160 miliard korun přibližně 420 miliard korun. To je nárůst o 260 miliard korun.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Průzkum: Češi věří hotovosti, alespoň jednou měsíčně vybírá z bankomatu 67 % lidí
Hotovost je nadále v Česku nepostradatelnou součástí každodenního života. Denně s ní platí téměř třetina Čechů a 67 % ji vybírá z bankomatu alespoň jednou měsíčně. Přesto je dostupnost bankomatů stále velkým problémem, zejména v menších obcích.
Aktuality
