Americké akcie: Dokud rostou zisky, trh zvládne (skoro) všechno

Je tu další pondělí, které by mohlo být na trzích celkem "veselé". Donald Trump v neděli oznámil nová cla a plány na další, na což trh s futures nejprve reagoval poklesem, ale postupně přešel do mírného zisku. Akciový trh toho zkrátka dokáže ignorovat opravdu hodně. Možná je to pragmatismus, možná cynismus, někdy snad nevědomost.
V uplynulých týdnech, měsících i letech se mnohokrát ukázalo, že americký akciový trh dokáže růst i přes politická a makroekonomická rizika. Stačí jediné - aby rostly zisky veřejně obchodovaných firem. Akcioví investoři primárně řeší budoucí cash flow a právě ziskovost společností. A pokud firmy zvládají více vydělávat, akciový trh se nezastaví téměř před ničím.
V současnosti působí na americký akciový trh (samozřejmě vedle jiných, seznam nikdy nebude vyčerpávající) zejména obavy o možná ne až tak fantastickou budoucnost čehokoli, co se týká umělé inteligence, a pak politika staronového amerického prezidenta. Vyčíslovat dopady různých nových cel pro všelijak dlouhá období je celkem složitá písemka (JPMorgan se o to alespoň pokusila), obecně se ale ekonomové celkem shodují, že případná obchodní válka ve výsledku ekonomicky neprospěje žádné ze zúčastněných zemí. A podobně nejistě hledí trhy i na potenciální důsledky masivních deportací ilegálních migrantů ze Spojených států.
Pro akcie v USA (a nejen ty) většina uvažovaných dopadů nových cel a deportací na první pohled znamená větší či menší protivítr. Jedním z možných výsledků je opětovné zrychlení inflace (růst cen vstupů od surovin po mzdy), dalším pak globální nejistota, která zhusta vede k růstu poptávky po americkém dolaru, jehož posilování přitom pro velké americké firmy s globální působností také není zrovna příznivé (tržby v jiných měnách se po přepočtu na dolary v rámci účetnictví o něco "smrsknou").
Burza není ekonomika. Investoři hledí dopředu. A právě proto jsou v současnosti nervózní. Mezi americkými drobnými investory v průzkumu Americké asociace individuálních investorů (AAII) bylo v posledním týdnu 42,9 % medvědů a jen 33,3 % býků. Převaha pesimistů tak byla největší za více než rok.
I přes zhoršení nálady na americkém trhu je ale index S&P 500 stále na dohled historickému maximu.
Pokud by drobní investoři začali přece jen ubírat ze své expozice vůči americkým akciím, býčí trend by přišel o jeden ze svých pilířů z uplynulých měsíců. Stále je ovšem patrná rotace peněz mezi sektory, která v poslední době bránila výraznějším poklesům hlavních indexů. A na úrovni sektorů je zřejmé, že investoři zatím až tolik nemyslí na defenzivu (v grafu je vidět nadvýkonnost odvětví zbytného spotřebního zboží a služeb nad odvětvím nezbytné spotřeby, což je uznávaný indikátor ochoty investorů riskovat).
A tak jsou americké akciové indexy stále blízko historických maxim, ačkoli v posledních týdnech obchodníci schytávají jednu facku za druhou. A to tak, že hezky pravidelně. Přes víkend se něco semele (Trumpův podpis pod zavedením nových cel, informace o impozantním pokroku levné čínské konkurence v oblasti jazykových modelů AI), takže se pak v pondělí trh má tendenci lehce hroutit. Zatím se z toho ale vždy celkem rychle oklepal (účinnost cel byla pozastavena, čínská AI možná není až taková pecka). Uvidíme, co předvede další pondělí, tedy dnes (10. února).
Navíc, a na to by se nemělo zapomínat, zisky i tržby amerických veřejně obchodovaných firem na konci loňského roku výrazně rostly. Alespoň to vyplývá z dosud známých údajů za loňský čtvrtý kvartál. Trh hledí dopředu, proto ta nervozita okolo dopadů cel a deportací a dalších politických změn, ale Trump sliboval také deregulaci a nižší daně, což se akciovým býkům samozřejmě líbí.
Pokud cla výrazně zvýší náklady firem nebo povedou k ekonomickému zpomalení, může se to určitě negativně projevovat nižší ziskovostí firem. To by se následně citelně propsalo do ocenění akcií. Stejně tak mohou vyvolávat další nejistotu investice do umělé inteligence, od kterých optimisté čekají tak velkou návratnost, že to staví na hlavu snad všechny zaužívané modely ocenění akcií. Historicky se ukazuje, že i přes různé politické turbulence a ekonomické šoky mají americké firmy tendenci na burze dlouhodobě posilovat. Je současná nejistota jen další kapitolou celkově optimisticky vyznívajícího burzovního almanachu? Nebo s Trumpem 2.0, který převrací naruby řadu oblastí politického i veřejného života, přijde (nepříjemná) revoluce i na akciový trh?
Zdroj: DailyChartbook.com, JPMorgan, FactSet, Duality Research, TrendSpider