US MARKETOtevírá za: 9 h 34 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co musíte ráno vědět (21. března)

Jak skončilo čtvrteční obchodování na akciových trzích v Evropě a ve Spojených státech, jakým rozhodnutím uzavřela měnověpolitické jednání britská centrální banka a jaké ocenění si za svou práci vysloužil guvernér ČNB Aleš Michl? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek klesly, investoři zvažují vyhlídky ekonomiky

Americké akcie ve čtvrtek oslabily. Na trhy dolehla nejistota ohledně dalšího vývoje ekonomiky Spojených států. Ve středu americká centrální banka rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny a v nové prognóze zhoršila výhled HDP i inflace. Index Dow ve čtvrtek klesl o 0,03 % na 41 953,32 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,22 % na 5 662,89 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přišel o 0,33 % a skončil na 17 691,63 bodu. Index volatility VIX klesl o půl procenta na 19,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 4,241 %.

Wall Street ztrácí chuť na IPO. Obchodní války snižují očekávání velkých hráčů

Wall Street ztrácí chuť na IPO. Obchodní války snižují očekávání velkých hráčů

2. Evropské burzy ve čtvrtek oslabily, nedařilo se zejména německým akciím

Obchodování na akciových trzích v západní Evropě ve čtvrtek skončilo pod nulou. Pokles vedla frankfurtská burza, která odepsala procento a čtvrt. O měnově politice jednaly centrální banky Spojeného království, Švýcarska a Švédska. Bank of England sazby potvrdila na stávající úrovní, švýcarská měnová autorita základní úrok srazila z 0,50 % na 0,25 % a Sveriges Riksbank základní sazbu ponechala na 2,25 %. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,43 % na 552,98 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,05 % na 8 701,99 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,24 % na 22 999,15 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,95 % a skončil na 8 094,20 bodu.

Německé odblokování dluhové brzdy je logická a správná reakce na dění ve světě, říká ekonom Jan Bureš

Německé odblokování dluhové brzdy je logická a správná reakce na dění ve světě, říká ekonom Jan Bureš

3. Pražská burza ve čtvrtek sestoupila z maxima, index PX klesl o půl procenta

Pražská burza ve čtvrtek ukončila růstovou sérii, která trvala šest seancí. Index PX klesl o 0,52 % na 2 082,16 bodu. Do záporného teritoria poslaly burzu především akcie Erste, VIG a Komerční banky. Naopak výraznějším ztrátám bránily akcie ČEZ a Monety. Objem obchodů zůstal nad průměrem, zobchodovaly se akcie za zhruba 530 milionů Kč.

Unce zlata za 4 000 dolarů? Možná otázka příštího roku a půl, říká Pavel Ryba z GOLDEN GATE

Unce zlata za 4 000 dolarů? Možná otázka příštího roku a půl, říká Pavel Ryba z GOLDEN GATE

4. Očekávané události

V noci na pátek budou investoři vyhodnocovat japonskou inflaci. Dopoledne vyjde výsledek běžného účtu eurozóny a odpoledne ještě Evropská komise vydá zprávu o spotřebitelské důvěře v eurozóně. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. března

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britská centrální banka ponechala sazby beze změny, čeká na další vývoj inflace

Bank of England (BoE) rozhodla na březnovém zasedání většinou 8 ku 1 ponechat hlavní úrokovou sazbu na úrovni 4,50 %, což odpovídá očekávání trhu. Centrální banka zvolila opatrný přístup kvůli přetrvávající vysoké inflaci a rostoucí nejistotě ve světové ekonomice, přičemž varovala před možným dalším růstem inflace v druhé polovině roku. Analytici přesto čekají, že na příštím jednání v květnu BoE sazby sníží.

6. Japonská SoftBank Group koupí za 6,5 miliardy dolarů amerického vývojáře čipů Ampere

Americký startupový vývojář čipů Ampere změní majitele. Za 6,5 miliardy dolarů jej koupí japonská SoftBank Group. Podíly ve firmě prodají Carlyle Group i Oracle. Ampere po převzetí, jehož dokončení se čeká ve druhé polovině roku, bude fungovat jako nezávislá dceřiná firma, její sídlo zůstane kalifornské Santa Claře. Ampere je držitelem licence společnosti Arm a vyvíjí vlastní serverové mikroprocesory, které jsou následně vyráběny tchajwanskou společností TSMC.

7. EU odkládá zavedení odvetných cel na americké zboží na polovinu dubna

Evropská unie oznámila odložení spuštění první série odvetných cel na americké výrobky do poloviny dubna. Důvodem je získání dalšího času pro vyjednávání s Washingtonem. EU však zdůraznila, že odklad nijak neoslabuje plánovanou reakci, jejíž hodnota může dosáhnout až 26 miliard eur.

8. Lagardeová: Obchodní válka s USA by mohla výrazně zvýšit inflaci

Pokud by mezi Evropskou unií a Spojenými státy vypukla rozsáhlá obchodní válka, mohlo by to podle šéfky ECB Christine Lagardeové vést k výraznému růstu inflace a zpomalení ekonomiky eurozóny. Lagardeová to ve čtvrtek uvedla před hospodářským a měnovým výborem Evropského parlamentu. Jako možné řešení označila těsnější mezinárodní spolupráci.

9. Schodek běžného účtu platební bilance USA se v čtvrtém čtvrtletí snížil

Schodek běžného účtu platební bilance Spojených států se v čtvrtém čtvrtletí roku 2024 snížil o 2 % na 303,9 miliardy dolarů. Výsledek představuje výrazné zlepšení oproti revidovanému deficitu 310,3 miliardy dolarů z předchozího čtvrtletí a je také lepší než odhad analytiků, kteří očekávali deficit ve výši 325,5 miliardy dolarů. Zlepšení nastalo díky vyšším příjmům z přímých zahraničních investic a zvýšenému přebytku v oblasti služeb.

10. Citi výrazně zvýšila prognózu ceny zlata, očekává 3 200 dolarů za unci do tří měsíců

Analytici ze Citi Research zvýšili svůj cenový cíl pro zlato na nejbližší tři měsíce na 3 200 dolarů za trojskou unci z původních 3 000 dolarů. Hlavním důvodem je silná poptávka centrálních bank a rostoucí zájem investorů o takzvané zlaté ETF. V optimistickém scénáři banka dokonce nevylučuje růst ceny až na 3 500 dolarů za trojskou unci do konce roku.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Aleš Michl získal ocenění pro nejlepšího guvernéra světa. Je prvním v historii ČR

Prestižní mezinárodní ocenění pro nejlepšího guvernéra světa putuje poprvé v historii do České republiky. Získal jej guvernér České národní banky Aleš Michl. Mezinárodní porota vyzdvihla jeho mimořádné odhodlání snížit inflaci, a ochránit tak hodnotu peněz v ČR. Ocenila také guvernérův prozíravý a inovativní přístup k tématům, která aktuálně hýbou finančním světem. Ocenění pro nejlepšího guvernéra světa se udělují v mezinárodní soutěži Central Banking Awards 2025 pod záštitou renomovaného magazínu Central Banking.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa