US MARKETOtevírá za: 9 h 32 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co musíte ráno vědět (24. března)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a za oceánem, jak si v obchodní válce se Spojenými státy věří Kanada a jakou strategii zvolit při investování do bitcoinu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek i za celý týden zpevnily, index S&P 500 ukončil sérii týdenních poklesů

Americké akcie v pátek i za celý týden posílily. Index S&P 500 mírně vzrostl, a ukončil tak sérii čtyř týdnů poklesů, které byly výsledkem reakce trhu na překážky v mezinárodním obchodě, obavy z recese a propady cen akcií technologických gigantů. Páteční seanci ovlivnila vysoká volatilita spojená s expirací opcí a futures v objemu přes 4,7 bilionu dolarů. Investoři reagovali na komentáře Donalda Trumpa o možné "flexibilitě" celní politiky, prezident ale zároveň potvrdil zavedení recipročních cel od 2. dubna. Index Dow si v pátek připsal 0,08 % na 41 985,35 bodu, širší S&P 500 posílil také o 0,08 % na 5 667,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,52 % na 17 784,05 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,63 % na 19,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 4,25 %. Za celý týden Dow posílil o 1,20 %, S&P 500 si připsal 0,51 %, a vyhnul se tak pátému týdnu v řadě se ztrátou, a Nasdaq Composite si během týdne polepšil o 0,17 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 zastavil pokles, býčí reakce na rychlou korekci ale vypadá jinak

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 zastavil pokles, býčí reakce na rychlou korekci ale vypadá jinak

2. Evropské akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v červených číslech. Pokles vedlo odvětví cestovního ruchu, které zasáhlo uzavření letiště Heathrow kvůli požáru elektrické rozvodny, jež dopravní uzel zásobuje energií. Akcie International Airlines Group, mateřské společnosti dopravce British Airways, odepsaly skoro tři procenta. V týdenním horizontu byly výsledky hlavních indexů smíšené. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,60 % na 549,67 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,63 % na 8 646,79 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,47 % na 22 891,68 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal 0,63 % a skončil na 8 042,95 bodu.

Vzácné nerosty na Ukrajině jsou jen kapitola většího příběhu. Kde se používají a proč jsou tak důležité?

Vzácné nerosty na Ukrajině jsou jen kapitola většího příběhu. Kde se používají a proč jsou tak důležité?

3. Pražská burza v pátek navázala na čtvrteční vývoj a skončila v záporu

Index PX pražské burzy v pátek klesl o 0,12 % na 2 079,58 bodu. Za oslabením trhu byl výběr zisků u akcií Monety, které v předchozích dnech byly jedním z tahounů burzy. Naopak se zvýšily ceny akcií ČEZ a Erste. Objem obchodů byl kvůli převážení indexů PX a CECE po konci seance silně nadprůměrný, zobchodovaly se akcie za více než dvě miliardy korun. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX přidaly 0,47 %, nejvyšší zisk zaznamenaly cenné papíry výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV, naopak nejvýrazněji klesla cena akcií Erste.

S investicemi na důchod můžete ušetřit na daních přes sedm tisíc za rok. Jak na to?

S investicemi na důchod můžete ušetřit na daních přes sedm tisíc za rok. Jak na to?

4. Očekávané události

Pondělí bude ve velkých ekonomikách dnem předběžných březnových indexů nákupních manažerů. Spojené státy přidají k PMI index aktivity chicagského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. března

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kanadská ministryně Jolyová: Celní válku s USA můžeme vyhrát, máme silné páky

Kanada má šanci zvítězit v obchodní válce, kterou rozpoutala série cel vyhlášených americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V rozhovoru pro BBC to uvedla kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová. Podle jejích slov je Kanada největším obchodním partnerem Spojených států. "Nakupujeme více amerických výrobků než Čína, Japonsko, Británie a Francie dohromady," podotkla Jolyová. Zdůraznila, že otázka cel a s nimi spojených cen je zásadní pro kanadské voliče, kteří se připravují na parlamentní volby.

6. Johnson & Johnson plánuje investice za 55 miliard dolarů v USA během čtyř let

Farmaceutický gigant Johnson & Johnson oznámil, že během čtyř let investuje více než 55 miliard dolarů ve Spojených státech. Plán zahrnuje výstavbu čtyř nových výrobních závodů, rozšíření stávajících zařízení a posílení výzkumu a vývoje, přičemž firma očekává roční ekonomický dopad přes 100 miliard dolarů. Součástí investic budou i výrazné vklady do infrastruktury a technologií výzkumu a vývoje. Firma předpokládá, že celkový ekonomický dopad investic přesáhne 100 miliard dolarů ročně.

7. Williams z Fedu: Měnová politika je nastavená správně navzdory vysoké nejistotě

Prezident newyorské pobočky americké centrální banky John Williams uvedl, že současné nastavení měnové politiky Fedu je vzhledem ke stavu ekonomiky a trvající nejistotě vhodné. Zdůraznil, že Fed je připraven přizpůsobit se dalším změnám, i když inflace zůstává mírně nad cílem a ekonomický výhled je nejasný.

8. BofA: Investoři ignorují riziko cel, akcie zažívají "monstrózní" příliv kapitálu

Podle Bank of America globální investoři navzdory rostoucímu obchodnímu napětí nadále ve velkém vkládají prostředky do akciových trhů. Hlavní analytik Michael Hartnett upozorňuje, že akciové fondy zaznamenaly největší letošní příliv kapitálu, zatímco trhy v Německu a Číně rostou i přes hrozbu amerických cel. Investoři momentálně z velké části ignorují rizika plnohodnotné obchodní války, protože akciové trhy zažívají rekordní příliv kapitálu, uvedl Michael Hartnett z Bank of America v nejnovější zprávě.

9. Ruská centrální banka ponechala úrokovou sazbu na rekordní úrovni 21 %

Ruská centrální banka v pátek ponechala základní úrokovou sazbu na rekordních 21 %, jak se očekávalo. I přes přetrvávající inflační tlaky naznačila, že další zpřísňování měnové politiky zřejmě nebude nutné, což značí změnu oproti dřívějšímu jestřábímu postoji.

10. UBS: Čínský realitní trh je blízko bodu obratu

Krize na čínském realitním trhu by brzy mohla skončit, myslí si analytici z UBS. Mimo jiné upozorňují na razantní růst prodejů starších rezidenčních nemovitostí ve velkých městech. UBS odhaduje, že by se realitní trh v Číně mohl stabilizovat na začátku příštího roku, dosud hovořila o polovině roku 2026. Prodeje starších nemovitostí by podle ní mohly příští rok tvořit polovinu všech obchodů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jakou strategii zvolit při investování do bitcoinu?

Chcete na trhu kryptoměn zkusit časování trhu? Následující graf ukazuje, jak k němu využít takzvaný halving. Ten další by měl nastat na jaře 2028.

X/thescalpingpro
Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa