US MARKETOtevírá za: 5 h 26 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Co musíte ráno vědět (14. ledna)

Jak zahájily týden akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v Česku v prosinci inflace a kolik peněz loni přitáhly americké ETF? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy zahájily týden smíšeně, během dne napravovaly počáteční ztráty

Americké akcie v pondělí zpočátku převážně ztrácely, během dne se nicméně hlavní indexy s výjimkou Nasdaqu dokázaly vyhoupnout do mírného plusu. Nejvíce se dařilo indexu Dow. Investoři dále odprodávají velké technologické tituly, jež táhly býčí trend v předchozích měsících. Spolu s růstem cen akcií své zisky z dopoledne naopak odevzdal americký dolar. Index Dow vzrostl o 0,86 % na 42 297,12 bodu, širší S&P 500 zaznamenal nárůst o 0,16 % na 5 836,22 bodu a technologický Nasdaq Composite klesl o 0,38 % na 19 088,10 bodu. Index volatility VIX po intradenním vzestupu ke 22 bodům nakonec klesl o 1,79 % na 19,19 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl nakonec jen mírně na 4,782 %, když během dne byl i nad 4,8 %. Ceny ropy vzrostly (Brent +1,4 %, WTI +2,7 %), zlato naopak o procento zlevnilo a cena stříbra klesla o 2,5 %. Bitcoin odepisoval až čtyři procenta, během dne se ale vrátil na ceny z neděle okolo 94 300 USD.

Americké akcie: Trh umí přehánět, vývoj ekonomiky a sazeb Fedu nejsou jednoduchá nerovnice

Americké akcie: Trh umí přehánět, vývoj ekonomiky a sazeb Fedu nejsou jednoduchá nerovnice

Super Micro Computer: Firma má budoucnost, její akcie jsou po cenovém propadu dlouhodobě zajímavé

Super Micro Computer: Firma má budoucnost, její akcie jsou po cenovém propadu dlouhodobě zajímavé

2. Evropské akcie v pondělí oslabily, nedařilo se většině sektorů

Západoevropské akciové trhy zakončily pondělní seanci v červených číslech. Pod nulou skončila většina sektorů, německý index DAX klesl počtvrté v řadě. Na evropských trzích byly patrné dozvuky zveřejnění dat z amerického trhu práce na konci minulého týdne, která posílila očekávání, že centrální banka Spojených států razantně zpomalí uvolňování měnové politiky. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,55 % na 508,68 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,29 % na 8 224,19 bodu, DAX uzavřel se ztrátou 0,41 % na 20 132,85 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,30 % a skončil na 7 408,64 bodu.

4 faktory, které by letos kryptoměnám měly hrát do karet

4 faktory, které by letos kryptoměnám měly hrát do karet

3. Pražská burza na úvod týdne oslabila, nedařilo se většině hlavních titulů

Index PX pražské burzy zahájil týden návratem pod 1 800 bodů, klesl o 0,45 % na 1 793,95 bodu. Akcie Erste čelily výběru zisků, nicméně se udržely nad úrovní 1 500 korun. V záporném teritoriu skončily i akcie Komerční banky nebo ČEZ. Výraznější ztrátě indexu z hlavních titulů bránily jen cenné papíry Monety.

Letošní rozpočet nectí principy úplnosti a reálnosti. Loňský schodek také není důvod k oslavě, říká ekonom Martin Slaný

Letošní rozpočet nectí principy úplnosti a reálnosti. Loňský schodek také není důvod k oslavě, říká ekonom Martin Slaný

4. Očekávané události

V úterý odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na výrobní inflaci nebo index optimismu malých firem od NFIB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. ledna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční inflace v Česku v prosinci stoupla na 3 % z listopadových 2,8 %, analytici čekali výraznější růst cen

Spotřebitelské ceny v Česku v prosinci meziměsíčně klesly o 0,3 %. Vývoj byl ovlivněn zejména nižšími cenami potravin a nealkoholických nápojů. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 3 %, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v listopadu, míra inflace ale zůstala pod očekáváním České národní banky. Průměrná míra inflace za celý loňský rok dosáhla 2,4 %. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

6. Spor o odkupní cenu akcií O2 C.R. má vyřešit revizní posudek

Světlo do sporu o to, zda investiční skupina PPF při ovládnutí telekomunikační společnosti O2 Czech Republic nepoškodila její menšinové akcionáře, by měl vnést revizní posudek odkupní ceny akcií. V pátek o tom rozhodl Městský soud v Praze. Skupina PPF poté, co v O2 Czech Republic v roce 2021 získala podíl přesahující 90 %, rozhodla o vytěsnění menšinových akcionářů operátora při ceně 270 korun za akcii. Téměř 800 akcionářů O2 Czech Republic se ale žalobou posléze začalo dožadovat doplacení 85 korun za každý odkoupený cenný papír.

7. Moderna snížila výhled letošních tržeb o miliardu dolarů

Americká biotechnologická společnost Moderna, která se zabývá výzkumem a vývojem léčiv a vakcín založených výhradně na mRNA, snížila výhled svých letošních tržeb o miliardu dolarů. Zdůvodnila to slabým zájmem o vakcínu proti covidu-19 a pomalým náběhem zájmu o vakcínu na respirační virus (RSV).

8. České maloobchodní tržby pokračují v růstu, v listopadu se meziročně zvýšily o 4,3 %

Maloobchodní tržby v Česku v listopadu meziročně vzrostly o 4,3 % a meziměsíčně klesly o 0,1 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. I přes solidní meziroční růst analytici upozorňují na slabší tempo ožívání spotřeby domácností. K růstu přispěly zejména vyšší tržby za pohonné hmoty a v internetových a zásilkových obchodech.

9. Německé automobilce Porsche se loni propadly prodeje v Číně o 28 %

Německé automobilce Porsche, kterou většinově vlastní Volkswagen, v loňském roce klesly prodeje na čínském trhu o 28 %. Celkem zde prodala 56 887 vozů, což je výrazný pokles z 79 283 vozů prodaných v roce 2023.

10. Johnson & Johnson koupí za 14,6 miliardy dolarů farmaceutickou společnost Intra-Cellular

Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson koupí za 14,6 miliardy dolarů výrobce léků Intra-Cellular. Za jednu akcii Intra-Cellular zaplatí Johnson & Johnson 132 dolarů, což vzhledem k páteční závěrečné ceně akcií Intra-Cellular znamená prémii 39 %. Johnson & Johnson akvizicí posílí svou pozici na trhu s přípravky pro léčbu neurologických poruch.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rekordní vklady do amerických ETF

V roce 2024 byl jen ve Spojených státech do burzovně obchodovaných fondů (ETF) investován více než bilion dolarů. Celková hodnota amerických ETF se přehoupla přes 10 bilionů dolarů, a za deset let tak narostla na pětinásobek.

zdroj: Chartr
Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika