US MARKETOtevírá za: 14 h 24 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Americké akcie: Trh umí přehánět, vývoj ekonomiky a sazeb Fedu nejsou jednoduchá nerovnice

Americký akciový index S&P 500 minulý týden klesl o 1,94 % a uzavřel nejníže od listopadových prezidentských voleb. Z rekordu ze 6. prosince odepisuje 4,32 % a klesl ve čtyřech z uplynulých pěti týdnů. Páteční pokles o procento a půl v reakci na solidní data z amerického pracovního trhu vede k jednoduché úvaze, že příznivé údaje z americké ekonomiky jsou špatnou zprávou pro akcie (a nejen pro ně, pokles se týkal i amerických vládních bondů nebo bitcoinu). Může to tak být, ale také nemusí.

Akciový trh podle všeho má obavy z toho, že na trhu s dluhopisy a také na jednáních měnového výboru Fedu převáží pocit, že solidní ekonomická data z konce roku budou pokračovat i v dalších týdnech a měsících, a že to povede k přílišnému utažení finančních podmínek. Minimálně přílišnému pro odvětví jako průmysl nebo reality, pro které je dostupnost financování mimořádně důležitá.

Vedle toho jsou tu ale velké nejistoty spojené s nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu. Jak vysoká cla vůči kterým zemím a na jaké konkrétně zboží nakonec budou zavedena? O kolik pracovníků z řad nelegálních imigrantů celkem přijde americká ekonomika v důsledku plánovaných deportací? Jaký dopad to všechno bude mít na inflaci, růst HDP a sazby? A jak moc to zamává s ochotou investorů riskovat?

Akciový index S&P 500 v této nejistotě v posledních třech až čtyřech týdnech v podstatě jen testoval spodní hranu pásma, které stihl proletět hned první den v reakci na volební vítězství Donalda Trumpa. Silná data z trhu práce signalizují, že ekonomika byla před koncem roku silná, což by mělo být pozitivní pro spotřebitelskou poptávku, kdyby se ovšem po nástupu Trumpa nečekaly výrazné změny. Také by to mělo svědčit firmám a jejich ziskovosti, za čtvrtý kvartál analytici v průměru čekají bezmála 12% meziroční zlepšení zisku na akcii v rámci indexu S&P 500.

Tvorba pracovních míst v USA a vývoj indexu S&P 500

V posledních 30 letech byl směr změny indexu S&P 500 shodný s vývojem počtu nových pracovních míst v USA v bezmála 80 % případů

Zároveň to ale opravdu zvyšuje obavy z nové vlny inflace, která by vyžadovala vyšší sazby Fedu. A vyšší úroky se mohou nepříjemně promítnout do ceny půjček pro firmy i spotřebitele, což může negativně ovlivnit hospodářskou aktivitu, a tedy i ceny akcií. V tomto ohledu je potřeba v datech z trhu práce rozlišovat. Zatímco tvorba pracovních míst a celková míra nezaměstnanosti byly lepší než odhady, hodinová mzda se meziročně zvýšila jen o 3,9 % (odhad: 4,0 %), což může v debatě o inflaci působit jako lehce uklidňující faktor. Za konzistentní s 2% inflačním cílem Fedu je ale považován růst mezd o 3-3,5 %.

Dění na akciovém trhu je ovlivňováno mnoha faktory. Politika Fedu a všechno, co na ni může mít dopad, nepochybně v současnosti patří k těm hlavním, jsou tu ale i další (například geopolitické otázky, ale třeba i dopady přírodních katastrof). Když ceny akcií rostou a nálada je neohrožená, jako tomu bylo po velkou část uplynulých dvou let, snadno se věří argumentům, které tuto náladu podporují. Trh má ale pravdu vždy, tedy i v době, kdy ceny akcií klesají (byť v obou případech může přestřelit).

Fed a akcie: Proč méně snížení sazeb nemusí být žádná katastrofa

Fed a akcie: Proč méně snížení sazeb nemusí být žádná katastrofa

Jak na tom tedy nyní je index S&P 500? Je pod krátkodobými klouzavými průměry a na jeho denním grafu se formuje (zatím) krátkodobý sestupný trend.

S&P 500 - technická analýza (10. 1. 2025)

S&P 500 - technická analýza (10. 1. 2025)

Od 200denního klouzavého průměru je trh zatím daleko, poprvé od listopadu 2023 je ale více než polovina v něm zahrnutých titulů naopak pod 200denním průměrem.

S&P 500 a podíl titulů nad 200denním klouzavým průměrem

S&P 500 a podíl titulů nad 200denním klouzavým průměrem

Pouze 11,4 % akcií z indexu S&P 500 je nyní jak nad 50denním, tak 200denním klouzavým průměrem.

S&P 500 a podíly titulů nad klouzavými průměry

S&P 500 a podíly titulů podle pozice jejich kurzů vůči klouzavým průměrům

A aby na začátku týdne nechyběl pohled do burzovního almanachu, tak ještě pár vět pro ty, podle kterých byly uplynulé dva roky pro index S&P 500 až příliš úspěšné. Ano, index vzrostl dvakrát za sebou o více než 20 %. Nestalo se to v historii mnohokrát, nicméně v těch několika málo případech v dalším kalendářním roce americký akciový trh měl tendenci pokračovat v růstu (81 % případů). Po dvou tak výrazných ročních růstech zatím index v dalším roce rostl vždy, a to opět velice výrazně.

S&P 500 a výkonnost po kalendářních letech s alespoň 20procentním růstem

S&P 500 a výkonnost po kalendářních letech s alespoň 20% růstem

A ještě jedna zajímavost. Loni index S&P 500 uzavřel 57krát na novém historickém maximu. Byl to pátý nejvyšší počet rekordů v historii indexu. Po dosavadních šesti případech od roku 1957, kdy index za kalendářní rok minimálně 50krát vylepšil maximum, hned čtyřikrát v dalším roce akciový trh klesl a v průměru došlo k poklesu o 1,5 %. Má ale smysl si připomenout, že v letech 2022 a 2023 index S&P 500 uzavřel na rekordu všehovšudy jednou, a to ještě hned na začátku roku 2022. V ostatních šesti případech let s alespoň 50 rekordy index ve dvou letech předtím v průměru dosáhl 34 historických maxim. Zkrátka i počty rekordů je dobré vnímat v kontextu delším než jeden kalendářní rok. Třeba se i přes škobrtavý úvod roku býci dočkají i letos, stratégové v prosincových výhledech v podstatě ani nepřipouštěli opačný scénář.

S&P 500 - počty historických zavíracích maxim v jednotlivých letech

S&P 500 - počty historických zavíracích maxim v jednotlivých letech

Zdroj: CNBC, All Star Charts, TOPDOWN CHARTS, Sherwood, Carson Group

Americká ekonomikaAmerické akcieFedS&P 500Spojené státy americké (USA)Technická analýzaÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa