Americké akcie: Nejistota roste, indexy s ní

Celní přestřelky, geopolitické hrozby, DeepSeek, vysoké valuace nebo možnost nové vlny inflace a konce uvolňování měnové politiky. To jsou některé z překážek, na než v uplynulých týdnech narážejí býci na americkém akciovém trhu. A zatím je celkem s přehledem přeskakují, i když občas ne na první pokus. Většinou s argumentem, že v tom či onom směru "nebude až tak zle, jak by mohlo".
Před prodlouženým víkendem uzavřel americký akciový index S&P 500 na novém týdenním zavíracím maximu a jen asi čtyři body pod denním rekordem.
V průzkumu Americké asociace individuálních investorů opět přibylo medvědů, což přispělo k dalšímu mírnému sesunu ukazatele tržní nálady. Ten byl na vrcholu loni v listopadu, když trh zřejmě počítal s novým kolem "Trumphorie", tedy růstem po vzoru osm let staré historie při nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu. Jeho první týdny ve funkci jsou ale plné nejistoty v domácí i zahraniční politice a v mezinárodním obchodě, a tak je každý další růst cen akcií o to překvapivější.
Je pravda, že firmy oznamují jako celek velice dobré výsledky hospodaření, akcioví investoři ale zpravidla spíše než na uplynulé období hledí alespoň několik měsíců dopředu. A budoucnost hospodaření řady velkých firem je nejistá kvůli zaváděným či slibovaným clům.
S kým si investoři aktuálně starosti nedělají, je společnost Meta Platforms. Její využití umělé inteligence v rámci cílení obsahu (a reklamy) trh oceňuje, titul má za sebou dvacet ziskových obchodních dnů v řadě.
Ostatní velké technologické firmy na burze spíše kolísají a zaostávají za svými maximy. I tak se ale index Nasdaq Composite vrátil nad 20 000 bodů. Pokud nad touto hladinou dokáže uzavírat i v tomto týdnu, bude to signál, že akcioví býci opět našli pevnou půdu pod nohama.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, FactSet, ChartSmarter