Co musíte ráno vědět (30. ledna)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jakým výsledkem skončilo měnověpolitické jednání Fedu a jakým nástrojem by chtěl guvernér ČNB Aleš Michl více diverzifikovat rezervy centrální banky? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu klesly, technologické tituly se vyvíjely smíšeně
Americké akcie ve středu oslabily. Investoři vyhodnocovali další sérii hospodářských výsledků firem a netrpělivě čekali na konec dvoudenního zasedání Fedu. Indexy během dne prohlubovaly ztráty, po oznámení výsledku jednání centrální banky a tiskové konferenci guvernéra Jeromea Powella ale část ztrát smazaly. Index Dow klesl o 0,31 % na 44 713,52 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,47 % na 6 039,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,51 % a uzavřel na 19 632,32 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,91 % na 16,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 4,534 %.
2. Evropské akcie ve středu převážně posílily, proti proudu šla pařížská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo převážně v zelených číslech, většina odvětví uzavřela seanci s mírným ziskem. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,50 % na 534,26 bodu, britský FTSE 100 zpevnil 0,28 % na 8 557,81 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,97 % na 21 637,53 bodu a francouzský CAC 40 korigoval o 0,32 % a skončil na 7 872,48 bodu.
3. Pražská burza ve středu posílila, dařilo se akciím Monety a ČEZ
Pražská burza ve středu umazala část ztrát z předchozích dvou seancí, index PX stoupl o 0,69 % na 1 880,89 bodu. Za obratem je především obnovený zájem investorů o akcie Monety po předchozích výprodejích a pokračující růst ceny akcií ČEZ.
4. Očekávané události
Čtvrteční dopoledne bude patřit švýcarské obchodní bilanci nebo německému indexu dovozních cen a HDP nebo sérii dat za eurozónu (nezaměstnanost, HDP, indexy důvěry). V 14.15 skončí měnověpolitické jednání Evropské centrální banky a Spojené státy odtajní zprávy o HDP, rozjednaných prodejích rezidenčních nemovitostí a týdenních počtech nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Fed přešel do vyčkávacího módu. Sazby nechal kvůli nejistým vyhlídkám inflace beze změny
Americká centrální banka na lednovém měnověpolitickém jednání podle očekávání potvrdila nastavení úrokových sazeb, hlavní sazba je v pásmu 4,25-4,50 %. V prohlášení zveřejněném na závěr jednání měnový výbor Fedu zopakoval, že "inflační vývoj zaznamenal pokrok na cestě k 2% cílí, avšak tempo růstu cen zůstává zvýšené". Rozhodnutí centrální banky kontrastuje s nedávným vyjádřením Donalda Trumpa, který prohlásil, že by si přál okamžité snížení úrokových sazeb.
6. Německo loni mnohonásobně navýšilo nákupy ruského plynu
Německo loni šestinásobně navýšilo nákupy ruského zkapalněného plynu. Upozorňují na to německé, belgické a ukrajinské neziskové organizace, které ve středu citovaly list Financial Times. Nelze tak vyloučit, že plyn, který loni Česko získávalo díky přepravě přes Německo, byl částečně ruského původu. Do ČR by v takovém případě loni proudil ruský plyn částečně jak ze západu, tak z východu.
7. Skupina Partners loni dosáhla rekordního obratu, klíčovým motorem byl start Partners Banky
Rok 2024 byl pro finanční skupinu Partners mimořádně úspěšný. Obrat společností v rámci širší skupiny dosáhl podle neauditovaných výsledků 5 miliard Kč, což představuje meziroční růst o téměř 25 %. Hlavním faktorem růstu byl start Partners Banky, který přinesl nové obchodní příležitosti a přilákal nové klienty. K rekordním výsledkům přispěl i pozitivní vývoj na finančních trzích a silný růst investičních společností.
8. EK představila plán pro zvýšení konkurenceschopnosti EU vůči Číně a USA
Evropská komise ve středu představila takzvaný Kompas konkurenceschopnosti, první klíčovou iniciativu tohoto mandátu, která poskytuje strategický rámec pro posílení konkurenceschopnosti EU. Cílem je učinit z Evropy místo, kde vznikají a jsou uváděny na trh budoucí technologie, služby a ekologické produkty, přičemž se zároveň má stát prvním klimaticky neutrálním kontinentem.
9. GfK: Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se zhoršila
Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se zhoršila. Ukázal to průzkum, který ve středu zveřejnily instituty GfK a NIM. Index spotřebitelské důvěry na únor klesl na -22,4 bodu z mírně revidovaných -21,4 bodu. Analytici očekávali zlepšení, a to na -20 bodů.
10. Toyota v Česku loni prodala rekordní počet vozů a zaujala druhé místo na trhu
České zastoupení automobilky Toyota se loni na českém trhu posunulo na druhé místo z předchozí čtvrté pozice v kumulovaných prodejích osobních a lehkých užitkových aut. Toyota prodala rekordních 21 804 aut, což představuje nárůst o 10 %. Celý trh přitom vzrostl o necelá čtyři procenta.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Zapíše se ČNB do historie? Guvernér Michl chce, aby centrální banka začala nakupovat bitcoin
Guvernér České národní banky Aleš Michl chce, aby tuzemská měnová autorita nakoupila bitcoin za miliardy eur. Napsal to server Financial Times. Ke schválení záměru je potřeba souhlas bankovní rady. Nejpopulárnější kryptoměna by podle Michla mohla mít na celkových rezervách ČNB asi 5% podíl. Podle Financial Times by se tuzemská měnová autorita v případě schválení záměru zřejmě stala první západní centrální bankou, jež by bitcoin oficiálně zařadila do svých rezerv.