Co musíte ráno vědět (20. března)

Jak v polovině týdne skončilo obchodování s akciemi na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak se změnil makroekonomický výhled Fedu a jaké projekty připravuje americký výrobce čipů NVIDIA? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu posílily, investoři pozitivně přijali šanci na výraznější pokles sazeb
Americké akciové indexy ve středu zpevnily. Benchmarky rostly od začátku seance, jejich zisky ale poměrně výrazně narostly poté, co americká centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky a v novém výhledu naznačila, že by úrokové sazby letos mohly klesat razantněji, než se dosud čekalo. Index Dow stoupl o 0,92 % na 41 964,63 bodu, širší S&P 500 posílil o 1,08 % na 5 675,29 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,41 % na 17 750,79 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,29 % na 19,90 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o bazický bod na 4,247 %.
2. Evropské akcie ve středu převážně zpevnily, proti proudu šla frankfurtská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo většinou v zelených číslech, z hlavních burz uzavřela den se ztrátou pouze frankfurtská. Investoři reagovali na historickou reformu hospodářské politiky v Německu a vývoj kolem příměří na Ukrajině. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,19 % na 555,37 bodu, britský FTSE 100 si připsal kosmetický zisk 0,02 % a uzavřel na 8 706,66 bodu, německý DAX oslabil o 0,40 % na 23 288,06 bodu a francouzský CAC 40 zakončil den se ziskem 0,70 % na 8 171,47 bodu.
3. Pražská burza ve středu pokračovala v růstu, index PX znovu stanovil nové maximum
Pražská burza ve středu zaznamenala šestý růstový den v řadě, index PX posílil o 0,25 % na nové maximum 2 093,08 bodu. Od začátku roku si český benchmark připisuje již skoro 20 %. K posílení ve středeční seanci přispěly zejména akcie Monety Money Bank a zbrojovky Colt CZ Group, zatímco cenné papíry ČEZ a Komerční banky oslabily. Aktivita investorů oproti předchozím dnům mírně klesla, přesto se zobchodovaly akcie v hodnotě přibližně 460 milionů Kč, což je lehce nad dlouhodobým průměrem.
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek bude Austrálie informovat o situaci na trhu práce a čínská centrální banka rozhodne o nastavení úrokových sazeb. Dopoledne přidají Švýcarsko obchodní bilanci, Německo výrobní inflaci, Spojené království data z trhu práce a Eurostat statistiku stavební výroby za eurozónu. Švýcarská centrální banka ještě dopoledne oznámí výsledek měnověpolitického jednání. Po ní bude o závěrech jednání informovat britská centrální banka a odpoledne ve Spojených státech vyjdou pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, výsledek běžného účtu a zpráva o prodejích starších rezidenčních nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Sazby v USA zůstávají beze změny, nová prognóza Fedu počítá se slabším růstem ekonomiky a vyšší inflací
Americká centrální banka na březnovém měnověpolitickém jednání podle očekávání potvrdila nastavení sazeb. Hlavní úrok zůstává v pásmu 4,25-4,50 %. Fed zároveň revidoval výhled růstu amerického HDP níže a výhled inflace výše. V prohlášení banka upozornila, že nejistota ohledně dalšího ekonomického vývoje narostla.
6. Inflace v eurozóně v únoru sestoupila na 2,3 %, ukázala finální data Eurostatu
Růst spotřebitelských cen v eurozóně v únoru zpomalil na 2,3 %. Finální zpráva Eurostatu tak revidovala rychlý odhad ze začátku měsíce o desetinu procentního bodu níže. To posiluje očekávání dalšího uvolňování měnové politiky Evropské centrální banky. Před rokem byla inflace v eurozóně 2,6 %.
7. Kubíček z ČNB je k bitcoinu jako rezervnímu aktivu skeptický
Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Jan Kubíček vyjádřil skepsi ohledně zařazení bitcoinu mezi rezervní aktiva centrální banky. Podle něj jsou hlavním problémem právní nejistota a vysoká volatilita digitální měny.
8. EU nařizuje Applu otevřít iOS konkurenci, firma se brání
Evropská unie stanovila opatření, která má Apple podniknout, aby jeho operační systémy iOS a iPadOS lépe spolupracovaly s konkurenčními technologiemi. Jde o první případ, kdy EU přímo nutí technologickou společnost dodržovat pravidla Digital Markets Act (DMA), jejichž cílem je posílit hospodářskou soutěž v digitálním sektoru.
9. Cathie Woodová prodala akcie Meta Platforms poprvé po téměř roce
Investiční společnost ARK Investment Management vedená Cathie Woodovou začala snižovat svůj podíl ve společnosti Meta Platforms. Jde o první prodej akcií mateřské firmy Facebooku ze strany ARK za téměř rok. Rozhodnutí Cathie Woodové odráží rostoucí tlak na takzvanou úžasnou sedmičku, skupinu největších amerických technologických firem, které loni výrazně posílily, ale nyní čelí poklesu.
10. Morgan Stanley propustí 2 000 zaměstnanců v rámci snižování nákladů
Investiční banka Morgan Stanley plánuje propustit přibližně 2 000 zaměstnanců, což odpovídá 2 až 3 % její pracovní síly. Cílem opatření, které nezasáhne finanční poradce, je zvýšení provozní efektivity, uvedl zdroj obeznámený se situací.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
NVIDIA chystá datová centra viditelná z vesmíru
Generální ředitel Nvidie Jensen Huang představil na konferenci GTC nové technologie pro propojení grafických čipů, které umožní vytvoření datových center s miliony GPU neboli grafických procesorů, specializovaných čipů určených pro zpracování grafiky a paralelní výpočty. Tato obří AI infrastruktura, přirovnávaná k továrnám budoucnosti, podle něj zásadně promění průmysl a podnikání.
NVIDIA oznámila nové síťové systémy Spectrum-X a Quantum-X, které umožní propojení stovek tisíců grafických procesorů do jednoho výpočetního celku. Podle Huanga tato technologie povede k nasazení datových center s až milionem GPU, která budou propojena do ještě větších komplexů viditelných z vesmíru.