Co musíte ráno vědět (15. ledna)

Jak skončilo úterní obchodování s akciemi na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v prosinci v Americe výrobní inflace a jak by masové deportace ovlivnily pracovní trh a ceny v USA? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v úterý uzavřely nejednotně, investoři vyhlížejí inflační data a hospodářské výsledky firem
Americké akciové indexy se v úterý na směru neshodly. Nedařilo se cenným papírům velkých technologických firem, naopak dobře si vedly akcie ze sektorů síťových služeb, financí a základních materiálů. Index Dow stoupl o 0,52 % na 42 518,28 bodu a širší S&P 500 se zvýšil o 0,11 % na 5 842,91 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,23 % na 19 044,39 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,50 % na 18,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 4,79 %. Akcie Nvidie odepsaly 1,10 % a cenné papíry Meta Platforms přišly o 2,31 %.
2. Evropské akciové indexy se v úterý na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Investoři se odpoledne zaměřili na americkou výrobní inflaci. Ta vykázala za prosinec vzestup, a dále tak posílila očekávání, že měnová politika ve Spojených státech se bude napříště uvolňovat jen velmi pozvolna. Pokles vedlo v úterý odvětví ropy a plynu, kterému přitížilo mimo jiné varování britského těžaře BP, že jeho výsledky za poslední loňské čtvrtletí budou negativně ovlivněny nízkými rafinačními maržemi. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,08 % na 508,28 bodu a britský FTSE 100 odepsal 0,28 % na 8 201,54 bodu, zatímco německý DAX zpevnil o 0,69 % na 20 271,3 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,20 % na 7 423,67 bodu.
3. Pražská burza v úterý zpevnila. Dařilo se většině titulů, proti proudu šly jen akcie ČEZ
Pražská burza uzavřela úterní obchodní seanci v zelených číslech, index PX se zvýšil o 0,47 % na 1 802,36 bodu. Dařilo se většině titulů, pod nulou ovšem skončily cenné papíry energetické skupiny ČEZ.
4. Očekávané události
Středeční dopoledne bude patřit britské spotřebitelské a výrobní inflaci, německému indexu velkoobchodních cen a HDP nebo průmyslové výrobě za eurozónu. Odpoledne pak Spojené státy přidají inflační data, index průmyslové aktivity newyorského Fedu (tzv. Empire State index) či zprávu o podnikových zásobách a večer ještě americká centrální banka představí pravidelnou situační zprávu o stavu ekonomiky Spojených států zvanou Béžová kniha. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Americká výrobní inflace v prosinci stoupla na 3,3 %
Tempo růstu výrobních cen ve Spojených státech v prosinci stouplo. Meziroční výrobní inflace se zvýšila na 3,3 % z listopadových 3 %. Výsledek byl nicméně lepší, než se čekalo, trh vyhlížel zrychlení růstu výrobních cen na 3,4 %. Meziměsíčně se index výrobních cen zvýšil o 0,2 %, vyhlížel se růst o 0,3 % po 0,4% zvýšení v listopadu.
6. Photon Energy expanduje v JAR, postaví tam solární elektrárnu s výkonem 250 MW a 150MW elektrotermální úložiště
Energetická skupina Photon Energy v Jihoafrické republice v provincii KwaZulu-Natal prostřednictvím své tamní dceřiné společnosti plánuje vybudovat solární elektrárnu s výkonem 250 megawattů a elektrotermální úložiště energie s kapacitou 150 megawattů. V úterý o tom Photon Energy informovala v tiskové zprávě. Společnost očekává dokončení procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) v čtvrtém čtvrtletí tohoto roku, přičemž projekt by měl dosáhnout statusu stavební připravenosti v druhém kvartálu roku 2026.
7. Spadne americký TikTok do klína Muskovi? V Číně se údajně probírá možnost provozování sociální sítě klíčovým podporovatelem Trumpa
V Číně se údajně diskutuje o možnosti, že by provoz sociální sítě TikTok firmy ByteDance ve Spojených státech převzal Elon Musk, majitel sociální sítě X nebo automobilky Tesla a zřejmě nejhlasitější podporovatel zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Čínská ByteDance má nyní od Washingtonu čas do 19. ledna, aby americké aktivity TikToku prodala, v opačném případě mohou Spojené státy na svém území síť zakázat. Americká vláda argumentuje, že TikTok je bezpečnostním rizikem, protože může sloužit zájmům čínské vlády.
8. Volkswagenu loni klesl odbyt o 2,3 % na 9,03 milionu vozů, dceřiná Škoda Auto naopak zaznamenala růst
Celosvětový odbyt německého automobilového koncernu Volkswagen loni klesl o 2,3 % na 9,03 milionu vozů. Odbyt tuzemské Škody Auto ale naopak narostl o 6,9 % na 926 600 aut. Nižší odbyt Volkswagenu, který vedle české Škody a vlajkové značky VW zahrnuje také značky Porsche, Audi, Seat nebo Lamborghini, byl ovlivněn zejména situací na čínském trhu.
9. Pivovarům CZ ze skupiny Kofola ČeskoSlovensko loni stouply tržby o 10 %
Společnosti Pivovary CZ Group z nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko loni stouply tržby o 10 % z loňských 1,47 miliardy korun při růstu objemů o 7 %. Uvedl to marketingový ředitel pivovarnické skupiny Jiří Vlasák a dodal, že pivovary zvýší na jaře ceny piva o několik procent kvůli vyšším provozním nákladům.
10. Britský antimonopolní úřad vyšetřuje Google kvůli jeho dominanci v internetovém vyhledávání
Britský antimonopolní úřad (CMA) vyšetřuje americkou internetovou společnost Google z holdingu Alphabet kvůli její pozici v oblasti internetového vyhledávání. Google má na britském trhu internetového vyhledávání podíl 90 %. Antimonopolní úřad nyní začal prošetřovat, zda tato dominance nepoškozuje hospodářskou soutěž nebo uživatele.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Jak by masové deportace ovlivnily pracovní trh a ceny v USA?
V roce 2024 inflace ve Spojených státech klesla, plány zvoleného prezidenta Donalda Trumpa deportovat miliony nelegálních přistěhovalců by ale mohly výrazně ovlivnit vývoj spotřebitelských cen a ekonomiku jako takovou. Odborníci varují před narušením dodavatelských řetězců, růstem cen a poklesem dostupnosti služeb.
Studie v Journal of Labor Economics z roku 2023 ukázala, že na každých 500 tisíc deportovaných přistěhovalců připadne ztráta zhruba 44 tisíc pracovních míst rodilých Američanů. Největší dopady případných deportací se čekají v odvětvích, kde přistěhovalci tvoří podstatnou část pracovní síly, tedy v zemědělství a stavebnictví. To by mohlo vést ke zdražení zboží a služeb.
Aktuality
