US MARKETOtevírá za: 16 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co musíte ráno vědět (12. února)

Jak dopadlo úterní obchodování s akciemi na burzách v Evropě a za oceánem, co řekl guvernér Fedu Jerome Powell před bankovním výborem Senátu a jak si v evropské konkurenci stojí česká ekonomika podle Indexu prosperity a finančního zdraví? To vše musíte ráno vědět.
 

1. Americké akciové indexy v úterý uzavřely smíšeně a bez větších změn, obchodníci hodnotili vystoupení Powella v Kongresu, cla i výsledky firem

Americké akcie se v úterý obchodovaly bez výraznějších změn. Investoři zpracovávali opatrná vyjádření předsedy Fedu Jeromea Powella v Kongresu ohledně dalších úprav úrokových sazeb. Na trhu přetrvávají obavy z vývoje ekonomiky, zejména kvůli novým clům a možnosti eskalace globální obchodní války. Index Dow zpevnil o 0,28 % na 44 593,65 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o kosmetických 0,03 % na 6 068,50 bodu a technologický index Nasdaq Composite odepsal 0,36 % na 19 643,86 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,33 % na 16,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o čtyři a půl bazického bodu na 4,539 %. Ceny ropy stouply o procento a čtvrt, zlato i stříbro naopak přes půl procenta odepsaly a dolarový index na konci dne odepisoval zhruba 0,4 % na 107,93 bodu. Bitcoin zlevnil zhruba o procento na 96 160 USD.

Akcie slabší než dluhopisy? Experti z Vanguardu vyhlížejí složité období, možná je čas na portfolio 40/60

Akcie slabší než dluhopisy? Experti z Vanguardu vyhlížejí složité období, možná je čas na portfolio 40/60

2. Evropské akciové indexy zakončily úterní seanci s mírnými zisky

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v plusu, zisky indexů ale nebyly velké. Investoři se zaměřili na další sérii hospodářských výsledků firem a nadále se měli na pozoru v souvislosti s americkými cly. Panevropský index STOXX Europe 600 si připsal 0,26 % na 547,34 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,17 % na 8 782,41 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,53 % na 22 028,08 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,33 % na 8 032,88 bodu.

Obchodní války 2.0: Co by (ne)znamenaly pro vaše portfolio?

Obchodní války 2.0: Co by (ne)znamenaly pro vaše portfolio?

3. Pražská burza také v úterý posílila, index PX stanovil nový rekord

Pražská burza v úterý pokračovala v růstu, index PX posílil o 1,11 % a den zakončil na historicky nejvyšší hodnotě 1 940,44 bodu. Dosud byla nejvyšší závěrečná hodnota indexu na 1 936,10 bodu z 29. října 2007. Během pondělního obchodování našla burza podporu u bankovních titulů, především u akcií Komerční banky. Ty si připsaly více než 3,5 % a překonaly hranici 1 000 korun. Objem obchodů zůstal nadprůměrný, zobchodovaly se akcie za zhruba 640 milionů korun.

Češi a investice: Roste zájem o fondy i pravidelné investování

Češi a investice: Roste zájem o fondy i pravidelné investování

4. Očekávané události

Středa bude patřit americké spotřebitelské inflaci a bilanci federálního rozpočtu Spojených států a Jerome Powell bude znovu mluvit v Kongresu. Předtím ještě Český statistický úřad zveřejní údaje o tuzemské inflaci. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. února

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed nemusí se snižováním sazeb spěchat, řekl Powell v Kongresu

Americká centrální banka necítí potřebu spěchat se snižováním úrokových sazeb. V úterý to řekl šéf Fedu Jerome Powell před bankovním výborem Senátu při prezentaci pololetní zprávy o měnové politice. Centrální banka USA je podle Powella dobře připravená na nejistoty a rizika. Americká ekonomika podle šéfa Fedu zůstává v dobré kondici, zatímco inflace je stále zvýšená. Základní úroková sazba Fedu se aktuálně nachází v pásmu 4,25-4,50 %.

