Co musíte ráno vědět (11. února)

Jak zahájily týden akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak Čína zareagovala na americká cla a kdo je v Evropské unii největším jaderným optimistou? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie týden zahájily posílením. V reakci na Trumpova ochranářská cla se dařilo producentům oceli a hliníku
Americké akcie týden zahájily růstem, zisky hlavních indexů se vešly do procenta. Na trzích v pondělí panovala nervozita kvůli celní politice Spojených států. Index Dow přidal 0,38 % na 44 470,41 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,67 % na 6 066,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,98 % na 19 714,27 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,41 % na 15,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů Spojených států se zvýšil o asi jeden bazický bod na 4,499 %.
2. Evropské akcie v pondělí zpevnily, index STOXX Europe 600 uzavřel na rekordu
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech, z hlavních burz nejvíce posílila londýnská. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,58 % na 545,92 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,77 % na 8 767,80 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,57 % na 21 911,74 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,42 % na 8 006,22 bodu.
3. Pražská burza v pondělí posílila, dařilo se akciím Pilulky
Pražská burza v pondělí pokračovala v růstu a opět se přiblížila svému historickému maximu. Index PX vzrostl o 0,14 % na 1 919,19 bodu. Aktivita investorů byla nadprůměrná, celkový objem obchodů přesáhl 664 milionů korun.
4. Očekávané události
V úterý dopoledne vyjde ve Francii zpráva o situaci na trhu práce a odpoledne bude šéf americké centrální banky Jerome Powell hovořit na půdě Kongresu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Čína zavádí odvetná cla na americké zboží, obchodní válka se vyostřuje
Od pondělí platí nová čínská cla na americké zboží včetně zkapalněného zemního plynu (LNG), uhlí a zemědělské techniky. Jde o odvetné opatření na nedávné rozhodnutí Donalda Trumpa uvalit dodatečné clo 10 % na veškerý čínský dovoz. Čína krokem dále eskaluje obchodní napětí s USA a snižuje naději na rychlé dosažení dohody.
6. Američané očekávají inflaci na úrovni 3 % i do budoucna
Podle lednových údajů zůstávají inflační očekávání amerických spotřebitelů na příští rok stabilní na úrovni 3 %. To je třetí měsíc v řadě beze změny. Očekávání růstu cen vzrostla u pohonných hmot, potravin, zdravotní péče, vysokoškolského vzdělání a nájmů.
7. ČR: Míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla v souladu s odhady na 4,3 % z prosincových 4,1 %
Nezaměstnanost v České republice v lednu vzrostla na 4,3 % ze 4,1 % v prosinci. Lidí bez práce bylo 320 516, což je o 14 038 více než v předchozím měsíci. Volných pracovních míst bylo 83 323, tedy o 163 250 méně než v prosinci. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Úřad práce ČR.
8. Trumpova cla zvyšují ekonomickou nejistotu, dopad na inflaci není jasný, říká viceprezident ECB
Obchodní cla oznámená americkým prezidentem Donaldem Trumpem mohou způsobit ekonomickou nejistotu, avšak jejich vliv na inflaci je méně zřejmý, uvedl v pondělí viceprezident Evropské centrální banky Luis de Guindos.
9. Nokia jmenovala Justina Hotarda novým výkonným ředitelem, sází na růst v oblasti datacenter
Finská telekomunikační společnost Nokia oznámila, že od 1. dubna 2025 se jejím novým výkonným ředitelem stane Justin Hotard, současný šéf divize datových center a AI v Intelu. Hotard ve funkci nahradí Pekku Lundmarka, který bude do konce roku působit jako poradce.
10. Francie získá investice 109 miliard eur do AI, oznámil Macron
Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že umělá inteligence ve Francii v následujících letech získá soukromé investice v obejmu 109 miliard eur. Financování má pocházet od Spojených arabských emirátů, amerických a kanadských investičních fondů i francouzských firem, jako jsou Iliad, Orange a Thales. Oznámení přichází těsně před začátkem francouzského AI summitu, který startuje tento týden.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Češi věří jaderné energii nejvíce z celé EU, ukázal průzkum
Obyvatelé České republiky mají k jaderné energetice největší důvěru v celé Evropské unii. Až 77 % Čechů ji vnímá jako pozitivní zdroj energie pro budoucnost. To je nejvyšší podíl mezi všemi členskými státy. Naopak největší skepsi vůči jaderné energetice vyjadřují obyvatelé sousedního Rakouska.