Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak si v úvodu týdne vedly akcie na burzách v Evropě a ve Spojených státech, co nově čeká Goldman Sachs od americké ekonomiky a na kolik si loni na mzdách a odměnách přišli členové bankovní rady ČNB? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy na závěr ztrátového kvartálu uzavřely smíšeně, během pondělí napravovaly počáteční hluboké ztráty
Americké akcie zahajovaly pondělní seanci se ztrátami, během dne ale navzdory nervozitě spojené s očekávaným vyhlášením nových cel na dovozy do USA začaly posilovat. Hlavní indexy tak uzavřely ztrátový měsíc i celý první kvartál. Index Dow vzrostl o procento na 42 001,76 bodu, širší S&P 500 uzavřel silnější o 0,55 % na 5 611,85 bodu, technologický Nasdaq Composite oslabil o 0,14 % na 17 299,29 bodu a index akcií menších firem Russell 2000 spadl o 0,56 % na 2 011,91 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,91 % na 22,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři a půl bazického bodu na 4,211 %. Ceny ropy vzrostly o bezmála tři procenta, zlato zdražilo o 1,3 % na nové rekordní maximum a stříbro uzavíralo den na červené nule. Dolarový index vzrostl o 0,2 % na 104,187 bodu a bitcoin na konci dne vykazoval kosmetickou ztrátu na zhruba 82 535 USD.
2. Evropské akcie v pondělí oslabily, v minusu skončily hlavní indexy i za celý měsíc
Západoevropské akciové indexy zakončily pondělní seanci pod nulou. Investoři čekají na konečnou podobu amerických cel, jasno by mělo být tento týden. Balík tarifů má 25% přirážkou zatížit i dovoz aut do Spojených států. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,51 % na 533,92 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,88 % a uzavřel na 8 582,81 bodu, německý DAX skončil se ztrátou 1,33 % na 22 163,49 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 1,58 % a den zakončil na 7 790,71 bodu. Za celý březen STOXX Europe 600 klesl o 4,18 %, FTSE 100 se snížil o 2,58 %, DAX odepsal 1,72 % a CAC 40 oslabil o 3,96 %.
3. Pražská burza zahájila týden poklesem, nedařilo se bankovním titulům
Negativní nálada investorů z konce minulého týdne se přelila i do začátku tohoto. Přetrvávající obavy z prohloubení celních válek a jejich dopadu na jednotlivé ekonomiky ovlivnily i index PX, který v pondělí klesl o 0,60 % na 2 106,52 bodu. Nedařilo se akciím Erste, Monety nebo zbrojovky Colt CZ Group, růst naopak vykázaly akcie ČEZ, VIG či Photon Energy. Za březen index PX přidal 6,62 %.
4. Očekávané události
Úterý bude ve světě dnem indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru za březen. Japonsko navíc přidá data z trhu práce, australská centrální banka rozhodne o nastavení měnové politiky, v Británii vyjde index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide a v Česku dojde na zprávu o HDP. Dále Eurostat vydá zprávy o inflaci a nezaměstnanosti za eurozónu a odpoledne se investoři ve Spojených státech vedle PMI zaměří na stavební výdaje a na statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Goldman Sachs kvůli clům zhoršila prognózu vývoje americké ekonomiky
Celní politika Bílého domu bude mít podle investiční banky Goldman Sachs pro americkou ekonomiku větší důsledky, než se čekalo. Zvýšila proto svou prognózu inflace na tento rok na 3,5 %, snížila odhad růstu HDP na pouhé 1 % a zvýšila odhad míry nezaměstnanosti na 4,5 %. Původně očekávali analytici banky inflaci o 0,5 procentního bodu nižší. Růst HDP v prvním čtvrtletí odhadují pouze na 0,2 %.
6. Inflace v Německu v březnu klesla na 2,2 %
Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 2,2 %. Podle harmonizovaných údajů, které se používají pro účely srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie, se míra inflace snížila na 2,3 % z únorových 2,6 %. Inflace v březnu dosáhla nižší hodnoty, než se očekávalo. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali harmonizovanou inflaci na úrovni 2,4 %. Jádrová inflace, která nezohledňuje ceny potravin a energií, činila 2,5 %, což je pokles z únorových 2,7 %. Mezitím inflace ve službách, která byla dlouho stabilní, v březnu klesla na 3,4 % z 3,8 % v předchozím měsíci.
7. Rezignace šéfa klíčového regulátora FDA otřásla akciemi výrobců vakcín
Peter Marks, ředitel amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), odejde k 5. dubnu. Rezignoval na protest proti postojům ministra zdravotnictví a sociální péče USA Roberta F. Kennedyho, který je odpůrcem očkování a zpochybňuje účinky vakcín, hlavně v souvislosti s pandemií nemoci covid-19, a byl kvůli tomu často označován za šiřitele nebezpečných konspiračních teorií.
8. Vývojář softwaru eMan loni dosáhl obratu 228 milionů korun
Český vývojář softwaru eMan zveřejnil předběžné hospodářské výsledky za rok 2024, obrat dosáhl 228 milionů korun. Audit výsledků probíhá, finální čísla budou zveřejněna 15. května. Společnost loni nastartovala provoz dceřiné firmy eMan Alfa, která se zaměřuje na outsourcing IT specialistů. Tato nová entita přináší nový obchodní impulz a diverzifikaci příjmů. "eMan Alfa nám umožňuje rozvíjet novou obchodní linii a zároveň reagovat na rostoucí poptávku po kvalitních IT expertech. Máme ambici být v této oblasti silným hráčem," uvedl Jiří Horyna, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti.
9. Apple musí zaplatit ve Francii pokutu 150 milionů eur
Francouzský regulátor vyměřil Applu pokutu 150 milionů eur za jeho nástroj pro ochranu soukromí uživatelů (App Tracking Transparency). Ten majitelům iPhonů a iPadů umožňuje rozhodnout, které aplikace mohou sledovat jejich aktivitu.
10. Penta loni rekordně vydělala, její zisk vzrostl na 15,6 miliardy korun
Nejvíce k historicky rekordnímu zisku přispěl řetězec lékáren Dr. Max spolu se sázkovou kanceláří Fortuna Entertainment Group nebo sítí nemocnic Penta Hospitals. Kumulovaný obrat celé skupiny dosáhl 274,2 miliardy korun.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Aleš Michl si polepšil, jeho mzda v čele ČNB loni meziročně vzrostla o polovinu
Guvernér České národní banky Aleš Michl si loni v pozici šéfa tuzemské měnové autority vydělal 6,54 milionu Kč. To je meziročně o 51 % více. Mzdy viceguvernérů Jana Fraita a Evy Zamrazilové v součtu dosáhly 5,35 milionu, respektive 5,31 milionu Kč. Meziročně se tak zvýšily o 55 %, respektive o 52 %. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření ČNB za rok 2024. Do uvedených mezd jsou započítány i odměny stanovené bankovní radou.