6. Evropská unie nenechá nová americká cla bez odezvy, uvedla Ursula von der Leyenová

Evropská unie odpoví na nová americká cla na dovoz oceli a hliníku, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Cla považuje za neoprávněná a připravuje přiměřená protiopatření. O dalším postupu bude jednat Rada ministrů obchodu prostřednictvím videokonference ve středu. Americká cla mají začít platit 12. března.

7. Musk by chtěl koupit OpenAI, z čela skupiny akcionářů nabídl 97,4 miliardy dolarů

Nejbohatší muž planety a majitel sítě X Elon Musk stojí v čele skupiny investorů, která by chtěla koupit společnost OpenAI vyvíjející chatovací nástroj ChatGPT. Za převzetí podniku z čela této skupiny nabídl 97,4 miliardy dolarů. Šéf společnosti OpenAI Sam Altman však nabídku odmítl a naopak řekl, že OpenAI by mohla za 9,7 miliardy dolarů koupit Muskovu X. V noci z pondělí na úterý SEČ o tom informoval web The Wall Street Journal. Později Sam Atman v rozhovoru pro CNBC uvedl, že Musk se nabídkou na převzetí OpenAI snaží zpomalit konkurenci své vlastní společnosti zaměřené na umělou inteligenci xAI.

8. Petr a Martin Kasovi opustí představenstvo Pilulky

Zakladatelé společnosti Pilulka Lékárny Petr a Martin Kasovi podle informací uvedených v pozvánce na valnou hromadu společnosti opustí její představenstvo. Petr Kasa k tomu pro deník e15 uvedl, že odchod z představenstva navrhli s bratrem sami. Podle vyjádření krok nemá právní vazbu na oddělený proces odchodu z akcionářské struktury.

9. EU posílí investice do umělé inteligence 50 miliardami eur

Evropská unie plánuje podpořit rozvoj umělé inteligence. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na summitu o AI v Paříži oznámila, že EU přispěje 50 miliardami eur a dalších 150 miliard eur zajistí investoři a soukromý sektor. Cílem je posílit inovace a konkurovat Spojeným státům a Číně v rychle se rozvíjejícím sektoru umělé inteligence.

10. Britské ropné společnosti BP prudce klesl čtvrtletní zisk. Slibuje změnu strategie a oznámila plán zpětného odkupu akcií

Britské ropné společnosti BP v loňském čtvrtém čtvrtletí klesl zisk na 1,17 miliardy USD z 2,99 miliardy dolarů ve stejném období roku 2023. Analytici očekávali zisk 1,20 miliardy dolarů. Firma slíbila, že zásadně změní strategii, a oznámila plán zpětného odkupu akcií v hodnotě 1,75 miliardy dolarů.

11. Ruský regulátor zablokoval kryptoměnovou platformu BestChange

Kryptoměnová burza BestChange uvedla, že si není jistá, proč její webové stránky zablokoval ruský regulátor Roskomnadzor. Kontaktovala ale centrální banku, aby ta zákaz zrušila. "Bestchange.ru byla v Rusku zablokována Roskomnadzorem," uvedla platforma v pondělí v reakci na žádost o komentář. "Bohužel nemůžeme s jistotou říci, proč se to stalo," dodala.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Česká ekonomika patří mezi 10 nejvyspělejších v EU, předstihla Belgii i Itálii

Česká republika se posunula mezi deset nejrozvinutějších ekonomik Evropské unie. Meziročně si polepšila o pět míst a nyní zaujímá devátou příčku. K lepšímu hodnocení přispěly pokles inflace, rostoucí podíl národního důchodu na HDP a stabilizace veřejného dluhu. Tuzemská ekonomika překonala například Finsko, Belgii či Itálii a vrátila se na úroveň z roku 2022. Brzdou dalšího růstu zůstávají slabší kupní síla domácností a nízká přidaná hodnota práce. Vyplývá to z Indexu prosperity a finančního zdraví, který sestavila Česká spořitelna ve spolupráci s platformou Evropa v datech.

Index prosperity Česka
Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa